Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

"Trhaná" HDV nahrávka, jak to vyřešit?

siSINka (122)|22.2.2008 15:44
http://poctova.slunce.cz/clip.m2t (40MB)
Canon HV20, 1440*1080i, můj první zkušební záběr.

Zdá se mi, že natočené video je trhané. Třeba s porovnáním se Saxelovýma kočičkama tedy: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=162892&postcount=61 - bohužel soubory na letecké poště expirovaly, ale Saxel je určitě má ;-)

Kamera byla v defaultním nastavení, vše na "auto".

Jak docílit lepší plynulosti? Je to práce pro Vegas apod., nebo je třeba něco jinak nastavit v kameře? Připouštím, že jsem možná tou kamerou hodně hýbal.... zvyk z analogovky, kde to nevadilo.

Díky za nakopnutí k řešení.
Pave1 (4279)|22.2.2008 16:18
žádné trhání tam nevidím (přehrávám v nero showtime 2).

Buď nemáš na přehrávači nastaveno odstranění prokladu, nebo máš slabou grafiku (HW). Je to přecejen 25Mbps, na všech kompech to plynule jet nemusí. ZKusil kontrolní odkuk na TV .-) ? (sice je to pak letmý převod do SD, ale i tak..).
Pave1 (4279)|22.2.2008 16:19
Nebo myslíš ten (urvaný?) konec?
siSINka (122)|22.2.2008 16:37
Přehrávám ve VLC Playeru.
Intel C2D E6850, 4GB RAM, nVidia 8800GTS/640MB

Useklý konec jsem nemyslel; prostě se mi zdá, že oproti těm Saxelovým kočkám (stejný formát, stejné rozlišení), je obraz při pohybu kamerou méně plynulý. Zatím netuším, zda to třeba není tím, že jsem jako způsob nahrávání použil "auto" a ne nějaký speciální režim (třeba sport), popřípadě prioritu clony/rychlosti závěrky.
siSINka (122)|22.2.2008 17:22
Dovolil jsem si na ftp reupnout ty Saxelovy kočičky, pro srovnání... Přestože hýbe kamerou docela rychle, zdá se mi vše jaksi plynulejší. Podmínky pro přehrávání (nastavení přehrávače) a IMHO i formát *m2t je stejný... Možná ale něco lépe pošteloval na kameře ;-)

http://poctova.slunce.cz/u01_hv20.m2t
jibarr (792)|22.2.2008 17:23
Je to normálně plynulé. Ani to neškube v tom švenku. Jedině když to necháš zobrazit prokládaně, tak se ti to může zdát trhané. Zkoukni to na CRT.
http://web.iol.cz/B-A/001.JPG
http://web.iol.cz/B-A/002.JPG
http://web.iol.cz/B-A/003.JPG

Když obě videa porovnáš, tak je tam jediný rozdíl ve světelných podmínkách a vzdálenosti.
http://web.iol.cz/B-A/004.JPG
Pave1 (4279)|22.2.2008 17:29
jo, je to jen nezvyk. Zkus ten KM player, bude to hrát dobře (na CRT je to víc vyhlazené, ten obraz má množtví detailů).

Případně si z toho udělej 1280x720i, bude to pak pro tebe subjektivně hladší...
Pave1 (4279)|22.2.2008 17:43
ještě mě napadlo, že může mít vliv optický stabilizátor.

tebou předváděný záběr zaprvé dobře prověří kvalitu stabilizátoru (zkus na takovou panorámu ho vypnout a porovnej záběry), zadruhé ta panoráma není moc plynulá (což mu taky zhoršuje práci).

Zkus ji ze stativu, nebo vyrob jednoduchou opěrku, i ta velmi pomůže. Klidná dlouhá panoráma je hodně těžký záběr (bez stativu vypadá vždy mizerně), někdy je lepší se jí vyhnout a natočit statické záběry (a prolnout je), případně udělat panoramu kratší a snažit se pečlivě o klidné provedení.

