Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jednoduchý střih TS (MPG)

Brogg (31)|24.1.2008 14:58
Rád bych se zeptal, čím správně sestříhat nahrávku z DVB-T nahranou v TS či MPG. Byl bych také rád, kdyby thread někomu dalšímu pomohl se zorientovat v počátcích a případně i pomohl vybrat vhodný sw.
Situace:
Nahrávám z DVBDream do TS (v blízké době přejdu na DVBViewer, jelikož DVBDream chybuje při jiném nahrávání než ručním). Většinou nenahrávám více programů do jednoho streamu (souboru), takže nahrávání do MPG bych se nějak zvlášť nebránil. Potřebuji jednoduchý střih začátků a konců, případně reklam.
Požadavky:
- Střih po framech (přímá kopie audia i videa, s dopočtením pouze chybějící části ke klíčovému snímku)
- Vystupní soubor by měl být univerzálně (chápejte kdekoliv přehratelný)
- Dostatečné možnosti nastavení
- Synchronizace audia a videa (neobjevují se rozdíly větší než pár ms, ale i tak bych byl rád)

Samozřejmě jsem četl, zkoušel a výsledky vhodných sw jsou tyto:

1. Womble MPEG Video wizard DVD (či mpeg-vcr)
All-in-one sw, který splňuje vše, co požaduji. Ovšem výstupní soubor při přímé editaci je chybně přehratelný ve VLC. Tento problém nemám sám, zmínka je i na slovenském fóru nebo jinde v zahraničí, např.:
[quote]
I can see the problem in VLC (it stops after ten seconds, i.e. the progress indicator keeps running, but the video is visibly broken), but not so in Nero ShowTime (of Nero v7). MPEG Validator says there are some problems (bitrate too high, wrong mux rate). Try demuxing with PVA Strumento (which, btw, does not report any problems) and re-muxing with Imago or Womble's built-in multiplexer.
I've tested demuxing and remuxing myself using PVAStrumento and the multiplexer of Womble MPEG Wizard DVD, and the VLC problem is gone.
[/quote]
Zde se to podařilo snad vyřešit, ale důvěru v tento sw to ve mě příliš nebudí.

2. VideoReDo
Sympatický sw, který umí vše, úprava GOP, střih po framech a produkuje přehratelné soubory. Při střihu ale nevidím, jaké snímky stříhám (zda I, P, B).

Otázkou je, zda není také vhodné před editací MPEG video wizardem (mpeg-vcr nebo videoredem) opravit nahrávku v PX nebo PVAStrumentem. A pak editovat těmito sw.

3. MPEG2Schnitt a Cuttermaran
Klasický proces: Demultiplex (PX nebo PVAStrumento) - M2S či Cuttermaran - střih - uložení s multiplexem.
Zejm. Cuttermaran je mi velmi sympatický (asi i proto, že nemám příliš rád all-in-one věci). Cuttermaran umí střih po snímcích ve spojení s freeware i s komerčními kodeky, které se jednoduše nastaví. Problém je zde jediný, tato freeware cesta neumí upravit velikost GOP (GOPfixer).

Zkoušel jsem i jiné, ale výše zmíněné sw mi přišly nejsympatičtější. Samozřejmě se jakýmkoliv návrhům nebráním.

Nahrávky po editaci slouží pro použití na pc. Rád bych ale vytvořil nahrávky, které bude možné v budoucnu využít na převod na DVD pro přehrávače. Učím se a nechci zbytečně poškodit nahrávky chybným zásahem (rekompresi celé nahrávky tedy rozhodně využívat nebudu). Takže mě napadá, zda není nejvýhodnější 3. varianta s případným budoucím použitím GOPfixeru z mpeg-vcr, následnou autorizací DVD a vypálení.

Díky za každou přínosnou radu.
Brogg (31)|4.2.2008 20:03
Netradičně dám EDIT na začátek a ne na konec: Odpovědi, které jsem sám našel či vyzkoušel jsou v textu kurzívou. Modře jsou označeny postupy, které vedou ke korektnímu výslednému souboru, červeně jsou prozatím nevyřešené postupy. Pokud by informace někomu pomohli, budu velmi rád.

Jsem trochu překvapený, že prozatím nepřišla žádná odpověď. Tak alespoň napíši další postřehy:

[COLOR="Red"]1.[/COLOR] VideoReDo: samozřejmě se dá zapnout zobrazování framů (I P B): pod položkou View-Display On Screen Information. Ovšem pokud načtu nahraný soubor, stříhám mimo klíčové snímky, tak, zejm. na začátku, kdy dochází k dopočítání obrazu (v nastavení tedy ne Remove audio frames, ale Insert extra video frames), se objevují nepříjemné artefakty v obraze. Má někdo podobné zkušenosti? Jinak VideoRedo stříhalo (jako jeden ze dvou, druhým je Cuttermaran) zkušební soubory v pohodě.

[COLOR="Red"]2.[/COLOR] Nepoužitelný Womble (viz výše).

[COLOR="Red"]3.[/COLOR] Avidemux
Trpí posunem zvuku již při načtení *.ts a při střihu mimo klíčové snímky, dle toho, co jsem četl, nabídne avidemux vytvoření tzv. "smart copy" což prý nefunguje úplně stoprocentně.

