Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Koupě TV z hlediska záruky, ze zahraničí

stani (1647)|10.4.2008 11:46
[COLOR="White"].[/COLOR]
Protože se tu ve foru množí dotazy a dohady ohledně koupi TV v zahraničí, pokusím se to trochu shrnout.

Kdo by nechtěl ušetřit, že? Obzvláště pak v době, kdy prakticky dobré CRT vymizely a při koupi nové TV člověk musí volit mezi LCD nebo Plasma. A aby byl koukatelný a dobrý obraz, musí volit pouze ty (nej)dražší modely - jedná se o desítky tisíc korun. A právě to je důvod proč se hodně lidí ohlíží i jinde, v zahraničí, aby co nejvíce snížili celkovou částku za takovou TV.

Osobně se ale domnívám, že to není dobré řešení, že nejlepší je koupit TV na našem trhu, jako koncový zákazník.


Vysvětlím proč:


- chci-li koupit TV v zahraničí, může být se zárukou velký problém - velmi doporučuji si přečíst tento článek, jinak se o tom diskutuje už zde , a např. o koupi TV z USA zde.

Celkově shrnuto: plnění záruky u nás, na TV zakoupenou v zahraničí, je spíše výjimkou, je třeba spíše počítat s tím, že musíte uplatnit záruku přímo u prodejce v zahraničí. Což se pak o dost prodraží.
Také záruka v zahraničí bývá obvykle jen jeden rok, ale je tam běžné, že si můžete připlatit za další záruku navíc. Zaplatíte-li tedy k onomu roku ještě jeden, dostanete se na stejnou záruku jako je u nás - 2 roky, ale i na (přibližně) stejnou cenu! Takže o žádném ušetření nemůže být žádná řeč a o případném vyřizování záruky tady versus v zahraničí ani nemluvě(obzvláště při současné výrobě TV, kdy se množí různě závady a reklamace s tím spojené).
Dost často lidi nadávají, že elektronika vč. TV je v zahraničí levnější než-li i nás, ale zapomínají, že u nás je poměrně unikátní stav - 2-letá záruka, oproti běžné v EU - jednoroční. Nevím jak k tomu naši zákonodárci tenkrát došli, že udělali takový skok z půlroční na dvouletou záruku(Prý tenkrát někdo přišel s tím, že v EU je běžná 2-letá záruka, a že to musí být i tak u nás. Což sice nebyla pravda, 2-letá byla a stále je v EU v menšině, ale jestli tvoří naši zákonodárci zákony, ne podle nějakých kvalitních analýz, ale stylem ala "jedna paní povídala", tak nás potěš pánbůh, ale to je zase na jiné téma...). Samozřejmě pro zákazníka je 2-letá záruka velký plus, pro obchodníky pohroma - proto také musí mít vyšší ceny, což ostatně avizovali, ale nikdo je neposlouchal. Ideální by tedy byla 1-letá záruka s možností si přikoupit další rok, což by prospělo i více ekonomice než-li stávající záruka 2-letá.



- hodně lidí to řeší také tak, že TV koupí na firmu, aby si to mohli dát do nákladů a uplatnit DPH. I toto není nejšťastnější řešení. Tady se totiž případné uplatnění záruky neřídí Občanským zákoníkem(a jeho všech výhod a ochrany pro spotřebitele vyplývající) nýbrž Obchodním zákoníkem, kde je ukotvena záruka pouze jednoroční a v praxi tato pouze jednoroční záruka je často aplikována. Tudíž případnou opravu po roce musím zaplatit ze svého, v nejhorším případě dokonce přístroj vyhodit, čímž opět neušetřím nic, navíc i lhůty pro opravy jsou myslím jiné, než při Občanském zákoníku.



Suma sumárum:

pokud dostanete v zahraničí na kupovanou značkovou TV stejně jako u nás 2-letou záruku, tato značka má u nás zastoupení, máte jistotu že TV je v češtině(příp. vám absence tohoto nevadí) a hlavně máte jistotu, že případnou záruční(i pozáruční) opravu a reklamace bude OPRAVDU řešit značkový servis u nás, tímto nákupem opravdu znatelně ušetříte, a berete v potaz riziko případné neopravitelné závady a s tím spojenou nutnost se obrátit zpět na prodejce, ano pak se dá o tomto uvažovat. [COLOR="DarkRed"]Jinak si kupte TV u nás, s 2-letou zárukou a jako koncový zákazník[/COLOR].

