Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 33

Téma: Koupě TV z hlediska záruky, ze zahraničí

Je tu pořád Avatar uživatele stani
    Registrace
    Feb 2006

[COLOR="White"].[/COLOR]
    Protože se tu ve foru množí dotazy a dohady ohledně koupi TV v zahraničí, pokusím se to trochu shrnout.

Kdo by nechtěl ušetřit, že? Obzvláště pak v době, kdy prakticky dobré CRT vymizely a při koupi nové TV člověk musí volit mezi LCD nebo Plasma. A aby byl koukatelný a dobrý obraz, musí volit pouze ty (nej)dražší modely - jedná se o desítky tisíc korun. A právě to je důvod proč se hodně lidí ohlíží i jinde, v zahraničí, aby co nejvíce snížili celkovou částku za takovou TV.

Osobně se ale domnívám, že to není dobré řešení, že nejlepší je koupit TV na našem trhu, jako koncový zákazník.

Vysvětlím proč:

- chci-li koupit TV v zahraničí, může být se zárukou velký problém - velmi doporučuji si přečíst tento článek, jinak se o tom diskutuje už zde , a např. o koupi TV z USA zde.

Celkově shrnuto: plnění záruky u nás, na TV zakoupenou v zahraničí, je spíše výjimkou, je třeba spíše počítat s tím, že musíte uplatnit záruku přímo u prodejce v zahraničí. Což se pak o dost prodraží.
    Také záruka v zahraničí bývá obvykle jen jeden rok, ale je tam běžné, že si můžete připlatit za další záruku navíc. Zaplatíte-li tedy k onomu roku ještě jeden, dostanete se na stejnou záruku jako je u nás - 2 roky, ale i na (přibližně) stejnou cenu! Takže o žádném ušetření nemůže být žádná řeč a o případném vyřizování záruky tady versus v zahraničí ani nemluvě(obzvláště při současné výrobě TV, kdy se množí různě závady a reklamace s tím spojené).
    Dost často lidi nadávají, že elektronika vč. TV je v zahraničí levnější než-li i nás, ale zapomínají, že u nás je poměrně unikátní stav - 2-letá záruka, oproti běžné v EU - jednoroční. Nevím jak k tomu naši zákonodárci tenkrát došli, že udělali takový skok z půlroční na dvouletou záruku(Prý tenkrát někdo přišel s tím, že v EU je běžná 2-letá záruka, a že to musí být i tak u nás. Což sice nebyla pravda, 2-letá byla a stále je v EU v menšině, ale jestli tvoří naši zákonodárci zákony, ne podle nějakých kvalitních analýz, ale stylem ala "jedna paní povídala", tak nás potěš pánbůh, ale to je zase na jiné téma...). Samozřejmě pro zákazníka je 2-letá záruka velký plus, pro obchodníky pohroma - proto také musí mít vyšší ceny, což ostatně avizovali, ale nikdo je neposlouchal. Ideální by tedy byla 1-letá záruka s možností si přikoupit další rok, což by prospělo i více ekonomice než-li stávající záruka 2-letá.

- hodně lidí to řeší také tak, že TV koupí na firmu, aby si to mohli dát do nákladů a uplatnit DPH. I toto není nejšťastnější řešení. Tady se totiž případné uplatnění záruky neřídí Občanským zákoníkem(a jeho všech výhod a ochrany pro spotřebitele vyplývající) nýbrž Obchodním zákoníkem, kde je ukotvena záruka pouze jednoroční a v praxi tato pouze jednoroční záruka je často aplikována. Tudíž případnou opravu po roce musím zaplatit ze svého, v nejhorším případě dokonce přístroj vyhodit, čímž opět neušetřím nic, navíc i lhůty pro opravy jsou myslím jiné, než při Občanském zákoníku.

