Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

další ukázka z XH-A1 ke stažení

Pave1 (4279)|18.2.2008 23:24
Jedná se o nově přepracovanou verzi (dříve už prezentovaných) Řešovských vodopádů,
ukázka je ve wmv (960x540), má 8min, 129MB

soubor najdete zde:
http://www.videoproduce.cz/images/resov_final.wmv

krátký popis k ukázce je zde:
http://www.videoproduce.cz/ukazky.htm

tentokrát jde o pořádně přepracovanou verzi (final cut) z loňské letní dovolené (a podzimního předstřihu). V úvodu je takový pokus nočního natáčení (za měsíčního světla, detaily viz odkaz s popisem), pár záběrů v úvodu ukázky má horší kvalitu (šum, soft, detaily opět viz odkaz s popisem, zapomenul jsem zapnutý zisk a naopak ND filtr chyběl). Část kolem Fialova mlýna má přirozené ruchy, část vodopádů je obohacená o nový střih a především zpomalené pasáže (a podhudbení, dělané "postaru" - nejprve střih a na hotový sestřih byla nasazená vhodná hudba, žádné záběry nebyly dodatečně "pasovány"; hudba je sice trochu monotónní, ale jinak se mi líbí, sestřih bude součástí většího celku s různými hudebními motivy).

Točené to bylo kamerou 3x1/3 CCD XH-A1 Canon (HDV), drtivá většina s filtrem ND2 s clonou kolem F5,6 nebo méně, v režimu 1080/50i (prokládaně). Zpracování probíhá v HDV, z výsledného m2t (1080/50i) se teprve dělají distribuční verze.
U některých výrazně zpomalených záběrů (v snímku jsou dva druhy zpomalení) je místy vidět (i ve wmv) drobné vady, přesto celkový efekt (dojem) je velmi slušný. Vyšší kvalita by obnášela neúnosně vyšší náklady zpracování (tyto výsledky jsou pro mne v této třídě dostatečné, působí vyhovujícím dojmem).

-------

Pokud budete mít k ukázce nějaké komentáře, skutečně budu rád, když je sem v několika slovech napíšete (klidně i výhrady, jen buďte prosím trochu konkrétní, abych mohl vámi popisovaná místa nalézt).

A ještě nakonec, prosím, není to celovečerní film.
Ukázka (pro mě) splňuje "kvalitativní třídu" video z dovolené, tož prosím tak nějak v relaci, dík :-) .
(kamerovou jízdu jsem sebou tentokrát nebral, nevešla se do chlebníku).

P.S. Pro přehrávání doporučuju mnou oblíbený MV2 player, dovolí i ve full screen nastavit ideální poměr kvality/velikosti (pro wmv s dat. tokem kolem 2Mbps je toho docela zapotřebí)
zombik (7)|19.2.2008 17:18
Docela pekne, jen mi vadilo rychle stridani scen a "kosticky".
Pave1 (4279)|19.2.2008 17:46
Dík za názor.

Když jsem to nakonec podhudbil, taky jsem místy cítil "příliš velkou rychlost", v tomto smyslu chápu tyto pocity (že to je místy příliš rychlé, ano, opravdu je). Už jsme to ale pro hudbu nechtěl znovu upravovat (tempo tak zůstalo původní). Vždycky mi nějak dlouho trvá výběr vhodné podkresové hudby (někdy k mé škodě .-) ). Na druhou stranu je střih obrazu "bez hudby" lepší pro naučení se, lépe cítíš funkčnost jednotlivých obrazových vazeb. V tomto stylu byla střihaná i tahle ukázka (příště se zkusím polepšit .-) ).

Kostičky jsou pouze ve wmv (mám i lepší verzi, ale ta má přes 192MB, asi by se mi tak už nevešla na stránky).
Pave1 (4279)|19.2.2008 21:49
P.S. Ještě dodám, že střihem záznamů z dovolené se bavím (jednou rychleji, jindy pomaleji, o nic nejde .-) ).