[COLOR="White"].[/COLOR]
tuti (55)|10.4.2008 13:38
Hezky napsáno, samé pravdy a fakta. A stejně se najdou tací, kteří si dovezou z DE a A a pod. jen aby ušetřili.
Samozřejmě, že kdo bydlí poblíž hranic, není problém telku vzít a zajet vyreklamovat, tam kde koupil. Takže ať si každý vybere.

Co se týče té úvahy nad našimi zákony, tak to je škoda času rozebírat. To asi nepochopí nikdo proč je spousta věcí vyrobených v ČR (SR) dražší než v cizině. (Panasonic, Samsung, Škoda auto, hadry, už i potraviny atd.)
robert.kotasek (777)|10.4.2008 14:05
Stani: pekne napsane a plne souhlasim..., a od tebe, ktery mas do A i D hodne blízko, to ma o to vetsi vahu... ;)
Strajk (22)|10.4.2008 17:18
Pěknej příspěvek, i externí články si už pročítám, pořád se ale přikláním k zahraničí protože (z vlastní zkušenosti) většina elektroniky pokud je chybná tak se to projeví nejpozdějc do měsíce - navíc pokud TV pouze visí na stěně tak se chyba projeví prakticky ihned nebo pak už vůbec. Neřeknu třeba u NTB, tady jsem si třeba i já připlatil za 3-letou záruku...
A připlácet 15 000kč za rok záruky je hodně hodně přehnaný. Je to sice riziko ale když si představim tu hromádku 15 tisícovek a vedle trošku rizika tak vyhrávají peníze.
ttm (80)|10.4.2008 17:25
Sorry, ale za současných podmínek (například u Panasonicu) si dovolím nesouhlasit. Některé modely vycházejí o 7 tis dráž než v DE (možná dočasný šum při uvádění nových modelů), Panasonic uznává Evropskou záruku (a to i v případě objednávky z CZ do DE přes internet) a záruku lze u některých shopů koupit za pár procent navíc. Pokud to mám blízko (v mém případě do Vídně, za 1,5 hod jsem tam, za 1,5 zpátky), tak v tomto cenovém rozdílu (když navíc mluvíme o cenách které jsou doporučené, na webu jsou rozdíly ještě o víc) opravdu není co řešit.
stani (1647)|10.4.2008 18:01
[QUOTE=ttm;172694]Sorry, ale za současných podmínek (například u Panasonicu) si dovolím nesouhlasit. Některé modely vycházejí o 7 tis dráž než v DE (možná dočasný šum při uvádění nových modelů), Panasonic uznává Evropskou záruku (a to i v případě objednávky z CZ do DE přes internet) a záruku lze u některých shopů koupit za pár procent navíc. Pokud to mám blízko (v mém případě do Vídně, za 1,5 hod jsem tam, za 1,5 zpátky), tak v tomto cenovém rozdílu (když navíc mluvíme o cenách které jsou doporučené, na webu jsou rozdíly ještě o víc) opravdu není co řešit.[/QUOTE]

Ano, Panasonic je, alespoň podle toho článku, světlá výjimka. Ale pozor, šedý dovoz je i v rakouských i německých internetových obchodech. A tam by mohl nastat problém i u Panasonicu.

Jinak, ať si každý zvolí nákup jaký chce a používá k tomu(hlavně asi pro sebe) jakákoli zdůvodnění.

Jen jsem chtěl mým příspěvkem upozornit na velká úskalí nákupu TV ze zahraničí všeobecně, a vysvětlit, že tzv. ušetřit takovýmto nákupem, promítnuto do praxe, vůbec nemusí být a v drtivé většině ani nenastane...

