Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak na převod VHS-C do počítače

www.pha.cz (5)|16.5.2008 23:21
Dobrý den,
prosil bych někoho zkušeného o radu ohledně převodu videa z VHS-C kazet v analogové kameře do počítače. Mám k dispozici analogovou kameru Panasonic NV-RX20EG a přímo z ní bych potřeboval dostat video do počítače a zdigitalizovat ho.
Na kameře jsou jediné dva konektory (bílý a žlutý). Mám k dispozici nějaký kabel, který má na jednom konci takovéto dvě barevné zástrčky, ale ještě je tam třetí (červená) a to je myslím znak toho, že tento kabel je pro stereo kameru, kdežto ta moje je asi pouze mono. 1. otázka tedy zní, zda je třeba zakoupit jiný kabel? Druhý konec tohoto kabelu vypadá jako standardní jack a má asi být zapíchnut do nějakého A/V převodníku či co. Takovýto konektor (A/V) mám na své druhé DIGITÁLNÍ kameře a ten kabel o kterém se bavím, byl přibalen k ní. Jedná se o moderní HD kameru Panasonic HDC-SD9. Nevím, zda je možné připojit kameru skrze tento nebo jiný kabel přímo k TV kartě, jestliže ano -jak? K takovémuto účelu mám v počítači dvě TV karty, jednu analogovou Hauppauge WinTV878 a jednu digitální Leadtek WinFast DTV 1000s.
V případě, že by se měla nejdříve analogová videokamera připojit k digitální videokameře bylo by asi třeba nějakým způsobem 1/nakonfigurovat ty dvě kamery 2/spojit je s počítačem.. opět nevím jak. K propojení s počítačem je na d. kameře k dispozici usb2.0 port a pak port u kterého píšou component, nejsem si jist zda jde o 1394(firewire) ten mám totiž integrován také na základní desce počítače. Kabel, který vede z toho portu Component se však opět rozděluje na 3 větve větve červenou zelenou a modrou a nic takového na TV kartách nemám, tak nevím, co s tím dělat...
Co se týče střihacího programu v počítači, s tím by neměl být problém, vlastním Ulead Video Studio, což je doufám pro tento účel dostatečné..?
Jinak, až budu převádět ten záznam z kazety, potřeboval bych také vědět v jakém režimu má být an. popř. dig. kamera nastavena, jestli musí být zapnuta a být v režimu přehrávání, nikoli záznamu či jak.
Nevlastním videorekordér.

Děkuji předem za pomoc...
joe1 (114)|19.5.2008 15:39
potrebujs iny kabel...tky aby bol na oboch stranach zlty a biely jeden koniec zapojis do kamery a druhy do TV karty ..... capture capture :)
marek62 (168)|20.5.2008 10:18
A kdybys tu moderni kamerku pripojil pres fire-wire do PC tak, aby ji strihovy program rozpoznal a pak tim kabelem, co mas, pripojil tu analogovou do A/V prevodniku te digitalni, tak by se to melo chovat, jako kdybys to Uleadu strkal z te digi? Anebo poridit snuru, aby odpovidala koncovkam jak v analogove kamere, tak i tem, co jsou v TV karte. Ja takto (prasacky) prevadel videa ze stolni VHSky, tam to bylo jednodussi v tom, ze mi stacila obycejna cinchova snura - z VHS standardni vystup, u karty redukce, ktera byla pribalena. Kvalita asi nic moc, ale vzhledem k tomu, ze se to prehrava na vakuove televizi, tak neni videt znatelny rozdil mezi tim, co bylo na videu a na vypalene placce.
Antonin (238)|21.5.2008 09:58
Pár konstatování:

