Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sestava HTPC

Styryx (4)|29.2.2008 12:52
Chystám se v nejbližší době stavět HTPC počítač do obýváku, bude to moje první sestava tohohle typu, proto se chci ujistit, že jsem vybral všechno přibližně správně a bude fungovat jak má, případně pokud někdo bude mít nějakou poznámku nebo nápad co v tý sestavě vylepšit budu rád za pomoc. Jde mi hlavně o to, aby to PC bylo co nejtišší; ovšem vyšší výkon (ne na úkor extra zvýšený hlučnosti) nebude na škodu, např. možnost hraní starších her (ale nepředpokládám na tom spouštění Crysis apod. :D). Chtěl bych, aby to zvládlo Full HD rozlišení 1080p.

1. Case: SST-LC16B-MR Lascala
- vybral jsem tuhle, rozhoduju se mezi černou a stříbrnou verzí (ale jsem spíš pro černou, z důvodu snadnější integrace černý DVD mechaniky), ale to je spíš kosmetická záležitost
- výběr většího case vychází z výběru desky (viz deska), pokud bych kupoval všechno nový tak bych vybíral spíš něco nižšího a microATX desku, ale desku už mám ATX
- zejména na týhle skříni vidím jako plus 8cm větráky vzadu (většina jiných i srovnatelně velkých skříní má jenom 6cm a myslím že ty 8cm budou lepší z hlediska chlazení i hluku)
- je sice poměrně vysoká, ale +/- odpovídá standardní šířce obývákovejch zařízení, který jsou prej 430mm na šířku
- co se týče dálkovýho ovládání: původně jsem myslel že by mi stačila nějaká skříň bez DO protože bych využil DO který mám k Hauppauge HVR-1300, ale v diskusích jsem našel, že v case bez DO by moh bejt problém se zapínáním přes DO (tj. že by se to muselo zapínat tlačítkem na bedně, pokud by se to nepovedlo rozchodit); a co jsem tak koukal, tak kdybych koupil case zvlášť a zvlášť iMon DO tak cena by byla zhruba stejná, takže cena tohohle case je asi odpovídající a case je věc, kterej neni potřeba obměňovat při upgradech, takže jsem ochotnej i tuhle relativně vysokou cenu akceptovat (vzhledem k tomu, že se prodávají i case od Zalmanu za 15.000 :))

2. Zdroj: Seasonic OEM SS-350ET-F3 350W
- údajně hodně tichej, záměrně neni pasivní, aby se podílel na odvádění vzduchu ze skříně od grafiky (viz grafika)

3. Základní deska: Asus P5K-E/WIFI-AP - Intel P35
- deska je neměnná protože už jí mám doma :) - koupil jsem jí už loni při upgrade ale nějak nestíhala Q6600 (často to padalo při přetaktování) tak jsem jí zkoušel prodat, ale zájem nějakej extra nebyl a nechtěl jsem jí prodávat moc pod cenou, takže teď se bude hodit na tohle (na tyhle účely by měla posloužit výborně, protože procesor bude spíš podtaktovanej než přetaktovanej a taky na ní nebudu mít napojenejch 7 disků)
- WiFi karta bude taky plus

4. CPU: Intel Pentium Dual-Core E2180 2,0GHz 1MB 800MHz
- sice na full HD to asi nebude až tolik potřeba (viz graf. karta), ale přesto "kdyby něco" :); stačil by i E2140 nebo E2160 ale cenovej rozdíl neni tak velkej takže bych byl asi pro tu 2180, a bude se moct zřejmě podvoltovat/podtaktovat aby se snížila spotřeba a bylo tišší chlazení; sice by podle diskusí stačil i tenhle Celeron 420, kde by byla výhoda 35W TDP z hlediska chlazení a v kombinaci s grafikou by zřejmě utáh i to full HD (?) ale aspoň na tom možná sem tam poběží i nějaká starší hra a těch 65W (spíš míň při podtaktování) se snad dá uchladit rozumně tiše (viděl bych to na Freezer kterej mám doma, pasivně v kombinaci s těma 8cm na case vzadu, jestli to zvládne uchladit a jestli ne tak ten Freezer aktivně)
(- původně jsem myslel že bych tam dal Celerona D331 kterej má v PC brácha a jemu by se koupilo nějaký pěkný dvoujádro, jenže ten starší celeron má TDP 74W a to je na jeho nízkej výkon hodně v porovnání se současnýma možnostma)

