Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVI a zvuk - jak je to?

Perun (38)|28.1.2008 11:27
Už to tady asi bylo ale názory se dost různí - jak je to tedy?

...mám v podlaze ukrytý kabel DVI, který mi propojuje počítač (DVI výstup) s TV (vstup přes redukci do HDMI), zvuk mám zatím vedený jiným kabelem do reprosoustavy. Když bych chtěl dostat do TV dostat i zvuk, lze jej vést přes DVI kabel, nebo bych jej musel vyměnit za HDMI? (musel bych rozebrat podlahu, což se mi pochopitelně nechce!) Existuje nějáká redukce, která by mi sloučila zvuk (SPDIF) s videem (DVI)?????

Díky za odpovědi.
petrprv (281)|28.1.2008 11:55
Asi to vyzkousej. Ja mam ATI grafiku s DVI vystupem, na ni je od nich redukce na HDMI a dal uz mam jen HDMI kabel a zvuk funguje. Ono DVI a DHMI je asi totez, i podle popisu a zapojeni tam jdou stejne jen data a ten zvuk asi nejde po jinych dratech, ale jen je pribalen do datoveho toku.
robert.kotasek (777)|28.1.2008 12:23
petrprv: asi mas visty, ze?
robert.kotasek (777)|28.1.2008 12:27
Perun: aby ti vedl zvuk z graficke karty, tak ta karta to 1. musi umet, 2. pod XP to nejede (alespon me ne - ale budu zanedlouho reinstalovat, a zkusim to znovu - jde o soundbridge, ktery kdyz nainstaluji, tak mi zamrzne, tesne pred spustenim, komp...) Ten soundbridge by mel urcite fungovat pod vistami, a vlastne prevadi zvuk do hdmi (dvi) vystupu...
petrprv (281)|28.1.2008 13:12
Mam jen WinXP a ATI 2600. A jede to v pohode, jen me nesel prostorovy zvuk (jen stereo), ale pak jsem doinstaloval AC3filter a ted me to uz jede komplet. Ten zvuk ti nejde vubec??
Tam totiz pak mas (pokud mas?) 2 zvukove karty a najednou muze hrat jen jedna. Aspon ja musim v ovladaci prepnout jestli bude hrat ATI karta nebo bude hrat zvukovka, co je primo na desce. Mozna se jen musis podivat do rizeni hlasitosti co je zrovna jako aktivni pro zvuk.
robert.kotasek (777)|28.1.2008 14:09
petrprv: aha, tak uz vim (alespon si myslim) - musim v biosu vypnou zvukovku a pak asi pojede... mam taky 2600pro na AGP. kazdopadne uz mam davno vyreseno jinak a jsem spokojenejsi s mym resenim... ;) pouzil jsem digitalni koax 10m a napojil primo do av receiveru... takhle si alespon muzu poustet mp3 i bez zapnute tv... Ale diky za tvuj prispevek (pomohl) (kabel 10m spdif 250,-, 10m hdmi 630,- )

PS: od te doby co mam avr uz nepoustim vubec zvuk pres tv (neda se to vubec srovnat)
-Vl- (366)|28.1.2008 15:37
[QUOTE=robert.kotasek;163478]petrprv: aha, tak uz vim (alespon si myslim) - musim v biosu vypnou zvukovku a pak asi pojede... mam taky 2600pro na AGP.[/QUOTE]

AGP verze zvukovku nemají.
Perun (38)|28.1.2008 15:59
..některé ATI grafické karty od Sapphire mají SPDIF vstup, existují i verze pro AGP ale je jich málo.. znamená to, že když budu mít tuto kartu (ta má VGA a HDMI výstupy), napojím HDMI-DVI redukci na začátku a DVI-HDMI redukci na konci, tak mi ten DVI kabel převede i zvuk? je to trochu krkolomné, ale lepší dvě redukce navíc, než rozebírat plovoučku pod kterou mám jen DVI kabel..
Perun (38)|28.1.2008 16:05
To petrprv: a zvuk jsi do grafiky dostal jak? ta tvá karta má SPDIF-in nebo to tam jde přes sběrnici?
Máš verzi AGP nebi PCI-e?
-Vl- (366)|28.1.2008 16:12
[QUOTE=Perun;163485]..některé ATI grafické karty od Sapphire mají SPDIF vstup, existují i verze pro AGP ale je jich málo.. znamená to, že když budu mít tuto kartu (ta má VGA a HDMI výstupy), napojím HDMI-DVI redukci na začátku a DVI-HDMI redukci na konci, tak mi ten DVI kabel převede i zvuk? je to trochu krkolomné, ale lepší dvě redukce navíc, než rozebírat plovoučku pod kterou mám jen DVI kabel..[/QUOTE]

Teoreticky by to mohlo chodit, ale ty dvě redukce můžou ten signál dost utlumit a přenos je pak s chybama nebo žádný.
petrprv (281)|28.1.2008 20:45
Perun: Ta grafika na PCI-e ATI 2600XT ma primo na sobe zvukovou kartu, takze nic nepripojujes a take nedostanes ten zvuk z ni jinak nez pres HDMI kabel.

