Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DivX 5.2.1 Pro a jeho nastavenia

Tilk (295)|12.11.2004 18:47
Nazdar. Stiahol som si najnovsi DivX tak som zalozil temu kde sa mozno cas od casu spytam na nejaku divnu funkciu. Doteraz som robil hlavne s DivX 5.0.5 a na prvy pohlad je tam dost zmien.

a) naco je funkcia Quantization Type? Da sa vybrat H.263 a MPEG-2. O co tam ide?
Tilk (295)|13.11.2004 08:34
Co je to za funkciu?
StD (8612)|13.11.2004 09:28
Už jsi si o tom něco přečetl, nebo jen tak střílíš od boku? Takto ti určitě někdo odpoví příručkou... na KVANTIZACI pixelů :((
imported_Lister (405)|13.11.2004 12:40
[quote=Tilk]Nazdar. Stiahol som si najnovsi DivX tak som zalozil temu kde sa mozno cas od casu spytam na nejaku divnu funkciu. Doteraz som robil hlavne s DivX 5.0.5 a na prvy pohlad je tam dost zmien.

a) naco je funkcia Quantization Type? Da sa vybrat H.263 a MPEG-2. O co tam ide?[/quote]

Nevím, proč tady lidi většinou nechcou odpovídat. Na co je forum kde ti každý řekne, že si to máš najít někde jinde.
Zkusím ti poradit, ale nevím jestli se trefím. Tohle znám jenom z Xvidu, ale asi to bude to samé.
Jde o kvantizační matrice, které udávají jak se bude obraz kódovat. Obecně se dá říct že mpeg dosahuje ostřejších výsledků, ale je potřeba použít vyšší bitrate(pře 1000). H.263 je jemnější. Vyhlazuje přechody mezi pixely a obraz je pak mírně máznutý, ale taky vyhlazuje plochy takže i odstraňuje šum. Používá se nejčastěji při bitrate pod 1000.
Ale není to dogma a hodně záleží na zdrojáku. Pokud je zdroják hodně šumový a použiješ MPEG tak výsledkem bude to že se bude kodovat i hodně šumu a zbyde málo na ostatní struktury, takže to nebude vypadat dobře. Samozřejmě se dá použít nějaký denois filt a pak na to mpeg, ale tam už stratíš dost ostrosti tím denoisingem, takže pak záleží na situaci. Navíc Divx má funkci pre-procesing, kterou jsem zkoušel testovat a přijde mi že funguje podobně jako denois(todle ale fakt nevím jistě, protože používám výhradně Xvid a o divx se moc nezajímám). Já si vždy sjedu test kompresibility a pak se teprve rozhoduju co použiju. Záleží taky hodně na poměru bit/pixel. Pokud mám dobře komprimovatelný zdroj a je čistý tak použiju MPEG i třeba kolem 800 jen nastavím trochu vyšší poměr Bit na pixel aby kompresibilita byla kolem 80%.. Už jsem dělal i film při 900kbs v Mepg a zapnutých Qpel. Pak taky jde ještě o to jakou použije resize metodu. je toho dost.
Pokud si to z toho vezmeš nějaké pravidlo tak seš dobrej. pokud máš v tom dál zmatek tak přesně toho jsem chtěl dosáhnout. Experimentuj. Jedině tak se to pořádně naučíš. Já jsem na zkoušku dělal třebe 15 minutovou ukázky z filmů třeba i v desítkách různých nastaveních a učil se s toho co přinese výsledek a co je kontraproduktivní. :-)
Tilk (295)|13.11.2004 19:09
[quote]Já si vždy sjedu test kompresibility a pak se teprve rozhoduju co použiju.[/quote]
Co je ten test kompresibility?
imported_Lister (405)|13.11.2004 22:23
Jednoduše řečeno ti to říká jak dobře je film komprimovatelný. Čím je vyšší kompresibilita tím menší se dá udělat výsledný soubor nebo můžeš použít větší rozlišení. Je to věc kterou spousta lidí nedělá a přitom je to jedna z nejdůležitějších věcí, která určuje výslednou kvalitu videa. Nemá cenu se o tom moc rozepisovat, prtože tohle je fakt jenom teorie tak si zkus přečíst tohle:
http://puschpull.org/n_3.php
http://www.codecpack.com/navody/DVD_do_XviD_GK/XviD_GK.htm
Je to tam dobře popsané. Pokud bys něčemu nerozumněl tak napiš.
Machro (64)|12.4.2005 07:48
:-) Caute. Mam tiez doma tento kodek, ale nastavenia su tiez pre mna narocne. Nemate nejaky manual?
vlada (3470)|12.4.2005 09:11
Machro> Tak přejdi na XviD. Pro nastavení potom můžeš kouknout třeba na moje stránky.
vOid (181)|12.4.2005 15:21
bych rad presel na Xvid ale to nezvlada mujo pc :((
2500+Barton 512MB
vlada (3470)|12.4.2005 16:31
XviD je rychlejší než DivX, nevim, co řešíš
Tilk (295)|12.4.2005 16:38
To je nejaka blbost nie? Ja mam Athlon 1800+ ,512MB a urcite to ide bez problemov aj na este pomalsich PC. Ak napises comu v DivX nerozumies, mozno budem vediect pomoct, dlhsie som ho pouzival, ale fakt najlepsie spravis ked prejdes na XviD