Rozhodně tak nejde o nic fatálního (nějaké dílo na mistroství ČR to není ;) ).
Zkoušel jsem to i s jinou muzikou, která si vysloveně žádala jiné tempo střihu, což jsem prostě v téhle fázi zábavy zavrhl :D .
Budu opravdu rád, když napíšete nějaké dojmy, člověk některé věci "sám" nevidí, pod vlivem své "utkvělé vidiny", představy .-) .
Radoo (1302)|21.2.2008 22:30
Sjel jsem víídeo ve wmv a ta komprese je hrůza ! Taky mi pravidelná a rychlá kadence záběrů připadala jako slideshow. Dál jsem si všiml "rozkolébané" kamery, jako z loďky.
Nechci aby to bylo bráno jako kritika, jen názor.
Přikládám malinkou ukázku mého wmv.
http://leteckaposta.cz/833222621
robert.kotasek (777)|21.2.2008 22:38
Pavle pokud muzu, tak bych zkusil to stridani nejak "zrytmizovat" stridani delsich a kratsich zaberu... kratky dlouhy (napr, kratky na celek a delsi na detaily, nebo opacne) v te zaplave si clovek spousty veci ani nevsimne.... jinak krasny den a krasny vylet...
Stridani zaberu patri k tvemu rukopisu (celkem jsem mu prisel na chut, az budu mit cas tak zpracuji jednu vec co mam natocenou), jen by ho mozna chtelo trochu ucesat... ;) - muj nazor, nekamenujte me :)
Pave1 (4279)|22.2.2008 00:16
Kluci díky za názory.

Na tohle videjko z dovolené jsou od mých známých (z oboru) názory celkem jasné, podhudbená část se jim vesměs líbí (v limitech dané kategorie).

Pojetí rychlé-pomalé je prostě pojetí, záměr. Tohle je prostě víc klipové, krom asi dvou momentů to je i pro mě ok. Když jsem srovnával net verzi a HD, zjistil jsem taky, že to má trochu vliv na pozorování (ta net komprese). v HD jsou záběry rychleji a snadněji "čitelné ", takže to tempo u HD verze ničemu nevadí, na net verzi je vše čitelné hůř, což vadí víc (divák potřebuje delší čas na přečtení záběru). Na druhou stranu hodnotí (jiní) lidé kvalitu toho net wmv jako velmi nadstandardní (je to asi otázka zkušeností).

Ke stylu vyprávění toho "mini" klipu - záběry se střídají, to je pravda :-) . Záměrně (u mě je to skoro dogma) tam není žádný "překlenovací" komentář typu: "tak jsme došli k vodopádu, kolem je hodně lidí, voda, teče porád pryč .-) ".
To prostě nedělám. Takže pokud vezmu tu hlavní část (podhudbenou), je založená spíš na pocit z té vody, je tam pokus navodit jistou atmosféru, kteroá působí na diváka "dojmem", pocitem (alespoň doufám, že trochu). Proto mě i zajímá (tento) váš dojem ze sledování, jestli "to vidíte", nebo spíš ne :-)). Je také otázka, na čem posloucháte tu doprovodnou hudbu, na slušných bedýnkách hraje dobře i z net verze.

K místy "nebetonové kameře" - jo, je celkem škoda, že to není víc točené ze stativu, přesto to není kritické, doufám. Mám k tomuhle vždy jeden 'vtipný' výklad: "buď blbnu, nebo točím na plno". Něco "mezi" mě nebaví (no a "na plno" to nešlo, nebylo to tak pojaté, byli jsme tam jen chvilku a video bylo jen "boční motiv", ne hlavní). Takže tolik moje výmluva, proč málo používám stativ ;) (polepším se, možná).

Každopádně díky za názory, člověka dojem druhých ze sledování zajímá (já osobně jsem s touhle verzí spokojený, jediné co mně asi na dvou místech vadí, je to tempo. Nebylo to ale střihané na hudbu, tak beru ta dvě "rychlá" místa v jinak pro mě celkem pěkném sestřihu "za úspěch".-) , nechám to už tak ).
Pave1 (4279)|22.2.2008 20:24
Pro Roberta:

abys neřekl, že jsem nevděčník .-) , tak tady si můžeš stáhnout hlavní část Rešova v původním provedení střihu, tedy pouze s ruchy (jinak je to stejné).

http://leteckaposta.cz/873106267 (142MB)

Je to kratší (bez začátku, pouze hlavní část) a o trochu větší (menší komprese), tak to má míň kostiček. To hlavní ale je, že můžeš porovnat tuhle verzi "bez hudby", jak ten střih působí trochu jinak (krom cca třech záběrů je zcela stejný, jako verze s hudbou, přesto dojem z výsledku je dík tomu audiu jiný). Lépe se z toho i čte, jestli je to tempo dobré nebo ne (hudba to přece jen "šoupla" trochu jinam, pro ideální výsledek by se to pro ní opravdu muselo trochu upravit).