1. Pro snímání je nejlepší použít kameru, ve které byly kazety vytvořeny, je to rozhodně lepší než nějaké obyčejné video. (Jedině speciální profi nástroje jsou ještě lepší).
2. Pokud chceš naskenovat pár rodinných záznamů, můžeš to jistě "zbastlit" doma, ale možná by stálo za to kouknout okolo na profíky. Jedině bach ana rádobyprofíky, kteří to udělají stjěn, jako bysis to mohl uidělat sám a ještě za to vezmou peníze. Mají lepší přehravač a hlavně lepší A/D převodník do PC.
3. žlutý cinch obvykle obsahuej video signál, červený a bílý audio.
4. Když to naskenuješ mono, máš několik možností, jak z topho udělat stereo.
5. ulead video studio není špičkový soft, ale zase je levný, funkční, stabilní a pro domácí užití přímo dokonalý.
6. O propojení "přes kameru" pochybuji, že má vstup pro analog, který převede A/D na firewire. Ale typ neznám, kdoví.
7. Kabel potřebuješ, jak píše joe, nebo ty, prostě to analogové PC karty a z ní do kamery na cinche. Ten červený můžeš klidně nechat viset, nebo zkratovat.
8. Při skenování nech kameru běžet na baterky. Ušetříš si možné problémy s brumem.
9. Naskenuj si to v rozlišení 720x576 - je to vhodný formát pro budoucí práci. (jistá přemrštěnost ničemu nevadí).
10. Nepočítej s tím, že různé odšumovací atp. algoritmu v levných programech budou fungovat. Nebudou, ale nevadí, nech to tak jak to je.
kobop (11)|22.8.2008 12:13
Nechtěl jsem zakládat nový topic, tak si dovolím využít tento. Mám o trochu menší problém, ale podobný. Zachytávám z VHS kamery, která má bohužel jen mono výstup. Mám k dispozici pouze streo kabel (2xcinch - 3,5´´ jack stereo). Samozřejmě když použiji jenom jeden cinch nachytává se stereo, kde hraje jenom jeden kanál (to je očekávatelné). Chtěl bych se zeptat, jak by se to dalo vyřešit. Jestli existuje mono kabel (1xcinch - 3,5´´ jack stereo) nebo se dá softwarově ten druhý kanál přidat, aby byl stejný zvuk v obou kanálech (somozřejmě bez ztráty kvalit). Přehrávat nejdříve na velkou VHS do videorekordéru a následně použít tento záznam se mi z důvodů ztráty kvality nechce provádět. (ještě mě napadlo kabel 2xcinch - 3,5´´ jack stereo uprostřed naříznout a spojit ty drátky, aby to šlo do obou kanálů, ale to už je asi dost bláznivé) :D Děkuji za rady.
Jozef2 (188)|22.8.2008 13:12
A co takto zdigitalizovat to pomocou DVD rekordera. Prakticke a rychle riesenie.
kobop (11)|22.8.2008 14:12
možná vtipné a v dnešní době neuvěřitelné, ale nevlastním DVD rekordér a kvůli další práci s videem bych to potřeboval v počítači, což by bylo vzhledem k množství videa spoustu DVD-RW a nejsem si jist, jestli lze z vestavěného pevného disku v DVD rekordéru přetahovat data ven
marek62 (168)|22.8.2008 14:52
kobop: ja bych to prevedl do televizni karty normalne jen s jednim kanalem a zduplikovat by to nemel byt problem v nejakem audioeditoru, urcite to umi primo i videoeditory (treba Womble). Ale pokud mas doma pajku, tak rizni snuru, kup stereojack (pokud ten tvuj neni sroubovaci a mas to hotove za pul hodky.
stayman (12393)|22.8.2008 15:28
To nie je dobre riesenie s tym pajkovanim, zabudas na fyziku.. Ako si povedal, kazdy slusny soft to da na vystupe do oboch stop, ak nie, nie je problem si skopcit tu stopu a pripadne upravit delay, tak budes mat pseudo stereo.. :D
marek62 (168)|22.8.2008 16:09
stayman: nejsem na elektro odbornik, co by tim mohl pokazit?
stayman (12393)|22.8.2008 16:20
No ja som tiez uz 20 rokov z vysky prec, dokonca elektro :D ale sa mi mari, ze s fyzickym zdvojenim sa zvysi odpor a tudis znizi uroven signalu.
marek62 (168)|22.8.2008 16:49
Asi mas pravdu, ale ja bych si o kvalite audia z VHS nedelal iluze, kdyby to pak zmaximalizoval, vsadim boty, ze by to nikdo nepoznal :-) Poslu ti jeste SZ, potreboval bych se zeptat na neco ohledne elektra, co ale nepatri do tematu, at tu nedelam binec. Marek
kobop (11)|22.8.2008 22:53
super takže to shreneme, že to mám nahrát v jednom kanálu a pak softwarově zduplikovat.... nic jiného není? potřeboval bych, aby to bylo co nejméně práce a s tou pájkou mi to přišlo jednoduchý.... :D
stayman (12393)|22.8.2008 23:03
[QUOTE=kobop;188981]super takže to shreneme, že to mám nahrát v jednom kanálu a pak softwarově zduplikovat.... nic jiného není? potřeboval bych, aby to bylo co nejméně práce a s tou pájkou mi to přišlo jednoduchý.... :D[/QUOTE]

