Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-C karty (nebo externí tunery) do PC s CI slotem

xmikos (25)|25.2.2008 15:55
UPC nedávno oznámilo, že opravdu bude poskytovat samostatný Conax CAM modul (spárovaný s jejich Conax smart kartou), který pujde použít pro příjem kódovaných DVB-C kanálů v libovolném set-top-boxu. Takže nyní má smysl začít uvažovat o koupi DVB-C karty (nebo externího tuneru připojovaného přes FireWire či USB 2.0) s CI slotem (pro zasunutí dekódovacího CAM modulu), stavbě domácích DVB-C media center (HTPC) jsou dveře snad již otevřeny.

Zajímalo by mě jakou takovou DVB-C kartu s CI slotem byste doporučili? Nebo je lepší externí řešení (FireWire či USB)? Jaké jsou výhody a nevýhody interního vs. externího řešení? Máte někdo nějaké zkušenosti s konkrétními řešeními? Podmínkou je, aby karta zvládala přijímat i HDTV vysílání na UPC (což je MPEG4 AVC - H.264 a rozlišení 1080p jestli se nepletu). A pokud byste měl někdo informace o funkčnosti takových karet pod Linuxem, byl bych vám nesmírně vděčný...

Sám jsem hledal chvíli na Internetu a zatím našel tato řešení:

Digital Everywhere FireDTV C/CI (externí - FireWire) - 178,80 EUR
Digital Everywhere FloppyDTV C/CI (interní - FireWire) - 149,40 EUR
Twinhan AD-CP400 CI (2040+4046) (interní - PCI)
Twinhan AD-CP300 (2033) (interní - PCI)
DigitalRise DTV DVB-C PCI Cable CI (2033) (interní - PCI) - 129,90 EUR
Technotrend Budget C-1500HD High-Definition (interní - PCI) + CI modul pro Technotrend Budget - 70,90 EUR + 19,99 EUR
Technotrend Premium C-2300 Hybrid (interní - PCI) + CI modul pro Technotrend Premium - 78,90 EUR + 61,40 EUR
Technotrend CT-3650 HDTV USB+CI (externí - USB 2.0) - 159 EUR
Satelco EasyWatch PCI DVB-C HDTV "Basic Edition" (interní - PCI) + CI modul pro Satelco - 74,90 EUR + 37,50 EUR

Co byste doporučili? A dá se nějaké řešení koupit i v ČR? Budu rád, když se tu rozjede pořádná diskuze :-)
xmikos (25)|25.2.2008 16:06
Ještě na sránkách VDR-Wiki.de jsem narazil na sekci DVB-C full-featured-Karten, kde se píše o nějaké DVB-C kartě od Fujitsu-Siemens, která včetně CI slotu a analogového modulu má přijít na cca 100 EUR a měla by snad dobře fungovat pod Linuxem. Ale bohužel nikde jsem na Google nenašel, kdo by jí prodával :-( A navím mi není jasné, zda by zvládala i příjem HDTV vysílání.

Jak je to obecně s HDTV vysíláním? Musí karta speciálně podporovat HDTV nebo to není nutně potřeba (protože signál je stejně dekódován softwarovým codecem) a měl by jít HDTV signál chytat na každé DVB-C kartě?
Retiree (659)|25.2.2008 17:57
UPC několik hodin po zahájení HD vysílání nekódovalo, takže jsem měl možnost odzkoušet příjem pomocí tuneru Technisat CableStar 2PCI. Příjem HD vysílání závisí na HW PC (především procesoru), na použitém SW a na použitém kodeku. V souvislosti s ohlášenou distribucí spárovaného CAM a karty uvažuji o koupi Technisat CableStar HD2 za cca 100 EUR (z nabídek jsem nepochopil, zda se v této ceně jedná pouze o kartu, nebo i CI slot). S již zabudovanou CS2PCI bych tak získal druhý tuner se všemi jeho výhodami a možnostmi sw DVBViewer pro
xmikos (25)|25.2.2008 19:50
Výborně, takže je to tak jak jsem doufal a v případném výběru DVB-C karet se nemusím omezovat je na ty, co mají v popisku přímo podporu HDTV, ale budou fungovat i starší modely (samozřejmě když má člověk dostatek výkonu na dekódování H.264 v plném HD rozlišení), rozumím tomu správně?