Suma sumárum:
    pokud dostanete v zahraničí na kupovanou značkovou TV stejně jako u nás 2-letou záruku, tato značka má u nás zastoupení, máte jistotu že TV je v češtině(příp. vám absence tohoto nevadí) a hlavně máte jistotu, že případnou záruční(i pozáruční) opravu a reklamace bude OPRAVDU řešit značkový servis u nás, tímto nákupem opravdu znatelně ušetříte, a berete v potaz riziko případné neopravitelné závady a s tím spojenou nutnost se obrátit zpět na prodejce, ano pak se dá o tomto uvažovat. [COLOR="DarkRed"]Jinak si kupte TV u nás, s 2-letou zárukou a jako koncový zákazník[/COLOR].

[COLOR="White"].[/COLOR]
    Naposledy upraveno uživatelem stani: 13-04-2008 v 08:23
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Apr 2008

Hezky napsáno, samé pravdy a fakta. A stejně se najdou tací, kteří si dovezou z DE a A a pod. jen aby ušetřili.
    Samozřejmě, že kdo bydlí poblíž hranic, není problém telku vzít a zajet vyreklamovat, tam kde koupil. Takže ať si každý vybere.

Co se týče té úvahy nad našimi zákony, tak to je škoda času rozebírat. To asi nepochopí nikdo proč je spousta věcí vyrobených v ČR (SR) dražší než v cizině. (Panasonic, Samsung, Škoda auto, hadry, už i potraviny atd.)

Je tu pravidelně
    Registrace
    May 2007

Stani: pekne napsane a plne souhlasim..., a od tebe, ktery mas do A i D hodne blízko, to ma o to vetsi vahu...

Nováček
    Registrace
    Mar 2008

Pěknej příspěvek, i externí články si už pročítám, pořád se ale přikláním k zahraničí protože (z vlastní zkušenosti) většina elektroniky pokud je chybná tak se to projeví nejpozdějc do měsíce - navíc pokud TV pouze visí na stěně tak se chyba projeví prakticky ihned nebo pak už vůbec. Neřeknu třeba u NTB, tady jsem si třeba i já připlatil za 3-letou záruku...
    A připlácet 15 000kč za rok záruky je hodně hodně přehnaný. Je to sice riziko ale když si představim tu hromádku 15 tisícovek a vedle trošku rizika tak vyhrávají peníze.

ttm ttm je offline
    Nováček
    Registrace
    Mar 2008

Sorry, ale za současných podmínek (například u Panasonicu) si dovolím nesouhlasit. Některé modely vycházejí o 7 tis dráž než v DE (možná dočasný šum při uvádění nových modelů), Panasonic uznává Evropskou záruku (a to i v případě objednávky z CZ do DE přes internet) a záruku lze u některých shopů koupit za pár procent navíc. Pokud to mám blízko (v mém případě do Vídně, za 1,5 hod jsem tam, za 1,5 zpátky), tak v tomto cenovém rozdílu (když navíc mluvíme o cenách které jsou doporučené, na webu jsou rozdíly ještě o víc) opravdu není co řešit.

Registrace
    Feb 2006

Citace Původně odesláno od ttm Zobrazit příspěvek
    Sorry, ale za současných podmínek (například u Panasonicu) si dovolím nesouhlasit. Některé modely vycházejí o 7 tis dráž než v DE (možná dočasný šum při uvádění nových modelů), Panasonic uznává Evropskou záruku (a to i v případě objednávky z CZ do DE přes internet) a záruku lze u některých shopů koupit za pár procent navíc. Pokud to mám blízko (v mém případě do Vídně, za 1,5 hod jsem tam, za 1,5 zpátky), tak v tomto cenovém rozdílu (když navíc mluvíme o cenách které jsou doporučené, na webu jsou rozdíly ještě o víc) opravdu není co řešit.
    Ano, Panasonic je, alespoň podle toho článku, světlá výjimka. Ale pozor, šedý dovoz je i v rakouských i německých internetových obchodech. A tam by mohl nastat problém i u Panasonicu.

