Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung NV24HD? nebo poradite neco jiného

jikoloj (26)|25.5.2008 18:23
ahoj, hledám něco malého na natáčení videii. nejvíce by se mě libil Samsung NV24HD, potom se mě zamlouvá i Sanyo CA 65 (ta vodotěsná) u Samsungu se mě líbí širokoúhlé video.

Jsem tady nováček a tak mám možná hloupou otázku. jak to je s kvalitou videa třeba u toho samsungu a sanyo HD700 mají mít oba stejnou kvalitu (rozlišení). Bude mít kamera o hodně lepší kvalitu videa než video na foťáku a proč?

nebo doporučíte něco jiného? využití by mělo být především v přirodě na dovolené. děkuji
Ondras_ (204)|25.5.2008 23:56
NV24HD má tendenci ke smear efektu (svislé pruhy), dost přepaluje a nenatáčí zvuk při zoomování. Na foťák se při to čení videa chová klidně a nepřeostřuje agresivně. Optika v rámci toho, co hledáš použitelná.

HD700 nemá smear ani nepřepaluje jako NV24HD, ale má příšernou optiku, vhodnou max na SD.

Takže pokud vybíráš z těchto dvou, tak volba je složitá. Oba mají hodně nevýhod.
michal_h (492)|26.5.2008 11:07
ten přístroj má být pro tebe prvořadě jako foťák a pouze okrajově natočit video?
jikoloj (26)|26.5.2008 17:43
má to být spíše kamera než foták, na focení mam dslr. a klidně to muže být něco jiného. mám tu asi 20 miniDV pásek po panasoniku (ted nevim co to bylo, nejaky 3ccd, šel na reklamaci a už se nevrátil) a u těch pásek mě vadí to dlouhé předělávaní než se to přetočí a potom zase předělá do nějakého menšiho formatu...

proto hledám něco na sd kde se to tak leda vystříha a polepí :)

klidně to múže být něco co mi poradíte nejlépe do 10000 ale múže být i 15000

takové podmínky moje asi : malá, lehká, pěkný obraz. (že by sanyo hd1000:) ?)
Antonin (238)|26.5.2008 18:43
Sanyo HD1000 je šikovný stroj.
Dobrý objektiv. Dvě tlačítka stačí na celou běžnou práci. Manuální ostření i další pohodlné manuální funkce závěrka, clona, kompatibilní závity na objektivy a stativy, poměrně mechanicky odolná. Běžné fotky pro "rodinné účely" jsou výborné.
Ale:
- natáčí v 60/30 fps (nepovažuji za dramatický problém, dá se to dobře řešit, jediné, kde bude možná malinká potíž je kombinace s jinými HD záběry 50/25 fps s výstupem do HD - podívej se na to, co umí Ondráš.)
- zpracování režimu 1920x1080@60i je prakticky nemožné (nenašel jsem rozumnější cestu, než to sklopit do mpeg2 HD 1920x1080 pomocí Ulead MF5 Sanyo a pak teprve něco dělat, což je ztrátová cesta a hlavně rychlejší masové změny se nestihnou a poškubávají - švenky nebo zoomy musí být velmi pomalé)
- žádným možným způsobem neudělám stejnou kvalitu jako to má rovnou z kamery - bezztrátový stih MP4@H264 zatím žádný pro mne dostupný - a možná žádný obecně - software neumí.
jikoloj (26)|26.5.2008 20:09
tak pokud se na to video dá divat primo co stahnu z kamery tak vpohode a tech 60 snimků myslím budu delat jenom na blbsoti jako kdyz neco budu chtít zpomalit ne? jinak tech 30 je vpohode? kolik zabere hodina záznamu na 1920x1080@30 ? koupil bych si asi 16gb karty jestli to utahne kamera jinak 8gb. a je nějaké levnější alternativa k té hd1000?
djelinek (5)|26.5.2008 21:41
Taky řeším to samé dilema Samsung nebo Sanyo. Já chci primárně fotit a v menší míře točit - není čas na zpracování. Stáhl jsem si už oboje videa, Sanyo od Antonína a Samsunga z http://www.stevesforums.com/forums/view_topic.php?id=588883&forum_id=26. Sanyo má video výrazně lepší, porovnávám 72Op, prokládaně pro LCD nemá asi význam točit. Ale i ten Samsung je docela použitelný. Blbý je to zpracování, že nic neumí bezztrátový střih MP4 a vždy se to celý enkóduje. Myslel jsem, že bych to celý sestříhal do MP4 a přehrával z foťáku na LCD přes HDMI a ukládal na DVD jako file a někdy v budoucnu masteroval na BR. Takhle to asi odložím a počkám až bude Soft.
Antonin (238)|27.5.2008 08:27
30/60 jsou snímkové frekvence. To nemá nic společného se zpomalením apod.
NTSC (USA, Japonsko) používá 30/60, ale PAL (Evropa) používá 25/50 Hz - fps. Frames per second.

