Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střihací software očima začínajícího.

Vladim (91)|6.5.2008 22:09
Vážení, po přečtení mnoha příspěvků jsem s rozhodl založit tema tak jak je v nadpisu uvedeno.

Měl bych takovou představu, že tady budou dotazy a zkušenosti těch začínajících, kterým by měli ti zkušenější nebo přímo odborníci pomáhat při jejích prvních krocích při zpracování videonahrávek. Dostupnost digitální techniky a software umožňuje mnoha lidem zachycovat pro své potěšení rychle plynoucí život a právě začínající často nejsou zběhli v ovládání této techniky.

Movie Maker
Začnu jednoduše s vlastní zkušeností. Než jsem zakoupil kameru tak jsem začal zkoušet nějaké programy pro zpracování videa. Vzal jsem vlastní CD se záznamem z analogové kamery a jako první vlaštovku vzal Windows Media Maker, který máte, nebo je možný stahnout k WinXP a vyšším. Z CD si na PC stahnul data a přejmenoval jsem VOB soubory na MPEG. A ty jsem už mohl digitalizovat programem Movie Maker a tam jsem se učil střihat, vyrobit titul a nakonec uložit na disk jako WMW soubor. Pro učení a osvojení si určitého takového postupu je to výborná věc. Ostatní programy mají podobný postup a to se později moc hodí.
To tedy pro začátek.
siSINka (122)|7.5.2008 07:40
Já na to šel trochu jinak.

Zároveň s digikamerou jsem si koupil Vegas Platinum (cca o 10.000 levnější než Vegas Pro) a vlítl do toho po hlavě. Předchozí zkušenosti s čímkoliv kolem videa nulové. Po řádném pročítání helpu, manuálu, Nostradamova návodu a českého i slovenského tvfreak fóra postupně pronikám hlouběji a hlouběji... a nacházím další a další "problémky", se kterýma se musím potýkat ;-)
Vladim (91)|7.5.2008 08:13
Pro Pavel 1.
Založil jsem toto tema, ale chci Ti sdělit, že po testaci Magixu a Adobe Prem., jsem se rozhodnul pro Adobe. Vím, že mně tuto volbu schváliš. Je to opravdu moc podobné, ale v Adobe zde budeš moci poradit a to se cení.
Ty jsi zde v příspěvcích popisoval optimální nebo ucházející sestavu PC. Tady dávám k posouzení moji sestavu jak mně ji synator postavil.
--------------------------------------------------
MSI P31 NEO-F
C2D E4600 (2,4GHz, 2MB, 800MHz)
2x 2GB DDR2 800MHz
2x 320GB SATA II WD3200AAKS
MSI NX8400GS-TD256EH (256MB, 64bit.)

Zdroj 350W s PFC - 12cm chladič. Nezáleží na zdroji, kolik má W, ale kolik žere deska s processorem a grafikou. To by musela být grafika s napájením, aby potřebovala 400W nebo více.
-----------------------------------------------------
Doufám, že je to pro pár let dobré.
To jen tak jaksi mimo tema.
starous (9)|7.5.2008 11:12
S tím zdrojem bych to netvrdil, spotřeba šla za poslední roky hodně nahoru. Teď už to má sice zase trochu sestupnou tendenci, ale máš tam 2 disky, dvoujádrovej procesor, 4 GB RAM. Všechno to žere docela dost, takže bych 400 W raději doporučoval. Navíc informace o zdroji jsou hodně zkreslené. Mají několik větví a každá má svoje maximální zatížení.