Přes fakt, že ruchy v této verzi nejsou úplně dokončené, je ten rozdíl (v rytmu střihu) proti verzi s hudbou vidět (osobně mám tuhle verzi střihově radši, ta druhá je zase divácky vděčnější pro jiné pozorovatele).

Je to z toho rozdílu "z dojmu" z obou verzí líp čitelné.
robert.kotasek (777)|23.2.2008 10:00
Pavle - je to o kousek lepsi a taky se prikladam k tomu ze original zvuk je lepsi nez hudba... Porad ale mam Z NEKTERYCH zaberu (ne vsech) divny pocit.... (mozna ten rychly strih, mozna strih na neco jineho nez by bylo vhodne, mozna by to spravila v tech divnych mistech nejaka jina prolinacka, nevim...) Kazdopadne ten filmecek se mi hodne libi a ve spouste mistech je uzasny...
Jinak hodne se toho z tvych filmecku da naucit (kdyz ctes mezi radky) a hodne jsem zmenil pristup k nataceni. Takze DIK ;)

PS: Mozna by stacilo udelat o 1s kazdy zaber delsi... na celkove delce by to udelalo asi minutu ale celkovy dojem by byl uplne jiny, mozna... ;)
Pave1 (4279)|23.2.2008 10:41
Díky za názor .-) .

Všímám si, že to někde může být trochu jiné (to platí vždy .-) ). V tebou popisovaném celkovém dojmu tomu rozumím po svém (nespecifikoval jsi konkrétní místo) tak, že u několika konkrétních míst je tam stále nedotažená "zbytečná komplikovanost" (především místečko kolem části detailů "odtoku", kde by pasáž mohla být jednodušší = čitelnější, až k té pasáži dětí).

Pokud bych to já řekl "obecně", tak jsem si dnes vědom, že nejlepší "pomocí" (tomuto snímku) by bylo natočit namístě několik velmi pomalých panorám ze stativu, po celcích. Tím by se to celé výrazně zrytmizovalo (z hlediska střihu), protože rychlejší střih by zůstal víceméně jen u detailů, následujích vždy po několika pomalých záběrech panorám, zdobených kvalitními ruchy.

Jsem si tohoto vědom, "pomalý švenkr" bude v mé výbavě příště :-)

Až budu těch (celkem sedm ;) ) drobností skládat do jednoho cca 40min dlouhého filmu (možná ho ale rozdělím na dvě části), budu ty spojovací aneb úvodní části (a případné drobné "nedodělky") ještě korigovat, ve vztahu k tempu celku (trochu se to vždy změní, tím složením).

Na tomhle snímku je vidět, že byť byl snímán "lehkou rukou a okem" (řekněme bez větší přípravy), střihově už se docela vyvinul .-) . Přesto ještě zkusím to jedno či dvě místa v něm při následné kompletaci zklidnit (možná kouskem úvodní hudby, protažením několika záběrů, uvidíme podle "dojmu celku"). To pak ale začne být ten "dovolenkový biják" už poměrně nebezpečně pěkný, což nebyl tvůrčí záměr .-) !! (smyslem bylo zablbnout si s poměrně novou kamerou, dostat ji do ruky a vyzkoušet si ji pořádně, něco malého z toho pak cvičně šmiknout .-) ).

No, co nadělám.

Dík za komentáře :-) .