Obtíže vznikají tehdy, kdybys chěl kombinovat tyto dva záznamy, protože pak jeden nebo druhý musíš přepočítat, a to je při poměru 5/6 docela oříšek u některých specifických scén (rychlé švenky asi, možná nějký fotbal, zoomy...), ale Ondráš v jiném vláknu ukázal, že i s tím se to dá udělat.

Osobně bych se kouknul na Sony TRG3, kdybych teď hledal něco do kapsy. Nicméně Sanyo HD1000 mám velice rád a velice dobře se s ním dělá. (O to hůře se pak nadřu při stříhání, kde jsem zatím nenašel ten jediný správný HD formát - kromě wmv a HDV z vegas 8 to sebou všechno při švencích na výstupu klepe).
michal_h (492)|27.5.2008 10:08
[QUOTE=jikoloj;178900]má to být spíše kamera než foták, na focení mam dslr. a klidně to muže být něco jiného. mám tu asi 20 miniDV pásek po panasoniku (ted nevim co to bylo, nejaky 3ccd, šel na reklamaci a už se nevrátil) a u těch pásek mě vadí to dlouhé předělávaní než se to přetočí a potom zase předělá do nějakého menšiho formatu...

proto hledám něco na sd kde se to tak leda vystříha a polepí :)

klidně to múže být něco co mi poradíte nejlépe do 10000 ale múže být i 15000

takové podmínky moje asi : malá, lehká, pěkný obraz. (že by sanyo hd1000:) ?)[/QUOTE]
já myslím, že jestli nechceš řešit problémy s formátem NTSC, když všude kolem nás je PAL, tak rozhodně PAL kompatabilní kameru, sice je to trochu více než těch 15kKč, ale podívej se ne canon hf100, levnější varianta než sanyo hd1000 není...

[QUOTE=djelinek;178937]Taky řeším to samé dilema Samsung nebo Sanyo. Já chci primárně fotit a v menší míře točit - není čas na zpracování....[/QUOTE]
jestli chceš mít kvalitní foto, používej foťák, jestli kvalitní video, použij na to kameru, požívat kameru na fotky a foťák na video je vždy jen za cenu kompromisů, kvalita nikdy nebude dobrá...

[QUOTE=djelinek;178937]Blbý je to zpracování, že nic neumí bezztrátový střih MP4 a vždy se to celý enkóduje. Myslel jsem, že bych to celý sestříhal do MP4 a přehrával z foťáku na LCD přes HDMI a ukládal na DVD jako file a někdy v budoucnu masteroval na BR. Takhle to asi odložím a počkám až bude Soft.[/QUOTE]
bezeztrátový střih funguje dobře v této kombinaci: canon hf100/10+Ulead VideoStudio 11,5 Plus
Antonin (238)|27.5.2008 13:51
Jako co to z toho Uleadu exportuješ???
To fakt nepřepočítává data z HF100 a umí přepočítat jenom přechody a useky se změnami a ukládá to v původním formátu? Pro jaký formát to konstatování vlastně platí?
To by byla veliká výhoda, kdyby to tak fakt bylo.