K těm začátkům. U nás je fanda do kamery moje máma. Postavil jsem jí počítač s 4jádrovým intelem, 2GB RAM. Video odkládá na externí SATA disk. Šlape to dobře, ale v HDV režimu už to chvilkama nestíhá.
Vybral jsem jí k tomu Pinnacle Studio, které se dokázala naučit poměrně slušně ovládat.
marek62 (168)|7.5.2008 13:23
Vladim: ja bych zacal s tim, jaka data budes strihat. Ja treba pouzivam Sony Vegas Movie, ale to je idealni na DV video. Pokud jsem ale z tveho prvniho prispevku pochopil, ty budes strihat MPEG, pro tento pripad bych asi dal prednost Womblu, ktery je na tento format stavenej.
michpo (117)|7.5.2008 14:16
A co Ulead VideoStudio 11.5 Plus? Ja ho momentalne pouzivam pro strih videa z Canon HF100 a je dobry v tom, ze ma smart rendering, coz znamena, ze umi renderovat jen to kde je zmena, takze pokud chci spojit videa a zachovat jejich plnou kvalitu, tak je to moc uzitecne. Diky tomu muzu archivovat zabery v plne kvalite, vytvorit pak z toho napriklad dvd je hracka.
Celkove me plne vyhovuje, ma spoustu efektu, prechodu a jinych vymozenosti. Jednoduche ovladani.
Co na nej rikate?
dalizije (641)|7.5.2008 16:07
Ulead je velice zdařilí program, taky jsem na něm začínal a můžu ho směle doporučit, jak pro jeho jednoduchost tak i možnosti (filtry,přechody atd.). Nakonec i menu DVD vytvořené v Ulead vypadá velmi dobře. Navíc je za rozumnou cenu. Je do něj i čeština, ovšem lepší je učit se v anglické verzi jelikož se to může hodit později... (při přechodu na jiný soft). Každopádně je tento soft lepší než Pinacl...
Vladim (91)|7.5.2008 21:06
marek62:
V tematu jsem začal o Movie Makeru, ale to jen pro rozproudění diskuze. Mám kameru Canon HV20 a můj střih směřuje k HDV na 16:9 na Adobe. Ale chtěl jsem něco jiného. Nějak ukázat i na jiná řešení, než jsou na tomto webu už probírána. Jak prakticky začít, pro ty kteří o tom ví dost málo. A já se k ním počítám i když se vlastně živím cca od roku 1994 grafickým výstupem z PC. Čili mně není vektorová i bitmapová grafika pojmem neznámým. Ale tak z trochu jíného úhlu.
Pave1 (4279)|7.5.2008 23:00
Vadime, měl jsem teď trošku "pilněji", takže nebyl čas na odpovědi.

1. Výběr sw je na tobě, vždy musíš zkusit, co tobě osobně sedí. Ten tvůj poslední sw vypadal velmi slušně, jediný rozdíl proti adobe by mohl být jiný enkodér (než mainconcept), což je ale docela důležité (jak pro co nejmenší ztrátu při zpracování HDV s exportem zpět do HDV, tak pro kvalitní výrobu distribučních kopií, mpegů, wmv atd).

2. Tvá sestava je ok, zdroj je ale velmi poddimenzovaný. Pro mě osobně je kvalitní zdroj "číslo jedna" pro klidný život s počítadlem. Osobně mám 500W kvalitní zdroj, pro tvou sestavu vidím 400W jako minimum, zde se nevyplatí šetřit (výkyvy napětí poškozují HW, který je tak náchylnější k závadám; spolehlivost PC je vhodná i pro jednoduchý střih rodinného videa, dobrý zdroj s rezervou výkonu je samým základem).

3. Vegas Platinum, Adobe Premiere Elements, Studio od Pinnaclů, Neo od Ediusu (+ Ulead?) - to jsou základní sw pro střih rodinného videa (HDV). Každý má nějaké plus i minus, včetně ceny. Pokud sis vybral Adobe Elements, myslím, že litovat nebudeš (já s ní problémy žádné nemám, jen pro jednoduchý export HDV na pevný disk počítadla, tedy ne export na tape, ji musím "oblbovat" připojenou kamerou. premča si uloží m2t stream do složky s projektem, pak hodí hlášku - než ji odkliknu, soubor zkopíruju jinam a HDV "v základu" je na disku). Tohle je jediná obrzlička, export HDV na pásku je v pohodě, program funguje bez chyb, je intuitivní a snadný na naučení, přitom toho umí doecela dost.

Měj se a klidně napiš, jak ti to jde .-) .
Vladim (91)|13.5.2008 21:10
Tak jsme objednal Adobe 4, jetě nedošlo. Potom se vnořím do práce. V trial verzi lze udělat leccos, ale export s možností nastavení je blokován. Provedl jsem tedy pár vypálení v tom co trial dovoluje a že bych z toho byl odvázanej, tak to tedy ne. Proti promítnutí HV z pásku kamery je to dost bída. Tak uvidím až budu mít plnou verzi.

