Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic HDC-DX1EP-S jako rodinná?

Vladim (91)|16.4.2008 13:48
Prosím, napište, zda kameru Panasonic HDC-DX1EP-S (i když už v nabídkách pomalu končí), lze k běžným videům v rámci rodinny koupit bez výčitek v pozdější době. Nehledťe na uchovávání pro budoucnost. To si dokážu zajistit. Fotografování neb jak se říká statické snímky nejsou prioritou. Na to mám jiné přístroje. Jde mně jen zda na HD TV 82cm s 1080/p vsupem a dalšími to bude koukatelné. Žádné celovečerní filmy tvořit nebudu. Jsem mírně poučený ve snímání videa asi 10 roků na Sony s kazetou a s jejich úpravou na PC.
Pave1 (4279)|17.4.2008 17:42
Kamera sice používá pro záznam HD kompresi (AVC, 1080/50i), snímací prvek má i celkem dobrý rozměr (1/4 palce), ale počet bodů odpovídá kameře s SD rozlišením a ne s HD rozlišením.

reálné rozlišení v pixelech 3 x 520 000 (16:9)

Navíc záznam je na DVD. Pro běžnou (SD) TV by záznam asi šel, pro HD TV s větší úhlopříčkou by asi stálo za to popřemýšlet, zda investice 13k není už dost velká na to, abys za to kupoval kameru s SD rozlišením (když chceš koukat na HD).

Je to opět to dilema - (příliš) levné věci nejsou výhodná koupě (příliš drahé to také neřeší). Je dobré zkoumat, kde leží ideální poměr cena/výkon v této spotřební (HD) kategorii. Obávám se, že pro HD je třeba připlatit alespoň na 22k, aby výsledky byly dobré. Při menší investici může být výsledek někdy výrazně horší (zda to stojí za ten cenový rozdíl, je asi opravdu jen na tobě). Jednoduchá rada tu bohužel není, snad jedině dobře kameru vyzkoušet v obchodě, nejlépe na podobném typu televizoru, na jakém chceš videosnímky sledovat i ty.
Vladim (91)|17.4.2008 20:43
Děkuji Pavel1.
Měl jsem obdobné pochybnosti, když jsem to psal a všechny tvoje argumenty jsem potom zvážil. Je to tak o levnosti a vybavení, nebo o dražším zboží atd. Protože mojím jediným pracovním nástrojem je PC, tak není problém s úpravami videa Běžně projektuji stavby a tak se vlastně od rána do večera zaobírám grafikou na PC. Ale to je jen k objasnění, že jsem zvolil sestavu s HD a SD kartou a videa budu střihat a vypalovat nadále. Dělal jsem to dosavad z analogové kamery v HI8. Myslel jsem si že DCD mně toho zbaví, i když toto medium nezaručí delší uchování
Tak jsem zvolil JVC GZ-MG255EZ. Pro důchodce postačí, není mojí prioritou videotvorba. Jen určité uspokojení, že něco dokážu. A jednotlivé klipy a kraťasy opět nastříhám a upravím v PC a vypálím.
Můžeš mně napsat zda tato volba kamery v obecné rovině je dobrá nebo upozornit na úskalí. ještě jsem ji neobjednal.
Díky, Vladim
rjja (622)|17.4.2008 20:46
za tu cenu koupíš HDV Canon HV20 ( 17800 kč )
Pave1 (4279)|17.4.2008 21:09
Vladime, máš dost "divoký" výběr :-) .

Cena s DPH je opravdu kolem 17k, přitom je to SD kamera, která točí do mpeg2 (což není ideální pro následné zpracování, je to už distribuční komprese, navíc s dat. tokem jen kolem 8Mbps). Jen např. LCD display má 112.000 bodů, což je na LCD opravdu mizerný počet (dnes mají běžně dvojnásobný počet bodů).

Pokud bys chtěl SD kameru, mrkni na nějaký Sony či Canon kamery (Sony mají "držáky" mechaniky), např. jetou HC96 nebo MVX3i, ale tam je problém trochu s 16:9.
Novější HD kamery pracují se záznamem na pásku (HDV aneb mpeg2 s tokem 25Mbps) nebo na pevný disk a spol (AVC kompres aneb mpeg4 s dat. tokem 17Mbps). Zde se dá dnes nejlevněji koupit HV20, což je HDV jednočip od Canonu, s dobrým poměrem cena výkon. Lze ho sehnat kolem 20 - 22k.

Osobně jsem viděl i hezké obrázky ze starších miniDV kamer, když měly větší čip (1/4 palce) a malý počet bodů (můj dřívější Canon MV200i měl na 1/4 čipu 420.000bodů, protože měl optickou stabilizaci. Obrázky z něj byly moc pěkné). Takže zkus třeba koupit něco s tím větším čipem (tvůj první výběr se tomu docela blížil, jen je otázka co z toho dělá ta kamera, když točí do HD a ne do SD).

Pokud chceš HD, tak spíš tu HV20, Sony jsou dražší. Osobně mi nevadí obrázek s nižším rozlišením, když je pěkný (a má pěkné barvy). Někdy je to lepší, než HD (ale přitom zmršenina).
Vladim (91)|17.4.2008 23:54
Tak pánové, teď nevím, o čem to píšete co se týká cen. Tak:
1. Ten Panasonic je k dostání za 13.999,-Kč ,v Praze v Ječné ulici, + základní media max.15.000,-
2. JVC GZ-MG255 je za 11.900.- Kč + zatím jedna dobrá karta tak 13.000,- (Druhý aku později.)
Proto jsem je vybíral. Nehledě, že v testu na http://www.videokamery.cz dopadla JVC na TV 95 cm v nejvyšším rozlišení dobře. Já vím, není to HD, ale co člověk nadělá, když na to nemá. Proto jsem původně koukal po té nejlevnější HD což byl ten Panasonic.
Není to tedy 17. tisíc. Tak to je k těm cenám.