Jinak malá perlička na závěr: mám CRT Philips 29PT9521 a příští měsíc mi končí záruka. Bohužel se u této TV před nějakým časem objevily (lehké) barevné skvrny na obrazovce. Právě před chvílí jsem se vrátil ze servisu s papírem v ruce, že se jedná o neopravitelnou vadu - prostě obrazovky už pro tuto TV nejsou(mno, bylo s tím více méně počítáno). Takže mě s největší pravděpodobností čeká vrácení peněz - tudíž jsem ji měl 2 roky "zdarma". V dnešní době je z technologického hlediska 2 roky dlouhá doba a ta 2-letá záruka u nás se opravdu vyplatí....
ttm (80)|10.4.2008 22:23
[QUOTE=stani;172698]Ano, Panasonic je, alespoň podle toho článku, světlá výjimka. Ale pozor, šedý dovoz je i v rakouských i německých internetových obchodech. A tam by mohl nastat problém i u Panasonicu.

Jinak, ať si každý zvolí nákup jaký chce a používá k tomu(hlavně asi pro sebe) jakákoli zdůvodnění.

Jen jsem chtěl mým příspěvkem upozornit na velká úskalí nákupu TV ze zahraničí všeobecně, a vysvětlit, že tzv. ušetřit takovýmto nákupem, promítnuto do praxe, vůbec nemusí být a v drtivé většině ani nenastane...

Jinak malá perlička na závěr: mám CRT Philips 29PT9521 a příští měsíc mi končí záruka. Bohužel se u této TV před nějakým časem objevily (lehké) barevné skvrny na obrazovce. Právě před chvílí jsem se vrátil ze servisu s papírem v ruce, že se jedná o neopravitelnou vadu - prostě obrazovky už pro tuto TV nejsou(mno, bylo s tím více méně počítáno). Takže mě s největší pravděpodobností čeká vrácení peněz - tudíž jsem ji měl 2 roky "zdarma". V dnešní době je z technologického hlediska 2 roky dlouhá doba a ta 2-letá záruka u nás se opravdu vyplatí....[/QUOTE]

Chápu, netvrdím, že se to dá použít vždy a všude. A než na to zapomenu, gratuluji k budoucí dobré koupi nové televize (když už Ti to bezplatné zápůjční období skončilo :-) )
JM_ (353)|10.4.2008 23:33
[QUOTE=stani;172698]Ano, Panasonic je, alespoň podle toho článku, světlá výjimka. Ale pozor, šedý dovoz je i v rakouských i německých internetových obchodech. A tam by mohl nastat problém i u Panasonicu.
[/QUOTE]

Jaký "šedý dovoz", pořád ? V EU platí podle definice "volný pohyb zboží" = dovoz přes vnitroevropské hranice nemůže být nelegální. Nemluvě o tom, že veškeré plazmy se pro Evropu a Panasonik snad (?) dělají v Plzni...
stani (1647)|11.4.2008 07:59
[QUOTE=JM_;172739]Jaký "šedý dovoz", pořád ? V EU platí podle definice "volný pohyb zboží" = dovoz přes vnitroevropské hranice nemůže být nelegální. Nemluvě o tom, že veškeré plazmy se pro Evropu a Panasonik snad (?) dělají v Plzni...[/QUOTE]

A on není např. šedý dovoz mobilů u nás(nebo i jinde)?... A také je to uvnitř EU.
JM_ (353)|11.4.2008 11:52
[QUOTE=stani;172757]A on není např. šedý dovoz mobilů u nás(nebo i jinde)?... [/QUOTE]

Řeči o "šedém" dovozu jsou kecy tzv. autorizovaných dovozců, kteří si ještě nezvykli na globalizovaný trh a přeshraniční konkurenci.

Výrobky bych nedělil na bílé, šedé a černé, ale podle toho, zda je u nich něco jako "evropský" záruční list, anebo je jejich ZR uplatnitelný jen v zemi koupě.
stani (1647)|11.4.2008 12:20
[QUOTE=JM_;172780]Řeči o "šedém" dovozu jsou kecy tzv. autorizovaných dovozců, kteří si ještě nezvykli na globalizovaný trh a přeshraniční konkurenci.