P.S. Roberte, natáčení je skvělý koníček, ta "volnost" že je jen na tobě, co natočíš, jakým úhlem a velikostí, staticky či v pohybu, jak to pak celé sešmikneš. Vzájemná inspirace je pak vždy velmi zajímavá, je to taky vždy obousměrný proces, takže opravdu díky za ty inspirace, dojmy a postřehy. Jak vidíš, u neprofi snímků je možné si se střihem hrát, nemusí to být hned hotové, můžeš zkoušet různé kombinace, snažit se z natočeného materiálu dostat víc, než jen "publicisticky pojaté inserty" (pokrývání rozhovorů "tematickými sledy" záběrů), hledat v něm "hlubší kombinace", brousit výsledek postupně do dokonalejšího tvaru - to u tvorby na zakázku není možné, tam kvalita musí být "vždy přijatelně (z hlediska prodejnosti) dobrá".
To je úplně jiná věc :D . A byť skuteční mistři profíci dokáží natočit nejen záběry "vždy prodejné", ale vždy i velmi pěkné (esteticky, umělecky), je to výsadou skutečně těch mistrů, kteří si dovolí práci, která jim tuto (i uměleckou) kvalitu neumožní realizovat (z důvodu např. komerčního spěchu) i odmítnout. Takhle si s tím pohrávat je velkou možností nás nadšenců (amatérů), kteří točíme pro radost. Někdy je tak střih (obsahově) zcela jasný (zpráva "o ..."), jindy je možností způsobů zpracování víc (zvlášť pocitové - ne popisné - dokumenty o přírodě často tuhle možnost poskytují). Jejich zpracování se tak může klidně nějaký čas vyvíjet, nemusí mít hned jednoznačný tvar, je to dokonce i zajímavé ;) .
robert.kotasek (777)|23.2.2008 11:35
[QUOTE=Pave1;166837]
Pokud bych to já řekl "obecně", tak jsem si dnes vědom, že nejlepší "pomocí" (tomuto snímku) by bylo natočit namístě několik velmi pomalých panorám ze stativu, po celcích. Tím by se to celé výrazně zrytmizovalo (z hlediska střihu), protože rychlejší střih by zůstal víceméně jen u detailů, následujích vždy po několika pomalých záběrech panorám, zdobených kvalitními ruchy.
Jsem si tohoto vědom, "pomalý švenkr" bude v mé výbavě příště :-)
[/QUOTE]

Presne tohle jsem mel na mysly...

A to co jsi rikal dal to je presne a vystizne... Nekdy se mi vubec neva kdyz pustim z kamery nesestrihany zaznam... ma taky neco do sebe... ;)

Jak rikam az bude trochu casu tak dam dohromady ten vystup na prasivou (sice jsem nemel stativ, takze je to takove rozkolebane, surove, ale i tak...) a poslu ti odkaz...

Bob
Pave1 (4279)|23.2.2008 16:40
dík za inspirace, rád se pak mrknu.

Zatím jsem to ještě jednou "cvičně" upravil :-) (dám sem pak odkaz).

měj se.
stayman (12393)|23.2.2008 18:20
Je to lepsie, ale aj tak tam mas dost zbytocnych-nic nehovoriacich zaberov, takze prestrihat a do kosa ! Ale o 80% je ten strih lepsi. No a najviac mi vadila rovnaka dlzka zaberov.
Pave1 (4279)|23.2.2008 23:20
Staymane, ten střih v druhé ukázce je beze změn proti první (jen v něm není hudba :D ).

Liší se jen pořadí třech záběrů :-) .

(ad/ ..ale o 80% je ten strih lepsi .-) ).
Pave1 (4279)|23.2.2008 23:25
Teď tady mám druhou střihově upravenou verzi s hudbou (střední pasáž po vodopádu je lehce změněná, jsou tam i kosmetická doladění některých rytmických pasáží), ale nechám ji chvilku vyhnít, abych veděl, která z těch dvou verzí s hudbou to nakonec vyhrááje ;) .

Jednu z nich si nechám, asi spíš tu druhou (neliší se tolik od první, ale je ještě o trochu lepší).
stayman (12393)|23.2.2008 23:30
[QUOTE=Pave1;166963]Staymane, ten střih v druhé ukázce je beze změn proti první (jen v něm není hudba :D ).

Liší se jen pořadí třech záběrů :-) .

(ad/ ..ale o 80% je ten strih lepsi .-) ).[/QUOTE]

Videl som len prvu a porovnavam to s nejakou, co si tu mal tak pred mesiacom. Druhu som nevidel.
Pave1 (4279)|23.2.2008 23:35
jo tááák, já už myslel že "vidíš" trávu růst :-) .

(druhá ukázka je na letecké poště, verze jen s ruchy; ta hudba v první se nasazovala na hotový střih a dělala trochu paseku, teď jsem to ještě znovu trochu upravil a na hotový sestřih jsem opět nakonec nasadil stejnou hudbu, ale trochu jinak a míň hlasitě a je to ok; nechám vyhnít, významně se to neměnilo tak to nechám už tak, bez uploudu ...)