4. Prozatím se mi líbí demux (PX, PVAStrumento) -> střih:

[INDENT][COLOR="Blue"]a)[/COLOR] cuttermaran + komerční TMPGEnc a mux (mplex) - bohužel výsledek je nepřekontrolovatelný v PVAStrumento (při načtení souboru a snaze "scan" nebo "demux" program spadne. Nechápu proč, ovšem rád bych vytvořil bezchybný výsledný soubor a takto určitě ne. Při zkoušení jiného encoderu HCEnc lze výsledný soubor načíst v PVAStrumentu, ovšem scan dopadne takto:
[code]*** PVAStrumento 2.1.0.17
*** running at 02-04-2008 23:26
***
Pre-Scanning input. May take some time.
ALERT> No streams found.
ALERT> Try relaxed semantics if TS recording.
ALERT> No System Header found. MPEG-1 stream ??

(Autosaving log to /dev/null.txt)
Cannot save to /dev/null.txt[/code]
Trochu mě překvapuje ta špatná čitelnost výsledných souborů v PVAStrumentu. Nekazí to sám Cuttermaran?
-> vše bylo způsobeno chybným nastavením muxu. Chybný výsledek byl při nastavení mplexu "Select profile: DVD". Nutné je dát "Select profile: Generic MPEG2". Pak jsou výsledné soubory takové, jaké mají být, tedy vyřešeno ;-) Navíc při zkušebních souborech (změna poměru stran v jednom souboru apod.) jako jeden ze dvou softwarů (druhý je VideoRedo) vyprodukoval výsledný soubor bez "alertů" v PVAStrumento:
[code]
Input: E:\***_cut.mpg
Closing starting GOP.
Aiming for sync at 00:00:00.287
Streamstart seems to be in (reasonable) sync:
Video 1 starts at 00:00:00.287
Audio 1 starts at 00:00:00.287

Video Format changed at 00:00:05.127
Splitting output.
Last fileset:
1460142 total bytes written
Video 1: 119 frames, 00:00:04.760
Audio 1: 199 frames, 00:00:04.776

Sync estimate at EOF:
MPEG Audio #1 : sync

Video statistics
================
GOP length (min/avg/max):
4 / 10 / 15 [frames]
15637 / 122152 / 260779 [Bytes]
GOP bitrate (min/avg/max):
347 / 2189 / 3477 [kbps]

NEW VIDEO FORMAT
Resolution 720 x 576 (full D1)
Aspect ratio is 4:3
Frame rate 25.00 fps
Nominal bitrate 2786000 bps
First PTS: 00:00:05.047


Closing starting GOP.
Aiming for sync at 00:00:05.127
Cutting audio.
Audio stream 1 now starts at 00:00:05.135
Video stream 1 now starts at 00:00:05.127
Last fileset:
8698699 total bytes written
Video 1: 508 frames, 00:00:20.320
Audio 1: 847 frames, 00:00:20.328

Sync estimate at EOF:
MPEG Audio #1 : sync[/code]

[COLOR="Red"]b)[/COLOR] mpeg2schnitt + HCEnc (QuEnc) + mplex (Muxen\muxen_mit_mplex_DVDAuthor.prg)
[INDENT]QuEnc - nestříhá to, co chci - ne přesně framy, které zadám + Avisynth hlásí chybějící soubor *.d2v v adresáři Temp (v adresáři M2S). Zaškrtnutím "Create D2V v M2S nepomůže.

HCEnc - nejde zprovoznit a HC končí hláškou "Can't file input file" Nastaveno mám: "Encoder\EncoderHC21.prg". Důvodem je zřejmě chybějící soubor *.d2v v Temp (v M2S adresáři). Výpis z M2S je:
[code]4.2.2008 19:42:54 : SchnittTool Version: 0.9.0
4.2.2008 19:42:54 : Project C:\Program Files\Mpeg2Schnitt\Temp\TempCutProject.m2e added.
4.2.2008 19:43:00 : Starting processing project C:\Program Files\Mpeg2Schnitt\Temp\TempCutProject.m2e
4.2.2008 19:43:00 : Reading index file F:\Record\Final Cut\***.mpv.
4.2.2008 19:43:00 : Videoteil berechnen (10, 11)
4.2.2008 19:43:09 : Errorcode: -113304
4.2.2008 19:43:09 : Batch processing stoped.[/code]

-> po smazání M2S a znovu nainstalování M2S vč. všech encoderů jede vše i se střihem na jakémkoliv framu bez problémů. Horší je to s kvalitou výsledku. Při střihu souboru se změnou poměrů stran dochází k výpadkům, které PVAStrumento detekuje jako:
[code]
ALERT> -152 video frames missing at 00:00:05.824.
ALERT> Dropping GOP for sync.
Re-syncing.
Closing starting GOP.
Re-syncing.
Closing starting GOP.
Aiming for sync at 00:00:06.784
Cutting audio.
Audio stream 1 now starts at 00:00:06.784
Video stream 1 now starts at 00:00:06.784
Video Format changed at 00:00:06.784
Splitting output.
Last fileset:
1981582 total bytes written
Video 1: 139 frames, 00:00:05.560
Audio 1: 232 frames, 00:00:05.568[/code]
Je tedy zřejmé, že dochází k výpadkům, které jsou možná způsobeny nastavením Aspect ratio v enkoderech, kde je na výběr 4:3 nebo 16:9, popř. další, ale volba Auto chybí. Má někdo řešení?

