Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

neodstranitelný duch DV - MPEG/AVI...

Andeer (6)|14.11.2004 15:22
zdravím , před pul rokem jsem si pořidil miniDV Panasonic NV GS10. za celou dobu jsem nevytvořil jeste ani jeno kvalitni video ponevadz se nemohu zbavit nelibeho duchu při převodu. Jedná se o takový hřebenový duch který se vytváří na hranách snímané věci je to jakoby rozdvojování objektu při pohybu kamery. rozdovojí se to jako kdyby jste vysypali mák na stůl zarovnali mu hranu pote vzali hřeben a projeli s nim přez mák a udělaly by se na okrajích takové jemné ale husté proužky. už nevím jak to jinak popsat snad me chapete.
pokud připojim kameru k TV je při přehravani vše v pořadku.
tuto chybu jsem nezpozoroval u jednoho souboru ktery byl dlouhy 19sec. s velikostí 71MB.
Používám pinacle studio 9 ale ať se snažím jak se snažím nemužu se tomu vyvarovat. pořít se mi obral při pohybu hřebenovitíí. vyhodil jsem za ten stříbrný krááám tolik peněz a furt mi jenom leží na stole :-(((

už jsem zoufaly prosim o pomoc...
Whitejoker (616)|14.11.2004 17:35
Není to "problém" prokládání (interlace)?
Kamera zobrazuje záznam prokládaně (stejně jako televize) , při prohjlížení na monitoru to bude mít zubaté okraje nebo při rychlých pohybech můžou být objekty rozdvojené, atd.
Při přehrávání v televizi je pak vše OK.
Jestli je to ono, tak pak záleží, co s tím videem pak budeš dělat.
Jestli na VHS pásku, nech to ta. Jestli na DVD, nech to tak.
Pokud video budeš sledovat na počítači, pak budež muset použít deinterlace - počítačový monitor nezobrazuje prokládané snímky správně.
Wj
clee (6592)|14.11.2004 20:40
jj prokladani, jestli to chces prehravat na PC musis pouzit nejaky deinterlace filtr
Tomáš X. (166)|14.11.2004 21:06
To andeer: klídek, to je tak správně a tak to má být. Opravdu. Prostě je to natočený pro technologii TV, která je z těch půlsnímků složená, na TV se to zobrazuje správně. Počítač je určen pro kvalitní a přesné sestříhání, zmixování, ozvučení, prolínačky - tam to nevadí, .... primárně nikoliv pro prohlížení. Pokud chceš video prohlížet na počítači a nikoliv na TV, což není úplně nejlepší nápad, stajně jako fotky na TV taky nejsou nejlepší nápad, pak potřebuješ buď prohlížeč, který deinteralcuje i DV kodek nebo to zkonvertovat do menšího MPEG-2 DVD, které sice také zůstane neprokládané (= při pohybu hřebenovité), ale každý DVD prohlížeč to umí deinterlacovat v run-time. Prostě neštěstí není na místě, to je tak schválně. Jen se divím, že to nikde v návodu nepíšou, aby lidi nebyli úplně zbytečně smutní. Rovněž tak jsem už viděl spoustu lidí včetně mě zklamaných z barev a kontrastu videa na PC. Stačí si to pustit na TV a dobrá nálada je zase zpátky. :-E
Andeer (6)|14.11.2004 21:15
a to se neda v te kameře nejak přepnout ? na tomhle foru o tom neni ani zminka všichni jsou spokojeni- to ty vaše kamery nedělaji ? prisel jsem tedkom na to ze kdyz to pustim v DV kvalite tak to je v poradku jen když to prevedu do cehokoli jineho skousel jsem uz furu kodeku tak to zacne delat. nedela to na monitoru pouze v kvalite DV cili 1:1 . skousel jsem i avi2mpeg a vysledek je stejny po kompresi se to objevi. ja to kopiruju do kompu prez firewire to ta kamera nepozna ze prez firewire to na televizi asi nenapichnu a nepusti to tam v klasice frekvenci 25fps ?
Andeer (6)|14.11.2004 21:42
kdyz to pustim z kompu prez tvout tak by to melo zmizet ne ? mam panasonic 100Hz pustil jsem to na teto tv prez tvout a je to tam taky :-(
clee (6592)|14.11.2004 21:49
ee 99% karet neumi prokladanej tv-out, delaji to opravdu vsechny DV kamery...
Tomáš X. (166)|14.11.2004 23:56
Tak pozor, nějak si nerozumíme: PAL norma, do které nahrávají miniDV kamery v DV kodeku, má vždycky jeden snímek (označuje se jako půlsnímek) s lichými řádky a jeden se sudými a televize opravdu vykreslí nejprve liché řádky a pak sudé, takže když se objekt stihne za 1/25 sekundy pohnout, tak je na okrajích vidět hřeben, protože liché řádky jsou na starém místě a sudé už na novém místě, kam se objekt za 1/25 sekundy pohnul. Pro televizi je to přirozený způsob, takzvaný prokládaný = interlaced, ale počítačové monitory, LCD displeje, plazmové TV i projektory už vykreslují celý obrázek najednou, takže se musí složit časově posunuté liché a sudé řádky. Pokud se tak stane prostým složením sousedních půlsnímků, vznikne klasické hřebenatění.
Pokud se to složí inteligentně, provede se některý ze způsobů deinterlace, třeba dopočtení lichých řádek v 2. půlsnímku (kde chybí) zprůměrováním lichých řádek v 1. a 3. půlsnímku (kde zase nejsou sudé řádky)
No a celý vtip je v tom, že existují 3 varianty:
a) deintrlace se neprovede a kromě klasické TV to všude jinde hřebenatí
b) deinterlace se softwarově provede při přehrávání
c) deinterlace se provede už při renderování videa do cílového formátu