Btw. ví někdo zda HDTV vysílání UPC je v 1080i (prokládané) nebo 1080p (neprokládané)? Já osobně hodně doufám, že 1080p, prokládání musí zemřít :-) Ale na druhou stranu mam trochu obavu z toho, že u těch některých DVB-C karet je jako nejvyšší režim uváděno jen 1080i, nikoliv 1080p. Mohl by tam být případně nějaký problém?
Retiree (659)|25.2.2008 20:19
Program H264ParamReader.exe tvrdí, že vysílání (tedy alespoň těch několik hodin, kdy jsem měl možnost HD přijímat a uložit vzorky) je prokládané!
Pitomec (10211)|26.2.2008 13:04
Samozřejmě, že je vysílání prokládané, protože jinak by to ani nešlo technicky realizovat (stejně jako u DVB-S, kde je to totéž, čili 1080i). Jinak tuším UPC uvažuje o 720p, což je schůdnější varianta.
Retiree (659)|26.2.2008 15:57
To P., Dovolím si doplnit:
Nevím, o čem UPC uvažuje, nicméně již vysílá s rozlišením 1920x1088, čili 1080i.
Pitomec (10211)|26.2.2008 17:49
Vždyť jsem psal o čem uvažuje - o 720p. To, že teď vysílá nějak nic neznamená, jejich receiver umí pracovat s obojím, takže změna je možná.
Retiree (659)|26.2.2008 18:54
Hm, rozdíl mezi 720p a 1080i je asi prakticky zanedbatelný, nicméně rozdíl mezi tím, co UPC resp. HBO prodává jako filmové kanály (letter box v rozlišení 640 nebo 544 namísto 720 x576) a HD v jakémkoli rozlišení bude asi propastný..., což na druhou stranu může přispět k většímu zájmu o HD...
shrap (27)|16.12.2009 15:29
Zdravim, koukam, ze to tu trosku usnulo :) Mate nekdo zkusenosti s PC DVB-C kartou (nekterou ze seznamu nahore) a s jejim fungovanim v Media Centeru? (nejlepe windows 7 ;)
Nejlepe vcetne HD :)
Retiree (659)|9.1.2013 18:16
Po několika letech oprašuji tohle staronové téma, abych se podělil o své dosavadní zkušenosti s kartou TBS6680.

Při koupi nového počítače mi jaksi uniklo, že pc obsahuje pouze PCIe sloty, takže mé dvě staré karty TechniSat byly rázem k nepotřebě. Naštěstí jsem vlastnil ještě USB tuner TechniSat, který jsem používal až do nedávné doby, kdy u něj náhle přestalo pracovat CI rozhraní. (Pro šťouraly, ty tunery se mi nahromadily během asi šesti let). Takže jsem se poohlížel po náhradě a prozatím jsem v kabelové síti UPC využíval příjem DVB-T pomocí dvojitého USB tuneru LV52T společnosti Total Media. Tak jako tunery od TechniSatu i tuner LV52T perfektně pracuje pod programem DVB Viewer Pro.

Z „bohaté“ nabídky DVB-C tunerů na internetu mě zaujala nabídka čínské (jak jinak) firmy TBS Technologies na buydvb.net a především její dvojitý tuner se dvěma CI rozhraními TBS6680.
Po delším váhání jsem se rozhodl tuner koupit. Bohužel, platba předem a doprava bylo to jediné, co zafungovalo perfektně. Prodejce v pátek předal zásilku přepravci a já jsem v pondělí v poledne zásilku převzal. (Přepravce DHL, cena US$ 24. Česká pošta si účtuje cca 120,- Kč vnitrostátně).

Karta s příslušenstvím byla zabalena ve standardním boxu, bez velkého potisku, pouze s označením typu tuneru. Balení obsahovalo mimo vlastního tuneru v běžném antistatickém obalu ještě dálkový ovladač, senzor DO, dvě přechodky IEC>F, kabel s odpovídajícími konektory pro přídavné napájení karty PCIe (odhadem tak na proud 10 A) a minidisk se softwarem.

Samotný minidisk si zaslouží trochu bližší popis.
Menu disku obsahuje 4 nabídky:
1. Install Windows Driver
2. Install DVB Dream
3. Read Manual
4. Browse CD
Nabídky 1 a 2 jsou zcela nefunkční, program DVB Dream disk neobsahuje. Jakýsi manuál disk obsahuje (o něm se ještě zmíním), takže nabídky 3 a 4 jsou funkční. Samotný disk dále obsahuje driver pro Linux a drivery pro Windows Media Center. Už si nevybavuji, odkud jsem instaloval ovladače, proto cituji z webu výrobce:

1. TBS6680 Windows Driver is updated to V1.0.0.0. It includes Windows XP, Vista, Windows 7 Media Center.
2. TBS6680 Linux Driver is updated to v121119, which has belowed updating:
* Add support for dBm reporting with TBS 6922.
* Improve performance of TBS 6922 and TBS 6985 in case lock can't be acquired.
3. TBS6680 (Virtual DVBT) driver and (Virtual DVBT) CI Tool are released, which makes it possible to watch Encrypted DVB-C programs on Windows Media Center.

