Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Můžete mi doporučit nějakou levnou alternativu pro osvětlovací techniku vhodnou k natáčení?

cuaron (244)|29.2.2008 01:41
Předpokládám, že tu spousta lidí natáčí různá videa, ať už v interiérech nebo exteriérech. Používá někdo z vás nějaké levné osvětlení? Levným osvětlením myslím nějakou levnou alternativu drahých profesionálních světel. Já mám zkušenosti pouze se "stavbařskými" halogenovými světly z Obi nebo Bauhausu. Jsou velmi levné, ale mají hrozně velký odběr a neuvěřitelně topí (a světlo z nich se musí změkčovat difuzorem). Prý jsou v tomto lepší variantou zářivky, máte s nimi někdo zkušenosti? Budu vděčný za jakékoli tipy (i co se týče příslušenství k těm světlům - jako jsou levné alternativy stativů, difuzorů, barevných filtrů), obrázky či linky!
Pitomec (10211)|29.2.2008 13:11
Zářivky? No to je spíš noční můra všech kameramanů, ne? Pokud jde o světla, tak tam nic nevymyslíš - odběr mají všechny (jenž mají osvítit scénu a ne fungovat jako bludička) a s vyzářeným teplem taky nic moc neuděláš.
cuaron (244)|29.2.2008 19:18
Zarivky se pry v posledni dobe jako filmova stetla zacinaji docela dost pouzivat (driv byl tusim problem s tim, ze u nich nebylo vyreseno blikani v urcity frekvenci - snad to rikam spravne). Prodavaji se dokonce v ruznych verzich s ruznymi barevnymi teplotami (od umelyho svetla po denni svetlo).
Nopak jsem cetl, ze zarivky maji 5x az 8x silnejsi svetlelny tok (coz znamena, ze napr. panel se ctyrmi 55W zarivkami ma zhruba stejny svetelny tok jako jedno kurevsky horky 1000W halogenovy svetlo).

Tak me zajimalo, co tu mistni uzivatele pouzivaji k nasvecovani svych videi, poradu, klipu, filmu... Kdyby tu treba nekdo mel nejaky tip na levnejsi svetla, treba i bodovy svetla....
jibarr (792)|29.2.2008 19:55
Hodně záleží na tom interiéru. V poslední době se skutečně hodně používají zářivky. Je to ovšem dost drahý. Nejsou to obyčejné zářivky. Mají konstantní světelnou teplotu 3000 a 5400K. Samotná trubice stojí cca 600,- Kč. To světlo k tomu 6 - 18.000,-. Hodně se to využívá ve studiích. Vidět jsi je mohl i v přenosu z volby prezidenta.
http://www.cvc.de/cvc2000/shop/sql/asp/ArtikelDetails_SQL_2.asp?Nummer=7652

