Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

správná komprese

acbleskdc (20)|1.7.2008 10:08
potřebuji uložit záznam z HDD kamery s nějakou rozumnou kompresí. chtěl byćh aby se příliš nezměnila kvalita obrazu (avchd už přeci jen trochu komprimované je), ale zase abych si nezasekal celý disk pár minutama (jedná se fullHD rozlišení) - 18 sekund v huffyuv udělá něco kolem 600MB. mpeg4 formátu moc nevěřím, je dobrý na filmy, ale syrové snímky z kamery se mi divxem prznit nechce. ideální by byl nějaký kodek který by zachoval kvalitu původních souborů a neudělal je o moc větší.
co na to odborníci? / v čem (formát komprese) uchováváte video na disku vy?

vim, měl jsem to dát spíš do sekce kodeky, ale s tim už teď nic neudělám...
kunaman (48)|1.7.2008 11:15
No mě se docela líbí kodeky ms wmv. Kvalitu si ovlivníš nastavením a myslím, že je celkem obstojná.

Jinak bych ale šel jinou cestou, vezmi si kolik dneska stojí pevný disk. Já ukládám do mpeg2 a to archivuju na HDD. Zatím žárný problém. ZDAR
-Q- (37)|1.7.2008 13:20
rozhodně mpeg4 ale nikoli "prošlej" divx ale x264 (h264), používá se na BD a v HD vysílání, rovněž VC1 (ms wmv) ale x264 je o krok napřed (něco jako srovnání dnes AMD (vc1) vs intel (x264))

mpeg2 tež stále žije ale komprese už je při nižším toku nekvalitní

takovej rozumnej kompromis co největší kvalita, co nejméně místa bych zvolil průměrnej bitrate 3000kbps

návod:

http://www.hdclub.sk/viewtopic.php?t=3533&highlight=&sid=c14429810d83b9e804699c1899fb45b9


edit: srovnání dnešních kodeků
https://www.tvfreak.cz/recenze-test-mpeg-4-kodeku-2-cast/2390-9
Pytkin (7947)|1.7.2008 13:44
preco ho nenechas v tom AVCHD ?
Pave1 (4279)|1.7.2008 14:51
plete si mpeg4 a mpeg4 AVC - což jsou dvě úplně odlišný záležitosti.

Taky bych to nechal v mpeg4 AVC.
artam (1147)|1.7.2008 15:30
acbleskdc:
Zaznam z HDD kamery bez straty kvality je najlepsie archivovat presne v takom formate, v ktorom je ulozeny na HDD v kamere, t.j. proste prekopirovanie suborov.
acbleskdc (20)|1.7.2008 16:49
jasně, archivuji v .mts souborech přímo z kamery. jde jen o to, že pro editaci ¨v programech, co používám je nutná konverze do avi. díky za radu, h.264 (s FourCC: x.264) vypadá, že přesně vyhovuje mým požadavkům.
-Q- (37)|1.7.2008 18:56
"jde jen o to, že pro editaci ¨v programech, co používám je nutná konverze do avi"

jde o h264/mpeg4/AVC..to vše sou značky pro jeden kodek, x264 je nástroj pro kódování, video budete mít tedy i po rekompresi stále ve stejném kodeku

tady máte návod na jednoduchou editaci h264 streamu, tuším návod přesně vám šitý na míru

http://www.jakeludington.com/camcorder/20070118_how_to_edit_avchd_m2ts_files_from_sony_hdrsr1_camcorders.html

http://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=en&u=http://www.jakeludington.com/camcorder/20070118_how_to_edit_avchd_m2ts_files_from_sony_hdrsr1_camcorders.html&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.jakeludington.com/camcorder/20070118_how_to_edit_avchd_m2ts_files_from_sony_hdrsr1_camcorders.html%26hl%3Dcs%26client%3Dopera%26rls%3Dcs%26hs%3DdCj
Pave1 (4279)|1.7.2008 19:01
avi je jen "kontejner", v jaké kompresi to v něm je?