Jinak jsem zkoušel také Magix Movie deitor 14 plus a To je za cenu 90 dolarů dost dobrý. Výsledek vypálený v trial verzi byl lepší než z Adobe. Umožňuje totiž nastavit určité parametry a je to znát. Jinak to je ovládáním skoro úplně stené jako Adobe. Byl bych rád, kdyby zde někdo mapsal zda to zkusil jako program otestovat.
Pave1 (4279)|13.5.2008 21:59
Vladime, verze exportu (možnosti a kvalita) PE4 jsou zcela standardní (včetně všech běžných nastavení). Zpracování HDV je v plné kvalitě, nepozoroval jsem žádnou degradaci.

Ty programy budou ale velmi podobné, nedělal bych z toho vědu .-) . U střihových programů jde i o jisté možnosti střihu, snadnost postupů, kvalitní náhled ve full sceen atd. V tomhle širším kontextu se jednotlivé programy mírně liší (Vegas Platinum, PE4, Studio 11 plus atd). Zkoušej, uvidíš.
bugr (295)|13.5.2008 23:17
obdivuju lidi co dokáží stříhat v movie makeru, já to prostě nedokážu :-)
stayman (12393)|13.5.2008 23:48
Na take prace, ako niektori "profesionali" robia, je to az prepych. Neviem, ale na ostry strih, takej urovne ako predvadzaju, staci aj start/stop v kamere.
bugr (295)|14.5.2008 08:16
:-D
Já osobně se snažím přejí z pinnacle na avil liquid ale nějak si nejsem schopen zvyknout i když vím, že je to objektivně lepší program.
Pave1 (4279)|14.5.2008 09:20
bugr - na Liquid jsem si (už "oficiálně" .-) ) taky nezvykl, snažil jsem se dvakrát a pak už jsem to vzdal. Je to ale běžná věc, proto je těch programů víc, každý si nějaký vybere, který mu i osobně vyhovuje .-) (najdu v něm vše co potřebuju, ale i přesto mi některé věci osobně nesedí, je to hodně i o zvyku, s čím začínáš apod.)

V MovieMakeru jsem tedy nestřihal, ale v těch třech zmíněných programech (základ, ještě je tu Neo od Ediusu, ale to je jemně dražší) se dá vybrat. Premiere (El.4 i Pro) se blíží filosofií střihu známým "profi" aplikacím (avid, FCP), Vegas má své speciality, ale zato toho hodně zvládá a dobře využívá HW, Edius má taky svá velká pro, od kvalitních kodeků pro HD až po perfektní náhled, barevné korekce atd., ale v podstatě jsou si ty programy hodně podobné.

(bugr - už sypu na web ty letadla, tak se pak mrkni, jak to dopadlo.)
bugr (295)|14.5.2008 09:24
no já všude čet že Liquid je profi střižna a že by měla být vynikající. Mě upřímně pinnacle vyhovuje akorát si myslím že strašně žere výkon pc a všechno trvá hrozně pomalu.
Chci jet příští týden ke kámošovi na školení, přecejen to dělá stejná firma tak bych to měl pochopit
kouknu na asi večer, v práci si stáhnu velký kulový
Pave1 (4279)|14.5.2008 18:59
To, že se někde používá Liquid, ještě neznamená, že to tam všem tak vyhovuje (znám z "první druhé" ruky .-) ).
bugr (295)|15.5.2008 08:36
hm tak teď jsem zmatenej.
Chtěl jsem ho začít používat a časem pořídit HW střižnu abych pořá nemusel čekat až se mi něco vyrenderuje.
Pave1 (4279)|15.5.2008 11:00
Ale to přece můžeš, když ti vyhovuje, ty sw jsou prakticky velmi podobné. A pokud nestřiháš opravdu profi záležitosti (kde potřebuješ i věci kolem správy médií, timecodů atd), tak je úplně jedno, jakou střižnu použiješ. Když ti vyhovuje např. i titulkovač, různé "finesy" (práce se zvukem, trim, další "speciality" jako masky a triky), tak je to přeci jen na tobě.

Ale nevěř vždy marketinkovým řečím, je dobré se ujistit, že ti daný program vyhovuje (já to dělám tak, že když v něm začnu dělat a sw mi vyhovuje, tak není důvod ho měnit, dokud se to nezmění :D ).
bugr (295)|15.5.2008 11:06
no kamarád s ním dělá, střihá tím věci v práci a je hodně spokojenej.
No pojedu k němu na školení a uvidím.
Mě vadí hlavně ta pomalost.
Pave1 (4279)|15.5.2008 11:36
Pomalost je věcí hw, dnes je to počítadlo za cca 25k .-)

Mám teď na timeline 3,5hod materiálu ze dvou kamer se 6 zvuky (jeden dvoukanál navíc), nic pomalýho tady není ;) . Když máš možnost to někde omrknout, je to ideál, není lepší cesty.