Zvlášť udýchaný člověk někde na dovolené po výstupu "na vrchol" nemá šanci ;) .

..saxelův záběr je v tomhle jiný.
siSINka (122)|22.2.2008 18:28
Pánové, uklidňujete mě, díky ;)

Já se ještě ani ke stabilizátoru v kameře nedostal - tohle byl jen letmý pokus. Stativ mám, více budu testovat až po 25... (...uzávěrka DPH je sfiňa 9-) )

Naštěstí pro mě je na tomhle fóru hromada lidí, kteří problematice videa rozumí - a taky dostek lidí s HV20 :)
Snad se ve videu brzy dostatečně rozkoukám a nebudu otravovat se stupidními dotazy...
Pave1 (4279)|22.2.2008 18:49
v pohodě, bereme tě jako "exemplární" příklad .-) .

- demonstrujeme ve spolupráci s tebou ostatním "trable nováčků" ;) .


Je to celkem užitečné, pro nás všechny, však ono se to nakonec poddá a zvyknete si s kamčou na sebe :-) .
Radoo (1302)|22.2.2008 19:14
[QUOTE=siSINka;166747]http://poctova.slunce.cz/clip.m2t (40MB)
Canon HV20, 1440*1080i, můj první zkušební záběr.

Zdá se mi, že natočené video je trhané. Třeba s porovnáním se Saxelovýma kočičkama tedy: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=162892&postcount=61 - bohužel soubory na letecké poště expirovaly, ale Saxel je určitě má ;-)

Kamera byla v defaultním nastavení, vše na "auto".

Jak docílit lepší plynulosti? Je to práce pro Vegas apod., nebo je třeba něco jinak nastavit v kameře? Připouštím, že jsem možná tou kamerou hodně hýbal.... zvyk z analogovky, kde to nevadilo.

Díky za nakopnutí k řešení.[/QUOTE]
Je to pěkná škubačka, máš pravdu ...
Už jsi na to přišel, čím to odstranit ?
jibarr (792)|22.2.2008 19:24
[quote=Radoo;166779]Je to pěkná škubačka, máš pravdu ...
Už jsi na to přišel, čím to odstranit ?[/quote]
Tam není co odstranovat. Není tam jediný škubanec. Pokud to tobě škube, koukl bych se na konfiguraci PC. Problémy může způsobovat zapnutý antivir, nainstalovaný různé kodekpaky, ovladače grafiky atd atd.
jibarr (792)|22.2.2008 20:02
Tady je to z toho ,,škubání" převedeno do mpg. S tím by si mohl PC poradit bez škubání.
http://web.iol.cz/B-A/skubani.mpg (pravým tl . myši - uložit jako)
siSINka (122)|22.2.2008 20:41
Díky.
Výsledek mi připadá z hlediska škubání/neplynulosti víceméně stejný; možná to bude tím, že na svůj první pokus hledím moc kriticky ;-)

Podotázka, v čem jsi to konvertoval?
BSPlayer ani Windows Media Player 11 mi to nepřehrál (chybějící kodek). VLC Player ano... A vlastně, v čem přehrávát *m2t (třeba sestříhaný hotový projet Vegas, projetý MainConceptem)? Daří se mi to taky jen s VLC Playerem.
jibarr (792)|22.2.2008 21:05
Na LCD je nepatrně znát akorát pokus stabilizátoru dorovnávat. Ten klidně vypni. Dospělé kamery stabilizátory nemají. To ale není škubání.
Upravovaný je to v Avid Liquid Pro. http://www.exac.cz/Avid/2.php
m2t můžeš přehrávat ve VLC, Nero showtime...
Pro jiné účely je to potřeba převést do jiného formátu. Třeba na DVD, wmv, mpeg-2, HD formáty.....
Pave1 (4279)|22.2.2008 21:06
zkus přidat koncovku m2p (...m2t.m2p :-) )

víš co to bylo a přehraje to pak PowerDVD, Nero Showtime2 (ten i m2t) nebo free KM player (ten taky i m2t)
siSINka (122)|22.2.2008 21:23
Ještě jednou díky, pánové :)