[COLOR="Blue"]c)[/COLOR] PX+TMPGEnc MPEG Editor 2.0. Vyzkouším.

-> vyzkoušeno a tvorba DVD-compliant (vč. úpravy GOPů) výsledných souborů je ok. Při zkušebních souborech PVAStrumento při pokusu o střih se změnou poměrů stran hlásí:
[code]
ALERT> Temporal structure wrong in GOP at EOF. Dropping.
Last fileset:
14328899 total bytes written
Video 1: 771 frames, 00:00:30.840
Audio 1: 1286 frames, 00:00:30.864[/code]
Ovšem při střihu stejného souboru s místem se změnou poměrů stran a spojením s dalšími vybranými místy ze stejného souboru do jediného - typický příklad dvou pořadů s jiným poměrem stran a s vystříhání reklam - bylo naopak vše v pořádku. Nechápu, proč jedno vystřižené místo udělá chybu a stejné vystřižené místo spojené s jinými místy stejného souboru již ne :confused: Ideální výsledek to rozhodně není...
[/INDENT][/INDENT]

Jak z výše napsaného vyplývá, pokud nedojde k doplnění a opravení mých tvrzení, nejlepší je použít na jednoduchý střih bez rekomprese VideoReDo (až na ty občasné artefakty) a na kvalitní ale jednoduchý střih použít PX (PVAStrumento)+Cuttermaran (+HCEnc, TMPGEnc, QuEnc). Jaké další možnosti (programy) jsou? Existuje alternativa společná pro windows i pro linux?
MomoBrut (205)|12.4.2008 11:34
Mam podobne problemy s nahravkami s DVB-T, validni informace najit je dost problem. Zajimave take je, ze se z mistnich GURU nikdo neozzyva, pricemz to je vlastne celkem zakladni vec ...
Zatim pouzivam Mpeg2Cut, vim ze funguje, ale nikde jsem se nedocetl, jak funguje. Nepotrebuju delat presny strih, potrebuju pouze ukratit zaznamy na rozumnou delku. Jde o to, ze nektere stanice, napr. ta silena Nova absolutne nedodrzuje EPG a jakykoliv program, vysilaji si to jak chteji, je to des ...

Je nutne vetsinou vyrazne nadsazovat konec, zatimco zacatek byva posunuty klidne o 10 minut. Takze je treba strihat.

Osobne preferuji pro tyto ucely strih bez rekomprese. Pouzivat na to Vegas mi neprijde rozumne a ani smysluplne (navic ten dela rekompresi a prasit uz tak zprasene DVB-T opravdu neni rozumne). Jen nevim, jestli to Mpeg2Cut dela ... je to freeware, takze to muze kazdy zkusit ...
StD (8612)|12.4.2008 19:57
Z místních "guru" (za kterého se mimo "služební léta" nepovažuji) se asi nikdo neozývá proto, protože jim naprosto spolehlivě funguje Womble MVW a nemají zasviněný system všemi těmi ostatními PRG zmiňovanými v úvodu threadu. A konkretně třeba Mpeg2cut (ani versi 2) nepoužívám už dávno, protože dokáže naprosto rozsekat vnitřní strukturu streamu (možno krásně graficky zanalyzovat v GSpotu a ReStreamu). Taktéž PVAStrumento dokáže napáchat více škod než užitku v rukou neodborníka (=poučeného laika), VideoReDo jak by smet. A to ostatní, škoda mluvit. Tož chlapci, študujte, študujte a zkoušejte (dávno vyzkoušené a osvědčené). :)

A jedna kontrolní otázka: Kolik máte tazatelé v OS instalováno Mpeg2 enkoderů/dekoderů a jaké mají merity? He? A jestli se někdo z vás zmíní o Ahead Nero, tak s ním nemluvím. Pak se nedivte. Ale jinak je Mpeg2 moje hobby.
MomoBrut (205)|12.4.2008 20:10
[QUOTE=StD;172971]Z místních "guru" (za kterého se mimo "služební léta" nepovažuji) se asi nikdo neozývá proto, protože jim naprosto spolehlivě funguje Womble MVW a nemají zasviněný system všemi těmi ostatními PRG zmiňovanými v úvodu threadu. A konkretně třeba Mpeg2cut (ani versi 2) nepoužívám už dávno, protože dokáže naprosto rozsekat vnitřní strukturu streamu (možno krásně graficky zanalyzovat v GSpotu a ReStreamu). Taktéž PVAStrumento dokáže napáchat více škod než užitku v rukou neodborníka (=poučeného laika), VideoReDo jak by smet. A to ostatní, škoda mluvit. Tož chlapci, študujte, študujte a zkoušejte (dávno vyzkoušené a osvědčené). :)

A jedna kontrolní otázka: Kolik máte tazatelé v OS instalováno Mpeg2 enkoderů/dekoderů a jaké mají merity? He? A jestli se někdo z vás zmíní o Ahead Nero, tak s ním nemluvím. Pak se nedivte. Ale jinak je Mpeg2 moje hobby.[/QUOTE]

