Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Která HD kamera pro 1080 rozlišení?

petrprv (281)|11.3.2008 13:26
Chtěl bych se zeptat, ummí některá kamera snímat rozlišení 1920x1080???
Aspoň v cenové kategorii amatérské do 30.000Kč.
Profi kamery to už snad umí.
Díval jsem se na pár modelů a sice ukládají v plném rozlišení, ale senzor mají jen pro 1440x1080.
Existuje něco dostupného v opravdu plném HD rozlišení???
stayman (12393)|11.3.2008 13:58
AVCHD kamery niektore, al epochybujem, ze poznas rozdiel, skor naopak, aj 1440x1080 (vo vysledku toje aj tak 1920x1080 s AR) moze byt lepsie, ako "to tvoje", co pozadujes. A aj je (v porovnani s HDV, HDCAM...). Treba skor vidiet a vediet, ako si mysliet ;)
ocak1 (66)|11.3.2008 16:18
canon HG10 maximálně spokojený, cca 22 000,-
marcellom (103)|11.3.2008 17:55
když už tak k tomu mám jeden dotaz-v návaznosti na nové kamery SONY jsem se ptal prodavače a on tvrdil, že stejně všechny modely z uváděného rozlišení využijí v režimu 1920x1080 jen daný počet bodů, ostatní jsou na režim foto. Trochu se mi to nezdá..ale zas tomu ta mc nerozumím...pánové profíci, jaká je dopověď ..._jde o typ 10 a 11 ty písmena před tím si z hlavy nepamatuji...(ale cenový si pamatuji-9000,-)
Radoo (1302)|11.3.2008 18:31
ta moje 1080i třeba umí, cena ca 17
Pave1 (4279)|11.3.2008 19:49
kvalitu kamery určuje kvalita všech jejích částí - objektiv (optika) především, pak kvalita použitého snímače CMOS nebo CCD (nikoliv jen počet bodů, ale především jejich fyzická velikost + "přiměřený" počet, ani malý ani příliš velký), kvalita zpracování signálu v kameře, nakonec kvalita použité komprese (AVC, HDV na pásku).

Vyrovnanost všech částí dělá dobrou kameru, dobrý čip za např. špatnou optikou ale službu neudělá.

Smysl tak má zajímat s nejen o "jednu část" kamery (např. ten čip) ale o celou výslednou kvalitu obrazu (až po uložení záznamu), jak ho vnímá divák na běžné TV. V tomto smyslu "fullHD" čip není největším problémem těchto kamer, zatím nejkvalitnější výsledky pak stále poskytují kvalitní HDV kamery (s cenou od 22 do 32k).

Pásky mají sice nepatrně nižší komfort proti kartám či HDD, ale poskytují zatím nejlepší kvalitu záznamu a dlouhodobou kvalitní archivaci. Pro náročné tak jsou HDV kamery dobrým začátkem hledání (té kvality za dobrou cenu).
petrprv (281)|12.3.2008 08:04
Radoo: O tom Sanyu vim, ale kamera bez stabilizatoru si myslim je k nicemu, to už teď jsem na tom líp s foťákem S3is, co má 640x480 se stabilizátorem a stereo zvukem v plné kvalitě.