Výrobky bych nedělil na bílé, šedé a černé, ale podle toho, zda je u nich něco jako "evropský" záruční list, anebo je jejich ZR uplatnitelný jen v zemi koupě.[/QUOTE]

Jojo, Pixelmania také dává "evropské záruční listy", akorát je nějak nechtějí uznávat, viz předmětný článek... a je úplně jedno, na co by jsi to dělil TY, konečné slovo má vždy autorizovaný servis případně zastoupení dané značky u nás, a o tom se v tom článku také píše... ;)
JM_ (353)|11.4.2008 15:09
[QUOTE=stani;172790]Jojo, Pixelmania také dává "evropské záruční listy", akorát je nějak nechtějí uznávat, viz předmětný článek... a je úplně jedno, na co by jsi to dělil TY, konečné slovo má vždy autorizovaný servis případně zastoupení dané značky u nás, a o tom se v tom článku také píše... ;)[/QUOTE]

Moje "dělení" je reakcí na TVŮJ pojem "šedý dovoz".
BTW - čo je to hen také "šedý dovoz", a jak ho rozlišit od dovozu "jinobarevného"?
hermanson (67)|12.4.2008 11:52
Ja bych rekl,ze konecne slovo nema autorizovany servis,ale COI.JM ma naprostou pravdu s volnym pohybem zbozi po evrope.U mobilu je situace trochu jina,protoze tam se dost casto jedna o pristroje,ktere jsou defakto ve vlastnictvi nejakeho operatora a za podivnych okolnosti jsou vyvezeny do zahranici.
Sedvo (194)|12.4.2008 12:15
ČOI ti nepomůže. Přečti si ten článek o těch zárukách a potom pochopíš proč ČOI nemá šanci.
JM_ (353)|12.4.2008 14:48
[QUOTE=Sedvo;172913]ČOI ti nepomůže. Přečti si ten článek o těch zárukách a potom pochopíš proč ČOI nemá šanci.[/QUOTE]

Teď se tady očividně míchají 2 věci:
ČOI jako reakce na Tvé varování před "šedým" dovozem, a

článek v MFD s instrukcí „Radíme zákazníkům, aby si vždy pečlivě přečetli záruční list přiložený k produktu“ jako odpověď na titulní otázku tohoto vlákna.

A troufl bych si dát radu ještě lepší ;-): kupovat jen výrobky, co se nekazí. Bohužel si ale pak jeden musí odříci novinky bezprostředně po jejich uvedení a počkat na jejich prověření "zkouškou časem"...
Sedvo (194)|12.4.2008 15:00
Šedý dovoz je jednoduchý - prodejce v ČR nakoupí v SRN a je to a prodává to tady. A teď bude záležet, jak to má právě ten prodávající v ČR právně ošetřené (a myslím si, že to mají ošetřené)
hermanson (67)|12.4.2008 16:12
Co se tyka prodejcu co prodavaji dovezene zbozi--muzou to mit osetrene jak chteji,stejne vzdy plati obchodni zakonik a zakon na ochranu spotrebitele.Nejake jejich tzv.dalsi ustanoveni jsou jen cancy papiru.Co se tyka individualniho dovozu--vzdy dostavam v nemecku mezinarodni zarucak k jakemukoliv zbozi.Nebavim se tady samozrejme o ctecce karet nebo pametove karte za par euro,ale o televizi,dvd,monitoru,dilech do pc a pod.A reklamaci uz jsem uplatnoval v cz a bez potizi.
stani (1647)|12.4.2008 19:54
[QUOTE=hermanson;172948]Co se tyka prodejcu co prodavaji dovezene zbozi--muzou to mit osetrene jak chteji,stejne vzdy plati obchodni zakonik a zakon na ochranu spotrebitele.Nejake jejich tzv.dalsi ustanoveni jsou jen cancy papiru.[/QUOTE]

Ano, pokud je to zakoupené v ČR, samozřejmě. Ať si to obchodník nakoupil nebo dovezl(i bez smlouvy se značkou) odkudkoli, a i pokud to značkový servis odmítne, vždy musí záruku vyřídit prodávající.

