Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera na doma do 10 000 Sk

MaxMan (20)|9.7.2008 17:34
Zdravim,

potreboval by som poradit s vyberom kamery na domace tocenie (rodina, oslavy a pod.) do 10 000 Sk. Idealne co najlacnejsia a nech ma lepsiu kvalitu zaznamu ako moj fotak Canon A710IS :)

Moje poziadavky:
-zaznam na flash karty
-aspon nejaky opticky zoom
-co najlepsia kvalita obrazu v danej cenovej kategorii - hlavne nech nie je velmi vidno stvorcekovanie v nahravke (kompresia)
-idealne zaznam do beznych formatov (MPEG2,H264,.. este aj mov prezijem - teda ziadne exoticke formaty, kde treba nejaky extra kodek od vyrobcu kamery)
-samozrejme SD rozlisenie (HD je mimo cenovu kategoriu)

Pozeral som po jednoduchej EU3C Party Shot 720, ale tam ma odradil iba digitalny zoom. nasiel som aj nieco od Sanyo, ale nenasiel som na ne recenzie.

poradte mi prosim kam sa mam ubrat pri vybere. Bol by som velmi rad, keby prispel aj niekto, kto ma podobnu kameru a napisal vlastne skusenosti.

Za kazdu odpoved dakujem.
Ondras_ (204)|9.7.2008 18:16
Sanyo CG9, ale vzhledem k bitrate 3mbps při 30fps nebo 6mbps při 60fps musíš ve složitějších scénách s kompresními artefakty počítat.

Kameru jsem měl v ruce a byl jsem z ní nadšen. Video / foto zápisníček na denodenní nošení v kapse.
jarino1978 (8045)|9.7.2008 18:17
Tvoj výber je tak okresaný, že by som radšej ostal u toho foťáku...
MaxMan (20)|9.7.2008 20:51
Ondras: pozrem na ten model co to dokaze
jarino1978: ja viem ze je to dost natesno, ale co by si poradil? Nemusi to byt presne podla mojich poziadaviek. Som v tomto novacik a je to len moja predstava co by ta kamera mala mat a dokazat. Preto som sa spytal, co by mi kto doporucil. A to okresanie myslis cenovo alebo parametrovo? Parametre mozu byt odlisne, ale s cenou vyssie nechcem ist. Na nete som videl mnoho kamier do 10 000Sk, takze sa hadam nieco najde v primeranej kvalite do tej ceny. Samozrejme necakam zazraky, ale ani nie nejaky zaznam ako z VHS :)
jarino1978 (8045)|9.7.2008 22:28
okresal si to aj cenovo aj parametrami...
- pokiaľ nemáš nič proti tomu, odporučím Ti aj tak stále miniDV kameru, menšia kompresia, DV formát, spôsob archivácie, dobrá cena ( okolo 10 000 Sk to ide ), značky Sony, Canon, Panasonic, možno ako favorit SONY, chce to osobne ísť omakať !
- možno potom HDD kameru, ale je to na Tebe
- neodporúčam samozrejme no name, ale kvalitné značky, o ktorých som písal
Ondras_ (204)|9.7.2008 23:04
miniDV do 10kSK bych nedoporučoval. Těžko bude s chipem větším než 1/6". Když Obraz z CG9 (CMOS 1/2,3") srovanám se Sony HC27, tak tak Sony je katastrofa. Sony má 2 výhody: menší komprese (ale k čemu to, když v obrazu prostě chybí detaily) a větší výdrž na aftermarketovou baterku (ale baterky do CG9 stojí 100Kč/ks).
jarino1978 (8045)|9.7.2008 23:12
[QUOTE=Ondras_;184406]miniDV do 10kSK bych nedoporučoval. Těžko bude s chipem větším než 1/6". Když Obraz z CG9 (CMOS 1/2,3") srovanám se Sony HC27, tak tak Sony je katastrofa. Sony má 2 výhody: menší komprese (ale k čemu to, když v obrazu prostě chybí detaily) a větší výdrž na aftermarketovou baterku (ale baterky do CG9 stojí 100Kč/ks).[/QUOTE]