Ja mam jasno, uprednostnovany dekoder je z PowerDVD a uprednostnovany enkoder je MainConcept.
StD (8612)|13.4.2008 08:42
@MomoBrut: To je sice hezké, že máš jasno, ale nějak mi uniká, co máš vlastně za problem. Se způsobem jakéhosi vysílání nebo s konkretním streamem? Na to, co ti udělá Mpeg2cut se přece můžeš jednoduše podívat patřičnými analytickými nástroji a teprve pak s tím něco udělat, případně to celé zahodit a začít znovu...
marek62 (168)|16.4.2008 10:18
Ja pouzivam VideoReDo TVSuite uplne bez problemu, problemy se zobrazovanim jsem nemel. V teto verzi mi to pripada jako rychly a prakticky nastroj k sestrihu reklam a rovnou vypaleni v jednom kroku. Vetsinou se snazim strihat na I framy, ale i kdyz jsem nekdy toto pravidlo nedodrzel kvuli tomu, ze to proste v televizi nenavazovalo, nebyl problem. Opravi i vypadle framy, takze se neposouva zvuk.
peteb (53)|6.5.2008 00:20
Osobne jsem vcelku uspesne ve WinXP pouzival pro bezeztratovy strih zachycenych streamu (MPEG2) z DVB-T nastroj MPEG_Streamclip. Po prechodu do Vista 64 se mi ho jiz nepodarilo uspesne rozchodit, takze to trapim s MPG2CUT2, ktery opravdu neni dokonaly. ;-)

Ted zkousim TS Packet Editor (zvlada pokud jsem dobre pochopil MPEG-2 i H.264), ale tam delsi zkusenost zatim nemam.
PM (10)|25.5.2008 15:43
Ahoj

dal jsem sem návod jak stříhám a kóduju já. Píšeš, že nahrávky chceš nechat pro použití v PC a časem pro použití v dvd přehrávačích. Pokud je to tak, asi bych je rovnou i překódoval do x264, podle toho co jsem četl to stejně budou za chvíli všechny přehrávače umět, tak jak jich teď většina umožňuje přehrávat xvid a divx.

1 '''nahrávání''' - já nahrávám pomocí programu dvbviewer přímo do TS. Existují dvě verze programu - placená a neplacená, rozhodně se vyplatí placená, navíc nestojí moc, zaplatíte jenom jednou a pak už máte doživotní akualizace zdarma... http://www.dvbviewer.com/en/index.php?page=ordering

2 '''střih''' buď projectX (používá javu, kteru moc mít nemusím) nebo http://www.videohelp.com/tools/HDTVtoMPEG2. Zkoušel jsem i avisynth2, ale při vytažení zvuku mp2 (viz bod3) mi to dělalo delay 0ms, i když mělo být třeba -321ms tudíž pak neseděl zvuk. Nenašel jsem rozdíl mezi projectX a hdtvtompeg2, projectX by snad měl dělat nějaké opravy, resp. synchronizaci zvuku a obrazu při stream errors, ale těžko říct, zatím to vypadá, že to video je stejné jako při sestříhání hdtvtompeg2. hdtvtompeg2 se nemusí instalovat a hlavně není nutné mít nainstalovanou javu, takže je na vás co se vám bude líbit víc. Jako výstup dělám opět TS.


3 '''vytvoření d2v a mp2''' filů dělám pomocí dgindex http://neuron2.net/dgmpgdec/dgmpgdec.html. Otevřeš si sestříhaný TS, dáš stream - detect PIDs:PAT/PMT (pozor občas, když otevíráte dva TS za sebou, tak to napíše, že video obsahuje samé 0 nebo něco podobného, stačí zavřít dgindex, spustit ho znova, je to OK. Takže po detect kliknete na mpeg1 audio, dáte set audio. Done. File - save project. To vám vytvoří 2 file - d2v a mp2

4 ''''''megui''' nainstalování a nastavení''' - po nainstalování (viz stránka http://mewiki.project357.com/wiki/Installation) megui (http://sourceforge.net/projects/megui) stáhne všechy potřebné aktualizace, až na nero aac, to si stáhněte ze stránek nera http://www.nero.com/eng/down-ndaudio.php), v zipu máte neroaacenc.exe nebo neroaaceenc_SSE pro procesory které používají sse. Jeden z těchto souboru nakopírujte do megui složky tools, v megui setting, program paths, audio, neroaacenc dejte cestu k tomu exe souboru.

Stáhněte si avisynth (http://www.avisynth.org/) plus pokud vám nebude fungovat tak Microsoft net framework (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0856EACB-4362-4B0D-8EDD-AAB15C5E04F5&displaylang=en). Pokud vám nebude fungovat nějaký filtr, například low noise nalezneteho ho na těchto stránkách http://avisynth.org/warpenterprises/

Nakonec dej v menu worker - create new worker (queue se kódují ve workerech, tzn. když budeš mít třeba 2 workery budou se ti kódovat najednou dva file. Což je ale většinou zbytečné, pokud budete kódovat do x264, tak se automaticky použijí všechny jádra procesoru, takže je to využitelné snad jen pokud se kóduje do xvidu, který by nepoužil všechna jádra)


