Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MP3 Surround

artam (1147)|18.3.2004 10:42
V novinkách sa dnes objavilo: MP3 Surround [mc 18.3.2004 09:59 ] [quote]... Zatím se toho moc neví, pouze to, že půjde o downmix prostorového zvuku do sterea s pouze velmi málo informacemi uložených v separátních kanálech... Zdroj: m2in.[/quote]

Nedá mi nezareagovať na autora článku, pretože originál hovorí:
MP3 Surround technology encodes multichannel sound by transmitting a stereo audio signal that carries a compatible stereo down mix of the multi-channel material. In addition, a small amount of side information is transmitted characterizing the spatial distribution and attributes of the multi-channel sound image

čo znamená: audio signál bude obsahovať kompatibilný stereo downmix a pridané budú tie informácie o priestorovom rozložení a vlastnostiach....

to je trochu rozdiel, nemyslíš, pán autor prekladu :(( ???
pavelpt (2713)|18.3.2004 20:23
Hmm....

a small amount znamená co :-? :-? :-?
artam (1147)|18.3.2004 21:11
Na to sa spýtaj u toho Fraunhofera :-I , ale zrejme sa tým myslí to, že v surround kanáloch väčšinou aj tak veľa toho zvuku nie je, takže nebude zaberať veľa miesta ak sa to zakóduje rozdielovo, a nie pridávaním ďalších kanálov s plným dátovým tokom.

A ešte sa ich opýtaj, prečo otravujú zasa s vylepšovaním toho ich paškvilu, ktorého kvalita je aj tak mizerná a hodí sa maximálne pre jogging - predstav si, ako po parku pobehuje človek s 5ks sluchátok na hlave a jednou hrombedňou na chrbte :-E :-E :-E
StD (8612)|19.3.2004 09:49
Ty jsi ještě opravdu neviděl sluchátka 5.1, viď...??!! Pusť na sebe Google, please! :-D
Mike (617)|19.3.2004 10:00
[quote=artam]V novinkách sa dnes objavilo: MP3 Surround [mc 18.3.2004 09:59 ] [quote]... Zatím se toho moc neví, pouze to, že půjde o downmix prostorového zvuku do sterea s pouze velmi málo informacemi uložených v separátních kanálech... Zdroj: m2in.[/quote]

Nedá mi nezareagovať na autora článku, pretože originál hovorí:
MP3 Surround technology encodes multichannel sound by transmitting a stereo audio signal that carries a compatible stereo down mix of the multi-channel material. In addition, a small amount of side information is transmitted characterizing the spatial distribution and attributes of the multi-channel sound image

čo znamená: audio signál bude obsahovať kompatibilný stereo downmix a pridané budú tie informácie o priestorovom rozložení a vlastnostiach....

to je trochu rozdiel, nemyslíš, pán autor prekladu :(( ???[/quote]

no nevim nevim, ja to chapu tak, ze stereo audio signal that carries a compatible stereo down mix of the multi-channel material znamena, ze to bude stereo a 5.1 v tom bude vmixovany podobne jako je dolby surround plus a small amount of side information is transmitted characterizing the spatial distribution and attributes of the multi-channel sound image znamená. že tam bude nějaký malý kanál navíc pro lepší rozdělení zvuku v prostoru (aby to nebylo tak hrozný jako ten dolby surround),
pokud by to totiž bylo v 5.1 kanálech, tak to uršitě nebude zpětně kompatibilní, protože zadní kanály bys neslyšel a ty přehrávače by si s tím asi neporadily...
tak to chápu já
pavelpt (2713)|19.3.2004 14:21
a to jsem myslel já tím "small amount",mé chabé angličtině se zdál totiž ten "překlad" přijatelný.
artam (1147)|19.3.2004 15:50
[quote=Mike]...pokud by to totiž bylo v 5.1 kanálech, tak to uršitě nebude zpětně kompatibilní, protože zadní kanály bys neslyšel a ty přehrávače by si s tím asi neporadily... tak to chápu já[/quote]

Ehm, nechápeme sa, ja nespochybňujem fakty, len ich interpretáciu :-)

Tá surround informácia tam totiž nebude ako samostatný kanál, alebo kanály (takto to preložil autor článku), t.j. nepribudne žiaden skrytý alebo inak zakamuflovaný "kanál".
Pochopiteľne, že kvôli kompatibilite ani nemôže. Zostane tam klasický stereo bitstream, kanály tam budú stále len 2. Tie surround "kanály" budú zapísané zrejme v bitstream side information oblasti ako dodatočné dáta, ktoré staré prehrávače odignorujú. Iným spôsobom to asi ani nepôjde. To len na objasnenie princípu, prosím, žiaden flame :BB:

Trochu presnejšie je to napísané priamo u fraunhofera: "einem Stereo- MP3-Bitstrom wird eine geringe Menge an Surround-Daten hinzugefügt."
Mike (617)|22.3.2004 13:34
To nic nemění na způsobu zakódování, jasné je že ta dodatečná data normální přehrávač ignoruje, myslím, že se tady každý přeme o něco jiného - mně jde o to, jak jsou ta data 5+1 kanálů zakódována do 2 a ne o jeho uložení, ale to je jedno, stejně všichni nic nevíme a snažíme se z jedné věty získat víc informací, což asi nejde :-)-