Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak vlastně funguje DVB-S řetězec pro příjem kódovaných programů?

kiklhorn (9)|26.1.2008 03:10
Představu mám asi následující, prosím o doplnění a opravu.
Naladím jeden transpondér, z demodulátoru vyleze TS kteý v sobě obsahuje všechny programy řazené za sebou ve formě bloků z nichž každý je podepsaný PIDem kterému programu patří a zda je kódován. Tento TS přijde přes CI rozhraní do CAM modulu ve kterém se nachází descrambler. Vložená dekódovací karta má v sobě procesor který na základě dynamické informace (mění se jednou za několik sekund) která se také nachází v TS a nějakého algoritmu spočítá hodnotu kterou dodá descrambleru. Ten tuto hodnotu použije na dekódování bloků dat příslušejících dekódovanému programu v jím procházejícím TS a takto upravený TS pošle zpět přes CI rozhraní pro demultiplexor ze kterého již vychází mpeg který jde přes mpeg dekodér a dále již jako obrazová data.
Předpokládám také že pokud jde o počítačovou budget kartu tak demultiplexor a dekodér jsou řešeny softwarově.

Chtěl bych mít po průchodu descramblerem dekódované všechny kanály daného transpondéru (na které mám oprávnění) a to najednou. (Doma má každý svůj počítač, DVB-T přijímám dvěma Airstar kartama a streamuji kompletní obsah dvou multiplexů do domácí sítě ať si každý kouká na co chce a rád bych to samé s DVB-S)

Původně jsem automaticky předpokládal že to půjde, ale po pročtení zdejších fór kdy si někdo stěžoval že nemůže ani jeden program sledovat a druhý zároveň nahrávat mi to už tak automatické nepřipadá.

Pokud chci sledovat kódované programy s oficiálně zakoupenou kartou např. czechlinku, tak z textů ve fóru usuzuji že je vhodné koupit phoenix (čtečku karty) a činnost CAM modulu emulovat softwarově. Zde by mělo být předpokládám možné cokoliv. (Kromě zápisů na kartu při změně kódů?)

Není mi to ale naprosto jasné jak je to u hardwarových CAM modulů. Kolik programů je možné dekódovat současně? Např. cryptoworks CAM od Philipsu, nějaké univerzální.
Jedinou konkrétní informaci jsem našel u Aston Professional kde uvádějí 24 PIDů (http://www.aston-france.com/uk-modules-professionnels.html), ale jak je to s ostatními CAMy?

Momentálně mám Technotrend TT3200 (identická s Skystar HD) s CI slotem, originální cryptoworks CAM, přístupovou kartu a snažím se to rozchodit v linuxu.
georgo (74)|26.1.2008 19:49
Skús fórum http://www.cssf.cz
Tam je dosť skúsených chlapíkov, možno ti poradia.
blueant (820)|29.1.2008 08:04
Na SS2 ide v pohode (samozrejme podla vykonu PC) pozerat vsetky kanaly z daneho TP.

DVBDREAM ma az 19 PIP okien. Pre spravnu funkciu pri pouziti dekodovacej karty - treba ju nazdielat. Pouzitim napr. NEWCS.

Zo zapismy je trochu problem - nieje to vsak problem phoenixu - ale obsluzneho softu - ktory nema podporu EMM. (aj ked sa zrovna pracuje na niecom novom co mozno bude mat aj podporu CRWS -EMM)


Kazdopadne neviem ci to z toho DVBDREAMU dostanes do STREAMU a ako ti to zvladne siet.
ngc7000 (16)|5.3.2008 03:38
Já jsem toto vyřešil s ohledem na stabilitu tak, že mám dreambox 7025 zapojen do lokální ethernet sítě na CS Link. Přijímač obsahuje 2 poměrně citlivé a spolehlivé tunery (oproti kartě umístěné v PC). Z toho důvodu je možné sledovat např. TV nova i CT současně (2 různé frekvence). Dreambox je oproti PC výrazně stabilnější a umožňuje současné nahrávání několika různých kanálů, sledování několika různých kanálů, to samozřejmě platí do vyčerpání kapacity 2 tunerů.

Výhody Dreamboxu:
- poměrně nízká spotřeba (asi 28W, bez HDD v zapnutém stavu)
- vysoká stabilita
- veškerý SW již předpřipraven
- spousta možností rozšíření (sdílení karet, DVD přehrávač, možno tvořit a instalovat vlastní programy)
- video nahrávám po ethernetu rovnou na server
- ochota výrobce reagovat na technické dotazy týkající se SW i HW
- zcela bezhlučný provoz (neobsahuje ventilátory)
- pěkný univerzální dálový ovladač padnoucí do ruky

Nevýhody Dreamboxu:
- není zcela kompatibilní výstupní formát YCbCr, obraz mírně do zelena
- občasné problémy s přehříváním (v případě interního HDD)
- pomalé kopírování po ethernetu (v případě interního disku), pouze 100M interface navíc zcela nevyužit
- poměrně chabá dokumentace kolem instalace linuxu přístroje (Enigma)
- absence HDMI, či jiný "lepší"
- velmi chybí možnost přehrávání DivX (mpeg4), HW není a SW to nestíhá
- mizerně zpracované WEB rozhraní pro obsluhu časovačů a přehledu (okno se seznamem providerů má POUZE 8! řádků, vzhledem k tomu že je providerů klidně >100, tak je pěkná pakárna v tom listovat). A spousty jiných chyb, jako nekompatibilita, časté havarie webu (nutné vypnout a zapnout prohlížeč)....

