Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

použití hudby ve videu - legálnost

kunaman (48)|30.3.2008 11:44
Zdravim, stále me vrta hlavou jak je to s legálností použití hudby ve vlastních videích, zkoušel jsem neco hledat, např na OSA ale z toho jsem jeste vic zmateny. Jde to nejak jednoduse shrnout, co se muze a co nemuze? Treba natocim svatebni video, bude pro soukrome ucely, dam tam podkres hudbu známých skupin/autorů, jak je to z právního hlediska?! diky
appalacio (201)|30.3.2008 12:31
pro soukromé užití by neměl být problém použít jakékoliv hudební dílo. Jenže svatba, např. pro známé či pokud ji budeš prezentovat jiné osobě už není pro soukromé účely. Pak by jsi měl užití takového díla oznámit OSe a zaplatit poplatek. Jeden známý to cca před 2-3lety zjišťoval a chtěly cca 500Kč(možný víc, už si to přesně nepamatuji) za 30sec hudebního záznamu. No a pak už můžeš dílo dál šířit .-))
kunaman (48)|30.3.2008 13:14
:-O tak to je docela sila ne? za 20 minutove video s hudbou 20k jen za hudbu? to se me nejak nezda, nerikej mi ze takle funguji vsichni co podobne nataceji, a ze to pouziva snad uplne kazdy...
Pave1 (4279)|30.3.2008 14:43
ale houby s octem .-) .

Pro osobní použití (neveřejné) si tam dej co chceš (z toho co jsi si koupil a máš tak k tomu práva poslouchat to třeba i pod videem .-) ), pro ty svatby (snad do 10kopií) byl nějaký "lidový jednorázový obulus", defakto se to bere jako soukromý záznam (neveřejný), podrobnosti najdeš na OSA (poplatek byl myslím jednorázově kolem 100Kč).

Třeba se něco změnilo, ale moc si to nemyslím.
Pytkin (7947)|30.3.2008 16:38
len tak pre porovnanie .. Ked pouzijes daku muziku do reklamneho spotu .. Cena zavisi od toho ako dlho bude vysielany .. Ale bezne sa hybe tak 400.000 - 1.000.000 .. Casto sa potom siaha po ludoch , ktory spravia presne taku istu hudbu (proste kazdy povie ze to je elvis), ale pravne to je uplne ina hudba .. A stoji to par desiatok tisic ..
Blow (90)|1.4.2008 19:12
Já jsem zase slyšel že se muže použít 30 sekundová část písně bez jakých koliv poplatků. Co je na tom pravdy ale nevím? Každopádně lepit video z 30sekundových částí by bylo asi dosti divný :D
clee (6592)|1.4.2008 21:09
zadnejch 30 sekund neplati, cvakas uz za vterinu. bud hledej hudbu bez prav nebo vic jak 70 let starou, pred vic jak 50lety nahranou...
kunaman (48)|1.4.2008 21:26
ja jen tak ze zvedavosti listoval po internetu, prochazel jsem si spolecnosti co nabizeji nataceni svateb a oslav atd.. a v portfoliu maji snad vsichni ukazky ze svateb s hudbou svetovych i nasich interpretu, ceny ktere udavaji se vsak pohybuji tak ze by se z nich nezaplatily ani zlomky castek ktere by se podle OSY mely platit, natoz aby si tim pak neco vydelali.... Tak mi to pripada ze je tady OSA a podobne pro srandu kralikum a nebo mi neco unika?!
appalacio (201)|2.4.2008 17:51
[QUOTE=kunaman;171403]ja jen tak ze zvedavosti listoval po internetu, prochazel jsem si spolecnosti co nabizeji nataceni svateb a oslav atd.. a v portfoliu maji snad vsichni ukazky ze svateb s hudbou svetovych i nasich interpretu, ceny ktere udavaji se vsak pohybuji tak ze by se z nich nezaplatily ani zlomky castek ktere by se podle OSY mely platit, natoz aby si tim pak neco vydelali.... Tak mi to pripada ze je tady OSA a podobne pro srandu kralikum a nebo mi neco unika?![/QUOTE]

