Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Video a prokládání - jak poznat jak je video prokládáno?

Tnet (31)|14.11.2004 23:25
Problém je následující:

Při ukládání DV videa po střihu znovu do DV na disk nastavuji top field first (neboli Field order A). Stejně tak vprojektu a pak kodeku mám již od začátku nastaven top field first. Ovšem jak ověřit, že výsledné renderované video (DV) je skutečně převedeno do top field???

Program TMPGEnc 3 Xpress totiž celkem pekně detekuje poradí snímků. Vždy jsem tomu věřil. Ale nyní po pochopení problému jsem si všiml, že to detekuje právě opačně. Formáty DV a DivX detekuje jako Bottom field, přestože by neměly být!

Nevím jak se v tom mám vyznat. Nemám žádnou zpětnou kontrolu. Výsledky videa práve nejsou uspokojivé, často mám pocit, že se to trhá a jsou vidět řádky. To není normální. Z toho důvodu dávám někdy deinterlace. Ovšem z teorie článku by to vůbec nemělo být potřeba - v případě DV.
clee (6592)|15.11.2004 00:32
DV PAL je vzdy a ne jinak lower field first
Tnet (31)|15.11.2004 23:06
Tak proc je u renderingu vyber vice usporadani? To by zadna moznost nastaveni nebyla, kdyz by stacilo nastavit PAL a tim by to bylo dane... V projektu lze nastavit vsechno ruzne a z toho plyne ta nejistota.

V Mediastudio pro 7 je taky volba frame-based. Udajne je to vhodne pro pousteni jen na monitoru, ale nevim co to vlastne udela.
Hawkey_tvf (434)|16.11.2004 10:32
Pretoze DV nie je jediny zdroj co mozes konvertovat.
Napr. ak nagrabujes nieco z TV karty, to je system "padni kam padni", tak mas 50% TFF, 50 % LFF...
clee (6592)|16.11.2004 10:49
DV PAL a PAL neni to stejny, DV je spis vyjimka, ostatni zaznamy v palu sou upper field first, ale to tady opakuju snad po padesaty
mirekv (7169)|16.11.2004 10:53
Pokud jsem si všim, tak jen 49x. :-D
Anonymous (825)|16.11.2004 15:21
[quote]Tak proc je u renderingu vyber vice usporadani?[/quote]

Protože to sou blbci, je jasný že encoder např.DVD musí mít (máli to být správně) na výstupu druhý pole jako spodní, tj. TFF.
Tnet (31)|16.11.2004 18:20
Ok tak diky. Budu to akceptovat. Vim ze DV PAL je vyjimka.

Jenom jetli to chapu taková praktická rekapitulace:
Edituji DV video z kamery (to musi byt LFF). V projektu nastavuji prednastavenou moznost. DV-PAL kde je Field order A!
Plati Field order A = TFF
Ukladam editovane video na disk jako DV PAL. To je opet v LFF jako original. (at se nastavi cokoli)
Kdyz ukladam video na disk jako treba Mpeg nebo Divx lze delat do Bottom field first i Top field first.
OK?
vladaq (6)|16.11.2004 23:42
to_tnet
Na DVD Zone (http://www.dvdzone.sk) je v archivu navod jak zjistit jestli vysledny mpeg ma spravne poradi pulsnimku a na jeho zmenu. je to unor 2004 Správne poradie polsnímkov. Tyka se to tedy jen DVD ale mozna ti to k necemu bude
Devaster (477)|17.11.2004 00:43
myslim ze to bude fungovat na akomkolvek dekodovatelnom prekladanom materiali ....
vlada (3470)|17.11.2004 11:55
Tnet> Úplně špatně. Všude nastav LFF. Pouze při exportu do jiného formátu než DV nastav TFF. Neni to tak, že se to uloží správně ať nastavíš cokoliv, když to nastavíš blbě, tak to tak bude a při přehrávání to bude dělat bordel.
Volba frame based řekne video editoru, že zdroj je neprokládaný a má se s ním manipulovat po celých snímcích a ne po půlsnímcích. Některý lepší kamery umí točit neprokládaně. Někdo třeba použije ještě před střihem deinterlace filtr atd. Proto tam je ta volba.
Vláďa
P.S. Snad jsem to nepopletl :-)
Tnet (31)|17.11.2004 14:26
vlada> Jasne. Ja myslim se si rozumime. V podstate jsem to tak myslel. Az na to ze jsem predpokladal, ze projekt nastaveny jako TFF bude vhodny pro ukladani do jakehokoliv formatu a do DV si s tim program nak poradi aby to bylo OK. Kdyz bude projekt v LFF a tak i editovan lze pak spolehlive ukladat do divx s TFF? Aby to ten divx pochopil... Menit nastaveni projektu z LFF na TFF po editaci uz preci nikam nepovede.