Ja bych radej neco plnokrevneho. Idealni 1080p25 v plnem rozliseni a treba ten dopocitany 5.1 zvuk k tomu.
Co jsem se dival, tak ten 5.1 zvuk umi spousta modelu, ale pak narazim na 1440x1080. Nejhorsi je, ze se neda moc dobre zjistit to rozliseni, oni to ti vyrobci taji a mažou med kolem huby, že to ukládá v 1920x1080. Ale když je snímač jen 3x520.000 bodu, tak to asi moc dobře nejde. Některé modely mají snímač cmos 3mpix a ten by to zvládnul, ale zase nikde se nedozvím, jestli to opět není očesané na 1440x1080.
Další věc je cena, přes 25.000 bych moc nechtěl jít. A to už někdo namítne, že to bude miniaturní čip a bude to šumět v místnosti, bohužel.
petrprv (281)|12.3.2008 08:08
Pave1: Asi budeš mít pravdu, ale když půjdu do HDV, tak přímo rezignuji a bude to na 100% 1440x1080. Nevím proč, ale kdesi jsem četl, že DHV prostě víc neumí. Nevím proč, když je to komprese a zase jen data.
S tou velikostí čipu a optice souhlasím. Vidím co to dělá u foťáků a to video bude hold úplněto samé.
To už je bohužel ten kompromis.
LosPablos76 (119)|12.3.2008 08:45
Tadyk to s tim rozlisenim bylo jasne vysvetleny.
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15353
petrprv (281)|12.3.2008 10:28
Dik za odpoved.
Je tam popsano presne co jsem hledal.
Radoo (1302)|12.3.2008 15:23
[QUOTE=petrprv;168938]Radoo: O tom Sanyu vim, ale kamera bez stabilizatoru si myslim je k nicemu, to už teď jsem na tom líp s foťákem S3is, co má 640x480 se stabilizátorem a stereo zvukem v plné kvalitě.

Ja bych radej neco plnokrevneho. Idealni 1080p25 v plnem rozliseni a treba ten dopocitany 5.1 zvuk k tomu.
Co jsem se dival, tak ten 5.1 zvuk umi spousta modelu, ale pak narazim na 1440x1080. Nejhorsi je, ze se neda moc dobre zjistit to rozliseni, oni to ti vyrobci taji a mažou med kolem huby, že to ukládá v 1920x1080. Ale když je snímač jen 3x520.000 bodu, tak to asi moc dobře nejde. Některé modely mají snímač cmos 3mpix a ten by to zvládnul, ale zase nikde se nedozvím, jestli to opět není očesané na 1440x1080.
Další věc je cena, přes 25.000 bych moc nechtěl jít. A to už někdo namítne, že to bude miniaturní čip a bude to šumět v místnosti, bohužel.[/QUOTE]

He he, k tomu úvodu to asi ne :) Taky takový foťák totiž mám !
Taky jsem měl strach, že to nemá opt. stabil, ale stejně pokud chceš něco pěknýho a plný zoom, tak na stativ tak jako tak. Mám čip CMOS 1/2,5" - 4 MPix tak si fakt nestěžuju :)
Pitomec (10211)|12.3.2008 18:35
Shánět kameru, která přímo zaznamenává zvuk v 5.1, to je teda vážně unikum a je vidět, jak reklamní agenti skvěle pracují 9-)
Pave1 (4279)|12.3.2008 22:37
jj, nahrát kvalitně jeden kanál (mono) je dost dřina (stereo se vytvoří při zpracování, panorámováním kvalitních ruchů nebo podkresovou hudbou).