.
bugr (295)|15.5.2008 11:38
hm, 2 minutový videu s třema přechodama dvěma titulky to jede asi 10 minut :-(
Pave1 (4279)|15.5.2008 14:12
Myslíš výsledný přepočet do m2t (HDV pro export), to samozřejmě chvilku trvá, na C2D s 2GB RAM s rychlýma diskama je doba exportu HDV do m2t cca dvojnásobek času, na starým kompu to byl pětinásobek.
Saxel (2279)|15.5.2008 20:38
Pro práci s HDV je velkou výhodou, když střihový software umí tzv. smart rendering, potom jsou neupravené části videa přímo kopírovány do výstupního videa, tedy velmi rychle a bez ztráty kvality. Doporučuji vyzkoušet!
bugr (295)|15.5.2008 20:41
Saxel: tak to je věc kterou dost postrádám, štve mě, že když mám výstup ve stejný kvalitě jako vstup že to nesmyslně přepočítává, good idea, dík.
Pave1 (4279)|16.5.2008 00:43
Saxeli, to umí Vegas např, slyšel jsem .-) .

Na druhou stranu mě nevadí, když se to přepočítá, on ten mpeg2 s gop strukturou může někdy ve střizích "kopat" (někde šmikneš gop skupinu a dáváš ji k jiný, přitom celý nový výsledný soubor by měl mít svou pravidelnou strukturu).

ale nejsem na tohle odborník, tento přepočet mi nevadí (porovnával jsem i vícenásobnou kopii a je to pořád stejný jako originál, musel bys to počítat víckrát)
stayman (12393)|16.5.2008 01:48
No niekedy je to aj krajsie po rekompresii, no nie? :D
Pave1 (4279)|16.5.2008 02:16
Po korekcích to občas prohlídne, to jo .-) .
Saxel (2279)|16.5.2008 07:59
[quote=Pave1;177500]Saxeli, to umí Vegas např, slyšel jsem .-) ...[/quote]
Ano, Vegas umí smartrendering HDV1080i a XDCAM od verze Pro 8.0. Tuším, že to ještě umí AVid Liquid 7, Pinnacle studio 11, Ulead Video Studio 11 a možná ještě další.

[quote=Pave1;177500]Na druhou stranu mě nevadí, když se to přepočítá, on ten mpeg2 s gop strukturou může někdy ve střizích "kopat" (někde šmikneš gop skupinu a dáváš ji k jiný, přitom celý nový výsledný soubor by měl mít svou pravidelnou strukturu). ...[/quote]
Nevím, co myslíš tím "kopat", ale z praxe můžu říct, že v poslední verzi Vegasu nemám se smartrenderem žádný problém - jak jsem psal - rychlý rendering se zachováním původní kvality. GOPy v místech střihu samozřejmě nemají pevnou délku, ale to ničemu nevadí.
Pave1 (4279)|16.5.2008 09:28
Mně to na starým HW v místě střihu (bez přepočtu) dělalo "drobné rozpady" (asi dva framy před střihem). Ale bylo to asi tím slabším HW, protože na novém kompu už jsem to nepotkal (v místě střihu vlastně "startoval" další HDV stream, možná to už HW bez přepočtu neutáhl).

"..GOPy v místech střihu samozřejmě nemají pevnou délku, ale to ničemu nevadí" - tak to je ono .-) .

Na tohle hrabání v mpeg2 nejsem, takže jsem nevěděl, jestli to má mít vždy těch 12 (a spol) framů v sekvenci nebo ne.
Je jinak příjemné, že tyhle "poloprofi" systémy mají celkem rychlý vývoj. To avid než se často vzbudí, to je otázka na roky (podpora 720/50p, 60p přitom měli, o smart render nemluvě). Na druhou stranu Media Composer je skvělý sw (několik mušek se najde vždy .-) ), opravdu se jim povedl, práce v něm je velmi rychlá a komfortní.
Vladim (91)|16.5.2008 21:30
Tak se vrátím na zem k meritu tohoto vlákna.

