Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

odstranění "clicků" v záznamu zvuku z kamery

Petr_70 (23)|17.7.2008 16:09
Vážení, prosím vás o pomoc/radu ještě s jedním problémem:
V záznamech zvuku natočených moji kamerou (Panasonic NV-GS400) se občas vyskytují rušivá "cvaknutí", jejichž původ neznám - buď je způsobuje mechanika kamery nebo pásek... opravdu nevím.
Teď mi jde ale především o to, že mám jeden záznam pro mého známého (rodinná oslava), kde se vyskytují docela často a působí dost rušivě a velmi naléhavě bych je potřeboval odstranit!!
V audio stopě jdou samozřejmě velmi dobře rozpoznat a zkoušel jsem na to X-click z balíku waves, který zcela selhal, dále DX plugin Sony "Click and Creckle Removal" kde jsem nalezl nastavení (3 posuvníky), při kterém jsem dosáhl výrazného zlepšení, když jsem ho aplikoval 2x na stejné postižené místo. Ale pořád jsou ve zvuku - ač nepatrně - slyšet.

Zajímalo by mne zda jste v minulosti něco podobné řešili a můžete mi poradit třeba nějaký ten postup. Ze stránek Sony jsem stáhl vzorové příklady, kde mají ukázky obdobných artefaktů zcela odstraněny!
Pro úplnost dodávám, že pro dosažení "nějakých" výsledků jsem musel vybrat 2 - 3 sekundy audia - pokud jsem označil jen samotný click (desítky milisekund) plug-in se vůbec nechytal..

Ještě jsem vygooglil tento starší tutorial s opravou pomocí tužky:
http://www.trudyholler.com/extras/click_removal.html

Děkuji moc za každou smysluplnou radu.
StD (8612)|18.7.2008 08:17
A Adobe Audition jsi zkoušel? Jsou tam na to hned čtyři možnosti vyčistění. Pro tohle bude asi nejvhodnější Noise Removal (nabrat vzorek v tichu, nastavit útlum a vyzkoušet na místech s okolním zvukem...).
Petr_70 (23)|18.7.2008 11:55
Nezkoušel. Ale myslím, že pro tyhle účely tam je "Click Eliminator" nebo jak se to jmenuje.. Noise Removal bude spíše vhodnější na konstantní šum v záznamu.

Napadá vás ještě něco?
StD (8612)|18.7.2008 12:12
Ne, není to na "konstantní šum" - na to je tam "Hiss and Hum Removal". Noise odebírá jenom to, co mu podstrčíš ve vzorku.
Lark (365)|18.7.2008 15:40
Mám dojem, že uspokojivě to asi žádný filtr neodstraní. Občas se mi to taky stane, a pak je odstraňuju "ručně" v SoundForge, který otvírám přímo z timeline Vegasu. Určitě to ale půjde i v jiných editorech. Nesmí jich ale být dvacet v každym klipu :-)-

Najdu to klapnutí, hodně zoomnu, aby se dal zkopírovat stejně dlouhý (nebo nepatrně delší) úsek před, nebo za tím klapnutím a tou kopií "přepíšu" to klapnutí. Bývá to pár milisekund a ve výsledku to nemá šanci nikdo poznat a ani sám to už nenajdeš.

Nejlepší je ale prevence, a tak je důležité zjistit zdroj těch cvaknutí. Trvalo mi to dost dlouho, než jsem na to přišel. Mě se to stává, když se zapomenu a rychle uvolním páčku zoomu. Může to ale dělat třeba i volně plandající krytka objektivu, nebo přeska na popruhu..... To už musíš najít sám a dát si na to pozor :-E
Petr_70 (23)|18.7.2008 17:03
Lark:
Děkuji za odpověď!
Prověřím to - všechno z toho co píšete je možné...
Petr_70 (23)|7.8.2008 16:21
Omlouvám se za dlouhé odmlčení, způsobené nedostupností Internetu z důvodu změny připojení na bezdrátové a s tím související náročnější příprava (anténa cca 40m od domu, z důvodu překážek v cestě k přípojnému bodu :( ) a nutností řešit i jiné věci.

V meziobdobí jsem s tím ale nicméně bojoval co to jen šlo a po víceméně marném vyzkoušení řady nástrojů jsem uspokokojivých výsledků dosáhl za pomoci "Fill Single Click Now" v sekci "Correction" filtru "Click/Pop Eliminator". Tato funkce - jako jediná - dokázala uvedené lupance ve většině případů odstranit zcela beze zbytku. Nutnou podmínkou je označit krátký úsek v okolí "rušení", cca 20ms.