3. Rád bych šel klidně na MiniDV s páskou, to je přece dobré, trvanlivé medium, jen jaksi v této kategorii se k HD kameře váže již úctyhodných od 20 tisíc výše. Nebo poraďte typ. Cenově se pak pokusím nějak vytovnat. Premisa je něco natočit a aby to bylo i na HD TV k něčemu.
Budu rád za radu, pokud vás to nebude obtěžovat.
Vladim (91)|18.4.2008 00:07
Ještě k tomu JVC GZ-MG255EZ
Tak CCD 1/3,9"
Moving images 1,23 Megapixel
Still images 2,18 M
Tak se to asi tak rovná tomu tvému Canonu, nebo ne?
Fotky to dělá poměrně docela dobré.
Pave1 (4279)|18.4.2008 10:37
Já mluvil o tom Panasoniku (tvůj první výběr), který má (3x) 560.000 bodů na 1/4.
To by mohlo točit celkem dobře (barvy, lowlight) jen to chce zkontrolovat, jak to vypadá na větší TV.

To JVC má stejný čip (1/4 cca), ale má na něm 3.000.000 bodů (z nich část se využívá pro foto a menší část pro video), fyzická velikost jednotlivých světlocitlivých plošek tak bude dost malá, proti tomu panasoniku (bude mít větší ostrost/prokreslení za dobrého světla, ale malou dynamiku - rozpětí jasů - a chudší lowlight). Ostrost není vše, obrázek z kamery (ze záznamu, ne přímo z čipu, když to budeš zkoušet, kousek nahraj a pak pusť teprve na TV) se ti musí "líbit", takový celkový dojem z výsledku na TV (z optiky, zpracování, výsledku komprese záznamu).

P.S. Ty cenové kalkulace si musíš přesně spočítat sám, je tam vždy nějaké rozpětí, jde i o ten rozdíl (o kolik je lepší řešení od tvých možností či tvého rozhodnutí o výši investic).
Vladim (91)|18.4.2008 15:27
Pavel 1: Dík za tuto radu. Je pravda, že to je o pocitu. Jen s tím zkoušením obrazu to mně těžko někdo dovolí udělat. Nehledě, že při výběru lze najít eshopem dobrou cenu. Nyní lze kameru dostat za 11.900.
Rozhodnut nejsem. Ještě je tady ta Sanyo1000. Šilhám po tom, čtu tady tu diskuzi, ale když to na mně dělá dojem hračky. Čert ale vem dojem, kdyby to dobře točilo. Když to však zase chce to tahat na PC a pak pálit.
To Sanyo mohu kopit v Žitavě, mám to tam blíž než do Liberce. Tam je to jak za euro, tak Kc. Nevím, přemýšlím, hlava jako zelí. Mysliš, že dává plnohodnotný HD pbraz, nebo se to dusí kladenými nároky?Ještě čekám na odpovědi.
Pave1 (4279)|18.4.2008 20:09
Sanyo má NTSC fps (30), do toho nechoď, pokud nejsi masochista nebo nechceš kameru jen "na hraní". Jsou s tím pak různé problémy, nemluvě o situaci, když doslouží a přejdeš na jinou kamču.

Vybíraj "PAL kompaktibilní" kamery, to je základní rada všech lidí od fochu.

To zkoušení ti slušný prodejce umožní, připojit kameru k TV zase není takový problém .-) .
Vladim (91)|18.4.2008 22:21
Ano tak PAL. Ale který údaj v technické specifikaci mně udává, že je kamara v PALu. Přímo napsané to není, nebo jen někde třeba v recenzi, ale obecně jak?
Vladim (91)|18.4.2008 23:02
Co takhle JVC HD3 ? Podrob to kritice nebo napiš nějaké hodnocení.
Pave1 (4279)|18.4.2008 23:09
PAL kompatibilní znamená v SD DV-PAL s 25p nebo 50i, v HD pak HDV s 25p nebo 50i snímkovou rychlostí.
Vladim (91)|19.4.2008 20:07
Tak jsem si dal dohromady informace o JVC gz-H3 a tudy cesta nevede. Tak není potřeba na tento dotaz reagovat. Dávám si dohromady informace a pomalu zjišťuju, že ten Panasonic uvedená v dotazu je asi to ono, když nechci jít na cenu okolo 20 tisíc.
Pave1 (4279)|19.4.2008 20:51
Vladime, kamerová část toho Panasoniku je asi ono, ovšem záznamová část nikoliv.

dle specifikace se obraz zpracovává pro HD2 (1920x1080), prokládaně (50i) v kompresi AVC.
ovšem s datovým tokem maximálně 13Mbps, což je dost málo.

Obávám se, že kombinace AVC s tak malým dat. tokem všechny výhody jinak zajímavě řešené kamerové části smažou. Kdyby to alespoň pracovalo pro HD1 (720/50p), to se mnohem lépe komprimuje, než 1080i.
ZKusil bych ještě dál hledat, ale je to na tobě...

P.S. K mému oblíbenému značení HD1 a HD2 jen drobné vysvětlení, např. ProcoderExpres (i Procoder) má v nabídce kódování do "HD1 módu" či "HD2 módu", záznamový formát hdv1 pak Procoder popisuje jako hdv v HD1 módu .-) . Pro jistotu přikládám screen.
HDV v HD1 nebo 2 modu.jpg
Pave1 (4279)|19.4.2008 20:53
Pokud máš strop 20 tisíc, rozhodně zvol radši HDV kameru, nejlevnější je ten Canon HV20.

Výsledky budou znatelně přátelštější, troufnu si tvrdit :-) .