Do čeho ukládat pro běžné použití (např. pro obdarování rodinných příslušníků) zatím nejsem rozhodnutý; pro sebe asi ponechám onen *m2t výstup z Vegasu (s místem na HDD's problém nebude...) pro prohlížení na PC/LCD (EIZO). Nemaje slušnou TV, mohu klidně rozhodnutí zda a do čeho konvertovat pro sledování na ní (třeba z BR přehrávače) odložit prozatím na později. Navíc to nesouvisí s tímhle threadem ;-)
Pave1 (4279)|22.2.2008 21:27
DVD :D ?

nebo snad BD?

nelehká volba :-) (nepočítaje wmv s 4Mbps či H264 v HD1 atd)
Radoo (1302)|22.2.2008 22:20
[QUOTE=jibarr;166780]Tam není co odstranovat. Není tam jediný škubanec. Pokud to tobě škube, koukl bych se na konfiguraci PC. Problémy může způsobovat zapnutý antivir, nainstalovaný různé kodekpaky, ovladače grafiky atd atd.[/QUOTE]
Nemám problémy s PC, mě jedou plynule mnohem náročnější videa.
Myslel jsem odstranit jako přenastavit kameru, to škubání je samozřejmě obsaženo i ve tvém mpg.
U těch panoramatických záběrů je to vždy dobře poznat, jestli to je plynulé.
Používám je při nastavování encodéru do jiných formátů.
siSINka (122)|22.2.2008 22:31
Radoo
Takže vypnout (defaultně "z výroby" předvolený) režim stabilizace obrazu. Vyzkouším a dám vědět. Třeba se tu objeví i Saxel s nastavením kamery při točení těch koček (prostě mi to jeho video připadá furt plynulejší a přirozenější než ten můj první pokus...).
Pave1 (4279)|22.2.2008 22:34
a sehnat kočku, řekl bych :D (umí se líp aneb plynuleji hýbat)
Radoo (1302)|22.2.2008 22:46
[QUOTE=siSINka;166806]Radoo
Takže vypnout (defaultně "z výroby" předvolený) režim stabilizace obrazu. Vyzkouším a dám vědět. Třeba se tu objeví i Saxel s nastavením kamery při točení těch koček (prostě mi to jeho video připadá furt plynulejší a přirozenější než ten můj první pokus...).[/QUOTE]

Udělat zase nějakej záběr s otočkou na patě. Myslel jsem, že má optický stabilizátor a ten tohleto trhání způsobit nemůže, no uvidíme :)
siSINka (122)|22.2.2008 23:09
Ještě mě napadlo: snad to nebude kazetou...
Panasonic AY-DVM60YE 60 minut - Mini DV kazeta Profesional :-?
Pave1 (4279)|22.2.2008 23:29
Však sa neboj, namiř kameru na vodopád a porovnejte to s Radoo .-) .

HDV HV20 má vynikající výkon (poměr cena/kvalita), kazetou nic není, prostě i optické stabilizátory existují dokonalé a méně dokonalé. Výrobce tě upozorňuje v manuálu, že pokud dáš kameru na stativ, je lepší ho vypnout.

Jinde problém nehledej, pomalejší panorámy prověří všechny stabilizátory, to video je moc pěkné. Soustřeď se na obsah a nehledej tolik hnidy, s touhle kamerou můžeš natočit i celovečerák ;) .

P.S. Žádný divák nezkoumá kvalitu s nosem přilepeným na skle tv, zajímají ho jiné kvality (pokud není rušen kompresníma kostkama přes celý stínítko). Ten stabilizátor je velmi dobrý (vzhledem k ceně), přesto má své limity. Ty je máš jen časem poznat a naučit se s nimi žít tak, abys dosáhl co nejlepšího výsledku. To samé bude platit pro expozici, expozici velkých kontrastů, záznam zvuku, atd. Limity existují, ale umožňují ti natáčet už velmi kvalitní video, tak s chutí do toho :-) .
Radoo (1302)|23.2.2008 00:09
[QUOTE=Pave1;166812]Však sa neboj, namiř kameru na vodopád a porovnejte to s Radoo .-) .