O kvalitní nahrávce dvoukanálového zvuku (stero ve výsledném mixu) ani nemluvě. Spotřební kamera s vícekanálovým zvukem ja pak opravdu jen lákadlo pro neznalé, je vidět že to výrobci prostě zkouší - chtějí prodat ("čím víc kanálů, tím víc addidas :-) ).
Pytkin (7947)|13.3.2008 00:57
ja si myslim ze 5.1 ma zmysel na kamere .. nejde predsa o kvalitny zvuk .. ale tak ako je stereo mikrak na kamere a ma to efekt , tak 5.1 mikrak (skor 5.0) ma tiez svoj efekt ..
petrprv (281)|13.3.2008 07:59
Ja nevím jak kdo jiný, ale stereo zvuk občas (když to stojí zato) tak zpracuji do 5.1, ale prostě tak, že to rozvážím ten zvuk uměle. Kameru, co by měla 3 mikrofony jsemv ruce zatím neměl a nevím jestli je to použitelné, pokud by ten zvuk šel použil, tak bych to rád zkusil.
Je rozdíl, jestli si s výsledným videem hraji týden nebo jen pár hodin a výsledek třeba může být podobný nebo aspoň pravdivější oproti reálu. Problém je, že to video chci mít brzy hotové a nemám tolik času si s tím až tolik hrát. To je ten důvod proč mě to láká zkusit. Nečekám od toho žádná zázraky...
Má to někdo?? A je to použitelné, aspon tam kde se něco děje, třeba letecký den nebo něco podobného kde je hodně zajímavých změn ....?
Radoo (1302)|13.3.2008 08:20
Jo jo, svištění větru, rachot aut, nebo fuňení kameramana v 5.1 to musí být fakt zážitek :)
stayman (12393)|13.3.2008 08:33
Ja mam 4-kanalovy a je to poznat a to naberam ako stereo.
Antonin (238)|13.3.2008 09:26
5.1 zvuk?
Buď to bude mít aspoň tři mikrofony a k tomu adekvátní zvukovou techniku a organizaci, nebo je to prostě blbost - tedy přesněni marketingová vábnička. Kamera bude mít stereo mikrofon, a to umělé rozvážení do 5.1, které udělá každý střihací program, udělá rovnou kamera. Navíc ho asi udělá blběji, protože rozváží zvuk před aspoň elementárními úpravami (funění apod. asi upravujete ne), udělá to před střihem, před doplněním podkladu...prostě je to nesmysl. A to tak velký, že se divím, že to vůbec někoho napadna, ale jak to čtu, tak vidím, že publikum to má. Budou to ti samí, co mají doma Bifidus activus.
Radoo (1302)|13.3.2008 11:20
Já to komentuji v ironické poloze :D
stayman (12393)|13.3.2008 13:48
[QUOTE=Antonin;169049]5.1 zvuk?
Buď to bude mít aspoň tři mikrofony a k tomu adekvátní zvukovou techniku a organizaci, nebo je to prostě blbost - tedy přesněni marketingová vábnička. Kamera bude mít stereo mikrofon, a to umělé rozvážení do 5.1, které udělá každý střihací program, udělá rovnou kamera. Navíc ho asi udělá blběji, protože rozváží zvuk před aspoň elementárními úpravami (funění apod. asi upravujete ne), udělá to před střihem, před doplněním podkladu...prostě je to nesmysl. A to tak velký, že se divím, že to vůbec někoho napadna, ale jak to čtu, tak vidím, že publikum to má. Budou to ti samí, co mají doma Bifidus activus.[/QUOTE]

Ja mam fyzicky 4 mikrofony (v jednom) a soft na "rozlozenie stop" na to existuje, takisto editacny a takisto aj vyuzitie (DVD), takze nechapem, preco by to mala byt blbost.
petrprv (281)|14.3.2008 07:49
Nez to zacnes kritizovat (Antonin), tak si aspon precti moji reakci nebo stranky vyrobce, vsechny kamery co nabizeji 5.1 zvuk (uz je jich vice a aspon 2 roky to maji nektere modely) maji minimalne 3 mikrofony. Ten Panasonic letosni ma treba 3 mikrofony.

Stayman: a je to poznat v tom zvuku, ze to bere i zezadu??? Ja jsem si parkrat hral a roztahal jsem stereozvuk do 5.1, ale .... no ... proste chybi zdroj zvuku zezadu, to uz s tim toho moc doma nenadelam.
stayman (12393)|14.3.2008 08:42
Ja to citit, hlavne ked sa zdroj zvuku pohybuje, alebo sa otacas sam, praveze som tie zadne vypol.
jibarr (792)|14.3.2008 09:12
Nenechte se pánové zblbnout výrobcema.
1. Stereo zvuk má levý, pravý kanál a řada zvuků je v obou zvukových kanálech. (zpěv, sóla.....)
2. Pro náhrávání sterea musí být vhodné akustické prostředí pro odstup signálů mezi oběma zvukovýma kanálama (studia, venku, koncertní sály)
3. Mikrofony (i na kameře) se nesmí hnout. Jinak se začně měnit zvuková fáze, barva, kmitočty......