Jinak diky vsem za rady :-E
vlada (3470)|17.11.2004 15:20
Já bych řekl že přesně naopak. TFF změnit až při exportu a upravovat ot tak, jak je zdroj. Jinak se ti zpřeházejí půlsnímky už při tej úpravě. Takhle bych to tada minimálně předpokládal.
Ale taky nevim, jak se potom při exportu z LFF do TFF postupuje. Vyhodí se první půlsnímek?
stayman (12393)|17.11.2004 15:57
Vzdy je lepsie prehodit pred ako po tie polsnimky (ak to silno chces), je to najmensie zlo, tak to aj bude pocitat v celom procese a nemusi dochadzat ku nejakej blbej interpolacii, rovno to chape a vstky efekty prepocitava ako snimok, nemusi skladat polsnimky a vsetko je ciste jak vino atd., ak sa to takto nenastavi, potom to musi deinterlacovat samotny koder, a je to naprd. \/ Preto aj Vegas ma tak dokonalu deinterlaciu, co ziadne filtre a pod :-k nemaju sancu zvladnut (ak teda nepocitaju na urovni pixelu a nie iba na urovni polsnimku :-k ) Vegasu je jedno, co a s cim ma co urobit, ale ty mu to musis spravne zadat !!!
vlada (3470)|17.11.2004 21:24
Počkej Staymane, teď nevim, jestli si správně rozumíme. Takže začnu radši tak trochu po lopatě. Označím první horní půlsnímek jako 1A, první dolní půlsnímek 1B a analogicky dál 2A, 2B, 3A, 3B atd. Mám tedy video s prvním půlsnímkem horním, tedy TFF. Pokud bych to chtěl převést do LFF, vidim jako nejjednodušší možnost to, že vyhodim první půlsnímek. Mam potom 1B, 2A, 2B, 3A atd., tedy první půlsnímek je spodní. Potom je úplně jedno, kdy to udělam. Jestli před zpracovánim nebo po zpracování.
Nemůžeš přece nijak měnit pořadí půlsnímků, musí jít po sobě tak, jak byly zachycený kamerou. Jakou interpolaci tam chceš dělat? K čemu by si potom dělal nějakej deinterlace? A potom z toho zase prokládaný video? To snad ne.
Možná ale, že to u Vegasu funguje jinak, dovnitř toho programu nevidim, muselo by se udělat nějaký testovací video s očíslovánim půlsnímků. Potom by bylo vidět, co s tim ten soft vlastně provede. Ale vyhození prvního půlsnímku považuju z nejlepší možné řešení.
Vláďa
stayman (12393)|17.11.2004 21:32
[quote=vlada]Ale vyhození prvního půlsnímku považuju z nejlepší možné řešení.
Vláďa[/quote]

Tak veru. A s deinterlaciou je to podobne, samozrejme ked chces mat aj vystup progressivny, inak to nema velky vyznam, ale Bullback ma presvdci o tom, ze aj toto ma :-E
Tnet (31)|19.11.2004 23:03
Přítelé tak tu mám zajímavé rozřešení. Kdo lépe neznáte Ulead Mediastudio Pro (7), tak jste nemohli vědet, že
Field order A = Lower field first.
Field order B = TFF.
Je to skutečně tak. Trochu ale divný... Proto to také nabízí jako profil pro editaci DV PAL videa Field A. Já to také nevěděl a v helpu to blíže popsáno neni :-( Vše jsem tedy vždy dělal dobře. Kdybych do toho neštoural, tak sem se do toho ani nezamotal. Hlavní je že tomu teď konečně rozumim.

Přišel jsem na to ve Vegas, kde u vloženého DV videa je info o pořadí snímků. Divim se, že mi to nikdo neporadil... Ale už na první pohled bylo jasný, že video je nekvalitní (přehozené snímky) - rozmazanej humus! Dejte na to všichni bacha, málem jsem z toho udělal finální DVD kdybych se na to nekouk 9-). Jedna z indikací taky byla, že po střihu se to renderovalo vše znovu, aby snímky přehodíl což právě trvalo podezřele dlouho.

A na závěr DV PAL může být TFF, stačí to blbě nastavit. Správně to nění, ale jde to!