HDV HV20 má vynikající výkon (poměr cena/kvalita), kazetou nic není, prostě i optické stabilizátory existují dokonalé a méně dokonalé. Výrobce tě upozorňuje v manuálu, že pokud dáš kameru na stativ, je lepší ho vypnout.

Jinde problém nehledej, pomalejší panorámy prověří všechny stabilizátory, to video je moc pěkné. Soustřeď se na obsah a nehledej tolik hnidy, s touhle kamerou můžeš natočit i celovečerák ;) .

P.S. Žádný divák nezkoumá kvalitu s nosem přilepeným na skle tv, zajímají ho jiné kvality (pokud není rušen kompresníma kostkama přes celý stínítko). Ten stabilizátor je velmi dobrý (vzhledem k ceně), přesto má své limity. Ty je máš jen časem poznat a naučit se s nimi žít tak, abys dosáhl co nejlepšího výsledku. To samé bude platit pro expozici, expozici velkých kontrastů, záznam zvuku, atd. Limity existují, ale umožňují ti natáčet už velmi kvalitní video, tak s chutí do toho :-) .[/QUOTE]

No tak teď nejde o vodopád, ten snad někdy natočím až nějakej potkám, ale o panorama bez sekání.
Jsem zvědav.
Pave1 (4279)|23.2.2008 09:52
Radoo, řeknu to asi takhle - je sklenice poloprázdná nebo poloplná :-) ?

Jsou dva druhy lidí: jedni, kteří hledají "mouchy", druzí, kteří mají radost z kladů.
Divák ale "mouchy" nesleduje, dívá se na příběh, vyprávěný pomocí obrázků a zvuku, vnímá kvalitu "rušivě" jen když je výrazně zhoršená. Kameraman zase chce přiměřeně solidní výrobek (za své peníze) a pokud možno dobré možnosti zpracování. HV20 má samozřejmě hodně limitů (proti např. kamerám za 100-200k, případně proti broadcast kamerám za 0,5 - 4mil Kč). Je ale určená rodinnému natáčení a v této třídě poskytuje výsledky (vzhledem ke své ceně) nadstandardní. Limity existují, ale nejsou to vady. Nezkušený majitel je často něčím "vystrašený" .-) , než si ověří, zda je kamera vpořádku. Zde se jedná o známé "there is no bug, it's a feature" (není to vada, ale vlastnost), podobně jako v 99pct jiných dotazů.

Proto Radoo ber jako příznak jisté náklonnosti k těmto "lehce zmateným" začátečníkům, že tě tak trochu už "zaháníme do kouta" :-) (..když tu lehce nekvalifikovaně posuzuješ některé vlastnosti spotřebních kamer a "strašíš" nováčky). Jak napsal Jirka, panoráma po silnici nemá žádné výrazné škuby. Je možné ji provést ze stativu nebo s opěrkou, s vypnutým stabilizátorem obrazu (pro zcela perfektní pohyb).

Vím, že se tě asi trochu dotklo, že jsme k tvé "30fps kameře" byli poněkud nepříznivě nakloněni, oplácení je ale hra dětí, ne kladně naladěných hobbyistů .-) . HV20 je velmi kvalitní kamera ve své třídě, poskytuje jeden z nejlepších obrázků, dostupných na trhu (stejně jako další CMOS HDV kamery), přesto má své limity. Výsledek je v porovnání s jinými kamerami přesto pořád velmi kvalitní, pro drtivou většinu rodinných dokumentaristů zcela přijatelný.