Kartu jsem nainstaloval, další postup si už přesně nepamatuji, testoval patrně pod DVBV 4.9.6.2, asi se nic nedělo, DVBV kartu nedetekoval, ale nejsem si tím jistý. Nainstaloval jsem DVBV 4.9.9.4beta, při instalaci jsem přehlížel instalaci podpory pro další karty, kde jsou karty TBS uvedeny pod plným jménem výrobce Turbosight. DVBV kartu detekoval, vše naladil, sledovat bylo možno jen volné programy. Po vložení CA modul(ů) však moduly neviděl. Takže jsem nejprve potřeboval zjistit, zda je funkční CI rozhraní modulů. Dotazem na fóru BVBV jsem zjistil, že jednak jedná o zcela nový tuner, jedna že DVBV CI rozhraní detekuje a následně se i ozval Ch.H., který vyjádřil domněnku, že mám patrně starou databázi a poskytl mi poslední (beta verzi) dynamické knihovny TbsCIapi.dll (což je právě ta podpora pro karty TBS z instalačního balíčku DVBV). DVBV nyní oba moduly detekoval a bylo možno sledovat i placené programy. Tím ale úspěchy skončily.

Nejprve jsem si dopisoval s helpdeskem na [email]euro_support@tbsdtv.com[/email], stežoval jsem si u prodejce na nefunkčnost karty, prodejce mou stížnost přesměroval na [email]support@tbsdtv.com[/email]. Na obou helpdeskách mně doporučili odzkoušet kartu s jinými programy (poslali odkazy pro stažení). Tak jsem postupně instaloval a zkoušel DVB Dream, TBS Viewer (hybrid DVB Viewer), Prog DVB, vždy s víceméně stejným výsledkem. Zástupci helpdesku nechtěli pochopit, že je karta nefunkční (ba naopak, po mých testech zveřejnili nové verze programů, které jsem testoval). Samozřejmě jsem testoval i funkci karty pod Windows Media Center.
Po instalaci virtuálních ovladačů je WMC schopen ladit programy ve standardu DVB-C, všechny muxy v síti UPC naladila, ale to bylo asi tak vše, dál jsem se tímto programem nezabýval.

Chtěl jsem získat nějaké informace na diskuzním fóru TBS, to bylo také zajímavé. Dvakrát mě server odmítl s tím, že má IP (dynamická UPC) je na blacklistu (pokaždé jiná). Potřetí se mně podařilo zaregistrovat, ale čekal jsem asi dva dny na schválení administrátorem.
Poté jsem mohl napsat příspěvek do diskuze, ve které jsem (až na výjimku) diskutoval sám se sebou. (Není jednoduché napsat stručný a jednoznačně definující příspěvek v mateřštině, v cizím jazyku je to velmi obtížné).

Dál jsem se věnoval pouze testům pod DVB Viewer, neboť jej používám už řadu let…
- DVBV naladí všechny programy v síti
- DVBV s CAM zobrazí všechny programy (volné i placené)
- Jeden tuner TBS6680 může pracovat pod DVBV, druhý tuner pod jiným programem současně (např. DVBV GE nebo TransEdit)
- DVBV dokáže zobrazit jeden program v hlavním okně a jiný program ze stejného muxu jako PIP
- DVBV nedokáže zobrazit PIP z jiného muxu, program se zacykluje, začne značně zatěžovat procesor a nelze jej ovládat ani ukončit
- DVBV nedokáže při záznamu využít oba tunery, při pokusu o záznam dalšího programu (který by využil právě druhý tuner) se DVBV zacykluje, viz výše (DVB Viewer to samozřejmě s jinými tunery umí). DVBV se zacykluje i v případě, že se jedná o dva muxy bez kódovaných programů – to jsem znovu ověřoval při práci bez vložených CAM
- atd, atd

Došel jsem myslím k jednoznačnému závěru, že je špatně napsaný ovladač pro windows, možná jsem nevěnoval dostatečnou pozornost této citaci o ovladači: It includes Windows XP,Vista, Windows 7 Media Center a ovladač pro Win7 prostě výrobce nenapsal, nevím.

