Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nastavení HV20

rjja (622)|27.4.2008 00:54
HV20 je v zásadě kamera s automatickým nastavováním clony. U profesionálních kamer existuje řada parametrů, které lze ovládat ručně, a sice:
• Aperture (or iris) – aperturní nebo iris clona
• Shutter speed – rychlost závěrky
• Gain - zisk
• Neutral Density filters – šedé filtry (ND filtry)
HV20 má všechny tyto prvky, ale neumožňuje manuální ovládání všech najednou. Ve skutečnosti lze pouze ručně nastavit Shutter Speed (rychlost závěrky) nebo Aperture (otvor aperturní clony), a pokud některý z těchto parametrů nastavíte, zbylé tři si kamera nastaví automaticky. Pokud kameru nastavíte na Aperture Priority mode (režim priority clony, nazývaný rovněž “Av”), můžete clonu manuálně nastavit, ale kamera rozhodne za Vás, jakou rychlost závěrky a jakou úroveň ND filtru použije. Z toho důvodu se rychlost závěrky může odchýlit od požadované rychlosti 1/48 (a často se to i stává). Nebo můžete zadat Shutter Priority mode (režim priority závěrky, nazývaný “Tv”) a přinutit závěrku, aby trvale fungovala při rychlosti 1/48. Kamera si pak upraví clonu a ND filtr podle potřeby, a co je horší, může začít vkládat automaticky elektronický zisk do obrazu, aniž byste o tom věděli! A jakmile zisk přidává, může ho přidat hodně, až 27dB. Výsledkem je obraz s překvapivě velkým šumem a zrnitostí, bez ohledu na to, že jste kameru nastavili na 24 fps 1080 HD!
Problémy jsou dvojího druhu. Jedním z nich je skutečnost, že kamera Vás nenechá ovládat více parametrů expozice a druhý je snad ještě horší – obvykle kamera nesdělí, co vlastně dělá. Při natáčení existuje jediná zpětná vazba týkající se clony, a sice rychlost závěrky (máte-li nastaven režim "Tv") nebo otvor clony (máte-li nastaven režim "Av"), ale nedozvíte se, jaká je hodnota nastavení. A vůbec nikdy se nedozvíte, na jakou hodnotu je nastaven elektronický zisk.
Takže, je vše ztraceno? Ne, musíme na tom jen trochu zapracovat.
HV20 Vám umožňuje nastavovat expozici pomocí pevné stupnice a uzamknout ji. Pečlivým hlídáním parametrů (buď pomocí mini SD karty, nebo pomocí nahrávek), lze přesně určit, co kamera dělá, a provést uzamčení expozice bez obávaného elektronického zisku nebo nastavování času závěrky.
Klíčem k tomu je funkce EXP lock (uzamčení expozice), která se aktivuje zmáčknutím joysticku a rolováním dolů na EXP. Poté je nutno joystick odmáčknout "nahoru". Objeví se číselná stupnice v rozsahu od -11 do +11 (která se ale mění podle daných světelných podmínek; můžete tedy mít stupnici například od 0 do +10 nebo od -10 do 0). Důležitý je ale EXP lock (zámek expozice); jakmile expozici zamknete, zůstane neměnná. Jestliže upravíte hodnotu EXP nahoru nebo dolů, bude se upravovat iris clona (světelnost), shutter speed (rychlost závěrky) a gain (zisk)– ovšem kamera to neumí udělat opakovaně a předvídatelně. Nezbývá než zkoušením určit konkrétní podmínky, za kterých se závěrka nastaví na 1/48 bez elektronického zisku a v určitém rozmezí nastavení iris clony. Musíme pak být schopni tato nastavení zopakovat v terénu.
Existuje snadná a složitá cesta, jak to provést. Snadná cesta spočívá v zakoupení SD karty. Musíte ji pak do kamery vložit a nechat ji tam trvale. Máte-li SD kartu vloženu (a JEDINĚ tehdy, pokud ji máte vloženu!), můžete přimět HV20, aby Vám sdělila aktuální clonu a rychlost závěrky, a sice tak, že lehce namáčknete tlačítko “PHOTO”. Je to velmi užitečné, zvlášť proto, že to funguje i tehdy, máte-li aktivovánu funkci EXP LOCK. Můžete nastavit clonu a zkontrolovat si to lehkým namáčknutím tlačítka PHOTO.