Pro fajnšmekry jsou tu jisté možnosti, jak (její) výkon posunout ještě výš, používáním kvalifikovaných postupů natáčení (používání stativu, opěrek, svícení, kvalitních mikrofonů, filtrů atd). To je cesta budoucnosti, kterou je možné se vydat.

Tak se "nestrašme" ale pomáhejme si, vidět sklenici poloplnou, vnímejme možnost být ještě lepší, jak v technice natáčení tak ve schopnosti "vidět" svět kolem sebe, víc v souvislostech. Třeba i ve sledu pěkných záběrů přiměřeně 'drahé' kvality, které dík svému (pěknému) obsahu budou třeba podstatou pěkného bijáku, to ať se nám všem daří.
HV20 je pro pořizování rodinných vzpomínek nebo i pro náročnější záměry skutečně velmi dobrá šance, pak už je to na tlapkách (kompjůtru mezi ušima a jisté intuici a schopnosti vidět věci třeba trochu jinak.. ).
siSINka (122)|23.2.2008 12:53
Díky za povzbudivá slova, Pavle :)

Zkusil jsem kameru připojit k obyčejné CRT TV a opravdu, video je naprosto plynulé. Vypadá dokonce líp než běžné analogové vysílání terest. TV stanic, co tu chytnu.

Vytáhnul jsem před barák i stativ, vypnul stabilizaci obrazu a nastavil režim cloudly/zamračeno (což momentálně je) a zkusil natočit podobné panorama znova: http://poctova.slunce.cz/clip1.m2t ...toho výkyvu na začátku si nevšímejte, to jsem si drcnul do jedné nožky ;-)

Musím se naučit plynule hýbat tou pákou na stativu... :D
Pave1 (4279)|23.2.2008 15:53
Chlape, tos měl lepší výsledek z ruky :D .

zkus si vyrobit tu ramenní opěrku, je to dobrá věc a velmi dobře funguje (potřebuješ stativový šroub, jeden starý malý "pant" na zpevnění ohybu a dva kousky dřeva, za půl hoďky to je doma a funguje to stejně dobře jako bumerang .-) )

kuk do přílohy pro inspiraci...

Chce to dělat ty panorámy kratší, ono je to hodně náročné a bez dobrého stativu je to nepoužitelné. Zkus si napřed panorámu "z ruky bez přešlápnutí" - mírně se rozkroč, nedrž kameru křečovitě ale ZCELA uvolněně, vydýchej se a během záběru dýchej "málo" (povrchně). Nohy mírně rozkroč, čelem buď směrem doprostřed zamýšlené panorámy. Pak se natoč doleva, vyzkoušej si pomalou panorámu s pomalým točením trupu doprava (nohy nech v klidu), úhel tak 90° maximálně.

Napodruhé to vem naostro s REC, nezapomeň nechat klidný začátek min 2sec (použitelné) a klidný konec, taky cca 2 - 4 sec. Tohle je náročný záběr, někde "navrcholu za větru" je bez opěrky prakticky neproveditelný.
a rameni operka.jpg ramenni_operka_figurant.jpg
Saxel (2279)|23.2.2008 18:50
Problém taky vidím jenom v nerovnoměrném otáčení kamerou - je přitom potřeba otáčet celým tělem a kameru ce nejlépe fixovat (chytit oběma rukama a zapřít o hlavu, případně o opěrku). V automatickém režimu má kamera za podobných světelných podmínek tendenci nastavovat rychlost závěrky kolem 1/100, pro takovýto záběr by ale bylo lepší prodloužit závěrku na 1/50 - objekty se sice mírně máznou, ale panoramování působí plynuleji. Já v praxi také docela často používám automat, obzvláště za dobrého světla. V ostrém slunci při dlouhých stínech (jak bývá v zimních měsících) je potřeba dávat v automatu bacha na přepaly - to ale platí obecně u většiny kamer.
Pave1 (4279)|23.2.2008 19:16
jen drobnost - pokud by šlo o panorámu z ruky bez opěrky, pak bych kameru neopíral o hlavu.