Jinak, ať si každý zvolí nákup jaký chce a používá k tomu(hlavně asi pro sebe) jakákoli zdůvodnění.

Jen jsem chtěl mým příspěvkem upozornit na velká úskalí nákupu TV ze zahraničí všeobecně, a vysvětlit, že tzv. ušetřit takovýmto nákupem, promítnuto do praxe, vůbec nemusí být a v drtivé většině ani nenastane...

Jinak malá perlička na závěr: mám CRT Philips 29PT9521 a příští měsíc mi končí záruka. Bohužel se u této TV před nějakým časem objevily (lehké) barevné skvrny na obrazovce. Právě před chvílí jsem se vrátil ze servisu s papírem v ruce, že se jedná o neopravitelnou vadu - prostě obrazovky už pro tuto TV nejsou(mno, bylo s tím více méně počítáno). Takže mě s největší pravděpodobností čeká vrácení peněz - tudíž jsem ji měl 2 roky "zdarma". V dnešní době je z technologického hlediska 2 roky dlouhá doba a ta 2-letá záruka u nás se opravdu vyplatí....
    Naposledy upraveno uživatelem stani: 10-04-2008 v 18:19

ttm ttm je offline
    Nováček
    Registrace
    Mar 2008

Citace Původně odesláno od stani Zobrazit příspěvek
    Ano, Panasonic je, alespoň podle toho článku, světlá výjimka. Ale pozor, šedý dovoz je i v rakouských i německých internetových obchodech. A tam by mohl nastat problém i u Panasonicu.

Jinak, ať si každý zvolí nákup jaký chce a používá k tomu(hlavně asi pro sebe) jakákoli zdůvodnění.

Jen jsem chtěl mým příspěvkem upozornit na velká úskalí nákupu TV ze zahraničí všeobecně, a vysvětlit, že tzv. ušetřit takovýmto nákupem, promítnuto do praxe, vůbec nemusí být a v drtivé většině ani nenastane...

Jinak malá perlička na závěr: mám CRT Philips 29PT9521 a příští měsíc mi končí záruka. Bohužel se u této TV před nějakým časem objevily (lehké) barevné skvrny na obrazovce. Právě před chvílí jsem se vrátil ze servisu s papírem v ruce, že se jedná o neopravitelnou vadu - prostě obrazovky už pro tuto TV nejsou(mno, bylo s tím více méně počítáno). Takže mě s největší pravděpodobností čeká vrácení peněz - tudíž jsem ji měl 2 roky "zdarma". V dnešní době je z technologického hlediska 2 roky dlouhá doba a ta 2-letá záruka u nás se opravdu vyplatí....
    Chápu, netvrdím, že se to dá použít vždy a všude. A než na to zapomenu, gratuluji k budoucí dobré koupi nové televize (když už Ti to bezplatné zápůjční období skončilo )

JM_ JM_ je offline
    Je tu pravidelně
    Registrace
    Sep 2007

Jaký "šedý dovoz", pořád ? V EU platí podle definice "volný pohyb zboží" = dovoz přes vnitroevropské hranice nemůže být nelegální. Nemluvě o tom, že veškeré plazmy se pro Evropu a Panasonik snad (?) dělají v Plzni...

Registrace
    Feb 2006

Citace Původně odesláno od JM_ Zobrazit příspěvek
    Jaký "šedý dovoz", pořád ? V EU platí podle definice "volný pohyb zboží" = dovoz přes vnitroevropské hranice nemůže být nelegální. Nemluvě o tom, že veškeré plazmy se pro Evropu a Panasonik snad (?) dělají v Plzni...
    A on není např. šedý dovoz mobilů u nás(nebo i jinde)?... A také je to uvnitř EU.