Vše jsem udělal jak je zde popsáno, ale neukazují se mi ty informace při namáčknutí tlačítka Photo


nevíte , kde může být problém ? ( jen mi v levém spodním rohu bliká off )
peco (772)|27.4.2008 07:14
hladaj na google retazec "Ruční nastavování HV20 (přeloženo z ENG)", tam je to prelozene cele, alebo aj tuna https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/15466-hv20-vs-hv30-do-ceho-jit

Ak nemas kartu miniSD v kamere, tak ti to nebude ukazovat, ale asi ju mas, len si neprepol rezim v rezime STILL I. REC OFF na trebars 1920x1080. Cize este musis pri prepnutom prepinaci vpravo do modu paska zvolit vo funkciach povolenie still image na kartu. Teraz to mas vypnute.
[quote="Duke (from hv20.com)"]Push FUNC
Down Joystick to Still Image rec off (the one above menu)
Joystick right to LW (1920x1080)
Push FUNC to close the menu.[/quote]
rjja (622)|27.4.2008 08:49
díky, bylo to tím

rezime STILL I. REC OFF
Vladim (91)|5.5.2008 06:53
Mám novou kameru HV20. Stahování vide přes firewire je v pořádku. Můžete mně někdo sdělit jak je to se stahnutím videa přes USB 2.0. Nemám v kameře vloženou kartu. Při napojení USB nedojde k detekci. Prostě žádný software ji nevidí. Znamená to, že stahování videa z pásky přes USB není záměrně v kameře napojeno a lze s tím stahovat jen foto? Nebo po vložení karty dojde k nějakému propojení a půjde stahovat i video, nebo je to závada na reklamaci?
rjja (622)|5.5.2008 07:17
fotky přes USB ( já používám čtečku paměťí )
video přes FIREWIRE ( 1394.... )
rjja (622)|11.5.2008 00:26
nevíte proč se ve Vegasu objeví nápis ,,Preview is turned off,, při grabování a přitom v HDV splitu jde vše ok ?
peco (772)|11.5.2008 20:05
Mas pravdepodobne spusteny capture pre DV a nie HDV, tak preto a kedze Capture nezdetekoval ziadny DV zdroj, tak turned off.

Ak chces zachytavat HDV, tak musis v tomto okne zvolit HDV, potom sa ti zobrazi capture priamo ako zalozka vo Vegas a nebude sa spustat samostatna aplikacia. Ak si ale nenahraval HDV ale DV, tak potom zas musis zvolit DV a nie HDV.

A cez USB mozes tahat do PC len to co mas na karte (foto, video), to co mas na paske zas len cez 1394
capture HDV.PNG
rjja (622)|11.5.2008 20:40
ok
tak tam mi to psalo ,,no device selekted,, ( našel jsem a už to maká )
Vladim (91)|20.5.2008 18:34
Chci digitalizovat ze Sony Hi8 přes Canon HV20. Na Hi8 mám výstup S-video a dvě zdířky (Video out a Audio out).
Ptám se zkušených. Lze z této kamery digitalizovat přes HV20. Pokud ano, který kabel kam zapojit mezi kamerami. (Do Pc z HV20 je to jasné přes 1394.) Pokud to někdo víte napište polopaticky.
Děkuji
peco (772)|20.5.2008 19:02
HV20 ma zltu jack dierku, ku ktorej je kabel, ktory ma na jednom konci jack (video, audio R,L) a na druhom cich-e zlty(video), biely a cerveny (audio R,L). Tak tym kablom prepojis kamery. Jack do HV20 do zltej malej dierky a cinche do Hi8. Zlty cinch do Video out, biely a cerveny do audio out. Takto mas prepojeny AV vystup Hi8 do Av vstupu HV20. Uz len spustit Hi8 pasku pretocit na zaciatok, spustit play a nasledne pause. Potom kameru HV20 do rezimu play a v menu navolit AV->DV. Pokial mas HV20 prepojenu s PC pomocou 1394 a spusteny napr. WinDV, mozes digitalizovat spustenim play na Hi8 :)
siSINka (122)|20.5.2008 19:48
[QUOTE=Vladim;175906]Mám novou kameru HV20. Stahování vide přes firewire je v pořádku. Můžete mně někdo sdělit jak je to se stahnutím videa přes USB 2.0. Nemám v kameře vloženou kartu. Při napojení USB nedojde k detekci. Prostě žádný software ji nevidí. Znamená to, že stahování videa z pásky přes USB není záměrně v kameře napojeno a lze s tím stahovat jen foto? Nebo po vložení karty dojde k nějakému propojení a půjde stahovat i video, nebo je to závada na reklamaci?[/QUOTE]Video po USB stahovat nejde. Jedině firewirem.
Pave1 (4279)|20.5.2008 19:53
[QUOTE=Vladim;175906]Mám novou kameru HV20. Stahování vide přes firewire je v pořádku. Můžete mně někdo sdělit jak je to se stahnutím videa přes USB 2.0. Nemám v kameře vloženou kartu. Při napojení USB nedojde k detekci. Prostě žádný software ji nevidí. Znamená to, že stahování videa z pásky přes USB není záměrně v kameře napojeno a lze s tím stahovat jen foto? Nebo po vložení karty dojde k nějakému propojení a půjde stahovat i video, nebo je to závada na reklamaci?[/QUOTE]