Začal jsem pracovat s Adobe Prem.Elem.4. Dotaz opravdu očima začínajícího.
Přímé vypalování na DVD v tomto programu je jen dvojí.
PAL_Dolby DVD a druhé PAL_Widescreen_Dolby DVD.
Předesíám, že Canon HV20 je vyroben pro HD formát 16:9 a jaksi bych rád i výstup na DVD měl HD
I ptám se mudrců, chci-li si uložit na DVD HD kvalitu, lze to jen přes volbu uložení na PC. Znamená to tedy, na PC si uložit HD kvalitu a potom vypálení udělat v jiném programu ??? Je tato poměrně drahá srandička naplněná zejména efekty a templaty takto nevybavená ??? Nebo jsem ve svém uvažování nějak vedle ???
bugr (295)|16.5.2008 22:06
kde je nějaký odklon od tématu tohoto vlákna, nějak nechápu?

a k tvému dotazu, nikdy nic přímo nevypaluju, vždy si nechám video vyrenderovat a prohlídnu výslednou práci, pak to teprve vypálím nějaký speciálním softem, prostě nero používám jen na vypalování, pinnacle jen na střihání videa.
Je pravda že věci v HD dělám jen jako mpegy a nechávám v pc, jsem měl za to že v současné době to na klasický dvd ani nejde vypálit. Ale ještě jsem tohle neřešil, stejně to nemám na čem přehrát.
Vladim (91)|16.5.2008 22:38
bugr:
Děkuji za nepřímou odpověď z které dedukuji toto: ano. nelze to přímo vypálit z programu AdobePE4, na což jsem se ptal.

Dodávám, dívat se mám na co, TV mám HD, tedy proto jsem kupoval kameru HD a proto chci z programu dostat na DVD HD. Jak jednoduchá úvaha, že? Nechtěl jsem natáčet v HD a potom to pomocí kamery promítat na TV z pásku. Nechtěl jsem tím degradovat kameru na promítačku. Jednoduchá úvaha.
Takže, rezumé - vypalovat jinak než přímo z programu AdobePE4.
Pave1 (4279)|17.5.2008 08:09
Vladime, APE4 má kvalitní enkodér (mainconcept), což je především to, co potřebuješ.

Export HDV na kazetu, do h264 (avc), wmv, a dokonce tam je i BR authoring (což je tvé HD DVD), možná jsi to přehlédl?

Jenom pro pořádek dodám, že nerad propaguju konkrétní výrobky, (adobe už vůbec ne .-) ), ale Premča elements je pro HDV velmi dobrou možností pro úpravu rodinného a spol videa (z několika podobných levných programů). Ale volba je vždy na spotřebiteli (nejsem "advokát" jednotlivých programů, jen přidávám svůj názor, dle mých zkušeností), nerad bych se dostal do této pozice .-) .
APE4_bluray.jpg
Pave1 (4279)|17.5.2008 08:22
při nastavení přepočtu do souboru (založka share - sdílej) máš ale plnohodnotné možnosti nastavení všech parametrů (vypálíš to pak nějakým vypalovacím sw typu nero, za pár korun).
APE4_prepocet1.jpg APE4_prepocet2.jpg APE4_prepocet3.jpg
Vladim (91)|17.5.2008 12:04
Díky Pavle.
Tohle jsem chtěl vědět, jen že tato záložka je pod Blue Ray. Je tedy potřeba potom k přehrání stolní video, které zvládá BlueRay??? Bude to umět i normální video ???
Saxel (2279)|17.5.2008 12:14
[quote=Vladim;177604]... TV mám HD, tedy proto jsem kupoval kameru HD a proto chci z programu dostat na DVD HD. Jak jednoduchá úvaha, že? Nechtěl jsem natáčet v HD a potom to pomocí kamery promítat na TV z pásku. Nechtěl jsem tím degradovat kameru na promítačku...[/quote]
HD je v praxi relativně nová technologie, a tak jako sis pořídil HDV kameru, HD televizi, budeš potřebovat i ten mezičlánek - HD přehrávač a potažmo HD média. Zdá se, že vítěz je už v této kategorii jasný - Blu-ray. Pokud tedy nechceš "kameru degradovat na promítačku", začni se zajímat o technologie blu-ray, nebo si pořiď nějaký ten multimediální box s HDD a s podporou HD.
bugr (295)|17.5.2008 14:32
no vždyť jsem to tu už psal že to klasicky člověk nevypálí a nepřehraje. koukám že to píšu úplně zbytečně :-(
Pave1 (4279)|18.5.2008 14:02
[QUOTE=Vladim;177635]Díky Pavle.
Tohle jsem chtěl vědět, jen že tato záložka je pod Blue Ray. Je tedy potřeba potom k přehrání stolní video, které zvládá BlueRay??? Bude to umět i normální video ???[/QUOTE]