Dynamická knihovna na podporu CI rozhraní TbsCIapi.dll je nutná samozřejmě i v programu TBS Viewer, DVB Dream i ProgDVB. Na vebu výrobce existuje ve verzi 1.0.0.8, ta však s kartou nepracuje. Od Habarta mám verzi 1.0.1.1, která je funkční i s výše uvedenými programy. Zajímavé je, že v change logu DVBV je podpora karty TBS uvedena jak u verze 4.9.9.4, tak i u poslední verze 5.0, ačkoli tato verze obsahuje knihovnu nižší verze, se kterou karta nepracuje vůbec. Ch.H. asi ví, že ovladač pro Windows obsahuje chybu, ale zatím mi nikdo neodpověděl a já tedy nemohu s čistým svědomím nadávat výrobci.

Toto je poněkud zmatený popis situace k 9. lednu 2013-01-09. Chci věřit, že např. s tunery pro DVB-S2 uvedené programy pracují, nebo jinak, že ovladače k těmto kartám pracují tak jak mají, ale před koupí tuneru TBS6680 až do vyřešení problémů s ovladači (pokud) důrazně varuju…

Ještě přidávám odkaz na fórum: http://www.tbsdtv.com/forum/viewtopic.php?f=89&t=8180&p=27117#p27117
Retiree (659)|10.1.2013 12:43
Ještě bych se měl zmínit o manuálu (ten jediný je na přiloženém disku funkční, lze jej i stáhnout z webu).

Manuál zahrnuje všechny pc tunery, které má Turbosighr v nabídce. Graficky je provedený vcelku hezky, uvádí několik příkladů různých fází instalace, ovšem ty příklady jsou pokaždé na jiném z doporučovaných (a ne zcela funkčních) programů.

Zcela postrádám alespoň zmínku o napájení karet. Přeci jen asi existuje rozdíl v napaájení USB tuneru, karty do PCI slotu, karty do PCIe slotu a karty do PCIe slotu s přídavným napájením. (na sběrnici PCI jsou obě napětí, na sběrnici PCIe je napětí pouze +5V, přídavné napájení má napětí +12V - podle průměru a počtu vodičů minimálně 10 A). Karta přitom pracuje (s uvedenými výhradami) při napájení pouze 5V ze sběrnice. Výrobce však nepovažuje za potřebné se o tom zmínit.

Ještě přikádám odkazy na web výrobce a přidružený obchod http://www.tbsdtv.com/, http://www.buydvb.net/

O podobné nabídce tunerů se nám může jenom zdát...
Retiree (659)|10.3.2013 14:13
Zdravím, uplynuly dva měsíce od mého posledního příspěvku, bohužel žádný viditelný pokrok nenastal.
Dopisuju si s technickou podporou Turbosight, provedl jsem dvě série testů programem DVB Viewer, na výsledky posledních stále čekám. Jediným výsledkem je, že výrobce připustil závažnější problém dynamické knihovny tbsCIapi.dll, která má zajistit spolupráci s CI rozhraním. Doufám, že (to je to jediné, co mohu) výrobce na řešení problému skutečně pracuje. Smutné je, že i autoři známých a osvědčených programů (DVB Viewer, ProgDVB, aj.) stále i v posledních verzích uvádějí tuto kartu v seznamu podporovaného hw. Ještě dodám, že karta byla uvedena do prodeje v listopadu m.r.
Retiree (659)|31.8.2013 13:40
Tak je tu začátek září a já mám potřebu podat další zprávu o vývoji situace kolem pc tuneu TBS6680.

Po několikaměsíčním dopisování s technickou podporou Turbosight se zdá, že jsem dosáhl jistého úspěchu a R&D team se problémem tohoto tuneru začal počátkem srpna vážně zabývat. Tedy vážně, zřejmě přesněji popsali problém autorovi programu DVBViewer Christianu Hackbartovi, který zjevně ihned pochopil, v čem je příčina problému a také ihned provedl úpravu ve svém DVB Vieweru (nepublikovaná beta verze 5.2.5)).

Filozofie tuneru(ů) TBS6680 je taková, že pro kódované programy vyžaduje spolupráci dynamicky připojované knihovny tbsCIapi.dll, ovšem programátoři jaksi nedomysleli, že každý z obou tunerů vyžaduje knihovnu svou…
Dynamickou knihovnu stejného názvu a různých verzí používají i některé další programy, testoval jsem je počátkem roku (DVB Dream, ProgDVB a další). Jaký je jejich současný stav nevím a nehodlám zjišťovat.

DVB Viewer Pro, který vzhledem k ceně a široké podpoře, považuji za jeden z nejlepších, unožňuje od verze 5.2.7.0 klonování dynamické knihovny tbsCIapi.dll. Pro dvoutunerovou kartu se dvěma CI rozhraními tedy vyžaduje knihovnu tbsCIapi a její klon tbsCIapi1. Analogicky další klony pro vícetunerové karty DVB-S/S2 Ovšem na webové stránce výrobce je stále ticho po pěšině.