Pro běžné točení stačí obyčejné vany s rovnoměrným vyzařováním - DDP1250 Ground Row Lights 1250W (1.900,- Kč).
http://www.vect-tech.com/category/floor-light-641-d3ec/1
Nebo úplně obyčejné s difůzí.
cuaron (244)|29.2.2008 20:46
Hmmm. Vapada zajimave. Ja videl v Bauhausu prodavat obycejny halogenovy svetla (2x 500W se stativem za paradni cenu 800,-), ale u techhle svetel je problem s pridelanim folii a difuzoru. A do jedny "normalni" zasuvky se pry nedoporucuje zapojovat vic jak 2300W.
Kde bych mohl sehnat nebo z ceho bych mohl vyrobit nejaky levny difuzor na svetla? (Premyslel jsem o bilym odpadkovym pytli nebo o pruhlednym koupelnovym zavesu, ale nevim)
jibarr (792)|29.2.2008 21:00
Na jistíč 16A x 220V můžeš zapojit teoreticky 3500W. Nejlepší difuzor je difuzor. Koupit difuzní folii. Problém je se zahříváním reflektoru. Tyhle obyčejný z Bauhauzů se hodně hřejí. Originál na svícení jsou na skle téměř studené. Difuzní folie snese 300C (jestli si dobře pamatuji). Takže na obyč. stavební vany je musíš připevnit kus od skla. Pytel a závěs se ti v nejlepším případě seškvaří.
cuaron (244)|29.2.2008 21:04
A kde se da koupit nejaka "difuzni folie"? Nejlepe u nas :)
jibarr (792)|29.2.2008 21:06
Nebo další variantou jsou odrazné desky. Můžeš svítit halogenem na odraznou desku a tím získáš pěkně rozptýlené světlo. Zas je to závislé na velikosti a členitosti prostoru.
cuaron (244)|29.2.2008 21:09
Odrazny desky mam. Ale nevim, kde sehnat tu difuzni folii. Taky by se hodila.
jibarr (792)|29.2.2008 21:10
[quote=cuaron;167717]A kde se da koupit nejaka "difuzni folie"? Nejlepe u nas :)[/quote]
Ve foto prodejnách. Případně objednat na netu. třeba u http://www.fotoskoda.cz/eObchod/p1010471-cz-big-684231-difusni-folie
V případě většího množství u prodejců divadelní techniky.
Pitomec (10211)|29.2.2008 21:34
16A x 230V = 3.680W
cuaron (244)|29.2.2008 22:11
Jibarr: Diky. Jeste premyslim, jakym zpusobem uchytit filtry na ty svetla. Na wdlux.cz prodavaji jakesi ramecky na filtry, ale vubec netusim, jak to vypada a jestli by to mohlo nejak pomoct. Nevis nahodou?
jibarr (792)|29.2.2008 22:23
Skutečně výkon viz. Pitomec. Zdroj mi ukazuje 234V. Holt to je ještě to staré myšlení. ;)
Rámečky ti moc nepomůžou. Ty jsou sice na konverzní a difůzní filtry, ale pro divadelní vany. Jak jsem psal výše. Ty se ve předu nehřejí. Udělej si před ty vany rám a na ně to můžeš jen přikolíčkovat. Takhle se dělají filmový světla. Ale je tam třeba 30 van s ohromnou difuzí.
cuaron (244)|29.2.2008 22:37
Covece, ja jsem parkrat tocil tak, ze jsem ty folie proste jen hodil na ty svetla, cimz jsem je s nimi castecne jakoby obalil (koupil jsem takovy zaruvzdorny na wdlux.cz) a propalil jsem akorat jedno (a to kdyz jsem jednim svetlem miril na strop - coz mi kdosi nedoporucoval z duvodu vetsi pravdepodobnosti propaleni :)
Ono to samozrejme nesmi byt zapnuty moc dlouho. No, pokusim se neco vyrobit. Na netu jsem narazil na par navodu na vyrobu softboxu. Pouzil bych k nim tu difusni folii od Skody.

BTW - je pravda, co se pise o tom potu a mastnoste?

"Při manipulaci s halogenovými žárovkami je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Jednak není rozumné manipulovat s žárovkami ještě horkými, ale též není vhodné dotýkat se prsty skla byť studených halogenů. Pot a mastnota, která ulpí na skleněné baňce halogenu, může po zahřátí halogenu narušit jeho skleněnou baňku a v konečném důsledku může vést až k prohoření skla a v některých případech až k explozi halogenu. Proto je třeba manipulovat s halogeny v rukavicích nebo pomocí papírového ubrousku a dotýkat se pokud možno jen jeho porcelánových částí. Pokud se dotknete skleněné baňky, je nutné ji lihem odmastit a pečlivě před použitím vysušit."
cuaron (244)|29.2.2008 22:48
Taky jsem premyslel o nejakym vypinaci k tem svetlum. Prodavaj se totiz bez vypinacu. Ze bych treba zkusil nejakyho zasuvkovyho jezevcika s vypinacem, kteryma bych vsechny najednou zapinal/vypinal. Ale jeden elektrikar z internetu mi to moc nedoporucuje. Pry sel ten vypinac brzy do hajzlu (kdyz bych mel treba ctyri svetla), tak nevim.
jibarr (792)|29.2.2008 22:56
Za pár minut se folii nic nestane. Když se točí dlouho, tak jí zničíš. S těma trubicema je to tak. Je to jako kapka vody na zapnuté plotýnce. Když se zahřeje, začne zlobit. Sklo praskne.
S tím vypínačem je to jak ti radil kolega. Nejlépe je dát pro každé světlo zvlášť. A nějaký tam dát (když už) tak vybrat nějaký průmyslový.
cuaron (244)|2.3.2008 16:53
Ale co pak s tim softboxem? Kdyz v nem budou zastreceny ty svetla, nebude problem v tom, se zvysi jejich teplota a mohl material toho softboxu by mohl treba zacit horet?
Mike (617)|6.3.2008 13:37
Pokud chcete levne zarivky, tak nejjednodussi je pripojit tri zarivky kazdou na jinou fazi - tim se dostane naprosto homogenni svetlo, protoze v prumeru to sviti konstantne. Podminka je, ze ta svetla by mela byt u sebe, aby slo svetlo ze vsech zarivek z jednoho smeru. Samozrejme plus difuzor.