----------------

Taktéž jsem testoval podobný produkt od AB, IPBOX250 PVR. Což je v podstatě odvárek Dreamboxu 7025. Obsahuje pouze 1 tuner, jinak jsou možnosti pro běžné použití podobné. Disponuje trošku jiným a o něco méně vybaveným procesorem. Mezi hlavní slabiny patří to, že umí dekódovat pouze 1 stream (1 kanál). je to bohužel vlastnost jeho HW procesoru, což se dá za 1/3 ceny oproti DB7025 v některých případech překousnout. Takže není možné sledovat 2 různé kanály, i když jsou na stejné frekvenci. Na druhou stranu poskytuje podobný komfort jako DB7025, má o dost hůře zpracovaný ovladač. Jeho WEB interface je ale tak o 100% lepší, než DB7025.

---------------

Zapojím-li do tohoto výčtu např. kartu TT S2-3200, nelze sice přímo srovnávat, ale několik postřehů mám:
- tuner je naprosto tupý oproti DB7025 a ABIPBOX.(při silném sněžení, kdy již není možné signál třeba 5 minut vůbec sesynchronizovat jede DB7025 bez výpadku, switche i kabely jsou shodné)
- sledování TV na PC je hnus vzhledem k transformaci 50fps na 60fps, lepší je to po HDMI do plazmy, kdy winxp nabídnou i 50Hz.
- při použití PC pro vysílání streamů musí být zapnuté, tj. žere (a né málo ~ 160W bez monitoru)
- stabilita SW není pod windows ani zdaleka podle mých představ
- jako nejlepší a nejstabilnější varianta se mi jeví datový stream z DB7025 spuštěný ve VLC. Zde pouze otravuje neustálé přepínání formátu obrazu během upoutávek a občasný fokus do VLC (aktivuje se VLC jako hlavní aplikace)

----------------

Pokud bych se dnes znovu rozhodoval, jak a čím sledovat TV vysílání postupoval bych podle požadavků takto:

- potřebuji tak 3-5 TV kanálů ve špičce (3x TV + 1-2 kanály záznam, obvykle tak 2 kanály v 1 okamžik, 2 frekvence)

- určitě bych volil nějaké řešení typu DB nebo ABIPBOX
- opět bych raději nahrával pořady na lokální server, pokud je (po ethernetu), kde jsou dostupnější
- každopádně 2 tunery (škoda, že neexistuje přístroj třeba na 4), to je pro CS link nutností
- koukal bych na možnost přehrávání mpeg4 z disku
- nějaký modernější výstup jako DVI, nebo HDMI

Bohužel zatím není na trhu kloudný přijímač těchto požadavků, asi bych s jistým skřípáním zubů opět pořídíl DB7025. V jiném případě DB8000, ale to je dnes již legenda jako Olgoj Chorchoj, navíc vzhledem k tomu že je vyvíjen dost dlouho, bude nutné HW opět přepracovat. Případně pořídít AB IPBOX9000, ale to je ještě docela horký brambor, kde se ještě dolaďuje HW. PC bych možná nechal jako poslední variantu, kde bych volil nějaký HTPC. Tunerů lze osadit, kolik peněženka dovolí. Z vlastní zkušenosti doporučuji dekódovat HD S2-H.264 CPU C2D minimálně na 3G. Samozřejmě to lze i s P4-2.6HT, ale je to vycukaný jako špatně zabitej králík. Je to pochopitelně i věcí použitého kodeku, kdy na Q6600 jede 1 jádro na 100% a obraz je nanic. Asi nejvhodnější kombinace na přehrávání se jeví Celeron duo - E1200 a k tomu kartu, která to umí HW, třeba něco od 8800GT výše, kde je dekodér pěkně propracovaný. Nakonec se ještě vrátím k DB7025, TV lze sledovat např. i na zahradě na notebooku po WiFi síti. S 54M, tedy "s Géčkem" jde sledovat 2 kanály současně, aniž by to nějak padalo, "Béčko" bohužel nestačí stabilně ani na 1 kanál, v UPC možná, ale na CS link nikoli.
blueant (820)|5.3.2008 10:14
Tazko porovnavat DM7025 s IPBOX250 - ten je porovnatelny s DM7020 ;) - jednotuner a ten isty PPC procesor.

Taktiez o IPBOX9000 je zatial tazko nieco riesit. kedze vybehlo len par KS - dalsie budu MOZNO v maji. A origo soft v nich zatial za moc nestoji.