P.S. U Sanyo HD1000 nejsou fotky hrozným kompromisem. Je to stejná kvalita jako slušné kompaktní 5Mpx - třeba Canon I5. Velice dobrá kresba objektivu. Rozhodně pro fotky 9*13 atp. na doma zcela dostatečné. Udělal jsem z fotky ze Sanyo HD1000 i velice hezký plakát A2, (optimální podmínky venku, jednoduchá kompozice, žádné potíže, neříkám, že tím uděláš stejné fotky jako profesionálním Nikonem s 8Mpx.).
michal_h (492)|27.5.2008 14:38
[QUOTE=Antonin;179027]Jako co to z toho Uleadu exportuješ???
To fakt nepřepočítává data z HF100 a umí přepočítat jenom přechody a useky se změnami a ukládá to v původním formátu? Pro jaký formát to konstatování vlastně platí?
To by byla veliká výhoda, kdyby to tak fakt bylo[/QUOTE]
jj přesně tak, myslím, že tento program díky funkci smart rendering (mpeg optimizer) dokáže takto pracovat i s jinými formáty než jen se záznamem z hf100. Já jsem zkoušel konkrétně export do AVCHD H.264 1920x1080 50i, či-li přesně to co leze z kamery

[QUOTE=Antonin;179027]P.S. U Sanyo HD1000 nejsou fotky hrozným kompromisem. Je to stejná kvalita jako slušné kompaktní 5Mpx - třeba Canon I5. Velice dobrá kresba objektivu. Rozhodně pro fotky 9*13 atp. na doma zcela dostatečné. Udělal jsem z fotky ze Sanyo HD1000 i velice hezký plakát A2, (optimální podmínky venku, jednoduchá kompozice, žádné potíže, neříkám, že tím uděláš stejné fotky jako profesionálním Nikonem s 8Mpx.).[/QUOTE]
ale myslím, že je ti jasné, že foťáky a kamery mají pro svůj primární úkol úplně jiné optiky, čipy atd. a když mají dělat něco jiného tak výsledkem musí být vždy kompromis
Antonin (238)|27.5.2008 15:31
Pak slovo kompromis chápeme každý jinak.
Já myslím, že kompromis znamená, že musím slevit z nějakých požadavků.
Pokud požadavky jsou pro účely rodinných fotografií (odpovídají slušným kompaktním fotoaparátů s rozlišením 5 Mpx, o kterých bych řekl, že je to takové rodinné), tak slevovat nemusím u Sanyo HD1000 vůbec.
Sanyo totiž není žádný vylepšený mobilní telefon, má objektiv rozhodně lepší, než valná většina fotoaparátů rodinné třídy na trhu. To je vše , co jsem tím chtěl říct.

U toho Uleadu tedy vyexportuješ AVCHD H.264 1920x1080 50i úplně identický soubor jako je vstup, když v něm neprovedeš žádnou editaci? Mně se to nepovedlo, ale možná (pravděpodobně) jsem dělal něco blbě. Tak proto se chci ujistit, abych hledal chybu.
michal_h (492)|27.5.2008 19:04
[QUOTE=Antonin;179058]U toho Uleadu tedy vyexportuješ AVCHD H.264 1920x1080 50i úplně identický soubor jako je vstup, když v něm neprovedeš žádnou editaci? Mně se to nepovedlo, ale možná (pravděpodobně) jsem dělal něco blbě. Tak proto se chci ujistit, abych hledal chybu.[/QUOTE]
přesně tak
Antonin (238)|27.5.2008 19:55
úplně identický znamená bitově identický nebo jen na pohled k nerozeznání?
michal_h (492)|28.5.2008 10:29
[QUOTE=Antonin;179088]úplně identický znamená bitově identický nebo jen na pohled k nerozeznání?[/QUOTE]
na pohled je to k nerozeznání a o to mě, ale soudě podle tvého přístupu k fotkám u tvé kamery i tobě, také jde

jinak abych ti nevalil šrouby do hlavy tak jsem to trochu porovnal a jsou tam drobné rozdíly (celková délka - tomu nerozumím - liší se o 80 ms, bitrate 0,1 Mbps a tudíž i celková velikost není strejná) - viz. příloha

BTW: ale už jsme trochu offtopic :-)
djelinek (5)|28.5.2008 10:56
No spíš je podstatný jestli úpři exportu se výsledek celý znovu enkóduje, nebo se jenom kopíruje zdrojový soubor. To lze poznat jednoduše podle rychlosti generování výstupu a zatížení procesoru.
michal_h (492)|28.5.2008 11:15
[QUOTE=djelinek;179196]No spíš je podstatný jestli úpři exportu se výsledek celý znovu enkóduje, nebo se jenom kopíruje zdrojový soubor. To lze poznat jednoduše podle rychlosti generování výstupu a zatížení procesoru.[/QUOTE]
právě že se to jen kopíruje, vysoká rychlost, zatížení procesoru minimální...
djelinek (5)|28.5.2008 12:54
[QUOTE=michal_h;179198]právě že se to jen kopíruje, vysoká rychlost, zatížení procesoru minimální...[/QUOTE]

Zajímavé, tak to zkusím vyzkoušet na videu z NV24HD.