Takže třeba chvilka z přírody může vypadat zajímavě. To je tak ale zhruba vše.

Pokud se někomu podařilo natočit kamerou pěkné opravdové stereo, nebo dokonce snad 5.1, prosím o ukázku.
stayman (12393)|14.3.2008 09:24
jibarr, to hej, ja len vravim, ze je to citit,ale ten "priestor" je skor rusivy, preto pisem, ze som tie zadne mikrofony vypol.
jibarr (792)|14.3.2008 09:38
Já jsem to měl taky vypnutý. Taky ten SONY co máš není žádná sračka. :BB: Třeba při natáčení průjezdu auta to může taky vypadat zajímavě.
stayman (12393)|14.3.2008 10:18
Som spokojny, ma cisty zvuk a dolezite pre mna je, ze ho neprebudim ani centimeter od 10000W PA stystemu :D
jibarr (792)|14.3.2008 10:32
To jo. Jsem s ním točil na jedné akci sestřih Pražského Výběru.
Pytkin (7947)|15.3.2008 00:11
no asi je rozdiel , ked niekto toci na kseft .. a druha vec je , ked si niekto toci amaterske zabery na dovolenke .. podla mna tam 5.1 ma zmysel .. neriesim ci je tam jeden mikrofon alebo 5 .. ale ak to zaznamena 5 kanalov , tak v tom vidim pokrok ..
tu http://store.proviewdigital.com/AGHSC1U.html sa pise , ze tam je 5 mikrofonov .. tak to by mohlo celkom fungovat ..
Pave1 (4279)|15.3.2008 00:45
[QUOTE=jibarr;169141]Taky ten SONY co máš není žádná sračka. :BB: Třeba při natáčení průjezdu auta to může taky vypadat zajímavě.[/QUOTE]


No, nějaké průjezdy auta jsme teď stáhli z nějakého CD a trochu "dobarvili" původní (do)zvuk, po míchačce se to tam mihlo "kdesi na pozadí" na hranici povšimnutelnosti.

Zrovna průjezd auta uděláš s PAN (z "mono" mic) celkem v pohodě, za ušetřené peníze za tyhle hračičky koupíš (a využiješ) OPRAVDU kvalitní mikrofon, např. při koncertu akustické hudby, kde se plně rozvine barva zvuku jednotlivých nástrojů a kvalitní mic to dokáže zaznamenat.

NA traktor a repráky ti stačí mikrofonní vložka za 100 babek :D .
jibarr (792)|15.3.2008 08:19
[quote=Pytkin;169209]no asi je rozdiel , ked niekto toci na kseft .. a druha vec je , ked si niekto toci amaterske zabery na dovolenke .. podla mna tam 5.1 ma zmysel .. neriesim ci je tam jeden mikrofon alebo 5 .. ale ak to zaznamena 5 kanalov , tak v tom vidim pokrok ..
tu http://store.proviewdigital.com/AGHSC1U.html sa pise , ze tam je 5 mikrofonov .. tak to by mohlo celkom fungovat ..[/quote]
Akustika platí při natáčení jak na kšeft, tak soukromě. Rád se nechám přesvědčit o smysluplnosti 5.1. Pošli ukázku, co jsi v tomto režimu natočil ať víme jak to vypadá.
Pytkin (7947)|15.3.2008 17:17
jibarr : nemam taku kameru .. nemam co postnut .. Ale proste vidim v tom zmysel .. zachvilu to budu mat aj tak vsetky kamery ..
jibarr (792)|15.3.2008 17:21
[quote=Pytkin;169278]jibarr : nemam taku kameru .. nemam co postnut .. Ale proste vidim v tom zmysel .. zachvilu to budu mat aj tak vsetky kamery ..[/quote]

