Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaké miniDV kazety pro HD kameru?

siSINka (122)|12.2.2008 21:47
Pročítal jsem pár starších diskuzí na toto téma, názory se docela liší ;-)

Kupuji Canon HV20, co byste mi doporučili (v rozumné cenové relaci, použití na domácí video)? Předpokládám po natočení kazety ji (jako originál, u hodnotných nahrávek) archivovat a dále pracovat jen s překopírovaným záznamem na PC. Kromě toho na méněcenné záběry budu točit dokola cca 2 kazety.

Setkal jsem se tu i s názory, že by se měly používat pořád stejné kazety. Sice netuším proč, ale pokud ano - mám to brát jako konkrétní typ nebo jen jako značku (Sony, Panasonic,...).

Ještě jsem nezačal točit, kamera & spol. by měla dorazit v pátek - mám tedy čas se řádně připravit 8-)

Díky za vaše tipy!
Pave1 (4279)|12.2.2008 23:14
Tohle je individuální.

Obecně bys měl používat jeden druh kazet (miniDV od jednoho výrobce). používat nejlépe pouze standardní délku (60min, má silnější pás) a používat pouze SP mód nahrávání (ne LP, který pracuje na samé fyzické hranici možností mechaniky).

max. u jednoho výrobce existuje víc druhů, ty střídat můžeš zcela běžně - např. u Sony existují "levné a dražší (HDV)" pásky.
- např. Sony Premium se dají koupit v trojbalení (3ks) za cenu 180Kč, kvalitní HDV kazeta (na deluxe archiv) stojí 320 - 360Kč (což je cenově docela rozdíl, je ale opravdu bez dropů, pro extra spolehlivé natáčení).

Vím, že někdo má rád panasonic pásky (verze "pro"), někdo jiný Fuji, někdo Sony Premium (někdo jiné).


------

V nouzi pásky střídat můžeš, je ale dobré dbát na čistotu (např. v prašném prostředí zalepit mechaniku papírovou páskou, používat ochranné kryty nebo i nouzové pláštěnky z potravinové folie např. tam, kde vítr vane do mechaniky jemný písek), případně po "klimaticky extrémní" dovolené nechat třeba kameru i vyčistit v servisu.

I s tím servisem se názory různí, já osobně Sony kamery do servisu preventivně nedávám (měl jsem VX2000), Canon kamery naopak ano, ale dle provozu (při tuzemském natáčení stačí jednou za 4roky nechat zkontrolovat páskovou dráhu a kameru nechat vyčistit - lépe v únoru když mají servisy volněji než na poslední chvíli, je to dobrá prevence pro případné potencionální problémy, které se "na dovolené" špatně řeší).



Další možný problém je při koupi nové kamery - občas stane, že mechanika má nějakou nečistotu z výroby. Není to úplně ojedinělé, někdy stačí být trpělivý a první dvě tři kazety "vydržet", mechanika se vyčistí i používáním (nebo i rychlým přetočením nové kazety).

Tady lze doporučit především dobré vyzkoušení kamery (před důležitou cestou nejméně tři měsíce), nahrát alespoň 4hod záznamu, sledovat pečlivě případné šmrncy (dropy). Při případných problémech s novou kamerou (řekněme, že kamera na jedné kazetě několikrát šmrncne; obecně by měla nahrávat bez vad s tím, že občasný drop např. na jedné kazetě ze šesti je přijatelný poměr) je dobré novou kazetu rychle přetočit v mechanice (celou) tam a zpět, zkusit ji vyndat či zandat.
Opakuje-li se problém u nové kamery na více kazetách, je vhodné si koupit čistící kazetu (např. Sony za cca 600Kč), která se používá jednorázově, nikdy se nepřetáčí zpět a nikdy se nepoužívá "preventivně". Slouží k odstranění problému v terénu, případně k odstranění drobné nečistoty jinak čisté mechaniky. Nikdy se nepřetáčí a po vložení se dá play na MAX 10sec - ne víc, zkracuje to významně životnost kamery (hlav). Kazeta se založí, 10sec se dá play, pak stop a vyndá se. Je dobré mít takovou kazetu sebou na dovolené, pro řešení akutního "problému" (za cca deset let s miniDV jsem ale nikdy čistící kazetu v terénu nepotřeboval, ale mám ji a do zahraničí bych si ji určitě vzal sebou .-) )

Pokud JEDNO přečištění nezabere, nemá smysl huntovat novou kameru a je lepší zastavit se v autorizované záruční opravně (v servisu kameru přečistí a je to pak už ok).