5. Grafická karta:
a) Gainward Bliss 8600GT 256MB, PCI-E
nebo
b) Sapphire ATI Radeon HD 3650 256MB DDR3 + výměna chladiče za pasivní Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2
- ještě nejsem pevně rozhodnutej kterou z nich, zatím spíš pro tu NVidii ale ta ATI má taky svoje výhody
- nemá to bejt nějaký herní dělo, ale nechci tam dát zas úplně 8400 nebo 8500 (?), obě mají akceleraci HD, to by mělo zaručit dobrej výkon při přehrávání i full HD videa
- zákl. deska má PCI-e slot dole, kterej bych chtěl využít právě pro grafiku, aby zdroj odváděl přímo teplo z jejího pasivního chladiče

6. Paměti:
- zatím moc neřeším, asi tam dám nejdřív 2 z těch 4GB co mam zatim v PC (Kingston HyperX kit 2x1GB 800 MHz 4-4-4-12) a potom koupim do PC 2x2GB

7. Disk:
- zatím neřeším, plánuju tam dát jeden ze dvou Seagate SATA-150 160GB co mám teď v PC, ale možná bude na HTPC moc hlučnej, to nejdřív vyzkoušim, nechce se mi kupovat zase novej disk; nebo tam dát jeden ze Samsungů 500GB (jsou tichoučký a i se míň hřejou) ale to je zase podle mě až přehnaná kapacita na HTPC...

8. TV karta:
- HVR-1300 co mam teď v PC

9. TV:
- přemejšlím mezi koupí normálního LCD 24" (Hyundai W241D se mi jeví jako velmi zajímavej) anebo LCD TV s DVB-T tunerem (približně ve stejný cenový hladině je Hyundai E320D má dobrý uživatelský hodnocení)
- ve prospěch LCD TV hovoří úhlopříčka a TV tuner (na jedno koukat a druhý nahrávat při TV kartě - ale to se dá nahradit druhou TV kartou); naopak ale nemá full HD rozlišení 1920x1080, takže jsem zatím spíš pro ten 24" monitor kterej má sice 16:10, ale to může být i výhodnější na sledování současný TV ve formátu 4:3 a vejde se na něj full HD; obojí jsou PVA takže kvalita obrazu by měla bejt dobrá
- zatím mám teda v plánu spíš koupit ten LCD 24" bez tuneru, a počkat až zlevní LCD TV s podporou full HD (např. tenhle kterej šel za poslední rok o půlku dolů) nebo nějakou plasmu a monitor pak použít k PC

10. Software bude asi MediaPortal, protože MCE nemám a kupovat asi nechci, Media Portal už používám, jsem s ním celkem spokojenej a s mojí TV kartou funguje excelentně.

11. Zvuk: zatím tam asi osadím SB Live 5.1 co mi zbyl po upgrade a v budoucnu bych nejspíš přikoupil receiver (základovka má dig. výstup na integ. zvukovce takže by se asi dal takhle využít); repráky ještě budu nějak řešit to jsem zatim nehledal (nějaký doporučení na slušný repro 5.1 ? - počítám tak něco do 10.000)

Dál k tomu ještě časem asi přijde nějaká bezdrátová klávesnice, aby se to dalo využít i jako PC např. na internet a třeba přítelkyně mohla surfovat na internetu pokud budu mít zabranej stolní PC, ale to budu řešit až dýl.
Pitomec (10211)|29.2.2008 13:04
Osobně bych si poskládal normální komp (a ne vyhazovat přes 5t. za case s blikátkama), ale to je jistě každého věc. No rozhodně ten CPU je slabota, tam dej aspoň E4600 (http://www.softcom.cz/produkt/intel-core-2-duo-processor-e4600-box-240ghz-800mhz-fsb-2mb-l2-cache-lga775al/?flist=1), ne-li rovnou E6550 (http://www.softcom.cz/produkt/intel-core-2-duo-e6550-233ghz/4mb/1333mhz/lga775-conroe/?flist=1, s minimálním cenovým rozdílem ve vztahu k ceně celé sestavy, navíc to podporuje i tebou vybraná základní deska). Grafiku můžeš koupit i s pasivním chlazením (ATI HD 3850, http://www.softcom.cz/produkt/ati-radeon-hd-3850-512mb-ddr3-dual-dl-dvi-pasivnipci-express/?flist=1), pokud budeš mít dobrý přívod/odvod vzduchu z case, tak to uchladíš.
Doom (2331)|29.2.2008 13:54
chystají se nV 9600 s pasivním chlazením :-) - zkus o nich něco nastudovat, vypadají dobře a nová jádra jsou docela solidně chladná.

