Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mpeg Video Wizard DVD (Womble) - 16:9 a 4:3

Prcik86 (12)|2.2.2008 12:42
Zdrojové video je z kamery Panasonic SDR-S150ES, natáčím ve formátu 16:9. Paramety videa z mediainfo:

Video #0
Codec : MPEG-2 Video
PlayTime : 13s 160ms
Bit rate : 9558 Kbps
Bit rate mode : CBR
Width : 704
Height : 576
Aspect ratio : 4/3
Frame rate : 25 fps
Bits/(Pixel*Frame) : 0.943
Delay : 24603

Problém je v tom, že jakmile vi Womblu přidám do videa nějaký přechod mezi scénami nebo třeba titulky, tak se ta část videa renderuje (čemuž rozumím), ale pak je výsledné video (pouze ty části kde se renderovalo neboli se přidávali nějaké efekty, titulky a pod. ) zobrazováno jako 4:3 !!! Takže mi to vlastně v přehrávači v průběhu přehrávání na PC mění poměr stran (ta část videa s efekty je samozřejmě smrštěná)... co s tím? Zřejmě bude asi něco v nastavení ve womblu..? Děkuji za případné rady.
Prcik86 (12)|13.2.2008 13:00
No tak lidi, fakt nevíte? Nebo aspoň netušíte? Snad nejsem sám kdo cpe širokoúhlé video do Womblu... jestli nedostanu odpověď na Tvfreak tak kde jinde?
StD (8612)|13.2.2008 13:44
Dyk jsi si odpověděl na to PROČ sám tím výpisem, ve kterém máš chybně hlavičku...

Quote:
Video #0
Codec : MPEG-2 Video
PlayTime : 13s 160ms
Bit rate : 9558 Kbps
Bit rate mode : CBR
Width : 704
Height : 576
[COLOR="DarkRed"]Aspect ratio : 4/3[/COLOR]
Frame rate : 25 fps
Bits/(Pixel*Frame) : 0.943
Delay : 24603

Womble to podle ní aplikuje (ty přechody) SPRÁVNĚ. :-E Chyba opět mezi klávesnicí a židlí.
BTW: Máš tam taky dost vysoký bitrate...
Prcik86 (12)|15.2.2008 15:04
Dobře, Womble ty přechody aplikuje podle té hlavičky kde je AR=4:3. Tak už vím PROČ. Nepopírám tvrzení, že je chyba mezi klávesnicí a židlí, jelikož jsem ve zpracování videa začátečník. Hodil by se mi ale taky způsob, jak tento problém vyřešit? Co to znamená, že tam je CHYBNĚ hlavička? Z tý kamery to prostě takto leze a mám za to, že je to i správně (hraje tam snad hlavní roli PAR, díky němuž se to při zobrazování roztáhne na 16:9).... nebo se pletu? Má se ta hlavička nějakým programem změnit na 16:9? Díky za případné rady....
StD (8612)|15.2.2008 15:31
Změníš si ji třeba rovnou v tom Womblu při Exportu (pod Video nastavení Expert) - už jsem sem jinde dával ten obrázek Xkrát, stačí hledat a číst...
Prcik86 (12)|16.2.2008 18:18
Video-expert-změna PAR na 16:9 >>> to jsem samozřejmě zkoušel ale nepomůže to (část videa s efektama se zdá být v pořádku ale ostatní je zase ještě navíc roztažené z 16:9 na něco ještě víc širokoúhlýho) a jestli se nepletu tak je to i trochu logický, že to roztáhne i to původní video.... Nebo jsem nějak úplně mimo mísu???
Chalupář (39)|16.2.2008 19:44
Dotaz:
použil jsi ke stažení od počitadla soft od Panáka?
V tom by mohl být také problém.
Alf (888)|17.2.2008 09:38
[QUOTE=Prcik86;165931]...Má se ta hlavička nějakým programem změnit na 16:9? Díky za případné rady....[/QUOTE]
Zkus DVDPatcher.
V každém případě je ale divné, že máš 4/3. Zkontroluj si nastavení kamery.
Prcik86 (12)|17.2.2008 15:27
to Alf:
Proč je divné, že AR=4:3 ? Jedná se přeci o záznam, kde pixely nejsou čvercové ale obdélníkové, a proto se pak podle příslušné hodnoty PAR při přehrávání roztáhnou a je z toho 16:9 což je správně. Ten můj holý (surový) záznam přímo z kamery bez jakýchkoli úprav se normálně zobrazuje správně 16:9, ikdyž je AR=4:3.
DVD patcher jsem teď zkoušel. změnil jsem v hlavice AR na 16:9 ale nepomohlo to.

Začínám trochu pochybovat, že je problém v AR = 4:3......

To Chalupář:
Ano, použil jsem přímo soft od Panasonicu.
I když se mi to zdá dost nepravděpodobné, tak jsem ještě naopak zkusil použít soubory přímo z kamery (na sd kartě v kameře jsou uloženy přímo soubory s koncovkou mod, až software od Panasonicu to pak převádí na koncovku mpeg, kterou jsem celou dobu používal). Výsledek ale opět stejný.
Jen mě napadá trochu mimo téma, že by bylo při mých dalších editacích lepší používat přímo soubory s kamery s koncovkou mod, jelikož př i převodu mod->mpg softwarem od panasonicu zbytečně ztratím kvalitu záznamu ještě před jeho střihem...

Tak co s tím?