(např. Edius zpracovává "avi" např. v canopus HQ kodeku apod).
acbleskdc (20)|1.7.2008 20:18
to Q: díky, ten návod už znám od té doby, co jsem si na internetu vyhlídl HG10 a přečetl si všechny kritiky avchd :) jenom bych dodal pro ty, kteří by podle něj postupovali, že je nutné ještě mít Haali media splitter nebo něco co umí dekódovat avc formát.

to Pave1: abych mohl upravovat a stříhat, tak stačí, aby byl kontejner avi s kompresí, kterou přečte ffdshow (takže téměř libovolnou...)
Pave1 (4279)|1.7.2008 21:31
Tak komprese se dělí podle ztrátovosti, některé jsou v poměru 7:1, ale třeba taky 70:1.

Takže tvé "libovolnou" má poněkud široký rozptyl :D .
acbleskdc (20)|1.7.2008 22:45
teď nějak nevím, na co ses teda ptal.. měl jsem .mts v avc a po radách z tohoto fóra volím konverzi do .avi v h.264. to "libovolnou" znamenalo, že to -můžu- dát do čehokoli, pokud to přečte ffds.
každopádně děkuji za rady, určitě nepřišly nazmar ;)
Pave1 (4279)|2.7.2008 00:10
[QUOTE=acbleskdc;183463]jde jen o to, že pro editaci v programech, co používám je nutná konverze do avi[/QUOTE]

Tohle mě zajímalo, do čeho to konvertuješ PŘED zpracováním. Pokud je to mpeg4 AVC, tak jen upřesni v čem a jak to zpracováváš (výsledek dáváš do AVC, jen mě zajímá co je před tím).
acbleskdc (20)|2.7.2008 09:31
používám FxHome VisionLab studio, které nepřečte .mts ani za mák, ale za to výborně spolupracuje s mým ffd dekodérem :) takže stačí abych to ve virtualdubu PŘED editem převedl z kontejneru .mts a komprese h.264/avc může prakticky zůstat stejná. alespoň se mi to tak zdá..
Pave1 (4279)|2.7.2008 09:55
díky za odpověď, přesně tohle mě zajímalo, v čem a jak to konvertuješ.

FxHome neznám, mrknu se. Pokud opravdu neměníš kompresi ve VD, tak je to ok. Už aby ty byly k mání ty nové verze běžných střihových sw (podporujících mts).
acbleskdc (20)|2.7.2008 10:46
FxHome je specialita na vizuální efekty :)) umožňuje vynikající keying, autentické particle efekty, spoustu filtrů... a vůbec všechno, co amatérský akční film potřebuje :D

http://fxhome.com/
Pave1 (4279)|2.7.2008 10:57
Koukal jsem, pěkný, rozsah jako combustion (a možná větší).

Co se týče MTS, nejstručnější a nejvýstižnější věta k přehrávání zní:

The MTS AVC files use PAFF, of which there are few codec choices. There's no free decoder for PAFF until late summer (Summer of Code Project) The best choice for low CPU usage on PAFF h264/AVC files is CoreAVC pro.

no comment, myslím, že to nemusím překládat.
---

VD jsem zkoušel, bez CoreAVC MTS nepřehraju ani nenačtu (měl jsem trial a už vypršel, takže to nemůžu víc odzkoušet).
acbleskdc (20)|2.7.2008 11:14
souhlasím s tebou. je to tak trochu sviňárna od videoprůmyslu, že bezplatné kodeky se objeví až po téměř roce, co se začly na trhu prodávat hdd videokamery.

CoreAvc si ale musíš (za pěkně mastný prachy) koupit, ne? Já mam levnější (zdarma) alternativu: Haali media splitter, VD decoding v pohodě a pak mi snímky přímo z kamery přehraje bez obtíží i media player classic.
Pave1 (4279)|2.7.2008 11:27
Mastný to není, stojí 250Kč (kurs dolaru je v tomhle přívětivý), ale platit musíš kartou a tu nemá každý (a u našich prodejců jsem možnost koupě neobjevil, ale pravda je, že jsem ji ani moc nehledal .-) ). Jsou tu samozřejmě i "třetí cesty", ale proč je podstupovat? (základní kodek by měl nějaký existovat free)

haali media splitter vyzkouším, dík za zajímavý odkaz .-) .