Není to vada, je to vlastnost. Video v plné kvalitě můžeš stahovat pouze přes FireWire, USB je buď na foto nebo na video se sníženým rozlišením, pokud kamera podporuje funkci "WEB kamery" (kuk do manuálu, pak se musí přepnout do tohoto režimu v menu).

Ale HDV/DV (přes DC on) jedině po firewire (u této kamery, kamery s pevným diskem nebo kartou video po USB kopírují)
Vladim (91)|20.5.2008 20:21
Děkuji PECO. Mně mátlo, že na kameře je u té zlte dirky jen AV/sluchadla. Nic zda je to IN nebo OUT a totéž je v manuálu.
Fajn a dík. Vladim
Pave1 (4279)|20.5.2008 20:36
Připraven a propojen, tak to má být.

už jsi Vadime s tou HV20 něco natočil .-) ? Jaké jsou dojmy ze seznamování?
javelino (45)|20.5.2008 21:15
Na propopojení Sony hi8 s HV20 musí použít oboustranný kabel Jack 3,5 mm.
Vladim (91)|20.5.2008 23:24
Tak ještě Pavle něco tady pro Tebe.
Natočil jasně. Bylo to odpolední grilování doma, potom jedna cesta Liberec a na Ještěd. Tam to bylo něco. Nádherná viditelnost, trošku pozdnější odpoledne, slunečno, v dálce zasněžené vrholky Krkonoš chytila i kamera, nádherně tvarované mraky. Zlobil vítr ve zvuku. (Proto se ptám, zda se nedá odmáznout videostopa úplně - viz dotaz na tebe v Střihací software pro úplné dřevo.)

Jen jsem to udělal krátké. Nebylo co odstřihnout. Pak jedna blbá cesta do německa na nákup. V pátek ale chystáme Žitavu, cestu ze Žitavy uzkokolejkou do Kurort Johnsdorf, na Ojbín, (postavil Kája IV), no uvidíme, hlavně aby nelilo. No a zkušenosti. Točím všechno z ruky, ale jde to. Nevím, zda se nedá navolit na displeji vodorovnice, aby člověk držel rovinu. Některé kamery to mají. Z pásku do TV je obraz nádherný.

No a stříhat se zatím učím na dříve zkonvertovaných videí z Hi8. Tam je co střihat a spojovat.
Ty moje v 16/9 také matlám a upravuju.
Pave1 (4279)|21.5.2008 01:41
Vladime dík za info, už mě to zajímalo :-) .

Na ten vítr pozor, můžeš poškodit/trvale snížit citlivost mikrofonů a pak audioautomat (trvale) "vyjede zesílení" a sníží se ti odstup signálu od šumu, bude to pak už pořád v tišších pasážích znatelně víc šumět.

Do silného větru (na horách např, ale i při natáčení z okýnka vlaku apod) proto mikrofony přelep papírovou páskou. Správným řešením je pořídit si "chlupy", nejlépe od firmy Rycote. Mají tu zastoupení, za cca 400,-Kč dělali i jakýsi kryt (se šňůrkami na připevnění) na vestavěné mikrofony malých kamer. Takový "kryt na vousy", správná věc.