'''megui - výběr a příprava filu pro kódování''' - tools avisynth script creator. Otevřít d2v file. V menu options - pokud vám to napíše input DAR 16:9 doporučuji nastavit resize odpovídající formátu 16:9, jinak se to z nějakého záhadného důvodu překóduje do 4:3 a to i když resize odškrtnete. Nevím proč to neponechá původní formát. Při resize doporučuji zaškrtnout suggest resolution, pak měníte jen první číslo, druhé se nastavuje automaticky podle formátu. Na tomto listu ještě můžete zaškrtnout auto crop, ale není to nutné. Vše ostatní nechte odškrtnuté. V menu filters jako resize filter používám Lancoz4, mám zaškrtnutý noise filter na minimal noise. Colour correction se používá jen při kódování DVD jak jsem si našel na netu, takže pro kódování dvb-t TS je to zbytečné. Tak to je vše, po odkliknutí save se vám to vrátí zpátky do megui.
Zde si již jenom zvolíte codec (x264) a profile - já používám dvou průchodový HQ-slowest, samozřejmě nejlepší ale i nejpomalejší je použít profil insane a 3 průchody. No to asi vyzkouším v budoucnu až budou k dispozici 8-mi jádra :)

Dále nastavíte '''kódování zvuku''' - sekci audio si otevřete jako audio input ten mp2 file vytvořený v bodě 3.
Codec použijte ND AAC, delay se vám nastaví automaticky. V configu k audiu si vyberte bitrate a AAC profile. Někdo radí používat HE, někdo že vždy LC, HE jenom při bitratech pod 192, někdo zase až při bitratech pod 80, tak zatím nevím. Ale vzhledem k tomu, že kódování audia trvá fakt chvíli, zkuste si co vám bude sedět líp a to pak používejte. Já mám informace takové, že 64kbs se vyrovná mp3 160kbs, pokud tedy použijete 64kbps, tak je opravdu nutné použít profil HE-AAC. Zatím to nemám na 100% vyzkoušené, tak pokud někdo máte jiné poznatky, klidně tuto sekci editujte.

Tak teď už zbývá jen kliknout na queue, dát start a počkat si...

'''Spojení zvuku a obrazu''' - až kódování proběhne budete mít dva file - mkv (obraz) a mp4 (zvuk). Tyto spojte opět pomocí megui - tools - muxer - mkv muxer.

Výsledný file doporučuji '''přehrávat pomocí''' výborného programu VLC media player - http://www.videolan.org.
Brogg (31)|14.6.2008 21:47
Po dlouhé době a sejití se několika rozličných odpovědí si dovolím poděkovat za odpovědi a zareagovat.

[QUOTE=PM;178696]...rovnou i překódoval do x264, podle toho co jsem četl to stejně budou za chvíli všechny přehrávače umět,...[/QUOTE]Problémem je, že bych rád dostal co nejuniverzálnější výsledek, který přehrají i starší přehrávače. Jinak full DVBViewer na nahrávání využívám ;-)

Po všech peripetiích, po různých zkoušení apod. jsem skončil u kombinace ProjectX a Womble MVW DVD. Ale na nově přeinstalovaném pc (zcela bez kodeků a filtrů) mi to dělá problém a já poprosím o pomoc - více v tomto threadu (strana 3, příspěvek 45).
Díky.
Radeq (277)|15.10.2008 17:44
Nevim jestli jsem guru, ale par desitek (mozna i stovek) DVD nahravek z DVB-T uz jsem udelal a muzu potvrdit, ze ProjectX, ackoli je kvuli Jave o neco pomalejsi nez podobne nastroje, je pro me nejjistejsi cestou k uspechu. Instalovat se nemusi (staci jen nakopirovat) a plugin Javy je volne ke stazeni (instalovat Javu se ostatne hodi i na spoustu jinych veci). Demuxem v ProjectX zacinam uplne vzdycky (delam v nem vetsinou i hruby strih), zbytek uz zalezi na vkusu a zvyku.
Foolproof (2713)|15.10.2008 20:53
Od původních příspěvků je tu trochu časový odskok, ale trochu si rýpnu, nahrávám z DVB (tenkrát ještě nebylo T,ale jenom S) od roku 2001 a ještě jsem nikdy nic nepředělával.
Jedině když to bylo nahráváno z nějakého kanálu s reklamama (dost vzácně, není důvod, když je tolik filmových a zejména bylo), tak je bylo nutno vystřihnout a onen Womble, tak jak ho známe dnes neexistoval, ale používalo se MPEG2VCR od stejné firmy a to funguje jako VirtualDub.
Z transport streamu jedou pochopitelně i vnitřní i externí titulky, multiaudio.

Menu a kapitoly fakt nepotřebuji.