Tak napiš jaký. Třeba jo.
Pytkin (7947)|15.3.2008 17:29
jibarr : jaky zmysel ? No proste natocis rovno 5.1 kanalovy zvuk .. Ktory potom mozes dat na nosic .. Ja myslim ze to je dost dobry dovod ..
jibarr (792)|15.3.2008 17:42
Ale co natočíš v tom 5.1. Tady jde o ten signál. Udělat 5.1 do videa je pořádná pakárna i pro profi studia. Při pobíhání venku, doma v obýváku, na společenských akcích, sportovních.... nic takového nenatočíš. Hlavně pak nesmíš s kamerou oproti zdroji zvuku hnout.
Představ si natáčení koncertu vážné hudby. To by kamera musela stát uprostřed pódia a i to by blyžší nástroje byli hlasitější. Jak s kamerou hneš, okamžitě se ti začne měnit kmitočtová charakteristika a posouvat zvuková fáze, Z praktického hlediska to nemá žádný význam. Kolikrát je problém natočit slušné mono.
Pytkin (7947)|15.3.2008 17:48
jibarr : ja neviem o com hovoris .. predsa ked sa s kamerou hybem , chcem aby sa hybal aj zvuk .. ked sa divam na trumpetistu ktory mi hra z predu .. a ked sa otocim do prava na zapad slnka , je uplne v poriadku , ze trumpetista bude hrat v lavo .. TAK TO PREDSA CHCEM .. keby hral stale v strede , tak sa dogrcam ..
jibarr (792)|15.3.2008 17:58
To se ti ale zvukově otočí celý orchestr.
Pytkin (7947)|15.3.2008 18:01
jibarr : no ved ale to je v poriadku .. ked hra predomnou orchester .. a ja sa otocim vedla a snimam odhalene poprsie vedla sediacej divacky a orchester hra v lavo , je uplne logicke , ze aj zvuk ide z lava .. Tebe pride normalne , ze sa kamera toci a zvuk hra zo stredu stale ?

Neviem .. Som ja divny ? alebo ty ?
jibarr (792)|15.3.2008 18:03
Zatímco potřebuješ hýbat jen třeba tím sólistou. Jak se ti hne zdroj zvuku, změní se i zvukové charakteristiky nástrojů. Pusť si doma stereo nahrávku a otáčej knoflíkama výšek a basů. Takovýhle podobný efekt to bude.
Pytkin (7947)|15.3.2008 18:04
jibarr : nerozumiem tomu solistovi .. wo co go ?
jibarr (792)|15.3.2008 18:06
Neviem .. Som ja divny ? alebo ty ?

Asi já. Že se zabývám tak samozřejmou banalitou, jako je tvorba 5.1 zvuku. Mimo studio to nejde. Pokud si někdo myslí že jo, tak ho přeci nebudu přesvědčovat o opaku.
jibarr (792)|15.3.2008 18:09
[quote=Pytkin;169293]jibarr : nerozumiem tomu solistovi .. wo co go ?[/quote]

Potřebuješ kompaktní zvuk celého orchestru v nastaveném režimu hlasitosti, kmitočtové charakteristiky a určení místa. Pokud kamera najede na jekéhokoliv sólistu, tak ten je v záběru, zvukově ve středu, ale ostatní paramety zvuku orchestru se nesmí změnit. Což se hnutím kamery změní.
Pytkin (7947)|15.3.2008 18:09
jibarr : proste .. neviem o co ti ide .. Mne ale pride uplne normalne , ze ked mam pred sebou V3Sku , v pravo tank a za sebou rapujuceho hiphopera .. Tak ked si to doma pustim , tak mi vpredu hrkove V3S , v pravo pocujem tank a za sebou pocujem hiphopera .. A ked sa kamera otoci do prava , tak budem pocut v lavo V3Sku , pred sebou uvidim a budem pocut tank , a v pravo bude rapovat hiphoper .. Ak sa toto zda tebe divne , neviem .. potom sa asi tazko vieme na nieco zhodnut .. Mne pride uplne normalne ze v zvuku pocujem to , co vidim v obraze .. Ak sa to tebe zda divne , tak nech sa paci .. Potom chapem , ze 5.1 mikrofony nepotrebujes .. Na to co mne sa paci , by mal byt 5.1 mikrofon fajn ..
Pytkin (7947)|15.3.2008 18:11
[QUOTE=jibarr;169295]Potřebuješ kompaktní zvuk celého orchestru v nastaveném režimu hlasitosti, kmitočtové charakteristiky a určení místa. Pokud kamera najede na jekéhokoliv sólistu, tak ten je v záběru, zvukově ve středu, ale ostatní paramety zvuku orchestru se nesmí změnit. Což se hnutím kamery změní.[/QUOTE]