drtivá většina z nich to tam má nelegálně .-) ... jinak není nic lehčího než zavolat či napsat na OSU a ty ti podají přesné informace, které zde můžeš uvést.... ale jak to vidím já, pravda bude někde uprostřed, mezi výše uvedenými příspěvky .-)))
Kevin (136)|3.4.2008 11:59
Svadby natáčím a mám s OSOU smlouvu na užití AV díla při výrobě osobních děl. Je jedno jestli to natáčiš pro sebe nebo někoho. Osobní díla jsou svatba, maturák. Cena je paušálem 100 kč.+ DPH a záznam nesmí být delší než hodinu a max. 20 kopií.
stayman (12393)|3.4.2008 12:21
svadbu som nevidel kratsiu ako 1h a maturak takisto, navyse menej ako 20. Takze co potom? :D
kunaman (48)|3.4.2008 13:08
[QUOTE=Kevin;171641]Svadby natáčím a mám s OSOU smlouvu na užití AV díla při výrobě osobních děl. Je jedno jestli to natáčiš pro sebe nebo někoho. Osobní díla jsou svatba, maturák. Cena je paušálem 100 kč.+ DPH a záznam nesmí být delší než hodinu a max. 20 kopií.[/QUOTE]


tak to neni tak zly. A to plati pro jakykoli pouzity audio material? nebo ho musi mit v seznamu? A komu potom platit ty ostatni?

A tim pausalem myslis dvd jako celek, nebo pouziti jedne skladby = 100kč ?

diky
stayman (12393)|4.4.2008 06:07
[QUOTE=kunaman;171653]tak to neni tak zly. A to plati pro jakykoli pouzity audio material? nebo ho musi mit v seznamu? A komu potom platit ty ostatni?

A tim pausalem myslis dvd jako celek, nebo pouziti jedne skladby = 100kč ?

diky[/QUOTE]

Sak to pise: paušálem 100 kč.+ DPH a záznam nesmí být delší než hodinu a max. 20 kopií

de tam vidis skladbu? :eek:
kunaman (48)|4.4.2008 07:35
[QUOTE=stayman;171753]Sak to pise: paušálem 100 kč.+ DPH a záznam nesmí být delší než hodinu a max. 20 kopií

de tam vidis skladbu? :eek:[/QUOTE]

no ale nikde tam nevidim jak je to s temi, ktere OSA nezastupuje, proto se me nezda 100 zas tolik...
stayman (12393)|4.4.2008 07:43
[QUOTE=kunaman;171759]no ale nikde tam nevidim jak je to s temi, ktere OSA nezastupuje, proto se me nezda 100 zas tolik...[/QUOTE]

Co osa nezastupuje? :eek:
vorlik (13)|4.4.2008 10:03
[QUOTE=kunaman;171759]no ale nikde tam nevidim jak je to s temi, ktere OSA nezastupuje, proto se me nezda 100 zas tolik...[/QUOTE]

Kdysi jsem se o to zajímal, protože jsem to potřeboval pro podnik... a samozřejmě to musejí být autoři, kteří jsou v jejich seznamu. Nevím, jak by to jinak propláceli třeba R.E.M. nebo Princovi, Majklovi J. apod.
A ti co u nich nejsou v Čechách, tak to je třeba tady:
http://www.jirihradec.cz/
Kevin (136)|9.4.2008 21:40
Té délky jedné hodiny se nebojím, když platíš, tak tě nechají napokoji a dvacet kopií? Jak se pozná moje kopie:) Jinak kdybys točil něco pro podnik, tak to už je prezenční video a tam se nedoplatíš. Jinak OSE nepodléhají díla autorů, kteří jsou 70 let po smrti, ale pozor!!! (jako vždy) když tu skladbu někdo oprávněně překomponoval a získal na ni licenci tak si v háji. Třeba Smetana, přehraje to simfonická orchestr a překomponuje to jejich asladatel, kterej to koupil a běží ti zase 70 let. U videí, který nejsou osobní zkusím najít nějakou místní kapelu, která není zastupovaná a použiju něco z jejich žánru oplátkou za reklamu.
Spit_MkI (7)|19.4.2008 23:01
Jeste jedna nemila zkusenost s OSA. Nedavno jsem zjistoval, jak je to s hudbou, kterou jsem natocil na miste spolu s obrazem a pokud nedelam reportaz (dokument, coz je muj pripad, pry uz neni reportaz), musim ptatit i za ni (muzika hrajici na pozadi, zabery svadeb i treba hudba vyrvavajici na pouti apod.) Jsou to smejdi.
bugr (295)|23.4.2008 11:37
souhla, jsou to šmejdi a myslím že tam jsou prvky mafiánského chování.
Antonin (238)|25.4.2008 09:29
[QUOTE=clee;171400]zadnejch 30 sekund neplati, cvakas uz za vterinu. bud hledej hudbu bez prav nebo vic jak 70 let starou, pred vic jak 50lety nahranou...[/QUOTE]