Nástroj pro nahrávání - Multirecorder v programu Skyview.
tomas.p (4)|10.7.2010 15:17
Ahoj
potřeboval bych v tomhle tématu poradit.
Máme doma nahraných skoro 200GB tenisu Australian Open 2010 ze set top boxu. je to všechno ve formátech TS (set top box, když to dělí na víc dílů tak to pojmenovává na TS1, TS2... ,ale to už jsem vyřešil)

Po přečtení diskuse jsem stáhnul program Avidemux, který vypadá celkem přívětivě a je v češtině.
Vybrané video si natáhne a zindexuje. Problém je, že video má zvuk za obrazem o kuse později.
Takže bych potřeboval za 1. poradit jak nastavit zvuk, aby se srovnal s obrazem a za 2. jak v tom programu vystříhat pouze určité úseky záznamu do nových souborů - TS nebo mpeg?
Budu moc rád za odpovědi
Tom
Pitomec (10211)|11.7.2010 12:20
ProjectX
borin7 (33)|13.7.2010 16:20
Ahoj! Potreboval bych prosim poradit.Ze sat mam nahrany nejake filmy v TS co mam na externim hardisku.Film je rozdelen na vice casti asi po 1,5GB.Chtel bych film prevest na dvd a aby byl v celku.Stahl jsem si program MPEG Video Wizard.Otevru si program a s externiho hardisku vyberu film,ktery ma vice casti v TS a hodim je vsechny do toho prvniho obdelnikoveho radku.Vetsinou konec filmu mam o 10min prodlouzen,tak ten vystrihnu.Nevim jak mam dal postupovat,abych film mohl prevest a vypalit na dvd a prehravat z dvd prehravace.V pc mam jeden interni hardisk.Dekuji
StD (8612)|13.7.2010 16:30
[quote=borin7;289010]...V pc mam jeden interni hardisk.Dekuji[/quote]
Tady PODROBNĚ! Co to je za disk? Jak je velký? Je rozdělen na více oddílů? Kolik je volného místa? Je defragmentován?
Dále přes jaké rozhraní je připojen ten externí disk - opět podrobnosti jako výše.

Na tuhle práci je potřeba mít "patřičné" nádobíčko. Tady neplatí PC jako PC - musí se pro to vytvořit předpoklady, jinak to bude pracovat šíleně pomalu, případně vůbec.
Ono by vůbec chtělo znát tvé PC a OS, protože většina softwaru má určité systemové požadavky, a jestli jak jsi mi psal ti něco trvá takto šíleně dlouho, tak je tam rozhodně něco špatně.
StD (8612)|13.7.2010 16:34
[quote=borin7;289010]... hodim je vsechny do toho prvniho obdelnikoveho radku.Vetsinou konec filmu mam o 10min prodlouzen,tak ten vystrihnu....[/quote]

Tento postup "hodim" také popiš, jak ty jednotlivé úseky dostaneš ostříhané do TimeLine (=to je ta horní dlouhá vodorovná čára pod oběma náhledovými okny).
borin7 (33)|13.7.2010 16:41
Pc mam asi 3 a pul roku a mam XP,takze uz je to slaby.Hardisk mam HDD Western Digital Caviar XL WD2500KS - 250GB SATA II 16MB.Nemam ho v pc rozdelen a je na nem 75GB volneho mista.Jednou za cas ho defregmentuju.Ten externi hardisk mam k pc pripojen pres USB.Radeji napisi i procesor-CPU AMD Athlon 64 3800+ (socket AM2) Box
borin7 (33)|13.7.2010 16:44
Film je treba na 3-4casti v TS.Normalne otevru hardisk kde mam ten film a ty casti pretahnu jen mysi do toho obdelnikoveho okna podelneho
StD (8612)|13.7.2010 17:03
[quote=borin7;289015]Pc mam asi 3 a pul roku a mam XP,takze uz je to slaby.Hardisk mam HDD Western Digital Caviar XL WD2500KS - 250GB SATA II 16MB.Nemam ho v pc rozdelen a je na nem 75GB volneho mista.Jednou za cas ho defregmentuju.Ten externi hardisk mam k pc pripojen pres USB.Radeji napisi i procesor-CPU AMD Athlon 64 3800+ (socket AM2) Box[/quote]

A) Věk tolik nerozhoduje, já mám mašiny mnohem starší/slabší a běhá to jak z praku
B) Jeden HDD je na zpracování videa málo, minimálně by musel být rozdělený na jeden oddíl pro OS a na druhý oddíl pro data, ale i tak to bude brzdit.
C) USB je na tohle také "úzké hrdlo lahve". Muselo by se to nejdříve zkopírovat na HDD, ale při tvém jednom disku to taky není žádná výhra. Takto to opět brzdí - a kdo ví, jestli ti to nepracuje rychlostí USB1.
D) Defragmentovaná musí být ta část, kam se zapisuje, ale když ti tam bude pořád někam hrabat OS s dočasnými soubory, tak to nikdy nemůžeš při práci zaručit.
StD (8612)|13.7.2010 17:08
[quote=borin7;289016]Film je treba na 3-4casti v TS.Normalne otevru hardisk kde mam ten film a ty casti pretahnu jen mysi do toho obdelnikoveho okna podelneho[/quote]

Všechny části se nejprve naimportují do levého svislého prostoru (Video - Import nebo když do něj klikneš pravým myšítkem a postupně načteš). Potom přetáhnu 1. část na levé náhledové okno, ostřihám začátek konec a pravým myšítkem klik na jezdec a Add to TimeLine (přidat do časové osy). Potom to levé náhledové okno zavřu (opět pravým klikem a Delete) a opakuji postup pro všechny díly, až jsou všechny v TimeLine za sebou jako obdélníčky a může se pokračovat v další práci, případně zkontrolovat náhledem pravého okna...
Wintermute (265)|13.7.2010 23:09
Zbytečné bububu. SD i HD video běžně zpracovávám z externího USB HDD (2.5 i 3.5" USB2, ~25MB/s). Funguje to obstojně, bavíme se přece o DVD <8GB, čili úplný prd na dnešní poměry.