P.S. Případně kameru alespoň pořádně vyzkoušej, a to "na vlastní oči". Myslím že např. v Datartu na Národní třídě v Praze byla dlouho vystavená, jistě bude i v jiných prodejnách v dalších městech (pokud to máš do Prahy daleko).
Vladim (91)|19.4.2008 23:51
Milý příteli Pavle 1.
Díky za patlání se mnou. Prošmátral jsem na netu vše možné a teď budu písemně přemýšlet. Jaksi jsem zblb z přemíry inormací a po všech slepých uličkách se mně rýsuje snad další, která možná bude mít i východ. Bez finanční injekce do HD kamery je zbytečné se k tomu nutit a zkoušet to na dolním okraji této třidy.

Tak tedy:
1.Jak jsem vyrozumněl, tak spolehlivé, nejlevnější a nejlépe zpracovatelné medium je MiniDV pásková kazeta.
2.Znám se, že bych z DVD i z HD stejně chtěl dělat úpravy na PC, neb snad 70% záběrů se zkracuje, vyhazuje atd. Tak to zase ukazuje na miniDV.
3.V příspěvcích jsem zjistil, že na miniDV je 4x kvalitnější záznam než na ostatní media snad mimo SDHC karet. Argument, že za 10 let bude jiná technologie jde v zhledem k mému věku jaksi mimo mně.
4.Optika- že CCD je dobré když má větší rozměr a že tedy třeba 1/3" je lepší než 3xCCD.
5.Že optická stabilizace funguje u firmy Panasonic, že elektrtonické stabiliazce nic moc.

Když jsem se tedy vrtal na netu v technických specifikacích, zjistil jsme, že mně vlastně postačí docela jednoduchá kamera, která splní výše uvedené a že by měla mít DV in pro nahrání zpět na pásek.

No a dostal jsem se sem, PANASONIC NV-GS230 EP-S.

Nepotřebuju fotit, snad se dají použít obrázky z videa, když by bylo potřeba.

Je tento myšlenkový pochod správný? Není to zase blbost? Pochopitelně, že typ kamery může být jiný. Máš-li trpělivost přečti si to a případně navrhni jiný postup nebo jiný přístroj.
Předem díky. Vl.
Pave1 (4279)|20.4.2008 00:46
Jo, máš to celkem správně .-) .

Páska má dvě výhody, zaprvé je na ní nejvyšší dat. tok (u spotřebek), za druhé je to levné a poměrně spolehlivé archivační médium (jak správně říkáš, je dobré mít odblokovaný vstup DV-IN pro zpětné nahrávání z PC do kamery).
V tvém "myšlenkovém pochodu" vidím odklon od HD kamery (která tě zajímala na začátku v souvislosti s TV, na které to budeš sledovat). Dál to vezmu postupně (pokud uvažuješ o SD kamerách, tedy miniDV):

1. Ano.
2. Ano, pro úpravy v PC je dobré mít co nejlepší kvalitu (typ komprese + dat. tok).

- tady to trochu rozvedu, DV je samozřejmě ok, ale dá se i mpeg2 (či mpeg4 aneb AVC) ale za podmínky dostatečného dat. toku (to se liší dle použité komprese, která vlastně hodně vše předurčuje). Viděl jsem kdysi SD kameru MicroMV (Sony), která nahrávala SD mpeg2, ale s dat. tokem kolem 15Mbps. To šlo upravovat už velmi slušně (byla tam rezerva kvality). Ale kamera s mpeg2 (SD), kde je 8Mbps, to už moc na zpracování není.
u HDV kamer je to podobné, je tam dostatečná rezerva (HDV má 25Mbps, používá mpeg2 ale v HD specifikaci), zatímco u AVC (mpeg4 AVC) je to různé (dat. tok kolem 16 - 17Mbps je už zdá se dostatečný).

Takže tohle rozděluje kamery (obecně) na dvě skupiny - na ty "s rezervou kvality" záznamu, i po zpracování (s přepočtem) vznikne kopie s dostatečnou kvalitou pro sledování, a na ty co nemají "rezervu kvality" záznamu, takže po přepočtu už podle obsahu záběrů může vzniknout pozorovatelná (i laikem) degradace, která může rušit. NApř. DVD kamery (krom jiného) často snímají bez rezervy kvality (pro zpracování).


3. Kvalita je daná počtem komprimovaných bodů, počtem snímků za sec (25p, 50i), použitým dat. tokem a "faktorem ztrátovosti" použité komprese.

- např. DV komprimuje 720x576bodů v 25 plných snímcích (rozdělených na 50půlsnímků) za sec, dat. tok je cca 25Mbps. Jednoduchým výpočtem získáš jakousi obecnou představu "dat. náročnosti". Komprese je to sice ztrátová, ale poměr 5:1 (DV) není nejhorší.
- např. HDV komprimuje (u HD2) 1920x1080 bodů (zmáčknutě jako 1440x1080), opět v 25 plných snímcích (rozdělených na 50půlsnímků) za sec, dat. tok je opět 25Mbps. Logicky je to komprese mnohem víc ztrátová než DV, přesto je na tom pořád lépe, než AVC, často využívané pro velmi malé dat. toky kolem 8 - 12Mbps.

Takto můžeš "přibližně" srovnávat komprese, např. AVC je o něco účinější než HDV, takže místo 25Mbps by mu mělo stačit cca 17Mbps, na druhou stranu pro jeho zpracování je třeba výkonější počítač (je to výpočetně náročnější).


4. Rozměr CCD je pouze jeden faktor, druhou okolností je počet bodů (a třetí kvalita technologie, daná délkou vývoje). Novější kamery tak mají lepší výsledky, než starší, často i s o něco menšími čipy. Přesto zde platí fyzikální zákony, za jistou hranici "zmenšování" už jít nejde, leda za velkou ztrátu kvality.
Počet CCD nehraje v základní citlivosti žádnou (!) roli. Zlepšuje kvalitu barev za horšího světla, rozlišení videa se ale třemi čipy nezlepší (pokud budou stejně velké se stejným počtem bodů, jako u jednočipu).