Hudba bez práv asi není. I její interpret má práva. To by museli být po smrti všichni už déle jako 70 let...
LOPOLO_2 (488)|25.4.2008 13:55
[QUOTE=Antonin;174537]Hudba bez práv asi není. I její interpret má práva. To by museli být po smrti všichni už déle jako 70 let...[/QUOTE]

Stava se, ze je bezplatne poskytne .. sam toho hojne vyuzivam abych nemusel vzdy jen nakupovat nebo hudbu delat.
Antonin (238)|25.4.2008 15:23
Nechci být nemile zarputilý, ale není bez práv, když je poskytne...

Já to vidím asi takto (a autorským právem mám docela dost praktických zkušeností, i když ne s hudbou pro klipy):
- pro jakékoliv použití, zejména spojování s jinými díly je potřeba souhlasu autora, ten musí být podle českých zákonů dán písemnou smlouvou (i email je písemný).
- když to nebudete mít riskujete obtíže, protože porušujete Trestní zákon, par. 152.
- co znamená porušování autorských práv, to je definováno v Autorském zákoně:
Osobní potřeba je tam zmíněna dvakrát, a pro takovou možno dělat, co chcete (přičemž jste zaplatili v ceně přístroje a médií).
Zůstává otázka, jestli rozdání placek třeba kamarádům je osobní potřeba...to po pravdě řečeno nevím, chtělo by to nějaký judikát, jestli existuje. Blížil bych se spíše závěru, že ano, prootže se dokonce píše, že je možné užívat, když je to dílo zhotovené na objednávku firmou pro osobní potřebu fyzické osoby, pokud jsou zplaceny ty poplatky z médií.

Součet: pokud to nešíříte za peníze, nebo profesionálně, pak se o autorská práva postarali už zákonodárci tím, že platíte poplatek v každém DVD-R, v každé vypalovačce...
LOPOLO_2 (488)|25.4.2008 20:08
[QUOTE=Antonin;174590]Nechci být nemile zarputilý, ale není bez práv, když je poskytne...
[/QUOTE]

To ja taky netvrdim :-)
mrkew (7)|25.4.2008 21:05
No, asi jako každý, kdo se začal trochu vážněji zajímat o videotvorbu jsem se dostal k tomuto problému a mé informace jsou následující:

1) Bylo mi sděleno člověkem z podobné branže, že bezplatně lze použít maximálně 4 takty z písničky
2) OSA je ukázková mafiánská organizace. Vždycky jsem si myslel, že je to státní podnik. Jak by taky jinak mohl být tak hojně podporován přímo zákony ČR?! No, ale on není. Je jasné, že tady si někdo zaplatil pár poslanců a teď v zájmu autorských práv si mastí kapsu. Už delší dobu se divím, že po výměně tolika ministrů kultury, to ani jeden neřeší... že by je OSA vždycky s peněženkou předběhla?..
3) Nejlepší je najít na internetu nějakou tu free písničky (http://www.modplug.com), které jsou pod free common licencemi. Kontaktovat autora (to není většinou u těchto licencí ani nutné, ale pro slušnost.) A domluvit se. Vy autora uvedete na konci v titulkách a je to. Takhle jsem s ejiž úspěšně domluvil s několika zahraničními tvůrci. A všichni byli rádi, že jijch hudba má odezvu, a hlavně že se líbí. Navíc jsou rádi za přidání do referenčních skupin (titulky u filmu), které je můžou zviditelnit.
Podobný postup bych i klidně zkusil u slavnějších autorů. Myslím, že OSA naštěstí všechny nezastupuje a, že tvůrci mají pochopení pro tvůrce....
4) Už jsem to psal. Ale znova, protože jeden bod na tuto výpoveď nestačí a další bod dodá exprese... OSA jsou fakt šmejdi!!