Případně zkus kuchnout nějaké to víc chlupaté zvířátko, tedy to z hračkářství :D .
Alf (888)|21.5.2008 07:13
[QUOTE=Vladim;178060] Nevím, zda se nedá navolit na displeji vodorovnice, aby člověk držel rovinu.[/QUOTE]Zcela určitě dá. Máš možnost si zvolit v šedé nebo bílé barvě linku nebo mřížku.
Vladim (91)|21.5.2008 17:48
[QUOTE=peco;178003]Potom kameru HV20 do rezimu play a v menu navolit AV->DV. Pokial mas HV20 prepojenu s PC pomocou 1394 a spusteny napr. WinDV, mozes digitalizovat spustenim play na Hi8 :)[/QUOTE]

Nejde mně to.
Někde dělám chybu. Při nastavení v menu HV20 AV-DV se mně na jejím displeji objeví obraz z Hi8 (třeba zastavený nebo když běží tak souhlasný.) Ale v té chvíli mně přestane PC detekovat kameru a napíše, že hardwarové zařízení bylo odpojeno. (Je to ve Win Movie Makeru. Program Adobe Premiere to nebral vůbec.) Hi8 nemám stereo, tak jeden jack nepřipojuju, nemám kam. Budu mít na to rozdvojku, ale zatím ji nemám. Ale tím to snad není.
Poradíš, kde dělám chybu? Propojeni mám 1394 a na HV 20 do DV.
Ta kamera je Sony CCD-TRV67E.
Děkuji za poradu.
jibarr (792)|21.5.2008 17:56
Vladim: To je logické. PC detekuje kameru pouze v režimu PLAY. S tím zvukem si nedělej hlavu. Stačí to tím jedním cinchem mono a dáš to do obou stop.

http://windowshelp.microsoft.com/Windows/cs-CZ/help/3ae62d5e-29e2-41eb-b326-9e42ac46b7021029.mspx
http://windowshelp.microsoft.com/Windows/cs-CZ/Help/3ae62d5e-29e2-41eb-b326-9e42ac46b7021029.mspx#Import
Vladim (91)|21.5.2008 18:40
Resumé je, že se mně to nahraje na pásku do HV20 ? Pak je ten návod od PECo myšlený jinak ?? Mám tedy nastavit Hi8 na PLAY a HV20 na CAMERA ? A ono se to tam uloží ? To znamená, že mám kameru HV20 spustit jako když natáčím a Hi8 současně jako PLAY ?

A až to natočím na HV20 pásek tak to natahnout do PC?

Díky za nějaké objasnění. Pro mně je to nahrávání z Hi8 s následnou možností střihu dost důležié vzhledem k videům, které na Hi8 mám.

A co na to PAVEL1 ?
peco (772)|21.5.2008 19:09
Vladim, vyber pasku z kamery HV20, daj ju do rezimu play a potom to pojde!
Pave1 (4279)|21.5.2008 20:17
Vadime, zkus postup, který ti radí peco, zjevně to má dobře vyzkoušené. Když to nepůjde, tak se ptej dál (já HV20 doma nemám, tak ti nepomůžu .-) ).

Do kamery (HV20) pouštíš SD signál, zkontroluj menu v HV20 dle uvedených rad a nezapoměň správně nastavit projekt (SD rozlišení, tedy DV-PAL 4:3)
javelino (45)|21.5.2008 21:57
V Movie Makeru to asi nepujde,jen tak jsem to zkusil a hlásí že v kameře není kazeta.Ve Vegas capture Video vyber format DV a v Options/preferences a na zalozke General zrus volbu Enable DV device control.
V HV20 nastav AV->DV na On jak ti radí Peco a musí to jít.
Vladim (91)|21.5.2008 22:22
Vážení přátelé PECO má pravdu. Právě jsem stahnul cca 10 minut videa přímo do PC a ve Windows Movie Makeru. Jen při zapnutí se musí dodržet asi nějaký postup. Protože jsem to zkoušel mockrát, tak nevím přesně jak, ale asi takto:

Napojit kamery jak popsal Peco a spustit Movie Maker až je tam ten náhled stahovaného videa - zatím tam nic není jen černý obdálník. (Nemít kazetu v HV20.) Na HV20 jsem měl mrtvolku ze zastavené Hi8. A teď teprve jsem nastavoval HV20 v menu, dal AV- na-DV, navolil 4:3 a už se mně na PC objevil v okenku ten samý obraz mrtvolky jako na displejích obou kamer. Pustil jsem play na Hi8 a hned na PC kliknul Spustit nahrávání. A už to šlo.
Stažené AVI jsem si natáhnul do Adobe Premiere a tam už s tím budu pracovat.
Ještě se musím naučit to samé přímo do Adobe. Dnes už ne. Jdu na druhý poločas fotbalu.
Čili to funguje.
peco (772)|22.5.2008 08:35
Som rad , ze ti to ide, ale Movie Maker :-k som ti nikdy neradil.