Robert.Kotasek: V biosu nic vypinat nemusis. Zalezi asi i jake pouzivas ovladace. Ja mam Asus verzi a primo v ovladacich od Asusu je v tom balicku i ovladac na zvukovku, takze asi to musis mit hlavne nainstalovane.I v systemu vidis, ze jsou 2 zvukove karty, ta jedna se jmenuje nejak ATI neco ... A jak jsem uz psal. Jen kliknes vpravo dole na ikonku zvuku a primo v tom si vyberu v zalozkach jestli ma byt vytup zvuku pres jednu nebo druhou zvukovku. Proste tam jsou obe dve. Jinak s tebou souhlasim, ja mam take natazeny 5m obyc stineny jednodrat a to primo zapojene do AV Receiveru a funguje to velmi dobre. Jen me trvalo nez jsem rozjel ten prostorovy zvuk, musis mit AC3filter. Jeste musim vyzkouset, jestli jde protlacit tento zvuk i po HDMI do TV a z ni po optice do AV receiveru. Mam totiz i vystup z TV pripojeny do AVR. Skoda, ze AVR ma jen 2 opticke vstupy. Koaxialni vystup u me ma jen PC. DVD, satelit a TV davaji pouze optiku.
-Vl- (366)|28.1.2008 20:50
[QUOTE=petrprv;163511]Perun: Ta grafika na PCI-e ATI 2600XT ma primo na sobe zvukovou kartu, takze nic nepripojujes a take nedostanes ten zvuk z ni jinak nez pres HDMI kabel.

Robert.Kotasek: V biosu nic vypinat nemusis. Zalezi asi i jake pouzivas ovladace. Ja mam Asus verzi a primo v ovladacich od Asusu je v tom balicku i ovladac na zvukovku, takze asi to musis mit hlavne nainstalovane.I v systemu vidis, ze jsou 2 zvukove karty, ta jedna se jmenuje nejak ATI neco ... A jak jsem uz psal. Jen kliknes vpravo dole na ikonku zvuku a primo v tom si vyberu v zalozkach jestli ma byt vytup zvuku pres jednu nebo druhou zvukovku. Proste tam jsou obe dve.[/QUOTE]

AGP verze HD2600 co má Kotásek zvukovku nemají.
petrprv (281)|28.1.2008 21:14
tak pak smula. Ale stejne ma propoj jinudy ... tak je to asi jedno.
Perun (38)|28.1.2008 23:22
..tak to mám taky smůlu, mám na desce jen AGP.. ale dělaly se AGP karty Sapphire X1600Pro, které měly SPDIF-in zvnějšku, snad moje záchrana..
robert.kotasek (777)|29.1.2008 06:31
-VI- su to svine... http://www.hisdigital.com/html/product_ov.php?id=342&view=yes v popisu u te krabice je : Built-in HDMI and 5.1 surround sound...
Ale jak jsem rikal asi bych to mel stejne vyple...;)
-Vl- (366)|29.1.2008 09:35
[QUOTE=robert.kotasek;163528]-VI- su to svine... http://www.hisdigital.com/html/product_ov.php?id=342&view=yes v popisu u te krabice je : Built-in HDMI and 5.1 surround sound...
Ale jak jsem rikal asi bych to mel stejne vyple...;)[/QUOTE]

Asi většina e-shopů tam má popis z verze PCI-E i s audiem. Taky jsem ji kupoval v domění že tam bude i audio. Myslím že kdo by chtěl mohl by to na základě špatné informace i vrátit. Ale možná mi něco uniklo a jsou verze i se zvukovkou.
robert.kotasek (777)|29.1.2008 09:54
Jak rikam - po nainstalovani soundbridge (ovladace pro grafiku) - myslel jsem si, ze to vlastne jen prevede zvuk ze zvukovky a konvertuje to hdmi. Kazdopadne po nainstalovani v xp mi win najizdi a tesne nez naskoci prihlaseni (pracovni plocha) tak se pc sekne... mozna je to tim ze uz potrebuji preinstalovat win (mam je 4-5let) ;)
Bral jsem to jako bonus (zvuk v HDMI) protoze jsem pocital s tim ze koupim SPDIF a pichnu to do AVR...
Inazuma (71)|29.1.2008 10:05
Také jsem to řešil.
Je nutné použít redukci přibalenou ke kartě nebo koupit stejnou.
Měl jsem 3m DVI kabel. Zkoušel jsem použít jinou redukci DVI-HDMI i jiný kabel DVI-HDMI, ale pořád to nešlo. Nakonec jsem sehnal originál redukci od ATI a koupil 3m kabel HDMI (obyč. asi za 350 Kč - http://www.krup.cz).