To první byl opravdu spíš "předstřih" (lepší výběrka a pár pokusných kombinací, líp se mi to z toho dělá, tyhle pocitovky chtějí "cit" a čas; teď me čeká učesat zbytek a pak to sesadit a doplnit mapkama - tedy možná :D )
KrocanX (243)|24.2.2008 22:30
zdravim,
ukazka (ta prvni) je docela fajn, jak jiz bylo receno obcas to klepani kamery je dost rusive.. libila se mi na tom takova pohoda..pekne misto! jinak zvlastni je ten titulek na konci "videoproduce.cz" asi chybi pismenko ze?:) jenom takova sranda hehe..
mej te se
Pave1 (4279)|24.2.2008 22:38
Dík za názor.

klepání zlepšíme :-) , díky za jinak vcelku kladné hodnocení (písmenko vzadu nechybí, důvod je prostý, volný název domény .-) )
Pave1 (4279)|26.2.2008 00:32
Tak pro zvědavce je ke stažení ukázka Resovské vodpády, s hudbou, v doladěné verzi.

Záběry jsem upravil na hudbu tak, aby byly dostatečně dlouhé pro prohlídnutí (tedy v rámci mírně klipového zpracování téhle ukázky).
Rytmus se lepším sladěním hudby se střihem "zklidnil", poznatelně (ve střihu vypadl jen jeden záběr v první části, jinak vše co "do počtu" zůstalo jak bylo).

přeju pěkné pokoukání, ke stažení zde:
http://www.videoproduce.cz/images/resov_FIN_hudba.wmv (8min, 165MB, wmv 960x540)
robert.kotasek (777)|26.2.2008 08:29
Libi ;)
Je to klidnejsi

Na zacatku tam pekne funis ;) jde videt zes byl nemocny
Pekne vyzni kombinace zaberu celek-detail-celek tim je ten zaber jakoby ukonceny, nez kdyz se udela jen celek s detailem a pak uplne zaber na neco jineho...(zase jsem o neco chytrejsi... :) )

PS: pekne citelne vypravne, pekne jsi nas provedl... ;)
Pave1 (4279)|26.2.2008 15:07
jj, marod jsem byl silně (bohužel jo).

ad) celek - detail

- abych řekl pravdu, takhle to nerozebírám, šmik je intuitivní (vybíráš z jistého počtu dostupných záběrů nejlépe s jistým rozmyslem natočených, zkoušíš několik verzí tak, aby "se prodalo" to opravdu pěkné, co nejlépe).

Dík Roberte za skouknutí (už se mi to taky líbí, nesahám už na to, jen v kompletaci dozdobím ještě ten "zatím suchý" začátek, mapkou, krátkým komentem, nečo také ... :-) )

P.S. jestli můžeš, směruj mě roberte vždy trochu na konkrétní místa, pomůže to vytvořit si představu, co máš přesně na mysli.
Pave1 (4279)|26.2.2008 15:25
JInak kdo jste neviděl dříve jeskyni Na Pomezí, tak je tady chvilku ke stažení (148MB):

http://www.uloz.to/211608/jeskyne-litle.wmv

(klikněte na odkaz a pak nalezený soubor nejlépe uložte pomocí "save as")

148MB, 960x540, je to delší...

---


Sice mi někdo napsal, že to je příliš dlouhé a ne moc pěkné (myšleno pro broadcast .-) ), ale sešmikl jsem to tehdy hned po dovolené proto, že jeskyně NA Pomezí je jedna z nejkrásnějších v Česku.
Je to tak především prohlídka té jeskyně, šmiklá (tenkrát) sice "méně umělecky", zato však tak, aby se použila většina pěkných záběrů na různá zajímavá "zákoutí".

Oč méně "umělecký" je tak tento snímek, o to je v jistéém smyslu zajímavější (byť je tam množství neduhů, které by šly pečlivějším střihem obejít nebo trochu víc zamaskovat - není sil .-) ).

Přesto myslím ukázka stojí za vidění, celkový dojem tvoří tak trochu "mozaiku", ale dík jeskyni snad trochu zajímavou (prostě tohle dílko nemá vyšší umělecké ambice, berte jej jen "jak je", ke skouknutí).