Ano, musíš mít jak vypalovačku (podporující BR media), tak přehrávač (BR, umí to ale i např. Sony Playstation), podobně jako dnes máš v PC např. vypalovačku DVD a přehrávač (nebo rekordér) DVD placek. Není to stejná technologie, takže nový HW je nutný.

P.S. Saxel ti radí dobře, "klasický člověk" je dost neurčitý pojem. Tím, že jsi zakoupil HD TV a HD kameru a chceš přehrávat HD "DVD" aneb Bluray disky, ses z této kategorie myslím vyčlenil .-) ("klasický člověk" má doma 4:3 crt bednu, "HD fajnšmekr" BR media ale přehraje, i když se zdá, že trend směřuje hodně i k těm HDD přehrávačům, ale je to spíš otázka ceny; jak cena klesne na úroveň dnešního DVD, jistě se BR media budou používat stejně široce jako dnes DVD média).
Vladim (91)|18.5.2008 15:17
Všem bych rád poděkoval. Bylo mně vše objasněno.
Pro mne z toho plyne. že investice do HD videa v sestavě CanonHV20 a AdobePE4 pro mne byla prozatím předčasná a zbytečná bez dlaších investic. Nemá někdo zájem o odkoupení ? Vše je úplně nové.
Pave1 (4279)|18.5.2008 15:35
[QUOTE=Vladim;177748]Pro mne z toho plyne. že investice do HD videa v sestavě CanonHV20 a AdobePE4 pro mne byla prozatím předčasná a zbytečná bez dlaších investic[/QUOTE]

Ale copak, jsi rozladěn, že BR disky jsou jiné než DVD .-) ? Vždyť, když byly DVD vypalovačky novinkou, stály palírny také 10k, přehrávače ještě víc. Dnes jsou samozřejmostí, včetně stolních rekordérů :-) .


Obraz z HD kamery můžeš zpracovávat už dnes (i např v podobě SD a DVD disku), kvalita je stejně daná především kvalitou kamerové části (víc) než formátem záznamu (a HV 20 je velmi kvalitní kamera). Pěkný obraz prostě vypadá na velké obrazovce dobře. No, když už jsi nainvestoval do HD TV, bylo by dost hloupé těsně před dokončením řetězce cuknout .-) , myslím, že činíš nesprávné závěry.

(ale pokud chceš HV20 prodat, jistě ji od tebe mnoho lidí rádo koupí. Ale abys zbytečně neprohloupil).
Vladim (91)|18.5.2008 15:59
Neí to rozladění. Jen zjištění některých zbytečných dopadů. Hejbající se obrázky budu dělat jen jako soukromou občasnou věc. Moje ambice jsou v jiné tvůrčí práci (i když na konci kariery) než v tvorbě a prezentaci videa. Připadá mně proto trochu zbytečné mít tento přístroj a neuplatnit jeho užití. Tím neříkám, že když kamerku neprodám, že jí nebudu užívat.
Pave1 (4279)|18.5.2008 16:39
[QUOTE=Vladim;177751]Připadá mně proto trochu zbytečné mít tento přístroj a neuplatnit jeho užití[/QUOTE]

Tohle je chybný závěr. Ty uplatníš ten přístroj, stejně jako uplatníš HD TV, kterou jsi si pořídil. To, že odložíš distribuci nahrávek na BR disku (do době jeho zlevnění), na tom nic nezmění. Kvalitní video můžeš sledovat přes počítač, HDD přehrávač, z videokamery.

Médium distribuce je vždy jen "dobovou okolností", kvalitu primárního záznamu (v intencích rodinného natáčení, HV20 není profesionální ale čistě kvalitní spotřební kamera) ale v budoucnu už zpětně nikdy nezměníš (narozdíl od distribuce, kterou si zvolíš jakou chceš).