Tebou zmiňovaný 1/3 CCD má většinou velký počet bodů (kolem 3mil), což je rezerva pro foto režim, bohužel pro video použije kamera jen cca 1,7mil bodů (v nejlepším případě), které jsou dík zbytnému foto režimu zbytečně malé. To zhoršuje kvalitu videa, zbytečně (málo kdo s kamerou fotí).

5. Optická stabilizace u spotřebních kamer byla dřív výsadou firmy Canon (MV200i např.), což umožnilo zmenšit počet bodů (a zvětšit jejich fyzickou velikost na čipu). Dnešní spotřební kamery se liší kvalitou stabilizátoru dle výrobce - Sony elektronický stabilizátor je VELMI kvalitní, stejně jako Canon optický. U ostatních výrobců je vždy třeba kvalitu vyzkoušet (např. JVC nedávno mělo u jedné řady docela problém, slyšel jsem z různým směrů).

-------------

Vidíš, že těch informací je opravdu dost, pro člověka, který nechce nakoupit špatně, bych poradil nějakou knížku o videokamerách, kde se popisují jednotlivé funkční části (stabilizátor, typy snímačů, základy o kompresích záznamu). DObrá knížka byla Videotechnika od pana Zapletala, možná ji někde ještě seženeš.

Závěr
Tvůj panasonik reprezentuje středně kvalitní SD kameru, s celkem rozumným poměrem cena/výkon.
Jako všechny tyto videokamery má prakticky (krom běžných limitů optiky, velikosti snímačů atd) jediný problém, v dnešní době nepříliš kvalitně podporuje snímání v poměru stran 16:9. Proto jsou ty kamery tak levné...

Dobrá podpora 16:9 musí být už na čipu - bohužel jsou to buď nejkvalitnější modely SD kamer (miniDV) s čipy 4:3 (rezerva kvality kamerové části), které už nemusí být k sehnání (Sony HC96, Canon MVX3i, Panasonic GS500 nebo 400, které měly větší čipy), nebo jsou to pouze kamery s novým typem čipu, tedy CMOS (který je naitivně už v 16:9 vyroben). Tyto kamery se pak dělí na HDV (pásek) a ty ostatní (AVC v drtivé většině, polovina z nich ale nemá dostatečný dat. tok záznamu).

Ten Panasonik není špatný, ale např. ta HV20 poskytuje velmi dobrý obraz, v 16:9, za rozumnou cenu.
Tebou vybraný panasonik má tři čipy, ale pouze malé velikosti. Výsledek může být přijatelný (za ten peníz, lidi ho hodně kupují), ale to si musíš ověřit, je to individuální - zkusit si ji někde. Naslepo se to kupovat nedá, je třeba výsledek posoudit opravdu v kamenném obchodě. Jinak je velké riziko, že tě výsledek neuchvátí, zvlášť na novém typu LCD TV (nedej Bože v HD .-) ). Dá se to koupit, jen je dobré si to zkusit, abys věděl, co kupuješ. 12k pořád nejsou malé peníze.

Tak snad to pomůže i jiným lidem ve vyběru kamery, víc už toho asi nenapíšu. Před dovolenými začíná opět "sezóna shánění milášků", tedy hraček pro nás pány - v tomto případě nových videokamer :-) .

Tak přeju šťastnou ruku při výběru (jsou prostě výrobky, které se bez vyzkoušení špatně kupují, videokamery k nim rozhodně patří).
Vladim (91)|20.4.2008 07:52
Toto je ono. Pro trochu zvídavější točiče moc poučné. Nyní si to vytisknu a mám v podstatě shrnutou knihu základních orientací pro laiky. Trochu jsem se k tomu dopracovával systémem pokus omyl. Myslím si, že už to nyní závisí jen na mých schopnostech si dopočítat jednotlivé matematické závislosti u jednotlivých typů.

Vřelé díky.
Určitě takovýto rozklad bude sloužit k orientaci dalším čtenářům, takže i za ně děkuji. Když budu moci vyprovokovat nějakou další smysluplnou komunikaci, napišu sem. Tak tě prosím, občas se koukni.
Vladim (91)|20.4.2008 07:59
Tady je ukázka čemu zase rozumím já. včetně tvorby webů.
http://www.novyskicak.com
Vladim (91)|20.4.2008 10:58
Ještě jednou Pavlovi 1.
Vrátil jsem se ještě k JVC Videokamera Everio HD GZ-HD3 a dávám sem kousek technické specifikace.

CCD 16:9 1/5" progressive 3-CCD
No. of CCD Pixels 570 x 3

Effective Pixels for Capture
Moving images 430k-pixel x3
Still images 530k-pixel x3
Lens
KONICA MINOLTA HD objektiv Yes
Zoom Ratio Optical 10x (Still: 8x)
Zoom Ratio Digital (max.) 200x
Focal Length (mm) 3.2 - 32.0 (35mm film equivalent: 42.2 - 422.0)
F Stop F1.8 - F2.4
Filter Diameter (mm) 46.0
Video Image Stabilisation Yes
ISO Settings 100, 200, 400
Full Range AF/Manual Focus Yes/Yes
Full-Auto/Manual White Balance Yes/Yes
RECORDER
MPEG-2 Video Recording Yes
JPEG Still Shooting Yes

Video Recording Modes (Variable Bit Rate) XP (1440x1080i, 26.6Mbps) / SP (1440x1080i, 19Mbps) / 1440CBR (1440x1080i, 27Mbps Constant Bit Rate)
Video Recording Time (max.) 5hr (XP / 1440CBR) / 7hr (SP)

Still Image Sizes [4:3] 1440x1080 / 1024x768 / 640x480 [16:9] 1920x1080

Dá se koupit za 15,5 . Jen prý ta stabilizace je blbá. Prosím, posuď to. Mně se ty parametry zdají dobré.