Na Samsung NV24HD vyšla už recenze v Click! = 8/10 - Click! TIP. Jako mínus uvádějí, že délka jednoho záběru (souboru) je max. 25 minut, což mi přijde absolutně irevelantní - to bych musel natáčet nějaký vystoupení nebo tím "krást! film v kině, aby mě to nějak omezovalo, šum od ISO 800 (což je normální) a podprůměrná světelnost F5,9 při max Zoomu, jinak chvála.

Ještě by měla být recenze ve FotoVideo, tu jsem zatím nečetl. Pokud už někdo má nové červnové číslo, ať dá vědět výsledek.
Antonin (238)|28.5.2008 14:06
[QUOTE=michal_h;179187]na pohled je to k nerozeznání a o to mě, ale soudě podle tvého přístupu k fotkám u tvé kamery i tobě, také jde

jinak abych ti nevalil šrouby do hlavy tak jsem to trochu porovnal a jsou tam drobné rozdíly (celková délka - tomu nerozumím - liší se o 80 ms, bitrate 0,1 Mbps a tudíž i celková velikost není strejná) - viz. příloha

BTW: ale už jsme trochu offtopic :-)[/QUOTE]

Jsme trochu offtopic.
Fotky jsou jedna věc ... daná jejich účelem použití. Mohu tě ovšem znovu ujistit, že kvalita fotek ze Sanyo HD1000 je naprosto neočekávaně vysoká. Právě předem mnou leží další zvětšenina 50x70 a jenom překvapeně čumím, jak prokreslené to je. Z takové hračky. Myslím, že má skutečně dobrý objektiv, případně jsem měl štěstí na kus. (o tomhle skutečně něco málo vědět musím, není to jenom tak blebleble domácího kutila).

Enkódování je úplně jiný problém. Pokud to znovu enkóduje, tak tam speciálně u Uleadu (a té třídy programů obecně) vznikají občas nežádoucí jevy. 99procent filmu ok, a pak u nějakého složitějšího snímku bác a je tam enkódovací chyba. Je jasné, že za tyhle ceny, tam nemůže být špičkový enkodér, který se prodává za hromady peněz. Z toho se mi zdá být jediná cesta rozumná ven - enkódovat jenom minimálně. Proto se v tom tak zvědavě pitvám, protože jsem si myslel, že to s U11.5 v HD nejde. Bylo by fajn, kdyby šlo a kdyby se vědělo jak. Očima to rozhodně poznat nejde. Rychlost převodu je taky takový nejistý parametr. Kopírování je rychlé, ale jednoprůchodový nekavlitné enkoding je taky rychlý...

Jestli modérátor myslí, že je to moc OT, tak snad rozdělit nebo přesunout??? Byal by škoda to nedotáhnout, ne?
Ondras_ (204)|29.5.2008 09:55
[QUOTE=djelinek;179211]...Jako mínus uvádějí, že délka jednoho záběru (souboru) je max. 25 minut, což mi přijde absolutně irevelantní...[/QUOTE]

Třeba pro mě, při použití jako onboard kamery, by to byl obrovský průšvih. Chápu 4GB limit vzhledem k FAT32, ale to vzhledem k bitrate nedává 25 minut. Navíc solidní stroj delší záběry prostě rozloží do více souborů. Sledoval jsem ještě další ukázky z tohoto foťáčku a ta kraksna vypíná zvuk nejen při zoomu, ale taky při přeostřování. Hodně špatné...
michal_h (492)|30.5.2008 09:01
[QUOTE=Antonin;179221]Jsme trochu offtopic.
Fotky jsou jedna věc ... daná jejich účelem použití. Mohu tě ovšem znovu ujistit, že kvalita fotek ze Sanyo HD1000 je naprosto neočekávaně vysoká. Právě předem mnou leží další zvětšenina 50x70 a jenom překvapeně čumím, jak prokreslené to je. Z takové hračky. Myslím, že má skutečně dobrý objektiv, případně jsem měl štěstí na kus. (o tomhle skutečně něco málo vědět musím, není to jenom tak blebleble domácího kutila).