Pockaj .. Bavime sa o tom ze si idem natocit dovolenku alebo o tom , ze idem snimat koncert orchestru na 10 kamier ? Ak ten druhy pripad , tak zvuk predsa toci kolega zvukar , ktory tam ma svoje nadobicko a je uplne jedno , aky zvuk bude na kamere ..
jibarr (792)|15.3.2008 18:19
[quote=Pytkin;169296]jibarr : proste .. neviem o co ti ide .. Mne ale pride uplne normalne , ze ked mam pred sebou V3Sku , v pravo tank a za sebou rapujuceho hiphopera .. Tak ked si to doma pustim , tak mi vpredu hrkove V3S , v pravo pocujem tank a za sebou pocujem hiphopera .. A ked sa kamera otoci do prava , tak budem pocut v lavo V3Sku , pred sebou uvidim a budem pocut tank , a v pravo bude rapovat hiphoper .. Ak sa toto zda tebe divne , neviem .. potom sa asi tazko vieme na nieco zhodnut .. Mne pride uplne normalne ze v zvuku pocujem to , co vidim v obraze .. Ak sa to tebe zda divne , tak nech sa paci .. Potom chapem , ze 5.1 mikrofony nepotrebujes .. Na to co mne sa paci , by mal byt 5.1 mikrofon fajn ..[/quote]

Jenže podstata je slyšet to co vidím v ději. Podívej se na nějaký film a zamysli se u toho. Dva si povídají. Slyšíš tam za sebou projíždějící auta ?? Zvuk dotváří děj. Pokud nevidím obraz za sebou, tak to ani nemůžu slyšet. Pusť si nějaké dobré video s 5.1, co v kterém kanále uslyšíš. Pouze doprovodné zvuky.
Pytkin (7947)|15.3.2008 18:28
jibar : ved prave . ked pozeras film , dva si povidaji na ulici .. a vsetok zvuk je realny .. cize vedla ide auto z predu do zadu .. tak realne aj pocujes ze zvuk ide z predu do zadu .. celkom ma prekvapuju tvoje nazory .. podla teba by mal zvuk hrat len z predu a potom nic ? Prave 5.1 ti nahra realne zvuk tak ako hra .. Mne sa paci na tom , ze realne natoci priestorovy zvuk .. Trebars na ulici to bude fantasticke .. Mam tu dake DVDcka s 5.1 ambientami .. A bavi ma to .. Jasne ze tie male mikrofoniky na kamere to nenatocia ako nieco taketo :
http://www.soundperformancelab.com/Atmos/in_detail.html
Ale verim ze ten 5.1 zvuk natoceny kamerov sa bude podobat na ten realny zvuk , ktory clovek pocuje okolo seba .. Aj ten orchester ked sa k nemu otocim bokom nebudem pocut rovnako .. pred sebou .. Mna teda bavi ta realita ..
jibarr (792)|15.3.2008 18:35
Pokud nevemeš fakt, že to prostě takhle nejde, tak tě nikdo nepřesvědčí. Ve filmech je to práce spousty lidí se speciální technikou. Všechno se dělá až následně ve studiu.
Tady máš profi mikrofony. Spočítej kolik je jich 5.1. Kdyby to takhle šlo, tak by se to dělalo.
jibarr (792)|15.3.2008 18:37
Nojo. Když si vemeš ten odkaz, tak mikrofony se nehnou. S kamerou pak můžeš běhat kolem dokola. A o tom to právě je.
Pytkin (7947)|15.3.2008 18:42
jibarr : ja viem co sa ako toci .. Staram sa o take studio , kde sa vsetko toto vyraba .. Stale si mi ale nevysvetlil co je zle na 5.1 mikrofone .. Ked idem tocit zaznam orchestru , tak predsa zvuk nahrava zvukar .. tam je uplne jedno co na kamere bude .. tam zrejme ani nepouzijem ale domacu kameru s 5.1 zvukom .. Ked idem tocit domace video na dovolenke , tak 5.1 zvuk by bol fantasticky .. A verim tomu, ze vysledok z kamery , ktora ma 5.1 mikrofon sa bude viacej blizit 5.1 zvuku , ako vysledok z kamery ktora ma len stereo mikrofon .. Inak ale mas pravdu .. Najrozumnejsie bude si z panasonicu pozicat tu malu kamerku a natocit daky ten 5.1 zvuk aby sme si to vedeli realne predstavit .. Chystam sa od nich pozicat daky HD monitor , tak pri tej prilezitosti si tu kameru poziciam ..
Pave1 (4279)|15.3.2008 23:24
[QUOTE=Pytkin;169308]Ked idem tocit domace video na dovolenke , tak 5.1 zvuk by bol fantasticky .. A verim tomu, ze vysledok z kamery , ktora ma 5.1 mikrofon sa bude viacej blizit 5.1 zvuku , ako vysledok z kamery ktora ma len stereo mikrofon[/QUOTE]