Vladim
Pave1 (4279)|20.4.2008 22:09
Vladime, já to dělám tak, že "po zvládnutí základů" (teorie) si vyberu model, který se mi "papírově" líbí, a pak jdu do obchodu a vyzkouším si, jestli optika netmavne moc v rozích při přiblížení, jestli se obraz neklepe jak sulc i když zapneš stabilizátor, jak je to širokoúhlý a jak se to drží.

Vyber si dvě tři kandidátky, klidně jednu "nad tvé investice" (ať to máš s čím porovnávat) a vyzkoušej je. V určité chvíli je třeba teorii opustit a prostě se na výsledek podívat prostým lidským okem :-) .

Kamery SOny např. mají velmi dobré stabilizátory, i když jsou elektronické, prostě to vyzkoušej. Já tě mohu jen nasměrovat na nějaká "základní kriteria výběru", jinak např. v květnovém (červnovém) stereu bude opět přehled kamer a jejich vlastností, byť lehce poplatný .-) ...

Pátrej a zkoušej, to je dobrá cesta. Rychlý nákup se v tomhle moc nevyplatí.

P.S. Osobně bych to pojal tak, že než dát 16k za tuhle kameru, tak si radši koupím tu HV20 za 20 a neřeším to. "Prodělané" 4k ti dopřejí velmi kvalitní obraz, i na nových typech HD TV. Aneb když chceš šetřit, tak pořádně, šetřit "jen trochu" je asi ta nejhorší možnost .-) .
Pave1 (4279)|20.4.2008 22:27
Jinak "papírově" to opravdu nevypadá zle, na HD má to everio malinko málo bodů na čipu, ale to by nemuselo vadit (bude zase lepší v lowlight).

- velikost čipu 1/5 nic moc (jak víš třikrát nebo jednou na věci samé nic nemění, z hlediska počtu čipů, důležitá je velikost a počet bodů). Tohle by se muselo opravdu zkusit, jak obraz vypadá.

- Záznam má nadstandardní dat. toky, to je jasné plus (tady úzké místo této kamery nebude, tou možná bude spíš ta kamerová část).

- stabilizátor vyzkoušíš snadno, nastavíš optiku na největší přiblížení a stabilizátor vypneš a zapneš.

Když mi zítra zbude čas, tak se na to everio mrknu, testnu ho, co to dělá :-) . ALe když to vyjde, neslibuju.

odkaz: http://www.jvc.cz/site/cz_cs/gz-hd7/spec.html (to je HD7, hodně z jich je ale na bazarech, tak nevím...)
http://www.jvc.cz/product.php?id=GZ-HD3EX&catid=100023&sub=ts#product-tabs (HD3)
rjja (622)|20.4.2008 23:01
Canon HV20 ( 17900 kč ) s DPH na Fotolabu
Vladim (91)|21.4.2008 00:47
Děkuji všem, kdo mně nějak poradili.
Blíží se závodnická sezona a tak můj syn si zase namontuje moji Sony Hi8 do auta jako vloni a bude s tim brázdit rally trasy. Kupodivu jsou z toho dost dobré snímky i se zvukem. Zdaleka se to tak netetelí jako když ukazujou v TV záběry z kokpitu.
Pavel 1:
Otevřel jsi mně obzor a proto to bude později Canon HV20. Děkuji za to. A abych měl zatím na co točit tak to nahradím nějakým Canonem MD 235 nebo tak nějak. V podstatě levným z levných od Canonů, buď miniDV, nebo DVD (to kvůli manželce, chce natočit a hned koukat). Překlenu léto a koupím HVečko.
Vlad
Pave1 (4279)|21.4.2008 08:56
Hlavně si tu kameru vždy před koupí vyzkoušej, i tu "šetřicí".

Osobně se DVD kamerám obloukem vyhýbám, to radši miniDV, ale každého věc. Manželce by možná slušela nějaká kamera s pevným diskem, asi "ekonomická" SD mpeg2 (nebo za víc kaček AVC). Těm DVD plackám bych se vyhnul velkým obloukem.

Ahoj.

P.S. Něco s pevným diskem z kategorie 12 - 13k, např. tady seznam (SD rozlišení, tedy mpeg2 na pevném disku) http://www.megaobchod.cz/audio-video/hdd-pevna-pamet/?view=0&sort=3&page=0
Vladim (91)|21.4.2008 10:32
Jak pravíš, dvd se vyhnu velkým obloukem a jdu na flash disk nebo miniDV. Doposud všechny klipy očené na analogu Sony mně syn z pásky převáděl do PC kartou na svém PC a já pak na svém "dělal" z toho koukatelné komplety a vypaloval na CD. Stejně tak jsem dělal i s fotkama. Přidělal jsem k tomu muziku a triky a docela to jde. Viz http://www.novyaltanek.com/articles.php?lng=cz&pg=132 (To jsou jen fotky, nikoliv video a je to takový soukromý rodový web.)
Tak pro mně snad nebude problém si z miniDV udělat to samé stažené už rovnou v digitálu.