Nevím jak Womble, ale VideoReDo TVS má tu příjemnou vlastnost, že film rozsekaný do série souborů např. .ts, dokáže (pomocí drag&drop, nebo označením více souborů v open dialogu) otevřít a zpracovat tak, jako by se jednalo o jediný velký soubor. Následuje odstranění nežádoucích částí nahrávky a export do VIDEO_TS, DVD-ISO, či přímo zápis na DVD. Jednodušší už to snad být ani nemůže :-)
StD (8612)|14.7.2010 05:40
[quote=Wintermute;289046]Zbytečné bububu. SD i HD video běžně zpracovávám z externího USB HDD (2.5 i 3.5" USB2, ~25MB/s). Funguje to obstojně, bavíme se přece o DVD <8GB, čili úplný prd na dnešní poměry.

Nevím jak Womble, ale VideoReDo TVS má tu příjemnou vlastnost, že film rozsekaný do série souborů např. .ts, dokáže (pomocí drag&drop, nebo označením více souborů v open dialogu) otevřít a zpracovat tak, jako by se jednalo o jediný velký soubor. Následuje odstranění nežádoucích částí nahrávky a export do VIDEO_TS, DVD-ISO, či přímo zápis na DVD. Jednodušší už to snad být ani nemůže :-)[/quote]

Ad 1) Bububu proto, že podle těch popsaných časů (napsaných v SZ) má ten disk zřejmě připojený na port pracující v USB1 režimu a tam už je problem s rychlostí jistý. Nebo si myslíš, že když u něho trvá přepis nějakých 4 GB z disku na disk 2 hodiny je normální?

Ad 2) To umí i ten Womble - použije souvislý navazující timecode z toho TS (přesně to také tazatel udělal). Já tohle schválně vypínám a po demuxu ještě raději ten timecode zresetuji v ReStreamu a přečasuji GOPy, vyhážu BrokenLink Flags, protože přesně tam je možný výskyt chyb.
borin7 (33)|14.7.2010 10:43
No ja to dnes zkusim.Vcera jsem byl v praci.A jeste s tou rychlosti.Ja uz filmy moc nevypaluji,protoze mam Xtreamer,ale ted nedavno jsem vypaloval film a trvalo to asi hodinu.A to je dost dlouho.
StD (8612)|14.7.2010 13:26
[quote=borin7;289080]No ja to dnes zkusim.Vcera jsem byl v praci.A jeste s tou rychlosti.Ja uz filmy moc nevypaluji,protoze mam Xtreamer,ale ted nedavno jsem vypaloval film a trvalo to asi hodinu.A to je dost dlouho.[/quote]

Čteš mě vůbec, co jsem napsal? Nejprve jdi zkoušet to své nádobíčko - tzn. překontrolovat rychlosti těch disků třeba HDTachem a podobnými analytickými nástroji, případně jestli to u toho externího (to ještě mimochotem dlužíš udání typu - co to je zač, plus ta skříňka, ve které to je) úplná mizerie jak si myslím, tak ho zkusit přepojit do jiného USB slotu, a sice takového, který po vypnutí PC nezůstává pod proudem. Ty pod proudem jsou obvykle určené pro klávesnici/myš a tam USB1 stačí.
Až to budeš mít otestovaný (disky) tak dej Ctrl+Alt+PrtScreen a udělej obrázky výsledků, které potom uploaduj přímo sem do svého příspěvku (jmenuje se to Spravovat přílohy). Ať se hneme trochu z místa. Teprve potom se podíváme na to další.
borin7 (33)|14.7.2010 18:05
Tady prikladam ty 2 testy
Test 1.JPG Test 2.JPG
StD (8612)|14.7.2010 18:23
No to vidíš sám, jaký má ten externí 2,5" disk chabý přenos. Ještě ho zkus odpojit (samozřejmě softwarově přes ikonu v liště) a připojit na jiný USB port.
Nainstalovaly si Windows správně jeho ovladač? Identifikuje ho správně Správce disků jako Passport 2500BEV External?
borin7 (33)|14.7.2010 19:46
Prepojil jsem ho do jineho USB a vysledek je stejny.ted jsem delal jeste test Xtreameru.V nem mam 500GB hardisk interni.Tady je test
Test 3.JPG
StD (8612)|14.7.2010 20:04
No tak s tímto tedy nic moc nenaspěcháš. Minimálně bych ti radil pořídit si alespoň jeden pevný disk do toho PC, nemusí být extra velký, ale aby se z něho dalo rychle číst.

[OT](Jen pro informaci: Já mám ty SCSI3 hadry, co tam máš v těch testech nahoře jako měřítko, stačí i malé 73GB a je to rozdíl. Také mají 15000 otáček oproti 5400 u toho mrňouska 2,5"). Jednoho 2,5" WD Scorpio Blue mám v DVB-S PVR interně připojeného přes LAN, a i tam je přenos dat mnohem rychlejší než přes USB. [/OT]
borin7 (33)|14.7.2010 20:38
A nemuze to mit nejakou spojitost,ze interni je NFTS a externi mam na FAT32?
StD (8612)|14.7.2010 22:37
[quote=borin7;289109]A nemuze to mit nejakou spojitost,ze interni je NFTS a externi mam na FAT32?[/quote]

Ne. Ten jeden zasekaný systemový disk je další problem.
Brogg (31)|12.1.2011 14:01
Ahoj,
po dlouhé době shrnu postup a zeptám se na další pokračování.

