Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

nová ukázka z XH-A1

Pave1 (4279)|24.1.2008 18:45
Pro zájemce je ke stažení nové krátké video z výletu na Zlenice (Sázavu):
http://www.videoproduce.cz/images/zlenice2008.wmv

9min 40sec (156MB, wmv 960x540, VBR 2Mbps).


krátký popis k ukázce najdete zde:
http://www.videoproduce.cz/ukazky.htm
k přehrávání doporučuju MV2 přehrávač (zdarma), stahujete zde:
http://www.slunecnice.cz/sw/mv2-player/

-----


Technicky
záznam byl bez problémů (byly natočené necelé dvě hodiny na "erární baterii XH-A1"), na část videa (po úvodní části) byl aplikovaný jeden jemný efekt (pro lepší barevného podání). Kdo uhádne jaký, vyhrál a může se podívat ještě jednou ;) .

Doporučuju video nezvětšovat na fullscreen, pro rozumnou kvalitu ho nechat při prohlížení co nejblíže původní velikosti (kolem vody bylo dík poměrně velké teplotě dost mlhy, kouřma, což wmv komprese nemá moc ráda), původních HDV 25Mbps je přecejen někde jinde. Tenhle způsob prohlížení (škálovatelný fullscreen) umí právě MV2 přehrávač.
robert.kotasek (777)|24.1.2008 20:36
Muzu si dovolit jednu vytku? No vytku... ja jsem sice ten posledni kdo by ti mel asi co vytykat, ale me osobne se moc nelibi takovy ten strih videa (hlavne v zacatku) - zaber tam zaber tam a tam a tam (cca 3s zabery) - to si dovedu predstavit udelat kvalitni zrdcadlovkou pekne foto, ktere necham na 3-5s zobrazene, k tomu pustim nejakou hudbu (aby nerusila) - je mi jasne ze na tu zrdcadlovku nezachytim tekouci reku, nebo chuzi lidi, vitr, ale... Myslim ze vis co jsem timhle prispevkem chtel rici ;)

PS1:Mozna by stacily ty zabery protahnout na 5-7s a ty prolinacky delsi nebo jiny typ... nevim...

PS2:Taky vim ze je to tvuj styl zdokumentovat co nejvice informaci pro budouci pokoleni...
Pave1 (4279)|24.1.2008 21:12
Jo můžeš .-) .

Chybí ti tam asi hudba.

V tom začátku je série těch časosběrů, tam šlo spíš o to, udržet kameru, aby v tom větru neodletěla. Zajímavý jsou ty mraky (gradientní filtr), střih tady opravdu nehraje hlavní roli (šlo by to dát v normální rychlosti, ne zrychleně, a prolnout je).

Ale protože to bylo hodně neklidný, při zrychlení to vyleze (ten neklid), je to dodatečně stabilizovaný (v HD neklid víc vynikne). V HD mi to šmikání těch 4 záběrů nevadí, pusť si víc nahlas ten vítr (ale souhlas, dalo by se to udělat líp).

Kdybych tu pasáž podkreslil hudbou (zpomalil a prolínal), líbilo by se ti to. Já ty prolínačky ale nemusím .-) .
robert.kotasek (777)|24.1.2008 21:23
s tou hudbou jsi to nepochopil - ta by musela byt u toho fota, u plne ticho taky neni moc dobre ;) jinak u toho filmu by to mohlo byt na skodu... ikdyz takovy clubed to death od Rob D (Matrix) by nemusel byt vubec spatny... :D
to zrychleni mraku bylo super... zabery na rajinu super - slo mi jen o ty zabery kostel,budovy, hrbitov... takove ty kratke zabery... me to tam trosicku vadilo - pusobilo to rusive... Muj subjektivni nazor.
Pave1 (4279)|24.1.2008 21:32
jo Hrusice...

Tam celkem nic není, takový hodně statický kompozice, jedna pěkná kresba na hospodě, je to celkem krátký. Hřbitov se mi líbí (jako hřbitov .-) ), ale v téhle pasáži aby to celé nějak vyznělo, musela by tam jít asi nějaká babča, nějakej pes přeběhnout přes cestu, takhle jsou to takový kulisy, dost bez života.

Stavěli jsme tam asi 5minut, hudba s víc "pocitovýma záběrama" by to myslím skutečně trochu spravila (pokud uvažuju poměrně ponurou světelnou náladu, hřbitov, kostelík...). Možná zvuk zvonu...