Dnes jsem ještě projížděl možnosti sehnání i použité HV20. Asi je to dobrý přístroj neb nikde není. Jak mně sem napsal jeden čtenář, že je ve fotolabu za 17.500, tak jsem nic nenašel. Žádal jsem ho přes mail o link, ale zatím nenapsal.
Vladim (91)|21.4.2008 10:45
Pavel 1:
Tak bych bral Canon FS10, ale na stránkách Canonu nepíšou v čem se to ukládá ani datový tok. Je to akceptovatelná volba?
Vladim (91)|21.4.2008 11:15
Ježiši kriste, na všech flash Canonech není hledáček. Na tom dost stavím, protože když si kameru opřu o hlavu (oko) tak s ní klepu minimálně. No tak to bude asi miniDV, tam to je k dispozici. Asi nějakou MD160, neb DV vstup.
Pave1 (4279)|21.4.2008 11:16
mrkni na videokamery.cz, jsou tam na ní recenze i ukázky z ní.

Jen pozor na to AVC, stále se rychle vyvíjí (problém je skutečně v tom záznamu, je třeba k té novince přistupovat opatrně a poučeně, zkusit si to někde - pořád dokola, já vím, ale bez zkoušky v obchodě nezískáš představu o rozdílech např. SD mpeg2 vs HD AVC s menším dat. tokem, u těch kamer s pevným diskem).

Pro běžné natáčení (pro manželku) bych třeba zkusil porovnat tři typy:

- tvůj vybraný Canon FS10 (případně HG10)
- zastaralejší ale levný Panasonic ..GS280
- nějakýho Soňáka v té třídě (ale koukal jsem že mají zvlášť malé čipy, na to pozor), nebo nějakou "divokou kartu" typu Samsung, Everio atd.

Uvidíš. Prostě někam zajdi do obchodu a připoj kameru k tv (nejlépe větší úhlopříčky), ať získáš alespoň základní představu možných rozdílů.

P.S. Obávám se ale trochu, že zjistíš, proč je HV20 tak oblíbená .-) . (HV20 a fotolab dej do google a vyjede ti to)
Vladim (91)|21.4.2008 22:22
Tak jsem našel na fotolabu HV 20 za 18k (tady není co dodat)
taky na bazaru HG10 nová za 15k (no to je taky dobrý, ale zatím nemám odpověď)
Panas gs280 minimum jetá minulý rok za 10k (dost se mně líbí výkon/cena)

Ty první dvě se liší snad jen mediem.
Bude nějaká porada?
rjja (622)|21.4.2008 23:03
[QUOTE=Vladim;174001]Jak pravíš, dvd se vyhnu velkým obloukem a jdu na flash disk nebo miniDV. Doposud všechny klipy očené na analogu Sony mně syn z pásky převáděl do PC kartou na svém PC a já pak na svém "dělal" z toho koukatelné komplety a vypaloval na CD. Stejně tak jsem dělal i s fotkama. Přidělal jsem k tomu muziku a triky a docela to jde. Viz http://www.novyaltanek.com/articles.php?lng=cz&pg=132 (To jsou jen fotky, nikoliv video a je to takový soukromý rodový web.)
Tak pro mně snad nebude problém si z miniDV udělat to samé stažené už rovnou v digitálu.

Dnes jsem ještě projížděl možnosti sehnání i použité HV20. Asi je to dobrý přístroj neb nikde není. Jak mně sem napsal jeden čtenář, že je ve fotolabu za 17.500, tak jsem nic nenašel. Žádal jsem ho přes mail o link, ale zatím nenapsal.[/QUOTE]

Promň, ale na email mi přišlo že mám někde soukromou zprávu, a na to že HV20 mají ve FOTOLABU mě upozornil už někdo jiný a já jí hned u nich koupil.Když jsem jí kupoval před 14 dněmi tak měli ještě 3 kousky a proto si mylím že by nebylo špatné se pozeptat, aby ti to prověřily. Celkem ochotně jí stáhnou z jakého koli místa v ČR. Takže jsem jí měl za pěknou cenu a ještě v místě bydliště.
Vladim (91)|21.4.2008 23:17
rija:
dík za odpověď. Už jsem to našel, ještě ji tam inzerují za 17990,K
Je to na mně dost.
Vlad
Pave1 (4279)|22.4.2008 00:25
[QUOTE=Vladim;174090]
Bude nějaká porada?[/QUOTE]

jako vždy, jdi do kšeftu a zkus je :-) .
Vladim (91)|22.4.2008 07:43
Rada dobrá, ale v tomto případě asi bez možnosti realizace. Na vyzkoušení trochu moc kilometrů. Odhadem všechny tři tak přes tisíc.
Vladim (91)|22.4.2008 15:35
Milý vzdálený příteli Pavle 1.
Byvše nahlodán tímto forem a tematem, které jsem sám založil a hlavně tebou neb, jsi mně pootevřel oči, jsem si dnes objednal Canon HV20. Kamera přijde v pátek. A následně hned přišel trest za rozmařilost. Hodinu po objednávce se nám porouchal kotel na plyn. Dnes topíme jen v krbu. Holt když jdou peníze z domu tak hned ve větším. Jsem rád, že jsem se ke koupi HV20 dobabral. Teď ještě usmolit na ty další potřeby jako předsádky, stativ, futrál, mic atd. Tak to později. Jen jaké pásky asi budou vhodné, to ještě nevím.
Díky za rady. Už nebudu potřebovat poradu s otázkou "co koupit", ale občas zde budu hledat rady "jak něco udlěat".
Děkuji Ti za trpělivost. Jen jsem nesplnil tvoji důraznou radu, abych si kamerku vyzkoušel. Snad u tohoto přístroje to nebylo zapotřebí, no věřím tomu.
Zdravím, Vladim
Pave1 (4279)|22.4.2008 15:37
Jedno větší město by mělo stačit, ale pokud to máš daleko tak zkus pátrat alespoň po ukázkách na netu (videokamery.cz, jinde, venku na webech o videu). V tom Brně se dá i lecos domluvit, když tam zavoláš. Třeba mají nějaké ukázky z kamer, které tě zajímají...