[QUOTE=hermanson;172948]Co se tyka individualniho dovozu--vzdy dostavam v nemecku mezinarodni zarucak k jakemukoliv zbozi.[/QUOTE]

Jasně, jak už bylo řečeno, např. Pixelmania také dává "mezinárodní záručák na cokoli", ale akorát, že jim to tady neuznávají a v tom článku je jasně napsáno(což takhle si ho konečně přečíst? :rolleyes: ), a to že ve většině žádné plnění záruky, na zboží zakoupené v zahraničí, se nekoná. A může mít třeba "zlatý mezinárodní záručák". Prostě když značka a potažmo značkový servis řekne ne(a má na to plné právo),tak si plnění té záruky musí každý vyřídit tam kde si to zakoupil - u prodejce - tedy v zahraničí.

A když náhodou dostanete stejnou záruku, tedy 2-letou, záručák je u nás uznaný a je to vcelku cenově výhodné, (aby se to vůbec vyplatilo), ještě není vyhráno, viz např. citace Philipsu ze zmiňovaného článku:

Obecně lze spotřebiteli doporučit nekupovat zboží od zahraničního subjektu, zejména pokud by z některých důvodů mělo dojít ke zrušení kupní smlouvy – například z důvodu neopravitelnosti přístroje.

Pokud tedy servis řekne, že nemá součástku(není třeba zrovna momentálně dostupná) či nějaká větší vada která se nevyplatí opravovat, prostě zkrátka když servis řekne, že je to neopravitelné(a může se klidně stát, že to řekne schválně, třeba jen z toho důvodu, že mu zpětné proplacení oprav takovýchto "zahraničních" TV chodí se značným zpožděním), tak se opět musíte obrátit na prodejce - tedy opět do zahraničí.

Ještě jednou tedy - přečtěte si (konečně) ten článek...
hermanson (67)|13.4.2008 02:34
Clanek jsem si opetovne precetl a stale v nem nenalezam nic noveho.Kdyz opominu situaci kdy je treba vymenit zbozi za novy kus tak nikde nenachazim nejakou pravni oporu pro to aby mne autorizovany servis vyhodil ze dveri se svym vyrobkem ,byt by tento pochazel z jine zeme EU.Pred evropskou umii nevystupuje samsung nebo lg nebo panasonic jako firma.cz,nebo .de nebo .fr ale jako nadnarodni spolecnost,ktera se navzdory sve velikosti musi ridit unijnimy zakony at se ji to libi nebo ne.Podobna situace byla v nedavne dobe v prodeji osobnich aut a Mercedes musel zaplatit tucnou pokutu za to ,ze si organizoval prodej a zarucni servis po svem.Uz ze same podstaty veci by mne zajimalo jak by se tvaril antimonopolni urad,kdyby mne panove od Samsungu naridili,ze si smim jejich televizi koupit pouze od jimi schvaleneho dovozce.Nechci tady nikoho presvedcovat o tom kde si ma koupit svoji telku,najde se i dost tkovych co koupi v Elektroworldu!!!,ale autori podobnych clanku zapominaji na to ,ze uz nejsou 80 leta a ze lidi uz nesezerou kde co!
Sedvo (194)|13.4.2008 04:49
Konečně pochop, že pokud koupíš TV v zahraniční a půjdeš ji reklamovat v ČR do servisu a ten sevis s tím prodejcem nemá smlouvu, tak jsi nahraný (prostě neuznají potvrzený záruční list od prodávajícího,protože s ním nemají smlouvu). Fakt neumíš číst a nechápeš to. O to jde. Záleží jestli firma tady má zastoupení a ten servis má s ním smlouvu, o nic jiného nejde. A to, že to koupíš v zahraničí, tak je asi jasné, že ten obchod smlouvu s tuzemským servisem nebude mít, takže budeš reklamovat u prodávajícího. A právo EU ti v tomto moc nepomůže.

Auta jsou trochu jiné kafé (dělám do toho) a můžu ti říct, že je to jiné jak elektronika.
stani (1647)|13.4.2008 08:08
hermanson: stále nechápeš jedno a to, že právní vztah(kupní smlouvu) máš pouze s prodejcem, ne s nějakým servisem, či zastoupení značky... A značkové servisy jsou vlastně jakousi službou navíc, na kterou určitě nemáš automaticky nárok, natož nějaký zákonný.