Doufám, že vám to alespoň minimálně helflo....
Antonin (238)|29.4.2008 14:26
[QUOTE=mrkew;174643]No, asi jako každý, kdo se začal trochu vážněji zajímat o videotvorbu jsem se dostal k tomuto problému a mé informace jsou následující:

1) Bylo mi sděleno člověkem z podobné branže, že bezplatně lze použít maximálně 4 takty z písničky
....[/QUOTE]

To platí pro jiné, než osobní užití.
Doma si můžeš pískat zadarmo i pět taktů, na pódiu jenom čtyři.

Ad. OSA: Podobných triků nejspíše prolepených máme v zákonech celou spoustu. Obchodní věstník (Economia a.s.) má bezpráce zajištěnu megainzerci, aniž by třeba kdo stanovil maximální ceny, je to předražené nemilosrdně. Jinou, než ze zákona povinnou inzerci v Obchodním věstníku prakticky nenajdete. Nebo odbory. Nebo všechny komory s povinným členstvím.
Pave1 (4279)|29.4.2008 18:03
Pro Spit Mki - hudba v ruchu napozadí se samozřejmě neplatí, poplatky za její šíření platí už ten, kdo ji používá (např. pro vesnický rozhlas).
Ty nemáš možnost se jí zbavit, nejsi autorem programu, takže ani nevíš, co to je, atd. Jiná věc je, když nahraješ live koncert, který použiješ jako podkresovou hudbu. Za to samozřejmě platit musíš.

Takže to chce rozlišovat "ruchy prostředí" (např. na pouti) od koncertní produkce a jejího využití.

To samé se týká i (v běžném rozsahu dlouhé) nějaké ukázky interieru se zapnutou tv. Za program v té tv také neplatíš, pokud ho máš jako "kulisu".

P.S. Neumím si dost dobře představit, že jako dokumentarista přijdeš k někomu na návštěvu, pozdravíš, vypneš mu rozhlas, tv, zhasneš světlo a otočíš všechny květináče logem výrobce na druhou stranu .-) . To je samozřejmě totální nesmysl, jiná věc je záměrné použití konkrétní skladby, která je "stylizovaná" do tv nebo jako kulisa (např. ve filmu). Za to se jistě platí, např. pan Špáta pustí z magnetofonu na chatě svou oblíbenou skladbu, to bude asi taky ten příklad (dej mu Pánbu klidné spočinutí, snad v nebi osu zla nemaj).
Antonin (238)|30.4.2008 11:18
Takže když nejnovější album madonino podložím ke svému obrázku, jak sedím v křesle a tvářím se, jako že to pouštím, tak to můžu klidně distrubuovat? To asi ne. Film by se jmenoval Old Hard Shot, případně Soft Noggin a byla by to reportáž o smutném životě starého muže, kterého zlé děti trápí pouštěním dutohlavé hudby tak dlouho, dokud nevydá peníze z důchodu.
On je ten limit spíše tam, co psal Spit Mki prve. Reportáží je míněn stav: tehdy, kdy cílem není samotná hudna, ta je tam jenom shodou okolností a náhod a je naprosto minoritní. Jinak holt zaplatit za užití autorského díla třeba. Reportáž není právní pojem.
jibarr (792)|30.4.2008 12:13
http://web.iol.cz/B-A/az.bmp
Pokud natočím nějakou událost jejíž součástí není náhodná hudba v pozadí součástí a je to v míře rozsahu pro zadokumentování odpovídající, tak nic neplatím.
Pave1 (4279)|30.4.2008 12:24
Pro Antonína - pokud to nebudeš na net dávat celé, tak neplatíš.

Když to bude "v přiměřeném rozsahu" (záběr například ukazuje tebe doma, díváš se na tv, pak pořad pokračuje jiným záběrem, například vaříš v kuchyni). Naprosto běžná věc.

JIná otázka by byla, pokud budeš točit medailon sběratele skladeb mistra Elvis Presley např., kde ti bude dotyčný pouštět úryvky skladeb ze SVÉ sbírky (zakoupené) - tam je otázkou, v jakém rozsahu těch ukázek bys platit nemusel, v jakém už ano. Myslím, že když by pustil jen krátkou ukázku, prošlo by to (pokud je sbírka jeho a zaplatil za ni a dokument je o jeho soukromí, ne veřejné produkci).
jibarr (792)|30.4.2008 12:32
Ještě se spousty z nás týká tohle:
http://web.iol.cz/B-A/az3.bmp
Pave1 (4279)|30.4.2008 12:48
Podle mého je rozdíl v tom, kdo je autorem programu.