Strihove softy defaultne pracuju ako stereo, to znamena, ze nemusis ani nic duplikovat a ak aj hej, tak je to otazka jedneho kliku mysou, takze nevidim ziadny problem.

Marek62, nic mi neprislo
artam (1147)|23.8.2008 00:53
kobop:
Stayman zbytocne vyvolava paniku, skutocne je z tej skoly asi hodne rokov prec, ze Staymane ? :D

Fyzickym spojenim linkovych vstupov na zvukovke nic nepokazis, vplyv ne uroven zvuku to bude mat skutocne len minimalny
Sice principialne plati, ze spojenim vstupov sa znizi vstupna impedancia na polovicu, ale ... impedancia vstupov na zvukovkach byva radovo desiatky kOhm, audio vystupy z kamery alebo vhs mavaju impedanciu radovo stovky Ohm, takze celkovy vplyv spojenia dvoch vstupov na zvuk = null komma nichts. :)
Takze neboj, pajku do ruky a za pra minut to mas v suchu.
stayman (12393)|23.8.2008 01:03
[QUOTE=artam;189005]kobop:
Stayman zbytocne vyvolava paniku, skutocne je z tej skoly asi hodne rokov prec, ze Staymane ? :D

Fyzickym spojenim linkovych vstupov na zvukovke nic nepokazis, vplyv ne uroven zvuku to bude mat skutocne len minimalny
Sice principialne plati, ze spojenim vstupov sa znizi vstupna impedancia na polovicu, ale ... impedancia vstupov na zvukovkach byva radovo desiatky kOhm, audio vystupy z kamery alebo vhs mavaju impedanciu radovo stovky Ohm, takze celkovy vplyv spojenia dvoch vstupov na zvuk = null komma nichts. :)
Takze neboj, pajku do ruky a za pra minut to mas v suchu.[/QUOTE]

Ano, pisal som, ze uz vyse 20 rokov, tak neviem, ci je to hodne pre teba :D A ano, znizi sa na polovicu aj uroven signalu,ale hadat sa nebudem.
Lark (365)|23.8.2008 12:21
[QUOTE=stayman;189012]Ano, pisal som, ze uz vyse 20 rokov, tak neviem, ci je to hodne pre teba :D A ano, znizi sa na polovicu aj uroven signalu,ale hadat sa nebudem.[/QUOTE]

Artam ma pravdu. Ten výstup bude sice zatížený poloviční impedancí, ale impedance toho výstupu je podstatně menší (tvrdší zdroj), takže ta výstupní úroveň neklesne na polovinu, ale o pár milivoltů :-E Aby to bylo úplně elekricky správně, měly by se vstupy propojit přes oddělovací odpory (řádově 1k), aby se ty vstupy vzájemně neovlivňovaly. Pro nevěřící přikládám i důkaz. Takže se kobop ničeho neboj a spoj ty vstupy NATVRDO. :-E
1-kanal.png 2-kanaly.png
kobop (11)|24.8.2008 00:21
Už nahrávám jednokanálově snad nebude problém tam ten druhej kanál nějak kopnout. (mám za sebou už asi 12 hodin záznamu, tak doufám, že to nějak půjde)
stayman (12393)|24.8.2008 12:37
[QUOTE=Lark;189039]Artam ma pravdu. Ten výstup bude sice zatížený poloviční impedancí, ale impedance toho výstupu je podstatně menší (tvrdší zdroj), takže ta výstupní úroveň neklesne na polovinu, ale o pár milivoltů :-E Aby to bylo úplně elekricky správně, měly by se vstupy propojit přes oddělovací odpory (řádově 1k), aby se ty vstupy vzájemně neovlivňovaly. Pro nevěřící přikládám i důkaz. Takže se kobop ničeho neboj a spoj ty vstupy NATVRDO. :-E[/QUOTE]

