Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr kamery pro domácí video

ibauer (122)|18.5.2008 01:52
Zdravím,

potřeboval bych poradit s výběrem kamery pro domácí video/výlety/dovolené. Nyní mám již asi 8 let kameru SONY DCR-TRV240E (formát Digital8), která pomalu odumírá a tak za ni hledám náhradu. Chci aby nová nástupkyně používala jako úložné médium pásku (MiniDV/HDV), jednak kvůli své odolnosti a také aby se video ukládalo ve formátu DV, abych si ho mohl přetáhnout do počítače a upravit před vypálením na DVD). Cena by se měla pohybovat kolem 20 tisíc. Se značkou Sony jsem byl spokojen, nebo byste doporučili jinou? Nevím, zda se mám rozhodnout pro standardní rozlišení nebo velké? Zatím vypaluju video na klasické DVD disky ve formátu MPEG-2 a nepředpokládám, že v nejbližší budoucnosti tomu bude jinak.

Díky předem za vaše komentáře.
Ivo
michal_h (492)|18.5.2008 08:23
tak jestliže chceš záznam na pásku, pak je volba jasná: Canon HV20 nebo HV30
ibauer (122)|18.5.2008 10:32
To michal_h:

Dík za odpověď, ale mohl byste se prosím trochu rozepsat? Zajímaly by mne důvody proč zvolit kameru, která umí nahrávat video ve vysokém rozlišení, když to nakonec budu ukládat v MPEG-2 na klasické DVD. Využiji to? Dále jsem se chtěl zeptat, zda byste doporučili nějakou kameru od Sony, protože s tou předešlou kamerou i s fotoaparáty od Sony jsem byl nadmíru spokojen, zatímco se značkou Canon nemám žádné zkušenosti.
Radoo (1302)|18.5.2008 11:11
[QUOTE=ibauer;177715]To michal_h:

Dík za odpověď, ale mohl byste se prosím trochu rozepsat? Zajímaly by mne důvody proč zvolit kameru, která umí nahrávat video ve vysokém rozlišení, když to nakonec budu ukládat v MPEG-2 na klasické DVD. Využiji to? Dále jsem se chtěl zeptat, zda byste doporučili nějakou kameru od Sony, protože s tou předešlou kamerou i s fotoaparáty od Sony jsem byl nadmíru spokojen, zatímco se značkou Canon nemám žádné zkušenosti.[/QUOTE]
dle mého názoru, doporučená Canon je dobrá volba, kamer je na světě ale mnohem víc a lze si tedy vybrat a zvolit tu, která bude z Vašeho pohledu nej
*HD rozlišení - protože v něm je budoucnost, pokud HD zobrazovač nemáte, budete ho do budoucna stejně mít
*zatím ho budete ukládat na DVD, do budoucna pak v HD na Bluray v lepší kvalitě
*páska je dobrá, že na ní můžete data mít uložená za poměrně rozumnou cenu, nevýhodou je dlouhé stahování dat, dá se přemýšlet o rychlejšímu médiu - SDHC karta, či hard disk, každé medium má své výhody či nevýhody, je třeba se nad tím zamyslet
*ani bych se tolik neorientoval na značku, jako spíš na povedený model od libovolného předního výrobce
Saxel (2279)|18.5.2008 11:41
Souhlasím s michalem_h. Když vezmu tvé požadavky a zohledním vývoj směrem k HD, jednoznačně musím doporučit kameru HDV. Záznamovým médiem je miniDV páska, natáčet můžeš ve vysokém rozlišení a stahovat do PC to můžeš klidně jako DV video, když na tom tak trváš (downconvert provede kamera). A kdybych měl doporučit konkrétní model, řekl bych také Canon HV20 (nebo HV30) - poskytuje totiž v této kategorii nejkvalitnější obraz. Pokud bys trval na značce Sony, pak asi HDR-HC7 nebo HC5.
ibauer (122)|18.5.2008 13:47
[QUOTE=Radoo;177725]*HD rozlišení - protože v něm je budoucnost, pokud HD zobrazovač nemáte, budete ho do budoucna stejně mít
*zatím ho budete ukládat na DVD, do budoucna pak v HD na Bluray v lepší kvalitě[/QUOTE]

Když si teď koupím HD kameru, tak stejně budu muset nastavit ukládání videa na pásku ve formátu DV místo HDV, protože zatím nemám možnost ukládat video na disk BluRay v HD. Takže není ta HD kamera *v tuto chvíli* pro mne zbytečná? Nebo to myslíte tak, abych si zálohoval to původní video ve formátu HDV na kazetkách a za několik let to pak přenesl na BluRay?