Např. hudební kulisa v obchodním domě, vesnickém rozhlase, na pouti, v TV či rozhlase - ty nemáš možnost ji ovlivnit ani netušíš, co pouští za skladby (za soukromé či veřejné užití už zaplatil autor programu, případně veřejnou licenci "doplatil" majitel obchodu atd). V běžném rozsahu užití se za tohle dle mého neplatí (otázka taky je, pokud bys z toho vyrobil dílo k veřejné, nebo soukromé projekci).

Pokud ale vložíš DVD či CD do přehrávače ty doma, jsi autorem programu ty. Jenže máš licenci jen pro soukromé použití, ne veřejné šíření. Pokud taková hudba zazní ve větším rozsahu v díle, které budeš komerčně distribuovat ve větším množství kopií (tedy ne pro osobní potřebu), dle mého platíš.
Antonin (238)|30.4.2008 14:43
Aha, takže když ji tam vloží třetí mně neznámá osoba, o které taky nebudu vědět, jaké má práva k dané věci, tak to bude ok? (A budu u toho sedět na veřejném prostranství, abych předešl otázkám...)
Pave1 (4279)|1.5.2008 09:32
Nepochopils :-) .

Tady nejde o to, kdo to vloží do CD/DVD .-) .

Jde o to, kdo PROGRAM (sled pořadů, písniček, videa, atd) vyrábí (vesnický rozhlas, místní rozhlas na pouti, ty u sebe doma). Je úplně jedno, jestli to tam dáváš sám nebo na to máš zaměstnance, důležité je, že autorem "výběru skladeb" a jejich prezentace jsi ty, jako autor výsledného díla, v kterém zaznějí (to může být tvůj film, program místního rozhlasu, program TV - jiný způsob šíření).

Klidně si na to i někoho najmi, pořád jsi ale autorem ty (pokud to smluvně neupravíš jinak), když skladby zazní v tvém díle, které ty někde šíříš.
Antonin (238)|1.5.2008 23:23
1. Autorem hudby nejsem určitě v žádném z uvedených příkladů. To je asi nějaká záměna pojmů. Jsme pouze autorem vizuálního díla, kde zaznívá hudba z neznámého zdroje.
2. Když to bude pouštět někdo na náměstí, tak si můžu natáčet a užívat?

Ono to tak totiž není.
Bez právního vztahu skutečně v mém díle nemůže - až na již zmíněné výjimky - zaznít hudba bez dalšího smluvního ujednání a úhrady. A je celkem úplně jedno, jestli ji pouštěl rozhlas nebo kdo.

Ale otázka se myslím nikoho z nás netýká.
Pave1 (4279)|2.5.2008 23:05
[QUOTE=Pave1;175338]důležité je, že autorem "výběru skladeb" a jejich prezentace jsi ty, jako autor výsledného díla, v kterém zaznějí (to může být tvůj film, program místního rozhlasu, program TV - jiný způsob šíření). Klidně si na to i někoho najmi, pořád jsi ale autorem ty (pokud to smluvně neupravíš jinak), když skladby zazní v tvém díle, které ty někde šíříš[/QUOTE]

Neslovíčkař Antoníne a snaž se číst (viz citace), žádnýho autora hudby tam nevidím .-) .

ahoj.

(když někde je ruch hudby, v obchodním domě, na pouti, jinde a použiješ to v míře obvyklé, v dokumentu, tak dle mého neplatíš za tyto skladby nic, ale 100pct jsem to neověřoval, byť si opak neumím představit - hlášení o "zaslechnutém úryvku" něčeho, nevím odkud, nevím co :D )
stayman (12393)|3.5.2008 00:29
samomluva? Citujes seba :D
Pave1 (4279)|3.5.2008 00:54
Reakce na antonína - jen mu cituju pasáž, ze které on špatně "četl" (žádný autor hudby v ní není, jen autor programu .-) )

Ale čekal jsem, že se "méně zdatní" ozvou :D .

(upravil jsem to pro tebe, aby to bylo víc "čitelnější" .-) )
stayman (12393)|3.5.2008 01:02
Ja ti dam "menej zdatni" :D sak som cital iba kto-komu cituje a nie uz obsah :D
Pave1 (4279)|3.5.2008 01:13
hlavně, že je "vosa" spokojená :-) .