Treba skusit, ja ked som to zapojil rozdelenim mono na stereo, hlasitost sa znizila presne na polovicu. Dokaz je skuska.;)
Lark (365)|25.8.2008 15:55
to stayman: Muze se stat, ze se sejdou opacne krajni tolerance impedanci a zeslabeni muze byt vetsi. Dneska si totiz vyrobci s nejakejma normama vubec nelamou hlavu :-(( Jinak mas pravdu, zkouska to jisti a poskodit se nic nemuze.
kobop (11)|30.8.2008 13:03
Tak zkouším tedy z toho zvuku udělat to "stereo" nahrával jsem tedy jenom pravý kanál. Střih provádím ve vomble MPEG Video Wizard. Když pak exportuju soubor jako automatic mpeg hraje opět pouze pravý kanál. Když nastavím zvuk na mono tak nehraje pro jistotu nic (asi vzal za hlavní kanál levý) takže bych se chtěl zeptat co s tím a nechce se mi vše nahrávat znova na levý kanál aby po zaškrtnutí mono vzal ten levý -tedy s požadovanou zvukovou stopou.
lflute (2)|30.8.2008 22:20
Dobrý den, potřeboval bych pomoci, mám kameru Panasonic NV-R33 a chtěl bych převěst záznam z kamery do PC. Na kameře jsou 3 konektory žlutý, červený, bílý kabel do těchto konektorů žádný nemám. Předem děkuji
stayman (12393)|31.8.2008 02:33
[QUOTE=kobop;189906]Tak zkouším tedy z toho zvuku udělat to "stereo" nahrával jsem tedy jenom pravý kanál. Střih provádím ve vomble MPEG Video Wizard. Když pak exportuju soubor jako automatic mpeg hraje opět pouze pravý kanál. Když nastavím zvuk na mono tak nehraje pro jistotu nic (asi vzal za hlavní kanál levý) takže bych se chtěl zeptat co s tím a nechce se mi vše nahrávat znova na levý kanál aby po zaškrtnutí mono vzal ten levý -tedy s požadovanou zvukovou stopou.[/QUOTE]

jezis tak to sprav v nejakom zvukomvom editore, nejaky audacity je free, mozno to zvladne aj nero a potom uz hocjake profi, aj videoeditory v pohode...
stayman (12393)|31.8.2008 02:35
[QUOTE=lflute;189952]Dobrý den, potřeboval bych pomoci, mám kameru Panasonic NV-R33 a chtěl bych převěst záznam z kamery do PC. Na kameře jsou 3 konektory žlutý, červený, bílý kabel do těchto konektorů žádný nemám. Předem děkuji[/QUOTE]

a nie je to nahodou analogova kamera, nejaka vhs-c ? To nejde do PC dostat len tak ako si predstavujes, musis mat prevodnik, alebo minimalne nejaku kartu s analogovymi stupmi
marek62 (168)|31.8.2008 07:40
kobop: ve Womble pravym tlacitkem klikni na stopu, zvol Audio a Duplicate Right, to by melo funfovat
lflute (2)|31.8.2008 15:17
[QUOTE=stayman;189963]a nie je to nahodou analogova kamera, nejaka vhs-c ? To nejde do PC dostat len tak ako si predstavujes, musis mat prevodnik, alebo minimalne nejaku kartu s analogovymi stupmi[/QUOTE]
Ano je, vim že to neni jednoduché, ale protože v téhle oblasti jsem totálně neznalý, tak se ptám, jak by to šlo, zajímají mě všechny způsoby.
stayman (12393)|31.8.2008 16:32
pisal som ti uz, ostatne je na tebe, teda na strycka google.
wert_ (44)|11.9.2008 07:04
Tento problém jsem řešil jak se píše výše propojením kamery VHS-C s DVD rekordérem. Tam se uloží na HDD, v rekordéru lze záznam upravit (sestříhat) a vypálit na DVD. Jsem laik, ale takto si průběžně zálohuju rodinné nahrávky v VHS na kotoučky. Jen doufám, že DVD nosiče něco vydrží. Staré pásky ovšem rozhodně nelikviduju)) co kdyby za pár let kotoučky nějak vyšedly? :-)