Takže shrnuji:
Dvoutunerová karta TBS6680 se dvěma CI rozhraními do PCIe slotu pro příjem v systému DVB-C nyní pracuje pod programem DVB Viewer Pro v 5.2.7.0 bez problémů, podporuje CA moduly obou specifikací, CI i CI Plus. Bohužel oba tunery zatím (doufám) nepracují simultánně s programem DVBViewer Recording Service, jehož vývoj byl náhle přerušen. Poté, co jsem se stal nedobrovolným beta-testerem firmy Turbosight, nemám do nějakého hlubšího testování chuť, takže případné další bugy budu objevovat postupně.
Ještě uvedu, že pro tuto kartu (resp. karty TBS pro DVB-C) existuje také podpora pro MS WMC, který běžně podporuje jenom DVB-T tunery. Protože jsem si ale WMC neoblíbil a z pc odinstaloval, nehodlám jej znovu testovat. Při prvotních testech nepracoval s oběma tunery a jak jsem psal, R&D tým Turbosight je skoupý na informace…
vivid.sk (11472)|1.9.2013 22:03
[QUOTE=Retiree;465362]Bohužel oba tunery zatím (doufám) nepracují simultánně s programem DVBViewer Recording Service, jehož vývoj byl náhle přerušen[/QUOTE]
Mozno si zachytil smutnu spravu, ze spoluautor DVBV a Transeditu Lars Gehre zomrel v juni tohto roka.
Retiree (659)|6.10.2013 11:01
[QUOTE=Retiree;465362]Bohužel oba tunery zatím (doufám) nepracují simultánně s programem DVBViewer Recording Service, jehož vývoj byl náhle přerušen.[/QUOTE]
Tak i tento problém byl vyřešen. Poslední verze DVBViewer Recording Service, v. 1.2.7(beta), která byla uvolněna 4.10., již podporuje simultánní funkci obou tunerů...
Je jen škoda, že podobnou aktivitu neprojevuje také výrobce karty, čínský Turbosight Ltd.
Retiree (659)|5.11.2013 14:43
[QUOTE=Retiree;465362]Bohužel oba tunery zatím (doufám) nepracují simultánně s programem DVBViewer Recording Service[/QUOTE]
Poněkud opožděně doplňuji... Christian Hackbart a jeho team pracují spolehlivě, služba Recording Service v1.27 tento problém vyřešila a pracuje k mé plné spokojenosti s oběma tunery...
Edino (2)|2.3.2019 09:23
Dobrý deň, začnem najprv ospravedlnením za dotaz ktorý tu už určite padol, ale ja sa v tejto téme vôbec nevyznám a je pre mňa ťažké čo i len pochopiť niektoré dotazy. Preto by som vás chcel požiadať o pomoc pri výbere nejakého pravdepodobne asi tv tuneru do PC , pre príjem digitálnej televízie KATES, a s ich CA Modulom VERIMATRIX so smart kartou. Máme to od nich priamo na jednom tv-samsungu a funguje to, ale ja by som to potreboval aj v PC. Ideálne by bolo keby to ani moc nestálo :) , tv skoro vôbec nesledujem len mi ide o jeden moto šport ktorý si rád pozriem a trápiť sa po každé so Streamom ma už zabíja. Ak by ste mali nejakú konkrétnu radu na nejaký produkt moc by som vám bol vďačný.

vďaka,

s pozdravom
Ivo Mašek (10205)|3.3.2019 22:21
Potřeboval bys TV kartu do PC pro příjem DVB-C. Do té bys zasunul modul s kartou (ten komplet, co jsi zastrčil do TV., CA modul s kartou jsou spárované). Kdysi, hodně dávno, takové TV karty do PC existovaly. Bylo jich málo, ale byly. Možná jsou k mání i dnes, ale já jsem dlouho o žádnou nezavadil.
Edino (2)|5.3.2019 00:45
Ďakujem, skúsim sa teda poobzerať po niečom inom. Tadiaľto cesta asi nepôjde :/
Ivo Mašek (10205)|5.3.2019 14:20
Tohle by mohlo fungovat (nevím, jestli to bude podporovat i Win10 ….. teoreticky by měl)

[FONT=Verdana,Arial,Tahoma,Calibri,Geneva,sans-serif]https://www.olmi.tv/d/tbs6290-dvb-t2-t-c-dual-tuner-dual-ci-pcie-card-1000563/

[ATTACH=CONFIG]35006[/ATTACH][SUB][SUP]
[/SUP][/SUB]
[/FONT]
dvbc_1.jpg