Určitě pro tebe nebude překvapením, že je spousta ostatní "neznačkové" elektroniky a ty žádné značkové servisy u nás nemají, jak by jsi se chtěl domáhat "značkového" servisu tady? Jo, ještě třeba můžeš i namítnout, že všechny známé značky by to mít měli, ale kdo by určoval co je "značka" a co ne? Zákon? 9-) :p
kadell (212)|13.4.2008 09:20
V tedlech situacich si clovek rika, k cemu ta EU je. Stejne tak jako na auta plati stejna zaruka (pokud se nemylim) v kazde zemi EU, tak by to melo byt i u elektroniky. Koupil jsem v Nemecku fotak Olympus. V Nemecku je na to zaruka 2 roky a u nas 1 rok. Samozrejme k tomu nebyl ceskej navod, kterej ani nepotrebuju, ale jen pro uplnost jsem ho chtel mit. Tak jsem psal do Olympusu a prej ze mi ho za 800,- prodaj, protoze nemam "ceskej" fotak. Tuhle lakavou nabidku jsem teda musel odmitnout. Pritom kdyby to byl fotak koupenej v CR, tak podle S/N bych si manual stahl zdarma ze stranek Olympusu. Zavolal jsem do Datartu, slusne jsem poprosil prodavace, kterej mi nadiktoval S/N "ceskyho" fotaku a manual jsem si stahl. Takze EU v tomhle ohledu je tak nejak k nicemu. Nevite, jak zaruky funguji mezi jinymi staty EU? Je to stejny jak u nas?
stani (1647)|13.4.2008 09:51
[QUOTE=kadell;173002] V Nemecku je na to zaruka 2 roky a u nas 1 rok. ... Nevite, jak zaruky funguji mezi jinymi staty EU? Je to stejny jak u nas?[/QUOTE]

Není to spíš obráceně? U nás je přeci 2-letá záruka. Každý stát, i když je v EU, má své vlastní zákony. A pokud se nemýlím, tak ve všech státech EU mají stejný zákon, že pokud si něco koupím, tak ve smluvním(právním) vztahu jsem s prodávajícím.

Mám samozřejmě právo si u jednoho subjektu např. v Portugalsku nebo kdekoli jinde, svobodně koupit nějakou věc. Ale už nemám žádné právo jiný subjekt, např. u nás, nutit aby se mi o tuto věc staral, pokud on sám na to předem dobrovolně nepřistoupil.

Asi tak....
kadell (212)|13.4.2008 10:40
[QUOTE=stani;173003]Není to spíš obráceně? U nás je přeci 2-letá záruka.[/QUOTE]

Ano, pokud si ho koupim tady, tak mam na nej zaruku 2 roky. Ale kdyz jsem ho koupil tam, tak tady mam zaruku jen rok (informoval jsem se primo u Olympusu). I kdyz "nemeckej" zarucak je psanej v cestine, kde se pise, ze Olympus dava celosetovou zaruku 1 rok a evropskou zaruku roky 2.

Je mi jasny, ze nikoho nemam pravo nutit, aby se mi o vec staral a taky nikoho nutit nebudu, moje blbost, mel jsem si to koupit tady. Ale nejak dost dobre nechapu, proc to tak je. Kdyz se nekdo hlasi k tomu, ze je autorizovanym prodejcem/servisem (zastupuje znacku v zemi) dane znacky, tak by nemel brat ohledy na to, kde je zarizeni koupeno.