- pri 6 mbit/s bude katastrofa všetko ( CG9 )
- pri 25 Mbit/s už asi moc nie, že ?
- chip neni na kamere všetko, ale je podstatný, to uznávam
Ondras_ (204)|9.7.2008 23:34
Katastrofa všecko? Měl jsi ji v ruce? Kolik jsi toho natočil? Při jakých scénách jsi měl potíže s bitrate / kompresními artefakty? Kdy byly patrné? Při přehrávní na LCD, plasmě, CRT? Nebo jen na freezeframe? Porovnal jsi stejné scény natočené CG9 a lowend DV kamerou? Vaříme z vody, co? A porovnávat 6mbit H264 a 25mbit I-frame MPEG1, asi taky nebude úplně OK, což? Nicméně mi je to fuk, rozhodovat se nebude ani já, ani ty, ale MaxMan. Priority si musí nastavit on.
jarino1978 (8045)|9.7.2008 23:40
[QUOTE=Ondras_;184409]Katastrofa všecko? Měl jsi ji v ruce? Kolik jsi toho natočil? Při jakých scénách jsi měl potíže s bitrate / kompresními artefakty? Kdy byly patrné? Při přehrávní na LCD, plasmě, CRT? Nebo jen na freezeframe? Porovnal jsi stejné scény natočené CG9 a lowend DV kamerou? Vaříme z vody, co? A porovnávat 6mbit H264 a 25mbit I-frame MPEG1, asi taky nebude úplně OK, což? Nicméně mi je to fuk, rozhodovat se nebude ani já, ani ty, ale MaxMan. Priority si musí nastavit on.[/QUOTE]

- čo sa tu rozčuluješ, určite máš to Sanyo doma, že ?
- DV nie je Mpeg1 !
- 6 Mbit H.264 = cca 11,7 Mbit Mpeg2
- 6 mbit H.264 = 1/3 Mbit DV !!!
- kompresiu jasne vidno na videách na webe pri záberoch na náročnosť dátového toku ( hlavne príroda - stromy, lístie, zábery na more, rýchle švenky a pod. )
- aj mne je to fuk, ale točiť v NTSC ?
Ondras_ (204)|9.7.2008 23:49
Nerozčiluji. Ano od Sanya mám doma akumulátory velikostí AA a AAA. DV používá v principu stejnou kompresi jako MPEG1, v proudu jsou však jen I framy. Tvé rovnice jsou legrační, s matematikou máš evidentně potíže. NTSC? Kam míříš? Ustrnul jsi ve věku analogu? NTSC je analogové kódování televizního signálu.
jarino1978 (8045)|10.7.2008 06:48
[QUOTE=Ondras_;184412]Nerozčiluji. Ano od Sanya mám doma akumulátory velikostí AA a AAA. DV používá v principu stejnou kompresi jako MPEG1, v proudu jsou však jen I framy. Tvé rovnice jsou legrační, s matematikou máš evidentně potíže. NTSC? Kam míříš? Ustrnul jsi ve věku analogu? NTSC je analogové kódování televizního signálu.[/QUOTE]

- PAL = 720x576 , NTSC = 640x480
- netvrdím, že kamera podá horšie výsledky so 480 riadkami, ako kamera s 576 riadkami, na tom až taký rozdiel nemusí byť, hlavné je, čo kamera v sebe skrýva ako sa vyrovná napr. so šerom, tmavými scénami, rýchlymi pohybmi a pod.
- u H.264 nečakám síce kockovanie obrazu z dôsledku nízkoho bitratu, ale kompresia je tu niekoľkokrát väčšia, ako pri DV zázname, čiže to nemôžeš poprieť, že tých detailov ( aj keď komprimovaných pre ľudské oko ) tam musí byť logicky menej !
- čo to tu meleš o NTSC, pozri obrázok, DVD je podľa teba analóg...
NTSC.JPG
MaxMan (20)|10.7.2008 10:16
Pani, urcite ma kazdy svoju pravdu, ale mne to velmi nepomoze. MiniDV a aj H264 maju svoje vyhody aj nevyhody. Ano, miniDV je full PAL s bezstratovou kompresiou, ale cakat na stiahnutie zaznamu 60-90 minut sa mi velmi nechce. U H264 je zase mensi problem so strihanim, ale aj to sa da zvladnut. Taktiez necakam super detaily v zazname a nejaky ten kompresny artefakt prezijem. Ide mi len o to, aby bol zaznam pouzitelny a pozeratelny.