----

Takže ano, je dobré u kamer Canon na začátku věnovat zvýšenou kontrolu kvalitě záznamu.

Poslední dobrá věc (u nové kamery) je kontrola kompaktibility nahrávek (nahranou HDV kazetu vezmi někam do prodejny a popros prodavače, že máš novou HDV kameru a prosíš o vyzkoušení nahrávky, zda ji jiná kamera přečte). V dobrém obchodě mají kamery připravené na vyzkoušení zákazníky a krátký test (stačí 10 - 20sec, poslouchej i zvuk) ti umožní.

---------------

To je vše, zní to možná trochu složitě, ale je to prosté. V 99pct je vše ok, občas nové kamera dá jeden či dva dropy (šmrncy) na kazetu, pomůže přečistit ji jednou čistící kazetou. Vyplatí se zkusit tu kompaktibilitu (přehratelnost nahrávek jinými kamerami), při problémech značkový servis umí seřídit páskovou dráhu tak, aby bylo vše vpořádku.

Osobně točím na Sony kazety (mé kameře víc "chutnají", mám cca 1 - 2 dropy na 10ks kazet Sony Premium, což je pro mě přijatelné). Pro důležité nahrávky nebo pro extrémní podmínky (jeskyně apod) používám Sony HDV.
čistící kazetu jsem nikdy osobně nepoužil, ale mám ji .-) . Problémy s mechanikou u Sony kamer jsou velmi ojedinělé (spolehlivé mechaniky), u Canon kamer je vhodné novou mechaniku vyzkoušet a prověřit. Pokud je v pořádku, slouží pak už bezproblémů, při nějakém problému servis umí mechaniku seřídit tak, že je pak už dlouhodobě zcela spolehlivá. Při drobné péči a snaze o čistotu nesjou problémy (nenechávej výtah mechaniky zbytečně otevřený, nenechávej kazety dlouhodobě v mechanice, v prašných podmínkách chraň kameru i nouzově třeba nějakou šálou či ručníkem, kterým ji omotáš, prach je největší nepřítel).

Pokud nějaká značka kazet dropuje, zkus třeba jinou (osobně nemám problém se Sony Premium, HDV je ale náročnější a výpadek narozdíl od DV je delší, cca 1,5 sec - celý GOP). Po počátečním prověření spolehlivosti už mechanice věnuju pouze běžnou pozornost.
siSINka (122)|13.2.2008 08:30
Díky moc za trpělivost a to množství rad. Zeptám se ještě na jednu drobnost: to, že chci nahrávat v HD rozlišení, má/nemá na výběr kazety vliv? Myslím srovnání s běžnou miniDV kamerou s 800.000 pixely; HD záznam "obsahuje" více dat...
MikeM (194)|13.2.2008 10:36
miniDV obsahuje porad stejne binarnich dat a to tolik na kolik je navrzena, cca 13GB. HD ma vice obrazovych dat ale stejne mnozstvi binarnich jako DV ale s vyssi kompresi, takze na kazetu se uklada porad stejne mnozstvi dat jak pro DV tak pro HDV.
Pave1 (4279)|13.2.2008 16:50
Tohle téma nikdy nezestárne, rady neškodí občas zopakovat (alespoň jsem si to sepsal a příště už to budu jen kopírovat .-) ).

Kvalita kazety a rozdíl DV vs HDV má vliv, ale nepřímý (objem zapisovaných dat je jak už výše napsal MikeM stejný):

Když je (pořádný) výpadek z kazety nahrané DV signálem (digi), znamená to šmrnc v podobě např. jedné řádky (čtverců makrobloků). Další frame už je ale kompresován samostatně, takže ten poškozený není.
Při výpadku u HDV je ale komprimovaná vždy celá skupina (myslím že u "PAL" kamer je to 12) snímků, při poškození jednoho je "nečitelná" celá skupina (GOP).

V tomto je tak HDV náročnější, neboť "stejný šmrnc" na kazetě způsobí větší výpadek v signálu (vlastní záznam na kazetu je ale stejný). Některé sw ho při nabírání "přejedou" (v místě je jen "zamrzlý" / zastavený obraz), jiné (dle nastavení preferencí) ne. Pak se klip v daném místě rozdělí a je třeba ho nabrat od toho místa znovu.