Kdyby ten fotak nestal "par stovek", tak ho koupim u nas, stejne tak se chystam koupit u nas i TV
Strajk (22)|13.4.2008 12:21
No ale zase na obranu nákupu v zahraničí. Toshiba 42Z3030 kterou se chystáme koupit stojí na Kasa.cz 47 000Kč (s dvouletou zárukou) a v rakouském http://www.electronic4you.at stojí i s prodlouženou zárukou na 5 let rovných 1500e což je 37 500kč... a to je rozdíl rovných 10 000kč, to by se vyplatilo aji kdybych to jel do Vídně reklamovat 5x za sebou
Hmm (1739)|13.4.2008 12:47
[QUOTE=Sedvo;172995]Konečně pochop, že pokud koupíš TV v zahraniční a půjdeš ji reklamovat v ČR do servisu a ten sevis s tím prodejcem nemá smlouvu, tak jsi nahraný (prostě neuznají potvrzený záruční list od prodávajícího,protože s ním nemají smlouvu). Fakt neumíš číst a nechápeš to. O to jde. Záleží jestli firma tady má zastoupení a ten servis má s ním smlouvu, o nic jiného nejde. A to, že to koupíš v zahraničí, tak je asi jasné, že ten obchod smlouvu s tuzemským servisem nebude mít, takže budeš reklamovat u prodávajícího. A právo EU ti v tomto moc nepomůže.[/QUOTE]
Nemíchej dohromady prodejce a výrobce. Prodejce mít smlouvu se servisem téměř jistě nebude ani u nás, leda mi snad šlo o obrovského prodejce (obratem, sítí poboček) minimálně na úrovni státu. Tedy nechci tvrdit, že nejsou vyjímky, pokud vím, tak to funguje tak, že právě výrobce má smluvní autorizovaný servis pro výrobky předmětné značky, kam to zákazníci vozí k opravě (reklamaci) buď přímo, nebo prostřednictvím prodejce, pokud reklamují u něj (a ten to tam stejně pošle). Moc málo výrobců dělá opravy jako firma samo, zdržovalo by je to od výroby. Proto má silný výrobce smlouvy s povětšinou více servisy ve velkých městech (případně se servisem s pobočkami) a lze reklamovat realtivně blízko místa bydliště koncového zákazníka v záručním autorizovaném servisu. Tohle je pak pohodlnější i pro prodejce, když se nemusí o reklamace starat, dělat zásilkového prostředníka a přenechá ji přímo technickým odborníkům servisu, protože by ji stejně neuměl kvalifikovaně posoudit. Bavíme se o TV a to nejsou boty, kde bude prodejce tvrdit, že jste je nosili v rozporu s určením a tudíž reklamaci neuznávám a nezbývá než se soudit. Takže u nadnárodního výrobce TV by neměl být problém reklamovat alespoň v jednom místě ve státě, pokud tedy poskytuje evropskou záruku (jako Panasonic) a neváže místo realizace záruky na místo koupě. Záruky poskytované výrobcem pak do své nabídky transformují prodejci a nic jim nebrání v tom, aby je poskytli ve větší šíři než výrobci (pokud je tedy k tomu nenutí přímo zákony - viz. 2letá záruční lhůta u nás). U někoho je možno reklamovat vždy, ale není-li místního záručního značkového servisu pro výrobek zakoupený v zahraničí, co nám pomůže možnost reklamovat u zahraničního prodejce, která vymaže cenovou výhodu (mnimálně kvůli dopravě) kvůli které jsme do zahraničního nákupu šli, že? Proto je důležité zjistit si o prodejních podmínkách a odpovědnosti za vady vycházející z práva země prodávajícího co nejvíce. Zároveň není nutno (bez tohoto zjištění) nákup ze zahraničí šmahem zavrhovat.
Hmm (1739)|13.4.2008 13:01
[QUOTE=JM_;172739]Jaký "šedý dovoz", pořád ? V EU platí podle definice "volný pohyb zboží" = dovoz přes vnitroevropské hranice nemůže být nelegální. Nemluvě o tom, že veškeré plazmy se pro Evropu a Panasonik snad (?) dělají v Plzni...[/QUOTE] No, třeba u Panasonicu 42PZ70, kterej si koupil v nedávných výprodejích známý mého pivního pobratima, je prej za zadní straně napsáno Made in Espana...