Ahoj.
Vladim (91)|22.4.2008 18:27
Tak tu tvoji poslední odpověď jsem nepochopil. Koupil jsem kameru přes Fotolab a proč bych měl teď chodit na předvádění do jiných obchodů a na jiné další kamery. Na netu si to samozřejmně najdu. Ale až mně kamera přijde, tak se hlavně budu učit pracovat s ní. Po celou diskuzi jsi mně přesvědčoval, ža HV20 je ta nejlepší volba, tak jsem koupil. Jako bys od toho přesvědčování dal ruce pryč a ta HV20 jako by nebyla ta správná? Nebo jsi ten muj minulý příspěvek nečetl.
Měj se hezky.
V.K.
Pave1 (4279)|22.4.2008 20:27
Poslední odpověď minula tvou předchozí .-) .

Gratuluju ti k rozhodnutí, dle mého jsi vybral velmi dobrou kameru. Přeju ti, ať ti dobře a dlouho slouží, samozřejmě jsem zvědavý na nějaké pěkné záběry, až něco natočíš :-) (určitě je pak postni, to bude ta nejlepší odměna .-) ).

Kotel je na jinou diskuzi, připomíná mi to zákon krajíce padajícího na zem namazanou stranou...

Ke kazetám - vyber si a nestřídej to moc. Já používám nejlevnější Sony Premium a bez problému, stejně jako mnoho dalších lidí. Pozor spíš na starší použité kazety, ty umí zašpinit mechaniku.
Dobré jsou i Fuji a Panasonik Pro, ale to je vždy i podle mechaniky, co jí chutná.

Tak dobré světlo a jsem zvědavý, jak se ti kamera bude líbit. Večer pomůže trochu přisvítit, přes den je to totální "profi" kamera .-) . Klidně se pak ptej, rád poradím, co budu vědět.

P.S. Mám vlastní verzi té historky s krajícem - ..existuje-li 50pct možnost něco udělat "naopak", je 90pct pravděpodobnost, že použiješ tu druhou, nesprávnou možnost :D .
Vladim (91)|22.4.2008 22:24
Domníval jsem se že to byl šum. Děkuju za přání dobrého světla. Začnu opatrně. Nejdřív to bubu muset ukázat rodině přímo z kamery, aby byl znát výsledek.
Trochu jako projektant jsem si prošel vizualizací 3D projektů. (Dělám to v Arconu.) To video, co mám na stránce je úplně to zprvních. takže bída. Další už byly dělané z velmi krátkých klipků, dlouhé oblety a průlety budov jsou jen aby zákazník viděl. Většinou jsou dělané v AVI. Jo, abych se dostal k tomu co z toho plyne, že krátké záběry, střídání plán, detail, polodetail, popojetí, udrží diváka v jakémsi napětí a neuteče od toho. Už jsem si zvyknul na podobný systém se svou páskovou Sony, takže jsem ani nemusel moc střihat. Zjistil jsem, že když jde člověk s kamerou a něco hodlá točit, tak musí vlastně bleskově vymyslet scenář. Nelze tahnout minutový záběr. Ale to je na jinou diskuzi.

Před chvílí jsem se díval na fotolab a ta kamera už tam není v nabídce. Jestli jen neupravují stránky, tak jsem mohl dostat poslední.
Tak zatím dík za vše.
Vladim
Vladim (91)|22.4.2008 22:42
Mám ještě dotaz ohledně software.
Microsoft dodal pro uživatele legálních Win program na úpravu videa Windows Media Maker. Je to česky komplet, zkoušel jsem v tom dělat digitalizované video z Hi8. Asi to umí dost věcí, jen jsem se na tom učil bez konkrétního výstupu. Můžeš mně sdělit nějaký názor, pokud jsi to někdy otevřel?

Program umí digitalizovat video z Hi8, zapojí se Sony přes DV in na HV20 a tak se to natahne do PC povelem digitalizovat video. Tak to aspoň píšou na Microsoftích stránkách. Jde to i přes DVD rekorder a kameru.
V.
Pave1 (4279)|22.4.2008 23:15
Pokud máš silnější počítadlo, tak velmi solidně se chová Adobe Premiere Elements, načte HDV i AVC, umí full screen náhled na monitoru bez přepočtu (i v HD), kvalitně renderuje jak do HDV tak do H264 (mpeg4 AVC), umí wmv i mpeg2 atd.

Ten program nabízí za 2,5k (CZK) velmi solidní možnosti střihu, potřebuje (na XP) minimálně 1GB RAM a je lepší mít rychlejší počítadlo. Jiní lidé používají z těch levných spíš Pinnacle Studio a spol, mně se ta premča ale opravdu líbí (jednoduchý trim, klíčovatelné efekty, kvalitní enkoder).

Moviemaker byl spíš na SD rozlišení (DV avi), ale už jsem ho dlouho nezkoušel. Velmi dobrý program je taky Vegas Platinum (taky levný na doma, platinum podporuje HDV a AVC), je to otázka zvyku a osobního vkusu.

Jinak novou kameru musíš dostat do ruky (a oka), trvá to nejméně tři měsíce. Je to ale příjemné sbližování :-) .

P.S. K sestřihům - právě dávám na stránky upravenou ukázku Sázavského kláštera, napodruhé doladěnou, už se mi to teď i líbí (je to opravdu hotové). To bylo natáčení bez přípravy, letmé na výletě, dost jsem tu druhou verzi upravil, tak se (tak za necelé 2h) můžeš mrknout, jak se mi to povedlo dodělat .-) ( videoproduce.cz, sekce ukázky, cca 214MB, cca 10min).
Vladim (91)|22.4.2008 23:44
Co se týká počítadla tak na ty AVI a rendery v projektech mně slouží dobře. Nemám zde nouzi. Synstvo je soukromník s PC sám sobě vším, od ředitele po správce sítě pro firmu Jakub. Tak mně postaví co je dle něho nejlepší neb kromě prodeje staví na zakázku dle potřeby zákazníka. Už mně to avizoval. Nějaký dvoujádrový s chlazením odspodu a dvoj HD Nejvíc mně štve přeinstalování programů a někde nové registrace.
Software nějaké má bý u kamery, něco od Corela, ale nevím, to asi nebude nic mmoc. Mám WinXP, Visty nerad dává, neb některé věci v nich nechodí. Něco si vyberu seženu a zkusím.
V.
Pave1 (4279)|22.4.2008 23:49
Mám XP, na HD video jsou dobré (dva) velké (500GB) data disky (systém zvlášť) a hlavně kvalitní zdroj.