Daj si poradit a opusti tu hrozu a pouzivaj na naberanie trebars free utilitu WinDV a editaciu samotneho DV-avi uz podla uvazenia trebars aj v tej Premci.
Vladim (91)|22.5.2008 15:40
Já vím , že Mowie Maker není tvoje rada, ale tím jsem odpovídal javelinovi, který píše, že to v něm nepůjde. A ono to jde.
Kouknu se na tu utilitu WinDV.
rjja (622)|22.5.2008 22:06
Tak kdyz je tak hnusne , tak prikladam ukazku z HV20

http://uloz.to/425908/vcelka.m2t
stayman (12393)|23.5.2008 06:46
si mal zobrat aj vacsi zaber, toto je o nicom.
rjja (622)|23.5.2008 07:35
ja vím že to je o ničem, jen jsem chtěl to co si rád vyfotím také natočit a při věčím záběru by už nebyla vidět, naopak chtěl jsem vyzkoušet kam můžu jít nejblíže
Vladim (91)|30.5.2008 21:12
Pro Pavel1:
Snímání závodu rally z ruky mně natolik zmátořilo, že jsem si dnes koupil alespoň nějaký stativ pro HV20. Je to Hama Star 75. Vím, že je to nic moc, ale pro začínajicího v točení na HDV první krok. Za týden jedu na Krkonošskou rally a tam to uplatním. (Jen aby nelilo a to dle předpovědi má.)
Jiank Ti díky za všechny rady. Jen to již diskutované ukládání sestříhaného na DVD mně stále dost trápí a zklamává (ono je to totiž horší než moje videa ze Sonky Hi8 zdigitalizované přes TV kartu).
Už jsem se synem koukal na ten Popcorn A100 a on to schválil, ale musím počkat. Nejsou finance.
Pro infomraci, učím se střihat a ozvučuji zatím muzíkou. Chtělo by to dotočit komentáře v Premieře na sejmutý ruch záběru. Ale to až později. Jak to udělat už jsem zkoušel.
peco (772)|31.5.2008 08:12
[quote=Vladim;179576]
Jen to již diskutované ukládání sestříhaného na DVD mně stále dost trápí a zklamává (ono je to totiž horší než moje videa ze Sonky Hi8 zdigitalizované přes TV kartu). [/quote]

Sorry, ze sa staram, ale nejak ma to zaskocilo. Mam to chapat tak, ze postrihany zaznam z HDV zdroja prekodovany do DVD-Video struktury je horsi ako zaznam z Hi8 zdigitalizovany cez TV kartu? Tak tomu by som uveril len v pripade, ze postup downconvertu z HDV do SD je nejaky totalne naprd. Nehovoriac o tom, ze Hi8 zaznam digitalizovany prave cez TV kartu musi byt riadne o nicom. To je ako by si tvrdil, ze oskenovana fotka(640x576) z rodinneho albumu do rozlisenia 720x576 rucnym skenerom je lepsia ako resiznuta digitalna fotka z rozlisenia 1920x1080 do 720x576.9-)
Vladim (91)|1.6.2008 07:50
Není to tak přesně. Natáčené scény z rally jsou točené rychlým švenkem, protože kamera sleduje rychle jedoucí auto a potom pozadí není dobře zobrazené. Pohodové, skoro statické záběry s pomalým zoomem a otáčením jsou samozřejmně kvalitnější a ostřejší než Hi8.
Pave1 (4279)|1.6.2008 19:07
Vadime, taky bych jako peco prověřil postup DC do SD rozlišení (vím, časová náročnost je nevýhodou).

