Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CVBS rozbočení

carcharias (8)|16.7.2008 22:19
Dobrý den, potřeboval bych polopaticky vysvětlit proč v případě že chci rozvést CVBS signál ze satelitu např. do několika televizí, je potřeba aktivního rozbočovače ?

Teoreticky to beru tak , že je satelit a těch několik televizí připojeno v jednom elektrickém okruhu, čili jakoby na jednu zásuvku, (stejnou fázi), tudíž předpokládám eliminaci zemních smyček.

Ale proč ten rozbočovač ? To nevím...

Případně doporučíte nějakou odbornou literaturu pro začátečníka ?

(bohuže jsem obor silnoproud)

Děkuji
Pitomec (10211)|18.7.2008 13:41
Ten aktivní rozbočovač nemá nic společného s nějakou zemní smyčkou, ale hlavně s tím, že po rozbočení ti nezmizí jasová složka z obrazu. Literatury je na toto téma jistě hodně (stačí navštívit knihovnu), ale myslím že ti bude stačit vědět, že to pasivně prostě rozbočit nelze a vždycky je potřeba aktivní elektronický rozbočovač.
artam (1147)|18.7.2008 14:21
carcharias:

V pripade pasivneho rozbocovaca plati jednoducho zakon zachovania energie, t.j. kazdym rozbocenim sa znizuje energia signalu v odbocenej vetve. Ked zdrojovy signal rozbocis do 5 vetiev, v kazdej budes mat len 1/5 energie vstupneho signalu. Nadava sa tomu "utlm" signalu a vyjadruje sa v decibeloch. Vysledkom utlmu suzitocneho signalu je znizovanie odstupu energetickej urovne signalu od sumu (tepelneho, indukovaneho) v kazdej takejto vetve - u analogoveho signalu sa to prejavi zvysenim zrnenia v obraze, u digitalu zacne dochadzat ku stvorcekovaniu a zasekavaniu obrazu/zvuku.

Aktivny rozbocovac obsahuje VF zosilnovac, ktory kompenzuje tieto straty v dosledku rozbocenia.
Pitomec (10211)|19.7.2008 14:17
No tady ale není řeč o VF signálu...
carcharias (8)|24.7.2008 01:04
No a to je právě to... mám to napojeno na 3 televize rovnou na kabel, tedy bez jakéhokoliv rozbočovača a hraje to zdáse mi normálně. Kámoš mi prostě taky tlačil do hlavy že to bez toho aktivního rozbočovače nepůjde a nebyl schopen mi vysvětlit proč...

tohle mi doporučoval http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=755-122
Pitomec (10211)|24.7.2008 18:39
To ti doporučil správně (pokud ti stačí 2 výstupy a jenom video bez audia). Jinak při rozbočení "natvrdo" máš bezpečně pryč jasovou složku (tmavší obraz oproti tomu, kdyby to bylo bez rozbočení úplně nebo s tím aktivním rozbočovačem), ale to už jsem psal...