Asi ta ATI redukce má něco navíc než normální redukce a kabely. S těmi šel pouze obraz. Počítač již při zapojení detekoval, že bude nutné propojit audio odděleně. Po připojení originál redukce tato hláška nevyskočila.

Redukce ATI se moc dobře sehnat nedá. Mně pomohl známý, který ji nepotřebuje a nikdy potřebovat nebude. Tak mi ji dal.
Volal jsem i přímo na MSI od kterých mám kartu HD 2600XT (PCI-e), ale nepomohli. Prý se mám obrátit na prodejce karty. Ten ale o něčem takovém slyšel poprvé. No odborníci....
-Vl- (366)|29.1.2008 11:39
Mám nyní objednanou jednu PC sestavu pro známého. U grafiky ta redukce snad bude. Prodejce ji přímo teda neuvádí, ale v diskuzi pod kartou se tam někdo zmínil že tam byla. Tak to případně omrknu v čem se ta redukce odlišuje. Jinak co mám já tu kartu do AGP tak v manualu karty se o podpoře audia nic neuvádí na rozdíl od manualu , ktery jsem si stáhnul pro tu samou kartu ale do PCI-E, který je i graficky udělán stejně ale jsou tam dva odstavce o audiu a HDMI navíc.
Inazuma (71)|29.1.2008 12:03
Známý má ATI HD2600XT od Sapphire. Tam redukce byla.

Já koupil také ATI HD2600XT, ale od MSI, tam nebyla.
robert.kotasek (777)|29.1.2008 12:13
-VI- : vis o tom ze ta karta, ikdyz je na agp, je vlastne PCI-e... puvodne ati vyuzivala premosteni z AGP na PCI-e a ted to dela opacne... takze ta karta by mela byt stejna jen jakoby s redukci na agp slot...

Inazuma : u HIS hd2600PRO (pro AGP) ta redukce taky byla (teda byly tam dve jedna DVI->HDMI a druha DVI->DSUB)
-Vl- (366)|29.1.2008 12:57
[QUOTE=robert.kotasek;163587]-VI- : vis o tom ze ta karta, ikdyz je na agp, je vlastne PCI-e... puvodne ati vyuzivala premosteni z AGP na PCI-e a ted to dela opacne... takze ta karta by mela byt stejna jen jakoby s redukci na agp slot...
[/QUOTE]

To je sice pěkný, ale jak už jsem napsal. V manualu o podpoře audia nic není na rozdíl od manualu od té samé karty pro PCI-E.
Perun (38)|29.1.2008 15:38
Sehnal jsem starší kartu s těmito specifikacemi:

ATI Sapphire X1600Pro 256MB DDR2 AGP 8x HDMI Chip: ATI Radeon 1600Pro RAM: 256 MB DDR2/128bit Frekvence jádra: 500MHz Frekvence RAM: 800MHz (400MHz DDR2) Rozhraní: AGP 8x Max rozlišení: 2560x1600 HDMI, SPDIF IN DVI-I výstup (přes HDMI-DVI adaptér).

S tím bych měl dostat zvuk přes vnější SPDIF kabel do gr. karty a tedy do HDMI. Jen nevím, jestli mi to převede ten DVI kabel, který mám v podlaze do TV. Až to budu mít, dám vědět.
1215526_1.jpg
Schiffer (25)|29.1.2008 20:33
[QUOTE=petrprv;163474]Mam jen WinXP a ATI 2600. A jede to v pohode, jen me nesel prostorovy zvuk (jen stereo), ale pak jsem doinstaloval AC3filter a ted me to uz jede komplet. Ten zvuk ti nejde vubec??
Tam totiz pak mas (pokud mas?) 2 zvukove karty a najednou muze hrat jen jedna. Aspon ja musim v ovladaci prepnout jestli bude hrat ATI karta nebo bude hrat zvukovka, co je primo na desce. Mozna se jen musis podivat do rizeni hlasitosti co je zrovna jako aktivni pro zvuk.[/QUOTE]