Je také otázka, z jaké vzdálenosti sleduje TV (s tvým pořadem) tvůj běžný divák, třeba jako ty nestuduje "každý chlup" a zbytečně možná řešíš něco, co nikomu vlastně nevadí. Až nastoupí HD i u TV, jistě bude výsledek dobrý.

Další okolností je, že mpeg2 (záznam v HDV) je prostě jiná technologie, ztrátovější než ten analog (ale zase zpracování je u digitálu jednodušší a kvalitnější, než bylo u analogu, kde byla velká omezení). Je dobré tak i co nejlépe nastavit kamerovou část (především vyzkoušej čas závěrky, zda točit na 1/50 nebo raději na 1/120).

Výsledky ale vždy posuzuj v HD rozlišení (třeba na PC monitoru). Problémy výroby (dočasné) verze v SD rozlišení je kapitola sama pro sebe, nejprve musíš mít jasno (ZCELA) v kamerové části a jejím nastavení. Po zmáknutí "HD" pak můžeš řešit problém (dočasně potřebné) distribuční SD verze.
Vladim (91)|1.6.2008 22:19
Díky za podporu. Pracuju na tom. Ono se to vlastně jinak než postupem dle tvého návodu dělat nedá. Jen jestli moje hlava ještě dokáže toto odvětví vstřebat. Hledám na netu nějakou literaturu, která by byla vhodná. Koukal jsem do pár knih, ale HD tam jaksi ještě není popisované. Pokud můžeš něco doporučit, budu rád. Pár věcí jsem si stahnul a vytisknul.

Jo, mezi námi, User Guide do kterého byl vložený program Adobe Prem Elem.4 je, dle mého soudu, napsaná blbě. Za svůj život jsem se musel naučit ovládat pár složitých programů CADu podle originálu v angl., a jaksi vše bez problemu. Toto je psané jako román bez praktických postupů.
Tak se to budu muset učit z nějaké jiné knihy.
Pave1 (4279)|1.6.2008 22:38
[QUOTE=Vladim;179777]Díky za podporu. Pracuju na tom. Ono se to vlastně jinak než postupem dle tvého návodu dělat nedá. Jen jestli moje hlava ještě dokáže toto odvětví vstřebat. Hledám na netu nějakou literaturu, která by byla vhodná. Koukal jsem do pár knih, ale HD tam jaksi ještě není popisované. Pokud můžeš něco doporučit, budu rád. Pár věcí jsem si stahnul a vytisknul.

Jo, mezi námi, User Guide do kterého byl vložený program Adobe Prem Elem.4 je, dle mého soudu, napsaná blbě. Za svůj život jsem se musel naučit ovládat pár složitých programů CADu podle originálu v angl., a jaksi vše bez problemu. Toto je psané jako román bez praktických postupů.
Tak se to budu muset učit z nějaké jiné knihy.[/QUOTE]

O těch kompresích a převodech HD do SD nic moc (s knihama pro laiky). Nejjednodušší je vyzkoušet "tu správnou pozorovací vzdálenost" :D (a neřešit dočasné mouchy na SD verzi), pro náročné je tu pak postup kvalitní výroby DC (downconvert), viz některá vlákna i tady na freaku. Postup je cca takový, že exportuješ něco, co načte virtualdub (tedy kontainer avi), co je přitom blízko bezeztrátové kvalitě (komprese do 2:1).
Pak se to přes Virtualdub shodí do DV (přes lanzos filtr), nebo pak do mpeg2. Záleží v čem tu DC děláš, v PRemče jsem tenhle postup nezkoušel, ale jistě by to taky šlo.

Výsledek je slušný, ale dle mého není nutný (pro běžné rozdinné video) tak složitý postup, klidně ustřihej HDV, nahraj ho zpět na pásku (jako HDV; záloha MASTER na kazetě) a zpět z kamery přes převodník nahraj DV verzi znovu do počítače. Je to pak krásně vyhlazený a výsledný mpeg2 (DVD) je pěkný. Zní to složitě a hrozí opotřebování kamerky, ale člověk toho zase tolik nenatočí, pro ty "běžné věci" stačí i ten přímý export z HDV projektu přímo do mpeg2 (DVD).