Kvalitní kazety se od těch méně kvalitních liší především v kvalitě použitého materiálu (mají odolnější pásy s větším sycením, takže jsou více odolné jak mechanicky- např. i proti dropoutům - tak magneticky - záznam na nich je "dlouhodobější"). Tyhle digi kazety ale používají velmi tvrdou magnetizaci (obecně je mnohonásobně odolnější než nějaké analog. pásky). Je to prostě otázka vložených investic, profesionálové mají větší náklady, takže používají i mnohem více odolné půlpalcové pásy v kazetách (s digi záznamem), pro neprofíky miniDV stačí.
Pave1 (4279)|13.2.2008 17:03
P.S. Samozřejmě že "play dropy" se nepočítají (to se občas stane). Při opětovném nahrání daného místa je ale záznam v pořádku (šmrncla si jen mechanika, záznam je vpořádku). Vadí dropy "nahrané" (při natáčení), ty jsou stále na stejném místě (i při opakovaném nabírání).

Pokud mechanika často dropuje (při přehrávání) je to důvod pro vyčištění v servisu (tady čistící kazeta nepomůže, neboť je mechanika zjevně hodně znečičtěná). Ale to je spíš případ profesionálů, kteří s DV či HDV kamerou natáčí prakticky neustále (u rodinných kameramanů se tohle nestává, pokud teda mechaniku nenamažou sádlem :D )
Pave1 (4279)|13.2.2008 23:06
a ještě jsem zapomněl odpovědět na dotaz, proč se nemají vlastně ty značky kazet střídat...

vrchní (tzv. otěrová) vrstva pásu v kazetě je "tlustá" (tenká :-) ?) několik mikronů a chrání (hodně "kovový") pás před klimatickými i jinými vlivy (přežeňme to a řekněme i např. před korozí, viď Troníku..).
Krom jiného i způsobuje, že pás lépe "klouže" přes díly mechaniky (má menší tření). Tato velmi tenká vrstva je tak jakési "ochranné mazadlo" (anglicky lubricant .-) ) a má u různých výrobců nepatrně jinou "hustotu či viskozitu", řekněme neodborně.

Jednotlivé díly mechaniky "otírají" tuto vrstvu, pokud tam dáš kazetu jiného výrobce, může se nepatrně jiné složení ochranné otěrové vrstvy mírně "nesnášet" s pozůstatky té původní, následně se na tahle místa může víc chytat nečistota nebo prach, který pak může (posunut páskem do mikronové štěrbiny hlav) způsobit častější výpadky (dropy).

"Promíchávání těchto ochranných otěrových vrstev" se proto moc nedoporučuje, pokud mechanika není kvalitní (robustní, např, DVCAM).

----

Proslavené byly právě pásky Sony, které zdá se skutečně mají nepatrně jinou "viskozitu" ochranné vrstvy, přechod na ně je tak často bez problémů, ale přechod opačným směrem z nich na jinou značku může někdy působit problémy (mně se tedy osvědčily, FUJI nebo Panasonic pásky si s mechanikou mé kamery "nerozuměly ".-) )

Pak ještě existují tzv "čuňácké kazety" (které z nějakého důvodu dokáží zadělat celou mechaniku, a to opravdu pořádně). Mohou být i úplně nové nebo naopak dlouho používané (v různých strojích..).

Tak proto se doporučuje moc výrobce (obchody s kazetami :-) ?) nestřídat, ale abych řekl pravdu, střídám Sony Premium s občasnými FUJI a Panasonik miniDV kazetami, a moc se s tím netrápím (v reálném provozu často nějaké kazety dostaneš a točíš..). Jen prostě nepoužívám nekvalitní/nevyzkoušené typy (PanasonikPro ano, FUJI ano) a celkem se nic neděje .-) .
Pave1 (4279)|13.2.2008 23:44
přidám ještě ukázky historického vývoje jednotlivých pásů (od dvoupalce na špulce k čtvrtpalci v "mini" kazetě):

- nejprve obří dvoupalcový Quadruplex (první "video" na světě byl AMPEX, kvadruplex převážel autobus :-) )
- pak solidně veliké jednopalcové špulky dodnes používaných "jednopalců C" (šikmá stopa na tomto pásu má délku kolem 40cm :D ; vynikající spolehlivý záznam vývojově pocházející z cca 70.let)
- zpravodajci na celém světě dodnes oblíbený formát BetacamSP, s půlpalcovými kazetami (zbavil je nasazování špulek ;) ), šířka stopy je 15mikrometrů, vrchol nasazení měl v 80. - 90.letech)
- digitální půlpalcové kazety (DigitalBetacam, IMX, žluté SX atd; nastupovaly kolem roku 1995 - 8)
- "poloprofi" velké DVCAM a malé miniDV/DVCAM kazety "ruček", pás v nich má šíři 1/4 palce (DVCAM má 15mikrometrů šířku stopy, DV jen 10mikrometrů, tedy v SP režimu, v LP ještě míň; první spotřební miniDV kamery s cenou pod "magickou" konzumní hranicí 30k jsem u nás registroval v roce 1998, byl to myslím model JVC s cenou 27k, který lákal z reklamních tabulí kolemjdoucí).
- HDV kamery (nástup spotřebních kamer s cenou kolem 30k odstartovala jednočipovka Sony HC1, kolem roku 2005 tuším..)