jede zvuk v pohode i ve formatu DTS ? nebo jen AC3 (Dolby 5.1)

dekuji za odpoved
petrprv (281)|30.1.2008 12:31
Jeste jsem nemel cas vyzkouset DTS, ale dle popisu na ac3filter by mel zvuk DTS fungovat take. A v tom AC3 jde to nakonfigurovat i na DTS. Ono je to asi jen otazka v cem to prehravas a co to odchytne. Najdi si na netu www stranky ac3filter a tam je vsechno popsane. Pisi, ze lze prehravat i WAV soubor v DTS. Ja neco takoveho mam z tech Svedskych stranek, ale jeste jsem to nezkousel.
-Vl- (366)|1.2.2008 23:50
PC už je sestavený a co se mi tedy podaíilo zjistit ohledně grafiky MSI RX2600PRO-T2D256EZ/D2, 256 DDR2. Součásti grafiky byla i redukce ATI DVI-HDMI. Oproti AGP verzi přibyla u PCI-E verze ve Správci zařízení zvukovka ATI Function driver for HD audio. Standartně jak už tady někdo psal je prioritní ta ze základní desky tak aby to přes DVI-HDMI hrálo se musí ve vlastnostech zvuku předvolit. Co se týče redukce tak na straně DVI má všechny kolíky ale funguje i když se dá mezi PC a redukci prodlužovačka DVI-DVI kde prostřední piny chybí. Pak jsem ji proměřil ohmetrem a piny 3, 11, 19, 22 a 15 jsou na ní propojeny. Přičemž první čtyři piny jsou propojeny i na kabelu DVI-DVI singlelink od monitoru HP. Takže navíc je k nim propojen i pin 15. Pokud má někdo náladu experimentovat a tuto redukci nemá a potřebuje ji tak bych zkusil vyrobit kebel DVI-HDMI kde budou uvedené piny propojeny. A ještě jedna zajímavost na obyčejný kabel DVI-HDMI mi to hrálo v Samsungu taky ale přerušovaně a zkresleně.
standikpb (4)|5.7.2008 19:00
Ahoj ja mam ten isty problem so zvukom cez HDMI. V spravcovi zariadeni mam dve zvukovky Realtek HD Audio a ATI Function driver for HD Audio, Ale s spravcovi zvuku vidim len Tu Realtek. Mam Grafiku Radeon 3650 HDMI a redukciu z DVI na HDMI mam original Ati-nacku. Kabel 5m HDMI. Obraz je super aj full HD ale zvuk nic. Budem rad kazdej rade.
-Vl- (366)|5.7.2008 19:27
[QUOTE=standikpb;183936]Ahoj ja mam ten isty problem so zvukom cez HDMI. V spravcovi zariadeni mam dve zvukovky Realtek HD Audio a ATI Function driver for HD Audio, Ale s spravcovi zvuku vidim len Tu Realtek. Mam Grafiku Radeon 3650 HDMI a redukciu z DVI na HDMI mam original Ati-nacku. Kabel 5m HDMI. Obraz je super aj full HD ale zvuk nic. Budem rad kazdej rade.[/QUOTE]

Ve Vlastnostech zvuku na záložce Zvuk, by jsi měl mít u Přehrávání zvuku na výběr s tou ATI. Záznam zvuku a Přehrávání hudby MIDI už s ATI neprobíhá. Pokud se ti tam ta ATI neobjevila tak jen v případě, že by byla blbě nainstalovaná, ale to by musela mít ve Správci zařízení žlutý nebo červený vykřičník či otazník. Pak jedině pokud je vše jinak v pořádku tak ve Správci zařízení tu Realtek zakázat a po případném restartu PC se podívat do Vlastnostech zvuku jestli tam ta ATI naskočila.
losos (2977)|5.7.2008 21:25
omyl.
Sam333 (15)|9.9.2010 14:41
Zdravim odborniky .
Resim takovej problem a nevim si rady ( jsem fakt laik).Taky bych si chtel prehravat filmy zkrz PC,ale nevim jak poradne na to.Trochu podrobnejsi specifikace : Mám Win 7 64bit,Geforce 9800GT (2x DVI vystup),integrovanou zvukovku v desce,a TV je od PC zhruba 13 metru,nemame zadne domaci kino.
Poradil by me nekdo jak na to prosim ? díky za odpověď
Pytkin (7947)|9.9.2010 18:28
poradil by som kupil si dakz HD prehravac .. k nemu USB disk .. ten prehravac das k telke .. na disk nakopirujes film , das k telke do prehravaca .. a pozeras .. prehravacov je tisic .. o vsetkych sa tu na fore pise .. staci citat ..