Skor by som sa priklonil k flash kamere ako k miniDV - lepsia praca s videom (vymazem nepodareny zaber a tocim dalej, na miniDV to nie je mozne). HDD kameru prilis nechcem, nakolko mozu byt v buducnosti problemy s HDD (bad sektory a pod.), ale nebranim sa tomu, ak to ma nejake vyhody (cenove asi nie, jedine kapacita zaznamu). Pri flash len kupim novu kartu.

Inak tie Sanyo sa mi celkom pozdavaju. Nema niekto nahodou link na recenziu s videami z tych kamier? Samozrejme vo formate priamo z kamery, nie hodene na YouTube a pod.
marek62 (168)|10.7.2008 12:24
[QUOTE=MaxMan;184448]cakat na stiahnutie zaznamu 60-90 minut sa mi velmi nechce.[/QUOTE]
Jestli ta hodka cekani nestoji za ten komfort pri strihani. Zalezi na tom, jaky mas cil: nahrat rychle na kamerku, primo v kamere vystrihnout zbytecne kousky a rodine pustit primo z kamery, anebo dal se zaznamem vic pracovat ve strihu, pridat muziku, titulky, komentar. Ve druhem pripade je podle meho) stale daleko komfortnejsi miniDV. Uz jenom v tom, ze mas na vyber asi i vetsi mnozstvi editoru za par korun.
jarino1978 (8045)|10.7.2008 12:56
[QUOTE=marek62;184461]Jestli ta hodka cekani nestoji za ten komfort pri strihani. Zalezi na tom, jaky mas cil: nahrat rychle na kamerku, primo v kamere vystrihnout zbytecne kousky a rodine pustit primo z kamery, anebo dal se zaznamem vic pracovat ve strihu, pridat muziku, titulky, komentar. Ve druhem pripade je podle meho) stale daleko komfortnejsi miniDV. Uz jenom v tom, ze mas na vyber asi i vetsi mnozstvi editoru za par korun.[/QUOTE]

- nejde len o komfort, ide hlavne o kvalitu a o to práve má ísť, či už je niekto amatér alebo poloprofesionál
- určite nikoho nebude zaujímať videá, kde je všetko ozvučené cez mizerné mikrofóny v kamerách, chce to mať vlastné nápady a štýl
- video sa nerobí len preto, aby si to doma pustil len raz a zistíš, že druhý krát to nemá ani cenu pozerať, ale preto, že keď si to pustíš aj po rokoch, tak záznam musí byť stále v rovnakej kvalite, musí byť zaujímavý, lebo potom všetko to okolo stráca zmysel.
- neviem, koľko vydržia záznamy na flash , tipujem že dlho nie, takisto záznamy na DVD, z osobnej skúsenosti tak max. 5 rokov, pravidelne ich treba prepalovať, čo pri miniDV neexistuje, mám záznamy cca 10 rokov staré na miniDV, samozrejme bez dropov, čiže v rovnakej kvalite, ako vyliezol obraz z kamery. A tento komfort ti buhužiaľ dodnes neprinesie žiadne iné médium
- predvádzať napr. 60 min záznam, kde bude polovica záznamu jednoducho nepoužiteľných, chce len strihový SW a samozrejme patričnú kameru, z ktorej záznamu je jednoduché a hlavne presné strihať
- čiže kocky máš hodené, samozrejme o kameru sa musíš aj patrične starať !