K bodu b): softwarové DVD přehrávače umí deinterlaci při přehrávání DVD formátu vždy, deinterlaci jiného formátu, třeba DV obvykle neumí. Teď mluvím o klasikách PowerDVD, WinDVD, BSplayer, .....
Desktopové DVD přehrávače umí deinterlaci jen tehdy, pokud je na nich napsáno "Progressive scan". Na levnějších to nebývá, protože pro klasickou TV to není třeba a když si někdo kupuje plasmovou televizi či projektor za 50 až 150 tisíc Kč, tak si k tomu obvykle nekoupí DVD přehrávač za 1500,- Kč. Ale třeba SONY za 3000,- Kč už Progressive scan umí, jenže např. mně na klasickou TV je k ničemu.

Mně je ale divné, co píšeš!! Že to nehřebenovatí v DV kodeku a hřebenovatí v MPEG-2 kodeku??? To by mělo právě naopak. Ovšem kardinální otázka je, čím ten MPEG-2 přehráváš? Pokud třeba Windows Media Playerem, tak je všechno možné. Výrazně doporučuji vyrábět DVD formát a přehrávat to WinDVD či PowerDVD a pak by to hřebenovatět nemělo. To ovšem buď chce dělat nějakým komplexním balíkem sw nebo se to taky dá dělat za sebou řadou freewarových produktů, ale už to chce o tom něco vědět. Ovšem MPEG-2 enkodér se vyplatí pořídit si kvalitní, protože rozdíly jsou dost zřetelné. Doporučuji to dělat některým balíkem s MainConcept nebo ProCoder enkodérem, tedy buď Vegas & DVD Architect nebo nějaký střih DV a pak na závěr Canopus ProCoder Expressem - má i slušnou cenu, je však progresivně se zpomalující, zato kvalitní. Pinnacle Studiem se dá s trochou sebezapření stříhat, ale enkódovat do DVD víceméně nikoliv - nic moc kvalita, ale hlavně se často rozjede zvuk a obraz!!!! (vždy to slavně opraví a dělá to furt).
Tomáš X. (166)|15.11.2004 00:06
Na 50 Hz televizi, která za vteřinu přijme 25 půlsnímků s lichými řádkami a 25 snímků se sudými řádkami, tedy celkem úplných 25fps, to bezpečně funguje bezvadně jak z kamery, tak z TV přes jakýkoliv TV-out. Ovšem jak to přes TV-IN vyžaduje 100Hz TV, to nevím, jestli prostě třeba nedubluje půlsnímky a pak neprostřídá ty zdublované spolu, tedy když jede na dvojnásobné frekvenci, tak jestli třeba nevykreslí nejprve liché řádky a pak místo sudých zase liché a pak 2x sudé. Takováhle nějaká legrace to může být. Pak máš ovšem 2 možnosti - spouštět to jako masterované DVD sw DVD přehrávačem nebo provést deinterlaci už při renderování do MPEG-2 - buď nastavením ve střihovém sw nebo použitím příslušného filtru ve Virtual Dubu, ....
Tomáš X. (166)|15.11.2004 00:17
Jak to musí (!!!) fungovat:
1. Z kamery zkopírovat přes FW do AVI v DV kodeku
2. Vegasem sestříhat a vyrenderovat zase do AVI v DV kodeku (přepočítávají se jen prolínačky, ostatní je jen kopie bez zásahu enkodéru a ztráty kvality)
3. Archivace vytvořených AVI na pásku
4. DVD Architectem vyrobit DVD a uložit jako DVD (udělá podadresář Video_ts a pro tyto účely zbytečný Audio_ts) na HDD.
5. PowerDVD nebo WinDVD nechat "open DVD on HDD folder"
6. přehrát jak na PC, tak přes TV-out na TV
7. Jsem-li spokojen, vypálím 2x na kvalitní DVD médium (Verbatim DataLifePlus) a pouštím ze stolního přehrávače do TV nebo ještě lépe k tomu navíc do AV receiveru s 5.1 zvukem, který jsem si vyrobil ve Vegasu.

Bude to kvalitní bez hřebenu jak na počítači, tak na TV.
Andeer (6)|15.11.2004 18:52
sakra.... ale ja toho panasonica nemam s DV vstupem - jen vystup .... takove složitosti to jsem si při koupi kamery nepředastavoval :( neprodate mi nekdo ten Vegas ?
hupox (22)|16.11.2004 10:43
[quote=Andeer]sakra.... ale ja toho panasonica nemam s DV vstupem - jen vystup .... takove složitosti to jsem si při koupi kamery nepředastavoval :( neprodate mi nekdo ten Vegas ?[/quote]


DV vstup na kamere nepotrebujes! Video si vystupom nahras do PC a nemusis to davat naspat do kamery. Kludne si to zalohuj na HDD. Alebo to napal spracovane 2x na kvalitne DVD nosice a pohoda.
Ak by sa jedno po case znicilo, tak urobis este kopiu zo zalozneho.

ps: -- tak ako ti radil Tomas
Andeer (6)|16.11.2004 20:21
pokud ma mhodinovy zaznam tak mi to na dvd nevejde . a kdyz to zkomprimuju nejakyk codecem tak se mi tam objevi ten debilni hreben na okrajich objektu.poustel jsem ten nagrabovany na TV a taky to tam je videt. tak nevim co s tim marasem delat.