Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chvění a poskakování obrazu u CRT - jen u bílé barvy

Martin Suchánek (85)|11.2.2008 16:59
Mám pocit že jsem tento nešvar viděl u vícero CRT, mohu něco dělat s tím, že se mi obraz chvěje až poskakuje, když větší část obrazovky obsahuje bílou barvu? Řekl bych, že na RF to nedělá, pouze přes SCART. Musel jsem si pořídit satelit a kvůli téhle nepříjemnosti to přece nebudu pouštět přes koax :-(. Dík za každé nakopnutí.
miki1cz (15)|12.2.2008 09:36
Nevím, co máš za TV, ale u starších bylo větinou nutné servisně ubrat úrovně bílé (fyzicky potenciometrem). Je to chvění možné připodobnit třesu do stran a u celistvějších ploch nastane až rozpad obrazu?
Martin Suchánek (85)|12.2.2008 18:20
Ano, zhruba tak. Ted u TV nejsem, ale mam pocit, ze poskakuje nahoru a dolu a pokud je bile moc tak najednou skace hodne (zaroven se docela slusne zvysi brum z repro). Je to otravne az nekoukatelne, nicmene stale jeste nechci menit za placatou TV, neb lacine mi spis ublizi a nejsem vizualni netopyr, abych si kupoval slusnou TV za 30kKc :-(. S ubranim te bile barvy si asi neporadim, co? Jinak se omlouvam za posdni reakce na svoje vlakno, ale upozorneni na prispevek mi neprojde na @tiscali.cz ... Jeste bych mohl doplnit tu TV, je to bohuzel zrejme slusny sunt, co si poridila v Kauflandu! manzelka, kdyz jeste mou manzelkou nebyla. Je to Morava CTV 2906 a vyrobou to bude Turecko...
artam (1147)|12.2.2008 18:58
Jj, zhruba ako pise miki1cz.
Tato situacia nastava vacsinou starnutim (vysychanim) elektrolytov v signalovej ceste a u napajania, tym sa posuvaju pracovne body video zosilnovacov a potom dochadza k ich prebudeniu a posunutiu urovni synchra mimo toleranciu - no a vysledkom je rozhodeny obraz. S tym neurobis nic, jedine (ak sa to vobec da, zavisi od konstrukcie) v servise stiahnut uroven bielej v Y kanali este pred rozbocenim do sync.
Ten TV ma zrejme svoje dni spocitane.
Martin Suchánek (85)|12.2.2008 20:09
No, moc me to nepotesilo........a jak si mam vysvetlit, ze kdyz se koukam pres UHF na analog tak je bila ok?
VTronik (20)|12.2.2008 20:19
[QUOTE=Martin Suchánek;165636]No, moc me to nepotesilo........a jak si mam vysvetlit, ze kdyz se koukam pres UHF na analog tak je bila ok?[/QUOTE]

Vysvětlení je jednoduché, ošizený vstup SCART a nesprávně nastavená úroveň video signálu z něj vstupující do dalších obvodů televize. Tím dochází k přebuzení a krátkodobým ztrátám synchronizace (trhání obrazu při bílé) vlivem příliš velkého rozkmitu signálu (špička-špička je mezi bílou a vrcholem synchropulzu v signálu, který je tím ořezáván a špatně detekován příslušným obvodem). Na vině mohou být (a často bývají) i vysychající elity na video cestě.
Doma je tento problém bez příslušných znalostí těžko řešitelný, součástkově levný, bohužel ta práce...
Martin Suchánek (85)|12.2.2008 20:35
ja velmi dekuji za vyjasneni. Bohuzel to asi nema cenu resit, davat si DVB-S pres koax mi pripadne jako blbost, takze to jeste nejakou dobu vydrzim a pak pujde ze strane. Je nesmim koukat na skoky na lyzich a jine bile ptakoviny :-). Jeste jednou diky vsem. MS