P.S. Tak to vypadá, že mts už zase přehraju (já ve wmp11)
acbleskdc (20)|4.7.2008 08:26
ještě jedna věc

mám HG10 a točím v 50i SQ. když obrázky rozložím na jednotlivá pole, všiml jsem si dost brutálních "artefaktů". ty nejsou při normálním přehrávání s deinter. filtrem vůbec vidět (winDVDse nebo mediaplayer classic s ffd), ale jakmile jsem video rozebral a pokusil se o deinterlacing způsobem, kdy se upravuje každé pole zvlášť (bob, discard, smooth filter od G.Thalina), tak jsou tyto "artefakty" velice markantní. při vyšším bitratu HQ, XHQ jich ubyde, ale nikdy zcela nezmizí.
přijde mi, že optika od masterů z Canonu za 20 talířů by takové věci dělat nemusela. ale nevím - nemám s tímto zkušenosti. nevíte někdo, v čem je jádro pudla?
pár věcí mě napadlo:
- špatný dekoding nebo zpracování avisynthem
- procesor kamery při takovém datovém toku občas nezvládne správně zpracovat a zkomprimovat signál
- mám moc zbrklé švenkování :)

http://www.10s0607gcv.wz.cz/source/snapshot20080704072120.JPG

jinak jsem zpracoval precizní studii o metodách deinterlacingu takovéhoto videa a rád se o ní podělím :)
acbleskdc (20)|5.7.2008 20:05
má tady někdo HDD kameru??
Pave1 (4279)|5.7.2008 20:37
tohle není způsobené optikou, ta s tím nemá nic společného.

Buď je to chyba kodéru (záznamu AVC) v kameře, nebo je to chyba dalšího zpracování.

Načti prokládaný originál do nějakého sw, který dokáže krokovat po půlsnímcích (nebo to přeexportuj do nečeho, co takové programy načtou). Pokud jsou chyby už v originálu (ale třeba jen na jednom půlsnímku) i po "reexportu" budou vidět (i při změně komprese). Pokud na originálu nebudou, je chyba v následném zpracování (ale to není moc pravděpodobné).
acbleskdc (20)|6.7.2008 18:15
tak jsem to zkoušel v různých přehrávačích a zkoušel jsem i vyměnit dekodér, ale ty chyby obrazu tam jsou pořád. takže si myslím, že se to děje při komprimaci do avc v kameře (tomu odpovídá i úbytek chyb při zvýšeném bitratu). otázkou zůstává, jestli je to u hdd nebo flash kamer běžná záležitost.

máte někdo HG10/HF10/HF100? případně hdd/flash kameru od jiného výrobce? a dělá vám to také?

zas až takový problém to není, protože jakmile se odstraní prokládání nějakou vhodnou cestou na 25fps(jinou než blendingem), tak už je všechno v pořádku a po artefaktech ani stopy.

ps: "optika za 20 talířů" bylo přenesené pojmenování pro celou kameru, ne pouze pro objektiv...
Pave1 (4279)|6.7.2008 18:30
Zkus se obrátit na servis, jestli je vadný čip (kódovací) nebo jestli to dělají všechny kamery, třeba ti ji vymění za jinou a bude to OK (tady to asi víc už nevyřešíš).

Držím palec, ahoj.
acbleskdc (20)|6.7.2008 19:25
tak jo. diky moc. ahoj
acbleskdc (20)|7.7.2008 14:38
Tak už jsem na to přišel. A možná by to mohlo i někoho zajímat (majitele kamer s avc kompresí).

Chyba neni v ničem jiném než v dekódování. FF direct show a jeho dekodér libavcodec na video ve formátu h.264 z kamery rozhodně nestačí. Při dekódování to obraz hrozně zdupe. Stáhnul jsem si trialku CoreAVC a všechny chyby, lagy a artefakty z obrazu zmizely. Navíc je ten dekodér asi tak 4x rychlejší. Takže...

asi se vyplatí vytáhnout pěněženku
LITCHI (13)|19.8.2008 18:24
Moc se omlouvam ale jsem uplny zacatecnik....
koupil jsem si HD kameru samsung VP-HMX10C a kdyz si video pretahnu do NT obraz se strasne "skube". Zkousel jse to prehrad v WMP v BS player i v Media Player Classic. Mam nainstalovany K-lite codec Pack. Muze mi prosim nekdo poradit co mam nainstalov/odinstalovat....proste jak si prohlednout sva videa:-(
Diky moc

P.S. dle navodu nahravam v nej rozliseni v super fine HD - dle vyrobce!