Paradoxně v tomto provedení z ruky bude pohyb plynulejší, musíš ho táhnout tělem (obě ruce drží kameru zhruba ve výši prsou, obě paže se opírají o tělo, předloktí drží kameru "před tělem" a točí se jen trup těla - ruce se nehýbou; obraz sleduješ na LCD).

Poloha rukou u hlavy (s opřenou kamerou o čelo např.) vede téměř vždy k drobnému komíhání (viz P.S. ). Samozřejmně to jde (za slunce) i přes kukr, obecně mám ale lepší zkušenost s tím pohybem taženým tělem.

To je věda, zní to docela složitě :D (ale vlastně vytvoříš z předloktí a trupu takový trojúhelník, který je dost stabilní - jako kdybys chtěl tleskat, jen paže jsou u těla).

P.S. oko vlastně vidí dobře na ty "kamerou spojené" ruce a funguje jako stabilizátor (s kamerou s hledáčkem u oka se tahle "tělní stabilizace" vypne, oko se nemá čeho chytit a tělo stabilizuje jen vyvážení v uchu, to ale tělem mírně komíhá :-) )
jibarr (792)|23.2.2008 21:07
[quote=siSINka;166852]Musím se naučit plynule hýbat tou pákou na stativu... :D[/quote]
Jsou tam samé statické objekty. Když si takhle kopneš do stativu, nebo zastavíš pohyb stativu a pak si to rozmyslíš a jedeš dál, tak to celé znova párkrát zopakuj. Vyber si pak ten nejlepší záběr.
Radoo (1302)|23.2.2008 21:32
To co popisuje Pave1 o natáčení panorama z ruky mrkni sem, do web návodu k mojí kamče
http://www.sanyo-dsc.com/english/products/vpc_hd1000/tips/index.html
Panoramic Views i s instruktážním vídeem.
že jsem začátečník nepopírám, ale mám očíčka a pravidelnou škubatůru u prvního klipu jasně vidím.
Zjevně způsobeno zapnutím nějaké funkce, stabilizátoru pravděpodobně.
U druhého klípku ta pravidelná elektronická škubatůra byla nahrazena nepravidelnou škubatůrou kameramana, ale to se spraví :)
Myslím, že ta kamera točí rozhodně pěkně, stabilizátor bych vypnul, nemám problém.
jibarr (792)|23.2.2008 21:40
[quote=Radoo;166943]
že jsem začátečník nepopírám, ale mám očíčka a pravidelnou škubatůru u prvního klipu jasně vidím.
.[/quote]
Tak přeci jen to nejsou škubance, ale cukatůra. Ta je daná stabilizátorem. Proto se do velkých kamer nedává, nebo v případě seriozní práce se vypíná. Ten stabilizátor neví kam se kamera pohne, jak moc se kameramanovi klepou ruce a co má být klidné. Tak se snaží vyrovnávat všechno.
Pave1 (4279)|23.2.2008 22:31
to jsou věci :-) .

Ale stejně jsou občas ty kamery pěkný potvory, co ;) ?
Radoo (1302)|24.2.2008 00:47
škubatůra :)
zvláštní je, že ste ji tam zprvu vůbec neviděli
asi ste nepřimhouřili jedno oko, ale obě nad tou HV20
Pave1 (4279)|24.2.2008 00:55
nikdo nic nepřimhuřuje, tam žádný vady nejsou.

účinnost optických stabilizátorů je v této třídě kamer zhruba stejná a má své limity, to ale není vada ale vlastnost. V této třídě kamer lepší nekoupíš, řešení je ho vypnout a točit panorámy ze stativu, to už tu bylo řečeno.

Dobrou noc .-) .
jibarr (792)|24.2.2008 00:57
Radoo: Přečti si to znova. Toto jsem psal na předchozí stránce. A to není škubání, ale vlastnost.

......Na LCD je nepatrně znát akorát pokus stabilizátoru dorovnávat. ......