JM_ JM_ je offline
    Je tu pravidelně
    Registrace
    Sep 2007

A on není např. šedý dovoz mobilů u nás(nebo i jinde)?...
    Řeči o "šedém" dovozu jsou kecy tzv. autorizovaných dovozců, kteří si ještě nezvykli na globalizovaný trh a přeshraniční konkurenci.

Výrobky bych nedělil na bílé, šedé a černé, ale podle toho, zda je u nich něco jako "evropský" záruční list, anebo je jejich ZR uplatnitelný jen v zemi koupě.

Registrace
    Feb 2006

Citace Původně odesláno od JM_ Zobrazit příspěvek
    Řeči o "šedém" dovozu jsou kecy tzv. autorizovaných dovozců, kteří si ještě nezvykli na globalizovaný trh a přeshraniční konkurenci.

Výrobky bych nedělil na bílé, šedé a černé, ale podle toho, zda je u nich něco jako "evropský" záruční list, anebo je jejich ZR uplatnitelný jen v zemi koupě.
    Jojo, Pixelmania také dává "evropské záruční listy", akorát je nějak nechtějí uznávat, viz předmětný článek... a je úplně jedno, na co by jsi to dělil TY, konečné slovo má vždy autorizovaný servis případně zastoupení dané značky u nás, a o tom se v tom článku také píše...

JM_ JM_ je offline
    Je tu pravidelně
    Registrace
    Sep 2007

Jojo, Pixelmania také dává "evropské záruční listy", akorát je nějak nechtějí uznávat, viz předmětný článek... a je úplně jedno, na co by jsi to dělil TY, konečné slovo má vždy autorizovaný servis případně zastoupení dané značky u nás, a o tom se v tom článku také píše...
    Moje "dělení" je reakcí na TVŮJ pojem "šedý dovoz".
    BTW - čo je to hen také "šedý dovoz", a jak ho rozlišit od dovozu "jinobarevného"?

Nováček
    Registrace
    Oct 2006

Ja bych rekl,ze konecne slovo nema autorizovany servis,ale COI.JM ma naprostou pravdu s volnym pohybem zbozi po evrope.U mobilu je situace trochu jina,protoze tam se dost casto jedna o pristroje,ktere jsou defakto ve vlastnictvi nejakeho operatora a za podivnych okolnosti jsou vyvezeny do zahranici.

Je tu občas
    Registrace
    Nov 2007

ČOI ti nepomůže. Přečti si ten článek o těch zárukách a potom pochopíš proč ČOI nemá šanci.

JM_ JM_ je offline
    Je tu pravidelně
    Registrace
    Sep 2007

Citace Původně odesláno od Sedvo Zobrazit příspěvek
    ČOI ti nepomůže. Přečti si ten článek o těch zárukách a potom pochopíš proč ČOI nemá šanci.
    Teď se tady očividně míchají 2 věci:
    ČOI jako reakce na Tvé varování před "šedým" dovozem, a

článek v MFD s instrukcí „Radíme zákazníkům, aby si vždy pečlivě přečetli záruční list přiložený k produktu“ jako odpověď na titulní otázku tohoto vlákna.

A troufl bych si dát radu ještě lepší ;-): kupovat jen výrobky, co se nekazí. Bohužel si ale pak jeden musí odříci novinky bezprostředně po jejich uvedení a počkat na jejich prověření "zkouškou časem"...

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. DVB-T v zahraničí
    Od Ivo Mašek v sekci DVB-T
    Reakcí: 38
    Poslední příspěvek: 03-11-2016, 15:54
  2. Plasma lg bez zÁruky? PŮvod mimo lg czech?
    Od miraz v sekci Televize: LCD, plazma
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 05-05-2010, 00:07
  3. Koupě lcd v zahraničí a její funkčnost v ČR
    Od ogar49 v sekci Televize: LCD, plazma
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 24-11-2008, 17:11
  4. koupě televize v zahraničí?
    Od martin01_cz v sekci Televize: LCD, plazma
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 03-09-2008, 15:01
  5. TV ze zdravotního hlediska - oči....