[QUOTE=Radoo;177725]*páska je dobrá, že na ní můžete data mít uložená za poměrně rozumnou cenu, nevýhodou je dlouhé stahování dat, dá se přemýšlet o rychlejšímu médiu - SDHC karta, či hard disk, každé medium má své výhody či nevýhody[/QUOTE]

Dlouhé stahování dat mi nevadí, aspoň si přitom udělám rámcovou představu o tom, jak ten filmeček budu upravovat. Jedná se mi o to, že s tou kamerou budu hodně cestovat a abych na tom médiu našel svou nahrávku neporušenou až se vrátím domů. S harddisky mám své negativní zkušenosti už z PC, takže tohle médium jsem zavrhl rovnou. No a ty karty jsou pořád ještě nějak drahé ve srovnání s páskami či DVD disky. Navíc, pokud se nepletu, tak všechny běžné kamery, které používají jako médium HDD nebo karty, tak video ukládají ve formátu MPEG-2 nebo MPEG-4, takže při pozdějších úpravách na počítači, kde se to video dekomprimuje a pak znova komprimuje, dochází ke snížení kvality.
ibauer (122)|18.5.2008 14:08
[QUOTE=Saxel;177731]Souhlasím s michalem_h. Když vezmu tvé požadavky a zohledním vývoj směrem k HD, jednoznačně musím doporučit kameru HDV. Záznamovým médiem je miniDV páska, natáčet můžeš ve vysokém rozlišení a stahovat do PC to můžeš klidně jako DV video, když na tom tak trváš (downconvert provede kamera).[/QUOTE]

No, trvám na tom, protože zatím nemám ani BluRay vypalovačku, ani stolní přehrávač, který by tyto disky uměl číst, ani HD televizor. Nebo myslíte ponechat si originální záznam na MiniDV kazetě a pak to přehrát na BluRay, až budu mít potřebné vybavení?

[QUOTE=Saxel;177731]A kdybych měl doporučit konkrétní model, řekl bych také Canon HV20 (nebo HV30) - poskytuje totiž v této kategorii nejkvalitnější obraz. Pokud bys trval na značce Sony, pak asi HDR-HC7 nebo HC5.[/QUOTE]

Sony nabízí v dané kategorii 3 modely: HDR-HC5, -HC7 a -HC9. Mohl byste mi sdělit svůj názor, která z těchto tří kamer má podle vás nejlepší poměr cena/výkon?

Ještě jedna otázka, který typ kazet se používá na záznam (ve standardním i vysokém rozlišení) u výše uvedených HDV kamer? MiniDV kazety?

Děkuji.
Pave1 (4279)|18.5.2008 14:26
Pokud cestuješ, je dobré zvolit záznamové médium i podle dostupnosti.

Např. pro mikrofony je lepší zvolit napájení široce dostupnými tužkovými články, videokamera s kazetou (miniDV, používá se i pro HDV, kromě zvlášť cenných záznamů, kde si můžeš koupit HDV kazetu Sony za 320 kč) má zase výhodu, že miniDV kazety seženeš už opravdu skoro všude. Vozit sebou dostatek záznamových karet mi přijde nepraktické, navíc je otázka, jak jsou odolné proti silnému elektrickému poli (kazety mají velmi tvrdou magnetizaci, záznam na nich je dobře uložený a vydrží dlouho).
Kazety mají zase nevýhodu možného znečištění složité mechaniky, takže je nutné se o tohle starat, malé kamery často i "vrčí" a v nahrávce zvuku slyšíš mechaniku a ruchy ovládání kamery (řeší to externí mikrofon, možností jeho připojení se často liší nejvyšší model firmy Sony, nižší modely tuto možnost mít nemusí; Canon vstup má).

Nahrávky je dobré archivovat (ty cenné a hodnotné) i v hrubé podobě původního záznamu, takže ano, schovej si kazety, v budoucnu se třeba k záběrům vrátíš a vytvoříš HD filmeček. "Krátkodobé nahrávky" ale mazej, ty nemá cenu archivovat.

Kartové kamery ale nevypadají kvalitou už tak špatně, ono i HDV je vlastně mpeg2, ale problém může být zpracování (mpeg4 AVC, jaký typ souborů kamera používá, potřebuješ výkonnější HW, atd).