jinak, pokud chceš osadit 4 GB RAM, počítej se 64bitovým OS.
Styryx (4)|29.2.2008 14:25
[QUOTE=Pitomec;167659]Osobně bych si poskládal normální komp (a ne vyhazovat přes 5t. za case s blikátkama), ale to je jistě každého věc. No rozhodně ten CPU je slabota, tam dej aspoň E4600 (http://www.softcom.cz/produkt/intel-core-2-duo-processor-e4600-box-240ghz-800mhz-fsb-2mb-l2-cache-lga775al/?flist=1), ne-li rovnou E6550 (http://www.softcom.cz/produkt/intel-core-2-duo-e6550-233ghz/4mb/1333mhz/lga775-conroe/?flist=1, s minimálním cenovým rozdílem ve vztahu k ceně celé sestavy, navíc to podporuje i tebou vybraná základní deska). Grafiku můžeš koupit i s pasivním chlazením (ATI HD 3850, http://www.softcom.cz/produkt/ati-radeon-hd-3850-512mb-ddr3-dual-dl-dvi-pasivnipci-express/?flist=1), pokud budeš mít dobrý přívod/odvod vzduchu z case, tak to uchladíš.[/QUOTE]

Právě že chci přímo "case s blikátkama" :D, která nevypadá tolik jako počítač, ale spíš jako přehrávač DVD, protože bude v obejváku pod televizí a s bigtowerem by to asi nebylo úplně ono (hlavně přítelkyně by mě s něčím takovým asi hnala :-!!!) ... jinak jak už jsem říkal nechci žádnej extrémní herní výkon ale rozumně výkonnej procesor za slušnou cenu, ty Core 2 duo stojí už taky minimálně přes 3000. Ta 3850 grafika už je asi taky až zbytečně moc výkonná, chci to mít skutečně hlavně jako HTPC na přehrávání filmů, TV, hudby atd. a Crysis na tom fakt provozovat nechci, na to mám svůj současnej počítač se Q6600 a GeForce 8800 :) - takže z výkonostního hlediska je důležitý jenom to, aby to při co nejtišším provozu utáhlo plný HD 1080p.

[QUOTE=Doom;167667]chystají se nV 9600 s pasivním chlazením :-) - zkus o nich něco nastudovat, vypadají dobře a nová jádra jsou docela solidně chladná.

jinak, pokud chceš osadit 4 GB RAM, počítej se 64bitovým OS.[/QUOTE]

Jojo, bude tam 2GB, víc je IMHO na HTPC asi zbytečný, ten komentář měl znamenat že tam zatim dám 2 ze 4GB který mám ve svým současným počítači.

/// doom - aha, neumím číst :-)

---

Máte někdo nějakej názor na tu TV, jestli bude nejlepší jak jsem si to zatím naplánoval koupit nejdřív norm. LCD monitor 24" (kterej pak můžu využít k PC) a pozdějc až budou lepší ceny modelů s podporou full HD až pak koupit přímo LCD televizi (nebo plasmu) s větší úhlopříčkou? CRT TV k tomu nechci z důvodu že je možnost, že by to bylo občas používaný i jako PC na surfování po internetu případně psaní textů apod., na to se podle mě víc hodí LCD (i televize se slušným rozlišením) než CRT televize.
Pitomec (10211)|29.2.2008 18:48
Já tu grafiku uváděl hlavně kvůli pasivnímu chlazení, což je asi to základní, co člověk v tomto případě vyžaduje. A ten CPU taky nemůže být úplná haluz - sice ušetříš cca tisícovku nebo dvě, ale tady platí víc než jinde, že levně placený, dvakrát placený.