Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

rozdíl mezi DV a HDV kazetou

kunaman (48)|19.6.2008 09:43
Zdravím, chtěl bych se zeptat jaký je v praxi rozdíl mezi DV a HDV kazetou ( miniDV ) při natáčení v HDV. V obchode jsem se na to ptal a bylo mi řečeno, že se to pozná až na full HD televizi jako v kvalitě. Spokojil jsem se s odpovědí, ale pak mě to začalo vrtat hlavou, na pásku se přeci ukládají 0 a 1 a tam na nějaké kvalitě nezáleží. Může mi to někdo prosím vysvětlit? :) diky

aby nevznikly nějaké dohady tak příklad: Točím s FX1 v HSV na kazetu sony DVM-63HDV ( http://www.sonyobchod.cz/?run=1&item=4110 ) a pak to samé na obyč miniDV TDK, rozdíl v kvalitě nepozoruji ani na PC ani na LCD televizi. ale rozdíl v ceně je asi 6násobek.
jibarr (792)|19.6.2008 10:57
Rozdíl je jen v té ceně. Je to podobné, jako speciální kazety na tříčipové kamery.
marek62 (168)|19.6.2008 14:28
Sony spoleha na prodavace z Datartu, ze daji firme i sobe vydelat :-)
Pitomec (10211)|20.6.2008 16:28
[quote=kunaman;182093]Zdravím, chtěl bych se zeptat jaký je v praxi rozdíl mezi DV a HDV kazetou ( miniDV ) při natáčení v HDV. V obchode jsem se na to ptal a bylo mi řečeno, že se to pozná až na full HD televizi jako v kvalitě. Spokojil jsem se s odpovědí, ale pak mě to začalo vrtat hlavou, na pásku se přeci ukládají 0 a 1 a tam na nějaké kvalitě nezáleží. Může mi to někdo prosím vysvětlit? :) diky

aby nevznikly nějaké dohady tak příklad: Točím s FX1 v HSV na kazetu sony DVM-63HDV ( http://www.sonyobchod.cz/?run=1&item=4110 ) a pak to samé na obyč miniDV TDK, rozdíl v kvalitě nepozoruji ani na PC ani na LCD televizi. ale rozdíl v ceně je asi 6násobek.[/quote]
Pásky na HDV by měly být dle tvrzení výrobců kvalitnější, ale ve skutečnosti je to bouda.
Pave1 (4279)|20.6.2008 17:00
Tak ony existují jakési "tři třídy" miniDV/HDV kazet.

šunty (i z hlediska provedení mechaniky kazety), prověřenější a stabilní značky a DVCAM/HDV master pásky (mají kvalitnější podklad, pásky jsou dělány z kvalitního materiálu a víc jsou testované, hrozí např. menší riziko dropoutů).

HDV master tape (730Kč) odpovídá kvalitou DVCAM profi kazetě. Rozdíly jsou jasně poznatelné na opotřebovanějších profi strojích (DVCAM je vždy bez problému, i když je nahraný jako DV, běžné miniDV kazety jsou často problémové).

V tomto smyslu používám HDV tape (320Kč, něco "mezi) na ojedinělé zvlášť náročné natáčení (jeskyně, jiné složité klimatické podmínky, zvlášť cenné záznamy). 95pct natáčení provádím i u HDV na miniDV premium, bez problémů. Záleží i na kvalitě mechaniky kamery, SOny kamery jsou spolehlivé např.

HDV kazety tak používám na archivaci (zvlášť cenných sestřihů, tedy ne pro natáčení zdrojových materiálů). Stejnou službu ti ale poskytne jakákoliv profi DVCAM páska (cenově je to stejné).