Ještě možná takový dodatek: na SD kartě v kameře jsou ke každému souboru s kocovkou MOD i soubory s koncovkou MOI. Po získání záznamu z kamery přiloženým programem od Panasonicu jsou jako výsledek soubory s koncovkou MPG a ke každému soubory s koncovkou MTV. Soubory MTV (případně MOI) nevím na co jsou a myslím, že asi nemají nic společného s mým problémem....
Alf (888)|17.2.2008 19:20
Měl jsi v DVD Patcheru nastavenou změnu pro celý soubor?
Prcik86 (12)|18.2.2008 14:14
Ano, zkoušel jak změnu v hlavičce tak i změnu v celém souboru (entire file). Výsledek žádný - stále si to ty efekty aplikuje na AR=4:3. Doufám, že nedělám něco, co je pro vás banální, špatně......
Alf (888)|18.2.2008 18:22
Hoď sem screen toho DVD Patcheru. Třeba na něco přijdeme.
Prcik86 (12)|19.2.2008 09:21
Viz příloha.
peco (772)|19.2.2008 12:36
Ako si mu zmenil hlavicku na 16:9, ked vo vypise vystupu mas stale 4:3 ????

A k tomu womble, pokial video strem 4:3 nenesie v sebe info o tom ze je anamorfny, tak sa k nemu bude spravat ako ku 4:3. Ale to uz vies:

Ten tvoj *.mod demuxni na m2v a mp2 (alebo mpv a mpa) a potom nacitaj do DVDPatchera len videostream a tomu zmen hlavicku na 16:9. Vo vystupnom vypise DVDPatchera to musis mat 16:9. Potom mux na *.mpg a to nacitaj pre editaciu do womble.

Proste ti z kamery do PC lezie video stream so spatnou hlavickou. S tym asi neurobis nic. To su tie hlupe problemy SD a HDD kamier.

/edit:
nahod maly kus toho *.MOD a vyskusam to u seba.
Alf (888)|20.2.2008 18:29
Prcik86
Mám v PC shodou okolností pár klipů z SDR 250-ky. Ať dělám, co dělám, tebou popisovaný efekt po protažení přes MVW nedocílím. Tak nevím...
Prcik86 (12)|22.2.2008 20:22
To Alf:
To že ti to u 250ky nedělá je možný, ale já si to fakt nevymýšlím....

To Paco:
Ten výpis co tam je, je vstupní. Trochu nešikovně jsem udělal screen ještě před tím než jsem to patchnul. Normálně se tam pak samozřejmě objeví výstupní výpis s 16:9 (i mediainfo to hlásí).
Jinak ten vzorek je zde: http://uloz.to/204782/MOV004.MOD
Ten postup co popisuješ ještě zkusím, ale nevím nevím jestli to půjde reálně aplikovat, když těch videí z kamery je vždy hodně, to bych trávil hodiny u Muxu a Demuxu než bych přešel na samotný střih, jedině nějak dávkově....
Dík, že se mi na to mrkneš.....
Alf (888)|23.2.2008 11:14
Zkusil jsem si ten klip hodit v MVW dvakrát za sebou s přechodem fade a žádný problém...
peco (772)|23.2.2008 17:16
Prcik86 ake prechody si konkretne daval?
Prcik86 (12)|23.2.2008 17:33
Tak to je mi teda záhada.. teď už teda vůbec nevím co dělám blbě... Zkoušel jsem hned ten první efekt Add Dissolve a taky titulky - obojí dělalo zmíněné problémy. Teď jsem zkoušel i ten fade a dělá to také. Není to nějakou špatnou verzi wizardu (Mpeg Video Wizard DVD (December 2008 Update [12/14]))? Instalačka má 13,5MB. Nemůžeš mi sem Alfe napsat nějaký postup činností jak jsi toho docílil? Co jsi kde v jakém nastavení měnil a co nechal stejné......
peco (772)|23.2.2008 18:28
Tak som to teraz vyskusal vo womble

1. nemenil som ziadne parametre tvojho *.mod a nahodil som ho do timeline womble asi 2x, strihol a nahodil 2d a 3d prechody na vystup som to posielal bez zmeny nastavenia nie cez cervene tlacidlo export ale cez export tlacidlo hore (obrazok kazety) 0001.mpg

2. zmenil som parametre *.mod na 16:9 v DVDPatcher ako entire file (lebo len zmenu hlavicky womble nechcel akceptovat)



nahodil do timeline niekolkokrat strihol a dodal prelinacky. Vysledok 0002.mpg

V oboch pripadoch su prelinacky OK rovnake ako video, v prvom ako 4:3 anamorfne a v druhom ako 16:9.

Je jasne, ze najlepsie je nerobit ziaden patch a po exporte je vsjo OK. Aky problem je u teba fakt neviem.

Vyskusal som este menit len hlavicku v DVDPatcher ale womble to nezozral . Tak som Patcheru podhodil demuxnuty video stream, tomu zmenil len hlavicku a womble to bral, akurat je pri takto demuxnutom streame dalsi problem s audiom pri strihu a prelinackach, pretoze audio a video nie su zgrupene.

[COLOR=Red]/edit: linky na vysledne videa su direct, takze idu stiahnut bez cakania[/COLOR]
StD (8612)|23.2.2008 18:55
Hoši pozor, TITULKY, tam už jsem se i já s titulkovacím editorem dostal do problemů, nejen těch, co tu kdysi popisoval myslím Pitomec. Zkoušejte to raději bez nich.
Prcik86 (12)|8.3.2008 18:15
Sehnal jsem si jinou verzi Womblu a vše chodí tak jak má. Měl jsem to udělat hned.... Jinak díky všem zúčastněným za snahu a pomoc při řešení tohoto problému. Důvod proč to dělalo to co to dělalo už se asi nikdy nedovím ale hlavně že je s jinou verzí vše ok. Ještě jednou díky.