Vždy jde ale o to, aby komprese měla "rezervu kvality" pro zpracování v PC. HDV má dat. tok 25Mbps, což je pro "HD" mpeg2 dostačující (distribuční kopie mají cca 5 - 12Mbps a jsou stále velmi kvalitní), mpeg4 na kartě by měl mít v HD2 (1920x1080 prokládaně) 17Mbps (komprese "mpeg4 avc" je o něco účinnější než mpeg2), ale původně byla komprese mpeg4 avc (i mpeg2) vyvinuta pro distribuci HDTV s dat. tokem kolem 8 - 12Mbps (nebyla určená pro primární záznam).

Profesionálové tak používají "intra frame" typ kódování AVC (i u mpeg2 existuje IMX), kde se každý snímek kóduje zvlášť (panasonik profesionální kartové kamery), narozdíl od HDV a AVC, kde se kódují skupinky (několik snímků najednou, tzv. GOP, což je ztrátovější). Kamery s intra frame typy kompresí mají ale víc karet najednou, je to náročné na data.
Takže vždy je to boj "cena vs. potřebná kvalita kamery i záznamu vs. velikost kamery i potřebného úložného prostoru pro data". Tolik obecně.

Dobře vybalancované řešení poskytne kvalitní obraz z kamery (který se mnohem lépe komprimuje), dobře zvolený typ komprese (HDV, AVC, intra frame AVC) s dostatečný dat. tokem s "rezervou kvality" pro další zpracování (HDV 25Mbps, AVC min 17Mbps, intra frame avc 50 - 100Mbps .-) ).

HDV i AVC jsou sice ztrátové komprese, ale při dobrém dat. toku (rezervě kvality pro zpracování) je obraz z nich velmi kvalitní (při dobré ceně). Pokud už mají ale rovnou z kamery jen "distribuční" dat. tok (menší), může další zpracování kvalitu nahrávky už "viditelně" poškodit.
Saxel (2279)|18.5.2008 15:07
[quote=ibauer;177742]No, trvám na tom, protože zatím nemám ani BluRay vypalovačku, ani stolní přehrávač, který by tyto disky uměl číst, ani HD televizor. Nebo myslíte ponechat si originální záznam na MiniDV kazetě a pak to přehrát na BluRay, až budu mít potřebné vybavení?[/quote]
Já to dělám tak, že nahrávám i zpracovávám v HDV. Výsledné video jednak uložím na externí HDD a pro jistotu také na pásku a druhak ho downkonvertuji do rozměru 720x576 pro normální DVD.
michal_h (492)|18.5.2008 17:46
[QUOTE=ibauer;177715]To michal_h:

Dík za odpověď, ale mohl byste se prosím trochu rozepsat? Zajímaly by mne důvody proč zvolit kameru, která umí nahrávat video ve vysokém rozlišení, když to nakonec budu ukládat v MPEG-2 na klasické DVD. Využiji to? Dále jsem se chtěl zeptat, zda byste doporučili nějakou kameru od Sony, protože s tou předešlou kamerou i s fotoaparáty od Sony jsem byl nadmíru spokojen, zatímco se značkou Canon nemám žádné zkušenosti.[/QUOTE]
mrkni na recenze na camcorderinfo.com, najdeš tam všechny kamery, které tady zmiňuješ

v tvém případě bych asi o jiném záznamovém médiu než pásce neuvažoval, ideální je hdv nahrávat, stahovat i zpracovávat. Výstup ze střihacího sw pak dáš do hdv (které určitě použiješ v budoucnu) a provedeš downconvert na dvd standard, jak to psal Saxel

kdybys uvažoval o jiném záznamovém médiu, tak pad SDHC karty a kodek AVCHD...ale to by se už diskuze dostala jinam...
ibauer (122)|19.5.2008 12:47
Díky všem za rady. Vše jsem nakonec zvážil a rozhodl jsem se pro MiniDV kameru se standardním rozlišením (Sony DCR-HC62).
michal_h (492)|19.5.2008 15:30
[QUOTE=ibauer;177855]Díky všem za rady. Vše jsem nakonec zvážil a rozhodl jsem se pro MiniDV kameru se standardním rozlišením (Sony DCR-HC62).[/QUOTE]
tak aspoň jsi ušetřil
:-)
BEPE (539)|24.5.2008 18:19
No jsem už starý pán, ale do nové kamery DV bych už nešel. Dříve nebo později, ale myslím spíš dříve, HD video se masově prosadí a klasický PAL bude dvojka máslo; sám jsem to řešil nákupem Sony HDR-HC1 a postupuji obdobně jako Saxel