Není to pravda. Pokud snímáš např. dvoukanálově ruchy potlesku v sále, máš:

1. záznam z mix pultu s hlasem "na jevišti".

2. záznam ze dvou mic na stojanech, které jdou na XLR záznam nějaké kamery (nezávisle na jejím pohybu).

To ti dovolí smíchat hlavní zvuk s ruchovou (stereo) kulisou. Jenže ty mikrofony snímají sál ze dvou stran (je mezi nimi jistá vzdálenost a nemění opravdu svou fázi, dle natočení kamery).

Naopak mikrofon na kameře je vždy jen pomocný, nedokáže zaznamenat ten dvoukanál tak, jako ty dva mikrofony, které jsou na stativech nějaký kus od sebe. To je fakt, ruchová 5,1 kulisa je ještě složitější a souhlasím s názorem, že to je jen obchodní oblbovák. Většina lidí nezná kvalitní stereo, vícekanálové ruchy jsou pak v domácích podmínkách zcela nesmyslné.

Švára si koupil před lety takovou sestavu za 40k, poslouchal ji asi jednou (v prostorovém módu), protože na to prakticky nemá čas. Vícekanálový zvuk je tak u spotřebních kamer jasný nesmysl pro neznalé (vzhledem ke kvalitě výsledku), nic jiného se k tomu nedá říct.
Pytkin (7947)|15.3.2008 23:46
pave : pockaj .. ak si si nevsimol , hovoril som o domacom videu z dovolenky .. ty nosis na dovolenku stativy a mikrofonmi ? a vzdy ked ides natocit ako sa tvoje dieta kupe v mori , tak na plazi napred nastavas sibenice s mikrofonmi, zaklablujes to vsetko a potom "HURA pepo mozes sa ist kupat" .. Mne osobne pri tom mori by uplne postacovalo 5 mikrakov v kamere .. A vysledok bude urcite lepsi ako s dvomi .. Verim tomu .. Osobnu skusenost nemam , tak zatial mozem len verit .. A tak isto som uz pisal : Verim tomu , ze za chvilu toto bude mat kazda lacna kamera ..

To co popisujes je mi samozrejme jasne .. To sa ale bavime o snimani koncertu .. dva mikraky v predu su malo na 5.1 .. Treba dat dva do predu a dva do zadu .. Potom to je celkom fajn .. A mikrofon na kamere je skutocne len pomocny .. priam nepouzitelny .. vzdy miesame nabrate podium od zvukara + ruchy ..