Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak vytvořit domácí video v HD kvalitě ?

vomic (671)|1.2.2008 09:56
Netušíte někdo jeli program který z MPEG nahrávky z HDD kamery umí vytvořit a ideálně i zeditovat video v HD kvalitě například ve formátu .mkv v kvalitě 720p či 1080p ?

Rád bych si uložil domácí video z kamery v co nejvyšším rozlišení - kameru mám HDD SONY SRU190 a vůbec mi nevadí že třeba .mkv dneska žádný DVD přehrávač nepodporuje - co není dnes bude zítra normální standart.

Uplně ideální by byl převod do formátu který používá Blueray ... bohužel nevím jaký formát to je. No prostě mi jde o kvalitu videa co nejvyšší možnou ?

Nechci to dělat na pouze DVD kvalitu například programem Womble.

PS: prosím nepiště mi nevýhody HDD kamery ... jsem si jich vědom ale mám k ní své důvody které nechci diskutovat ...
jibarr (792)|1.2.2008 10:27
Nemá náhodou tahle kamera jen klasické rozlišení 720x576 v mpeg-2 ???. Nikde jsem u ní o větším rozlišení nečetl. Pak by ukládání do vysokého rozlišení bylo o ničem.
Pošli odkaz se specifikací /hlavně rozlišení/. Pak se to dá řešit.
Krtek (1279)|1.2.2008 10:44
V jakém formátu ukládá Blu-ray by mě také zajímalo.
Radoo (1302)|1.2.2008 10:50
Opatřete si poslední Nero, pálí rovnou Blu Ray, nebo data uložíte v Blu Ray struktuře na HDD, či DVD.
Příponu si nepamatuju, ale formát je to H.264 AVC
stayman (12393)|1.2.2008 10:52
[QUOTE=Krtek;164019]V jakém formátu ukládá Blu-ray by mě také zajímalo.[/QUOTE]

Trebars aj v tom, co ty nevies ani zapnut na svojej kamere :D:D:D

http://sk.wikipedia.org/wiki/Blu-ray
http://www.blu-ray.com/faq/#bluray_video_codecs
http://www.sony.sk/view/ShowArticle.action?article=1182234914804&site=odw_sk_SK
Pave1 (4279)|1.2.2008 11:24
nepletl bych dvě věci - kompresi vlastního videa (mpeg2, mpeg2 HDV, mpeg4 AVC)

a strukturu souborů nějakého HD DVD disku (kde jsou uložené kapitoly, tlačítka, video a zvuk jsou "překopány" ideálně bez změny komprese do struktury VOB souborů v HD verzi, atd).

-------

Pro střih HD videa je důležité znát tu kompresi (dnes jsou prakticky dvě hlavní - mpeg2 HDV na pásku, mpeg4 AVC na všem ostatním - pokud tedy zůstaneme pouze u HD rozlišení)

Pro pozdější authoring (do čehokoliv co do té doby někdo vymyslí :-) ) je nutné mít HD master - soubor nebo záznam na kazetě s výsledným sestřihem v HD rozlišení.

buď v HDV nebo v AVC, ideálně v nejvyšší možné kvalitě odpovídající kvalitě zdroje (u HDV kamer HDV master, pro AVC kamery AVC master). Authoringový program dokáže z těchto videí už HD placku vyrobit (buď s přepočtem nebo bez, ale principielně je vhodné mít master ve stejné kompresi, jakou měl zdroj, přepočítávat to nějak "dopředu" pro fiktivní HD placku nemá dle mého soudu smysl).
jibarr (792)|1.2.2008 12:22
[quote=Krtek;164019]V jakém formátu ukládá Blu-ray by mě také zajímalo.[/quote]

Pokud jde o koncovku na datový disk, tak je jich několik. mp4, avc, MTS... Když to uložím jako disk, tak to vytvoří folder BDMV a v něm je v souboru STREAM video uloženo jako: .m2ts.



U originálů nevím.
tramin (74)|14.2.2008 11:32
A když uložím a upravím video na hard disku,přehraji ho potom z HD ?mám Canon hv20 dík
jibarr (792)|14.2.2008 13:33
[quote=tramin;165812]A když uložím a upravím video na hard disku,přehraji ho potom z HD ?mám Canon hv20 dík[/quote]

Nevím co tím přesně mysíš. Pokud video z HV-20 zpracuješ v PC, tak si ho můžeš pro svoje účely vypálit jako DVD, BR atp. Nebo uložit jako soubor dle potřeby. Např. mpeg-4, mpeg-2, (avchd, hd-divx atp)........... V PC tohle všechno přehraješ. Pokud máš pro to nainstalovanou podporu.
tramin (74)|14.2.2008 13:54
dík,právě tohle jsem myslel(přehrát to normálně ze složky na HD bez vypalování na DVD)
Radoo (1302)|14.2.2008 18:09
to ti pc nepřehraje ten soubor tak jak ho máš z kamery v mpeg... ?
Pave1 (4279)|14.2.2008 20:12
HDV kamery soubory posílají jako "stream dat" (narozdíl od kamer s pevným diskem, kde se tento stream rovnou uloží v kameře a z disku kamery se pak jen KOPÍRUJE).
u HDV kamer se ale nahrávka nekopíruje, kamera posílá data jako stream (proud dat s přesnou časovou sousledností) a střihový program tato data "zachytává" (CAPTURE) a ukládá na disk (podle druhu programu v různých formátech či kodecích).

HDV je obecně v základu uloženo jako soubor s koncovkou "m2t" (mpeg2 zabalený v transportním streamu, což přináší větší ochranu dat při přenosu). Tento soubor je možné přehrát pomocí přehrávačů, které m2t podporují (VLC, Nero ShowTime2 atd). Koncovku můžeš taky (dočasně) přejmenovat na m2p (pak ho přehraje víc přehrávačů). Některé programy ale nabíraná data ukládají do svých "formátů", které nejdou přímo přehrát (většina běžných neprofi programů ale nabírá do přímo "přehratelné podoby" - koncovky m2t, m2p, mpg, mpeg apod).

Je tak třeba rozlišovat "kopírování souborů" (kamer s pevným diskem) od CAPTURE/zachytávání proudu dat (kamer s kazetovou mechanikou).

---------

Třetím krokem (po zpracování) je samozřejmě možnost sestřih uložit zpět na pásku (export to tape), odkud ji můžeš přehrávat přes HDMI konektor, případně můžeš z původního HDV (m2t souboru s cca 14GB/ 1hod záznamu) vyrobit "distribuční verzi" videa - více komprimovanou pro běžné prohlížení (ve formátech, které podporuje tvůj program v možnostech export to file - ulož jako soubor).
Pytkin (7947)|14.2.2008 23:59
HD kodekov je samozrejme plna rit .. nie len HDV (mpeg2) a AVC (mpeg4) .. Cize clovek moze mat material v hocicom ..