Help od adobe byl vždycky blbej, to je pravda. Ale základní nastavení programu mají zase pořád stejný, takže se to dá celkem pochopit (to je jisté drobné plus .-) ). Zeptej se, pokud něco (zcela základního) budeš potřebovat, po zorientování v základech se to dá s tím helpem rozlousknout už celkem dobře (ten program je intuitivní). Nějaké knížky pro Adobe Premiere v CZ byly, ale pro verzi Pro (což nevadí, je to hodně podobný).
stayman (12393)|2.6.2008 11:04
[QUOTE=Pave1;179739]Vadime, taky bych jako peco prověřil postup DC do SD rozlišení (vím, časová náročnost je nevýhodou).[/QUOTE]

Tam nieje nijaky rozdiel v case.
Pave1 (4279)|2.6.2008 22:28
[QUOTE=stayman;179821]Tam nieje nijaky rozdiel v case.[/QUOTE]

Pro zkušené ano, pro nezkušené ne ;) .
stayman (12393)|2.6.2008 22:40
[QUOTE=Pave1;179879]Pro zkušené ano, pro nezkušené ne ;) .[/QUOTE]

To som nejak nepochopil, pre oboch je to rovnake.
Pave1 (4279)|2.6.2008 22:56
No, právě že není, ale nech to být (když to nechápeš .-) ).
stayman (12393)|2.6.2008 23:31
[QUOTE=Pave1;179883]No, právě že není, ale nech to být (když to nechápeš .-) ).[/QUOTE]

Sak prave, ze neni ten cas rozdielny. Ked pouzije ten DC lama, alebo profik, nie je tam nijaky rozdiel v case :P
jerryczech007 (73)|3.7.2008 23:41
Mám 3 dny HV30, obraz úžasný, jen mám jeden problém. Po připojení k TV plazmě Panasonic TH-42PX60 přes HDMI konektor nedostanu na televizi ani ťuk ! Jen po připojení prostřednictvím komponentního výstupu je všechno OK. Má to spojení s ochranou HDCP u HDMI Panasonic ? Rád bych to hnal přes HDMI, protože ho mám na TV volné.
Pave1 (4279)|4.7.2008 01:33
zkus HDMI z kamery ověřit někde v obchodě na jiné TV (pokud bude fungovat, problém je jinde, ne v kameře).
jerryczech007 (73)|4.7.2008 23:23
Tak jsem to dnes zkusil na LCD Samsung v Datartu a tam to přes HDMI kabel fungovalo. Vnávodu u kamery se píše, že právě z důvodu ochrany HDCP nemusí u některých TV být HDMI propojení funkční :-( Že zrovna moje plazma ...
Pave1 (4279)|4.7.2008 23:28
No, co kdybys chtěl pirátsky sledovat své nahrávky .-)

Ale teď vážně, být tebou, obrátím se na výrobce s poměrně zásadní reklamací toho televizoru, chrání přehnaně výrobce kdejakého video-braku, na tvůj účet.
peco (772)|1.8.2008 10:27
Zdar!
Obcas tocim s HV20 s nahladom nie pomocou hladacika, ale pomoocu LCD vyklopneho displeja. ked nastavim expoziciu podla neho, vysledne zabery su podexponovane. Vychadza mi z toho, ze LCD na kamere nezobrazuje korektne zaznam co sa tyka expozicie. Mate podobne skusenosti, alebo je to len moj subjektivny dojem? Dik za postrehy.
Pave1 (4279)|1.8.2008 10:46
Tohle samozřejmě může být, u XH-A1 např. můžeš jas LCD upravit, dobrá orientační věc je, že můžeš mít zaplý hledáček i LCD najednou (přes menu), takže pak snadno porovnáš, který z nich jak "kecá". Pokud má HV20 zebru, můžeš to porovnat i s ní (nastavíš ji na nějakou hodnotu a srovnáš "vzhled" např. hledáčku a kukru těsně "pod" ní). Případně kameru připoj k TV (v režimu kamera), to ti dá taky dobré srovnání nastavení LCD.

Tohle patří do "rubriky" sžít se za cca půl roku s kamerou .-) .
peco (772)|1.8.2008 10:49
Vdaka za radu !
Pave1 (4279)|1.8.2008 10:58
Snad pomůže .-) .
arsi (4)|2.8.2008 23:42
Presne takto som si podexponoval obraz aj ja.Evidentne tie LCD na kamerách Canon dosť šidia:-)Nu což,hádam to doladím v strižni a nabudúce si dám už bacha.