----

HDV kazeta Sony (320 - 360Kč):
http://www.sony.co.uk/view/ShowProduct.action?product=DVM63HDV&site=odw_en_GB&imageType=Main&category=CTV+DV

HDV MASTER kazeta Sony (730Kč)
http://b2b.sony.com/Solutions/subcategory/recordable-media/professional-media/dvcam
zz Ampex VR-1000 - The first VTR - Courtesy of Ampex.jpg z z Quadruplex video.jpg z Sony BVH-3000 jednopalec.jpg betacamsp_z1.jpg DigitalBetacam.jpg Betacam_SX.jpg dvcam_velka_a_miniDV_kazeta.jpg Sony_HDV_kazeta_DVM63HDV.jpg
tjanuska (19)|14.2.2008 09:15
2 Pave1: Dík, skvělá exkurze do historie.
siSINka (122)|14.2.2008 09:53
Taky moc děkuji.

Nakonec jsem pořídil tyhle: Panasonic AY-DVM60YE 60 minut Profesional. Snad jsem neprovedl nějakou pitomost.
(...opravdu těžké rozhodování, pět lidí = pět názorů...)
Saxel (2279)|14.2.2008 21:01
V mé HV20 používám stejné kazety asi 8 měsíců a zatím bez problémů. Jednu mám už mnohokrát opakovaně přetočenou (novým záznamem) a pořád je bezvadná.
Krtek (1279)|15.2.2008 10:46
[QUOTE=siSINka;165799]Taky moc děkuji.

Nakonec jsem pořídil tyhle: Panasonic AY-DVM60YE 60 minut Profesional. Snad jsem neprovedl nějakou pitomost.
(...opravdu těžké rozhodování, pět lidí = pět názorů...)[/QUOTE]

Pokud budeš používat stejnou značku, tak v pohodě. Dle mého názoru jsou tyhle kazety zbytečně drahé a stejnou službu Ti poskytnou i levnější Panasonic DVC, či Fuji DVC. Hlavně nekupuj Sony kazety.
MikeM (194)|15.2.2008 15:20
Ja mam HV20 a po precteni prispevku na vsech moznych forech jsem sel do Fuji.
majkicz (872)|18.4.2008 16:05
[QUOTE=Krtek;165906]Pokud budeš používat stejnou značku, tak v pohodě. Dle mého názoru jsou tyhle kazety zbytečně drahé a stejnou službu Ti poskytnou i levnější Panasonic DVC, či Fuji DVC. Hlavně nekupuj Sony kazety.[/QUOTE]

Proc ne Sony? A vynechte prosim zbytecny rozbor o padelcich.
Diky za info.
Pitomec (10211)|18.4.2008 17:12
A proč ano? Sony je něco extra? Zatím co páska (vyjma DVCAM), to humus...
Libor7 (33)|18.4.2008 18:51
Taky používám Panasonic AY-DVM60YE , bez problémů. Navíc je mám za 130kč, což se mi jeví výhodné.
Levnější Sony nedoporučuji, dost špiní hlavy.
majkicz (872)|18.4.2008 19:59
Fakt? Zajimave, ze 4 roky fungujeme bez problemu...
stayman (12393)|19.4.2008 01:06
Tiez pouzivam len tie Sony, dokonca tie najlacnejsie (60,-sk/ks). Uplne bezproblemove, to sa o Panasonicoch povedat neda, dva tri frame na kazdej paske je prec :-k Fuji su taky neutral, ale vypadne aj tam snimok. Bavim sa o zazname HDV, nie DV, tam je to asi jedno aku kazetu.
majkicz (872)|20.4.2008 13:16
No ja se ptam hlavne z toho duvodu, ze pritelkyne sla koupit DV kazety a prodejce najednou na ni vybafl, ze at tyhle nebere, ze vseobecne SONY DV kazety jsou shit, ze to neni kvalita atd. atd. atd. Tak prisla domu cela znechucena a vystrasena, ze co to 4 roky do te kamery strkame za smejdy...
stayman (12393)|20.4.2008 14:33
V TV si tiez stazuju, ze zasieraju hlavy, ja ich pouzivam 2roky a v pohode, tak si vyber.