A to je to, co ti zdá se uniká (kvalita primární nahrávky je vytvořena pro blízkou budoucnost, je dostačující a dnes ji můžeš klidně snížit na úroveň DVD). V tvém případě navíc už pro přítomnost (psal jsi, že máš HD televizor .-) ). Dobře si napřed zjisti souvislosti, abys zbytečně neházel flintu do žita třeba jen proto, že "chceš vše hned" (i HD distribuci na plackách, ta se ale prostě teprve rozjíždí).

Ahoj.
bugr (295)|18.5.2008 17:22
jj, přesně jak píše Pavel, já taky dělám záznamy pro budoucnoust, zatím HD videa skladuju v pc, ale už je mám, ze starších nahrávek už žádný HD videa neudělám. Prostě to většina lidí dělá pro budoucnost. A to já do tý kamery nacpal o dost víc peněz.
Vladim (91)|18.5.2008 21:51
Máte pravdu, milí braši. Nebudu to řešit tímto způsobem. Lze i jinak.
Kamera se nenabízí.

Teď studuju AdobePE4 a nevím jak dostat do Adobe z vnějšku muziku, abych ji mohl přiojit.
Pave1 (4279)|18.5.2008 22:10
No, ono je dobré si vše napřed dobře zjistit, abys neděla ukvapené závěry .-) .

K tomu audiu, dočteš se v helpu, oddílu import souborů (klikni vpravo na záložku edit, pak na záložku get media, tam vyber možnost importu - z adresáře v PC, z CD disku, atd)
siSINka (122)|19.5.2008 10:52
Vladim: ty máš aspoň HD televizi, já doma koukám (no, spíše nekoukám...) v obyváku na CRT ještě z minulého režimu a u PC mám jakousi tesláckou mini CRT za 3 tisíce ;-) Přesto jsem si pořídil HV-20 (taky pouze na homevideo) a k ní platinový (trochu očesaný) Vegas. Vůbec mi nevadí, že TEĎ nemám jak své výtvory distribuovat; od toho mám externí datový sklad (1,5TB).

Není přece problém v něm mít svoje *m2t výplody a zároveň projekty; v případě potřeby se dají kdykoliv v budoucnosti vyrenderovat do požadovaných formátů. Jako zálohu si nechávám i původní miniDV kazety.

Momentálně přehrávám vše pouze na LCD (PC) monitorech...
Vladim (91)|19.5.2008 16:55
Jasně, vážení přátelé. Vše jsem odvolal a už nereptám. Jen mám už málo času, abych to jednou mohl užívat třeba v BlueRay kvalitě. To byl hlavní důvod jakési rezignace ve vztahu k současnému stavu.
Pave1 (4279)|19.5.2008 18:08
Vadime neboj se, však už dnes můžeš HD video přehrávat na TV propojením z PC, z externího disku (USB, LAN), který je dnes za pár korun, nebo i jen většího USB flashdisku (4GB stojí dnes 400Kč a moderní HD TV mívají i USB nebo LAN port), atd.

Kvalitní zdroj např. v H264 s 5Mbps (1280x720) vypadá skvěle, technicky tvého diváka nijak už nelimituje. HDV (vyšší kvalita) je důležitá pro proces zpracování, distribuce může být klidně s menším dat. tokem, běžný divák už v tom významný rozdíl nepozoruje a i "HD1" rozměr (1280x720) vypadá na velké TV velmi dobře.

Ty BR disky jsou možná stejně už jen "slepou uličkou", kapacity malých paměťových karet se stále zvyšují, dnes mají už 32GB což na běžný HD film jistě stačí. Za 2 - 3 roky tak možná BR disky skončí, aniž by třeba vůbec pořádně nastoupily.

Na krátký amatérský film (10 - 15min) pak stačí i ten 4GB flashdisk za 400 kaček. Jde jen o to, jakou máš TV a jaká má přípojná místa.
Vladim (91)|20.5.2008 08:25
Mám téměř novou LG, předpokládám, že flash potřebuje USB vstup. Tak ten ta TV nemá. Má 2x HDMI, 2x scart, TV antena. S-video, kompizitní video, externí L R repro, Av In 3. A to je snad všechno.
Asi by se to dalo řešit novým přehrávačem LG dvd/hdd rh 387, který má USB plus a propojit to do TV přes HDMI. Co ty na to říkáš ?