Mimochodem: je zajímavé, že např. tolik vychvalovaný "Click Removal" DX filtr Sony nebo obdobný od Waves zcela selhaly, pokud jsem vybral takto krátký úsek audia. Bylo třeba vybrat delší úsek v audio vzorku ale potom - kromě toho, že rušení neodstranil zcela - nezřídka pokazil i užitečná audio data v okolí levého a pravého okraje označení :-(.

Jen se mi pořád nedaří odstranit příčinu: odepnul jsem jak krytku objektivu, tak řemínek kamery, a zkusil některé další drobnosti, ale bohužel ty lupance jsou tam pořád (občas) :-(.
Nevím co ještě vyzkoušet, hrozím se představy, že to způsobuje mechanika kamery.
Lark (365)|7.8.2008 21:13
[QUOTE=Petr_70;186939]
Jen se mi pořád nedaří odstranit příčinu: odepnul jsem jak krytku objektivu, tak řemínek kamery, a zkusil některé další drobnosti, ale bohužel ty lupance jsou tam pořád (občas) :-(.
Nevím co ještě vyzkoušet, hrozím se představy, že to způsobuje mechanika kamery.[/QUOTE]

Bohužel s tím ti ale asi těžko někdo takhle na dálku poradí. Dříve jsi psal o cvaknutí a teď lupance. Možná by mi mohlo napovědět, kdyby jsi sem hodil krátkou ukázku. Hlavně by to chtělo najít souvislost s nějakou činností (pokud nějaká je). Takový problém se dost těžko hledá. Pokud by to dělala mechanika kamery, tak si myslím, že by to bylo asi pravidelné, a nebo závislé na změně její polohy. To ale musíš vysledovat sám. S tím ti nikdo nepomůže. Vyzkoušel bych jen tak natáčet a přitom měnil různě polohu kamery, zoomoval atd. Taky můžeš zkusit příposlech na sluchátka při záznamu (pokud to kamera umí) jestli je to v signálu už před záznamem na pásku. Taky můžeš zkusit jestli to leze z kamery taky přes analogový výstup přímo do televize. Tím bys taky vyloučil, že to nevzniká až při stahování do PC. Nic dalšího mě zatím nenapadá. Držím palce a přeju dostatek trpělivosti.
Petr_70 (23)|8.8.2008 09:58
[QUOTE=Lark;186957]Bohužel s tím ti ale asi těžko někdo takhle na dálku poradí. Dříve jsi psal o cvaknutí a teď lupance. Možná by mi mohlo napovědět, kdyby jsi sem hodil krátkou ukázku. Hlavně by to chtělo najít souvislost s nějakou činností (pokud nějaká je). Takový problém se dost těžko hledá.[/QUOTE]

Souvislost s nějakou činností se bude hledat opravdu velmi těžko - dělá to zcela náhodně a neočekávaně. Jinak co se týče cvaknutí/lupnutí: možná může být problém v tom vystižení problému, jak jsem ho uvedl - popsat slovně je to trochu problém - v jednom případě má rušení charakter prvního, v jiném zase druhého :-). Jedná se o rušivé impulsy v délce 10 - 20ms (i se záznějem při "doběhu"). Já sem pro názornost nějaký typický vystavím...
To, že tyto rušivé jevy vznikají už při záznamu mám vyzkoušené tím, že po natáčení zběžně kontroluji záznam připojením přes A/V vstup TV. Tedy skutečnost, že vznikají až při kopírování do PC mohu jednoznačně vyloučit. :-)

Jinak vám děkuji za snahu pomoci.
mirekv (7169)|13.8.2008 12:01
Lark: s tou páčkou zoomu mám stejnou zkušenust! :D
Lark (365)|13.8.2008 21:26
[QUOTE=Petr_70;187003]
....To, že tyto rušivé jevy vznikají už při záznamu mám vyzkoušené tím, že po natáčení zběžně kontroluji záznam připojením přes A/V vstup TV. Tedy skutečnost, že vznikají až při kopírování do PC mohu jednoznačně vyloučit. :-)

Jinak vám děkuji za snahu pomoci.[/QUOTE]

Ten příposlech jsem myslel, připojit sluchátka a poslouchat, jestli je to slyšet už při natáčení, během záznamu. (Pokud to kamera umí?)
dalizije (641)|14.8.2008 19:50
Mohlo by to jít v Adobe Soundbooth v zobrazení Spectral Frequency. Dej sem vzorek a uvidíme :-)