hermanson (67)|13.4.2008 13:28
Jsem rad,ze to tu Hmm pise.Ja si totiz taky nemyslim,ze by nejaky servis mel smlouvu treba se 100 prodejcema z cz(nebo kolik firem mi najde google ze prodavaji televize v cz).Ten servis bude mit smlouvu pouze s vyrobcem.A moje zkusenost je takova,ze zvednu telefon,reknu jim problem a oni chteji vzdy videt pouze doklad s datumem aby neopravovali neco po zaruce.A nemusim rozdelovat zbozi na znacky a neznacky.Pro normalniho smrtelnika neni problem zjistit jestli ta ktera "znacka" tady ma autorizovany servis.Vic vedet nepotrebuju.Podotykam,ze tady nediskutuju o delce zarucni doby,protoze tu mam jasne danou v papirech.A dpkpnce v jednom nejmenovanem obchode jsem si vsiml,ze pokladni vzdy kazdemu,nejen mne jako cizinci,sdeli jaka je zaruka na dany vyrobek.
KrocanX (243)|24.4.2008 15:18
nvm presne jak to chodi, ale...
koupil jsem si iPoda v cesku primo v apple shopu na andelu...a reklamace neprobihala u nich, ale v servisu (ceskyservis.cz)...stejna procedura byla i u iPodu od jineho prodejce (snad 123mp3.cz), hned vas poslou do toho servisu a neresi vas...proste chci rict, ze Hmm ma spis pravdu...
druha vec, mel sem PSP koupene na slovensku v sonycentru a v cr mi ho vyreklamovali, sice na ten zarucak koukali vyjevene, ale po par telefonatech s tim nemeli problem..byl to nejakej ten mezinarodni zarucak..
TEd bych se rad zeptal, nevite jak je to se clem a dphckem?
jiri.jezek@dajbych.cz (76)|27.4.2008 18:55
Mám jednu osobní zkušenost ze záručního servisu Toahiba, když mi odešlo kombo VHS+DVD+HDD po půl roce provozu. V záručním servisu v Plzni mi řekli, že záruka platí jen na zboží od Fastu. Naštěstí jsem měl záručák od Fastu. Ptal jsem se na koupi LCD TV ze zahraničí a tam mi jasně, řekl, že Toshibu neopraví, naopak Philips uznává evropskou záruku. Vždycky je nejlepší si dojet do záručního servisu dojet a zeptat se jestli přijmou záruční opravu na zboží dovezené ze zahraníčí. Nená cenu tam psát mail, protože neodpoví.
teplitz (251)|28.4.2008 13:28
[QUOTE=jiri.jezek@dajbych.cz;174887]Mám jednu osobní zkušenost ze záručního servisu Toahiba, když mi odešlo kombo VHS+DVD+HDD po půl roce provozu. V záručním servisu v Plzni mi řekli, že záruka platí jen na zboží od Fastu. Naštěstí jsem měl záručák od Fastu. Ptal jsem se na koupi LCD TV ze zahraničí a tam mi jasně, řekl, že Toshibu neopraví, naopak Philips uznává evropskou záruku. Vždycky je nejlepší si dojet do záručního servisu dojet a zeptat se jestli přijmou záruční opravu na zboží dovezené ze zahraníčí. Nená cenu tam psát mail, protože neodpoví.[/QUOTE] ANO, je dobré před koupí dané značky nejprve kontaktovat servis a víte na čem jste. Nejlépe je kontaktovat "centrálu", neboť zatím mnoho poboček nemá o tomto ani páru. PHILIPS mám potvrzený /e-mailem/.
jiri.jezek@dajbych.cz (76)|28.4.2008 15:03
Chtěl jsem říci, že servis mailem neodpoví, centrála asi ano. Hlavně si nechte potvrdit z internetového obchodu záručák, jinak přístroj v autorizovaném servisu nevezmou na opravu. Reklamace u int.obchodů je možná i na fakturu, ale jen a pouze tam , kde jste ho zapoupili. Tím chci říci, že PHILIPS nekouká kde jste přístroj koupili. Proto také ceny jsou srovnatelné u nás i v Německu ( když srovnáme záruky).
Faja (24)|30.4.2008 22:14
Ja nevim, no kupuju v zahranici skoro vse, Fotak, objektivy, TV, PC, notas, ext. repraky, a reklamuji dost, ale zatimjsem s nicim nemel problem. Vse pres web shopy (megafoto, pixmania, atd.) a opravdu musim zaklepat v pohode!