Enkódování je úplně jiný problém. Pokud to znovu enkóduje, tak tam speciálně u Uleadu (a té třídy programů obecně) vznikají občas nežádoucí jevy. 99procent filmu ok, a pak u nějakého složitějšího snímku bác a je tam enkódovací chyba. Je jasné, že za tyhle ceny, tam nemůže být špičkový enkodér, který se prodává za hromady peněz. Z toho se mi zdá být jediná cesta rozumná ven - enkódovat jenom minimálně. Proto se v tom tak zvědavě pitvám, protože jsem si myslel, že to s U11.5 v HD nejde. Bylo by fajn, kdyby šlo a kdyby se vědělo jak. Očima to rozhodně poznat nejde. Rychlost převodu je taky takový nejistý parametr. Kopírování je rychlé, ale jednoprůchodový nekavlitné enkoding je taky rychlý...

Jestli modérátor myslí, že je to moc OT, tak snad rozdělit nebo přesunout??? Byal by škoda to nedotáhnout, ne?[/QUOTE]
tak tě asi nepotěším, ale zkoušel jsem přeinstalovat Ulead (měl jsem tam natvrdo PAL) na NTSC a pracovat z ukázkami z tvé kamery a bohužel pro tebe to nejde pouze "překopírovat", tu tvou kameru to přepočítává vždy. Ale třeba pinacle studio 11 má také smart rendering a na hf100 nefunguje, třeba bude fungovat na tu tvou kameru...ulead hf100 opravdu nepřepočítává při výstupu do avchd, když dám jinej výstup, tak to trvá mnohem déle.
Antonin (238)|30.5.2008 10:28
No mně se to nedaří bez přepočítávání ani s AVCHD (mých kamer je mnoho...)
Čas zpracování chápu jako ne až tak úplně rozhodující věc, jenom příznak.
Nekvalitní přepočet je taky velmi rychlý, že...

To se dá pomocí nastrojů jako je avisynth vyjmou určité kusy a bitově porovnat, asi jednoznačně určit jestli je to rekompresované nebo ne...Nebo možná jinak.

Moje domněnka: jde bez přepočítávání jenom s určitým AVCHD a s jinými ne. Ale jistý si nejsem. Vím moc málo.
Mohl bys napsat přesnější paramatery AVCHD, při kterých ti to nepřepočítává? Kodek (asi H264?), rozlišení (asi ?), fps (asi 25p?), bitrate nebo něco dalšího, co ti ukáže gspot atd. Ď.
Pave1 (4279)|30.5.2008 10:38
AVCHD (obchodní název, řekněme) je typ komprese "mpeg4 avc" (advanced video coding) aneb "H264" (značí to samé, používá se spíš v usa než v našich šířkách). Obecně se dá říct, že je výpočetně asi 8x náročnější než mpeg2 (odhad, z odborné literatury), ale "asymetricky" (na straně kódování je stejně jako mpeg2 mnohem výpočetně náročnější, než na straně dekódování - přehrávání; to je proto, aby ti co video jen přehrávají, nemuseli mít náročný HW; naproti tomu kódování je výpočetně znatelně náročnější).

"kodek" je pak konkrétní kodér (a dekodér) konkrétního výrobce (mainconcept, canopus atd), kterým se "AudioVideo" soubory do mpeg4 AVC alias H264 kódují. Jen pro pořádek, abychom nemátli širší veřejnost.
Antonin (238)|30.5.2008 11:16
mpeg4 je totéž co H264?
To jsem jako užší veřejnost zmaten hned, neb jsem si myslel, že to jsou dvě různé věci.
Jaký to má vztah k tématu už netuším vůbec.
stayman (12393)|30.5.2008 12:09
Mpeg4 je format/obalka a H.264 je uz konkretna kompresia/kodek obrazu.
Antonin (238)|30.5.2008 13:21
MP4 a mpeg4 jsem si taky byl býval myslel, že jsou dvě různé věci.
stayman (12393)|30.5.2008 17:38
[QUOTE=Antonin;179530]MP4 a mpeg4 jsem si taky byl býval myslel, že jsou dvě různé věci.[/QUOTE]

Ano, pripona je MP4

http://en.wikipedia.org/wiki/MP4
Antonin (238)|31.5.2008 12:18
Přípona je MP4 a je to obálka MP4.
Přesně to jsem původně myslel.