Tyhle filmy "bez textů" úplně bez podkresu nevyzní na 100pct .-) .
robert.kotasek (777)|24.1.2008 21:38
jj presne to jsem myslel ;) - jinak kazda dedina ma sve namesti (nekdy je to krizovatka) - nejaky vodorovny 360 stupnovy zaber by taky nemusel vypadat spatne - musel by vsak byt plynuly... (nebo serie snimku 360 stupnu...) - jen takovy napad ;)
jinak ty zvony - co takhle z The Division Bell - High Hopes :)
Pave1 (4279)|24.1.2008 21:42
nejvíc sekanej je ten Hrušov (Hotel), ten tam opravdu trochu "zdržuje". Tam je opravdu víc záběrů, než by mělo být...

Důvod proto je v tomhle případě osobní (mám z každýho roku různou verzi, někdy na sněhu, za slunce, pak ty samé záběry dostávají úplně jiný pohled; tyhle jsou tam vlastně tak nějak "narychlo", pro srovnání, dějově ale přitom pro neznalého pozorovatele "nic moc". Když je ale složíš s těmi z jiných let, pak získají - jiný druh časosběru .-) ).
Pave1 (4279)|24.1.2008 21:46
To náměstí tam právě je .-) .

kamerová jízda by jistě nebyla špatná, osobně bych ale dal přednost nějakému skelnému pohledu štamgasta v hospodě (víc by se hodil k té "náladě" :-) ).

Moc pěkný jsou taky záběry zevnitř z kostela (ideálně pokud tam na chvilku posvítí slunce, pak to chytne duchovní dimezni).

360° by šlo, ale muselo by to být rychle a několikrát za sebou (rozmazaně s hudbou z kolotoče), to by nebylo špatný.
robert.kotasek (777)|24.1.2008 22:03
uz to nebudeme pitvat ;) mas to pekne - diky takovym jako ty jsem si i ja (obyceny smrtelnik) uvedomuji novy pohled na zpusob nataceni - neni to jen o tom stisknout rec a pak uz jen chodit a dokumentovat.... DIK
Nebylo by od veci sepsat nejake "zakladni" chyby pri nataceni - co delat, co ne, odkud tocit, kde mit svetlo (slunko) atd. Myslim ze by se to hodilo i pro ostatni...
Pave1 (4279)|24.1.2008 22:49
Pitvat se dá všechno .-) .

Mě osobně na týhle ukázce nejvíc překvapilo to, že za toho počasí a těch světelných podmínek, v přírodě s minimální barevností (nebýt vody spíš neatraktivní jednobarevnou "bahenní hnědí") se z toho vůbec dalo udělat něco, na co se dá trochu dívat.

Člověk je vždycky překvapenej, kolik života je i v zdánlivě "neobydlené" (zimo-blátivě ospalé) krajině.
Vždy se najde nějaké zajímavé světlo, zajímavý úhel pohledu, střídá se detail s celkem, nálada divočejší (pádivá voda) se statickým kouřmem nad cestou, zajímavá kůra stromu se za určitého úhlu leskne, za jiného vypadá jak tygří kůže. Je jen na tobě, jaký příběh z toho poskládáš (melancholický, dramatický, veselý s náhlými zvraty nálad světla i (po)citů..).

Vždycky mě to dostane, že i za těchto "nevlídných podmínek" je co točit .-) .

Právě to hledání toho "neotřelého pohledu" (i třeba na známé či zdánlivě nudné skutečnosti) je jeden ze způsobů, jakým můžeš natáčet. Beze slov, s využitím "perspektivy" optických klamů či kontrastů. To je spíš výtvarně pojaté natáčení (víc pocitové než informativní).

Každýho baví něco jinýho, musíš to zkoušet, postupně se snažit nenudit, učit se "svůj způsob", svou řeč. Ty technické detaily se dají vyčíst z literatury, z kvalitních filmů. To hledání je ale dobrá zábava .-) .

----

"..co delat, co ne, odkud tocit, kde mit svetlo (slunko) atd. Myslim ze by se to hodilo i pro ostatni..."

- hlavně to chce oko .-) (buď to vidíš, nebo ne).

Nejlepší trénink je tak všímavost a zvědavost (oko na záběr buď máš nebo nemáš, stejně jako třeba hudební sluch). Spíš potřebuješ vidět věci, situace a lidi kolem tak, jak by mohly "vyprávět", kdybys je svou kamerou "vzbudil". Jinak díky za pokec a názory, přínos je vždy oboustranný .-) .