Instalace je vždy opruz, ale po první instalaci to ghostnu, tak po půl roce pak vždy přegostnu zpět (trvá to asi 20min, nic se neregistruje ani neinstaluje a XP jsou jak miminko .-) ). Je to nejlepší řešení, XP jsou ok ale jsou samozasír.cí .-) .
Vladim (91)|23.4.2008 00:04
Mně nejde o přeinstalaci XP, to udělá mladej, ale ty moje programy pro projektování, které jsou závislé na registraci a některé se musí instalovat znovu, nejde to přenést. A tam mám vždy strach, aby mně něco nezmizelo. Stačí zapomenout si nazálohovat vlastní makra do programů a potom vždy když o něco přijdu, tak řvu. No a data ty mám narvané na mobilce, a ještě na CD, tam mám projekty od roku 1992, kdy jsem začal dělat v prvních programech pod DOSem, a taky jsem pár programů stvořil a prodal, ještě je užívají. A to musím taky hlídat a servizovat, jeden budu ještě nyní prodávat. Asi lepší není.
Tak už konec.
V.
Pave1 (4279)|23.4.2008 00:33
Člověk zálohuje ale stejně je vždy "něco jinak". To znám. Měj se, dobrou.
Vladim (91)|24.4.2008 09:07
Zdravím, skouknul jsem kousek kláštera na Sázavě. Moc pěkný, ale přehrával jsem to ve WinPlayeru a pak se mně to zaseklo. Asi poradíš co si natahnout za přehrávač. Kamera Canon mně má přijít zítra tak uvidím. Koupil jsem si kazetu a tady je Kamenný obchod, krásný, ale dostal jsem jen JVC, snad to na zkoušení o víkendu stačí a pak se vrtnu na Panasonic, koupím v Lípě.
Můj Pavel mně sestrojí tuto sestavu. Jen HDD bude 2x a vypalovačka a firewire.
Hledám jednoduchý program na editaci pro zaučení. Jinak zjišťuju, že u většiny je ovládání jako u Photo DVD Maker Professional, který mám na fotky. Ještě mně prosím napiš v jakém formátu se může uložit video na DVD, abych mohl používat HD na TV. Pro ukázání a se mně zdá škoda to posílat z kamery. A bez DVD bych nemohl shlédnout upravené video na velké obrazovce k rodinné a spřátelené produkci. Monitor u PC mám ale také 16/9.
Vladim
pcestava.jpg
Pave1 (4279)|24.4.2008 19:21
Možná to nebylo ještě dososnutý, zkus to stáhnout znova. Mělo by to být ok .-) .

k sestavě - já mám radši seagate disky, klidně kup rovnou 500GB, je to cenově výhodné.
Grafiku volím taky jinou, ale to je spíš věc vkusu (dalších požadavků, např. hry na PC nehraju).

Jednoduchý program byl zmíněn - Premiere elements, Pinnacle studio 11, Vegas Platinum (cena je zhruba stejná, jsou to věci na doma). Pro prohlížení exportuj z videa (po sestřihu v HD) mpeg2 pro DVD (v SD rozlišení). V programech jsou předvolby exportu, můžeš se jich chytit. Pak to něčím vypálíš a sleduješ (v SD rozlišení) přes běžný DVD přehrávač.

ahoj .-) .
Vladim (91)|29.4.2008 16:42
Pro Pavla 1:
Od pátku mám HV 20. Přes víkend jsem dělal první zkoušky. Bylo krásně, tak to se točilo. Zatím vše na automat. Potom jsem to večer pustil přímo z kamery přes HDMI na velkou LCD. No je to báseň v 16:9. Tak ti zde chci veřejně poděkovat za radu, abych šel do této trochu vyšší třídy v technice i v ceně. Nyní jak to dostat na DVD. To není takový problém obecně, ale jak to dostat zase v takové kvalitě jako přímo z pásku nebo jen trochu horší. Krajní možnost je to stále pouštět z kamery přes pásek, ale to se mně zdá trochu škoda používat ji jako promítačku. Během vikendu jsem ještě na tento starý PC natáhnul a vyzkoušel všemožný software.

Pinnacle nelíbí se mně. Hned mně několikrát spadnul.
Adobe Premiere, děsí mně rozsah a je moc profi a pro moji občasnou potřebu drahé.
Vegas Platinum, jsem nezkoušel a děsí mně rozsah.

Dobrý dojem na mne udělal v pořadí od konce:
Ulead DVD Movie Factory
Magix Movie edit pro 12
MPEG Video Wizard DVD (Womble) jako nejsrozumitelnější.

Moje resumé pro první střihání a titulkování je tedy Womble. Mám poslední verzi Womble MPEG Video Wizard DVD. Tak a teď se musím nějak vzdělat na starý kolena, abych kvalitní stažené video nezhoršil úpravami a exportem na DVD. Kdyby jsi mně dal obecnou informaci, čeho se vyvarovat, byl bych rád. Mám několik stažených návodů, hledal jsem v diskuzích, ale o kvalitě a jak nepokazit HDV tam ještě nic není. Nějak jednoduše pro začátek, byl bych rád.
Díky
Vladim