První postup:
- Nahrávám pomocí DVBViewer do formátu transport stream *.TS (včetně teletextu a DVB titulků) s časovou rezervou před i po pořadu (nahrávka je vč. logu o chybách v nahrávce a doplňujících informacích o pořadu)
- Demultiplex a střih pomocí ProjectX (titulky v UTF-8)
- Multiplex pomocí Womble MPEG Video Wizard DVD
- Úprava titulků (např. nahrazení znaku ĕ za ě)

Výhody:
- Poměrná jednoduchost
- Univerzálnost (přehraji téměř všude, s portable vlc vlastně všude, kde potřebuji)

Nedostatky:
- Nelze udělat frontu více zpracovávaných videí
- Ztráta barvy ve skrytých titulcích
- Občas se ve výsledku titulků z ProjectX objevuje zdvojení (nutné dále editovat celé titulky a opravit chyby - smazat zdvojení, spojit stejné titulky) - zbytečná práce navíc

Druhé řešení:
- Nahrávky TS pomocí DVBViewer (stejně jako v prvním postupu)
- Přehrávat přímo TS soubory v:
a) DVBViewer
b) VLC nightly builds (konkrétně dobře funguje 1.1.6, u vyšších verzí zatím CC vypadávají)

Výhody
- Barva titulků zůstává zachována
- Žádná práce s úpravou (původní nahrávka zachovává i původní kvalitu)

Nevýhody
- Neuniverzálnost (i když to nyní řeší VLC vývojové buildy)
- Otázka střihu (více níže)
- Stabilní verze VLC nepřehraje přímo nahrávku (TS soubor), testovací verze bez problémů

Otázka:
Z pohledu využití mně vyhovuje více druhý postup, ale otázkou zůstává, zda lze stříhat transport stream (*.TS), který obsahuje teletext a další data. Přesněji - je možné nastříhat film (ustřihnout začátek a konec, případně reklamy uvnitř), zachovat formát (TS), který i nadále bude obsahovat potřebná data (zejm. teletext).
Vyzkoušel jsem různé programy, zachoval formát, výsledek sice bylo video (TS), ale bez dalších dat. Mohu tak sice stříhat nahrávku, ale nezachovám skryté titulky (teletext 888).
Otázkou je, zda je vůbec možné z pohledu struktury formátu transport stream provést jakýkoliv střih (bez demultiplexu a extrakce titulků do externího souboru).

Díky
Brogg
XBR15 (1)|8.5.2011 11:01
Možné to je, já jsem to zkusil pomocí MpgCut2 verze 2.8.5e. Mám nahrané video ze satelitu typu mpeg-ts s DVB a teletext titulky + 3 jazykové verze. Pomocí MpgCut2 vystříhám reklamy a vše zůstane zachované. Program jen vyhodí hlášku, že formát ts není zatím plně podporován, ale s titulky a zvukem problém nemá. Program pracuje velmi rychle a bez rekomprese.
Tomas_X (124)|6.6.2011 21:24
Mě vysloveně nadchnul TS Doctor, např. zde:
http://www.brothersoft.com/cypheros-ts-doctor-299473.html
koudalos (16)|8.2.2012 17:34
Přátelé, snažím se najít odpověď všude po netu, i u výrobce, leč zatím bez úspěchu, tak zkusím zde.

V tomto vláknu už padlo, že někomu DVB-T set-top-box rozděluje soubory po cca 1,5 GB. Já mám Evolve Andromeda a také mi to dělí soubory ts na několik kusů. V tom by v zásadě nebyl problém. Jenže - hodím to do Womblu na timeline a ouha! Každý soubor má na konci cca půl sekundu useknutý zvuk, navíc poslední frame jde do jakési kostičkovaté struktury. Pokud tyto závadné framy odříznu a dvě části k sobě přirazím, je poznat skok ve zvuku i obrazu. Prostě tam těch pár framů chybí. Ale je zajímavé, že když si toto "přechodové" místo přehraju v set-top-boxu, tak záznam jede plynule a žádné skoky mezi soubory patrné nejsou. Co je špatně??? A proč to ten STB vůbec dělí???
StD (8612)|8.2.2012 18:34
[quote=koudalos;396269]...A proč to ten STB vůbec dělí???[/quote]
Protože to tak má nastavené. U mého lze nastavit dělení po 1, 4, 8 nebo 16 GB, případně nedělit (mám nastaveno), ovšem interní HDD mám naformátovaný na ext3 pod linuxem.
Se podívej do manuálu a na software tvého STB, jaké máš možnosti.
geronimoh (2327)|8.2.2012 18:59
[quote=koudalos;396269]... Co je špatně??? A proč to ten STB vůbec dělí???[/quote]

Napřed ty díly spoj v Total Commanderu do jednoho souboru a mělo by to být v pořádku. STB záznamy dělí na menší soubory, protože je asi HDD naformátovaný na FAT32 ( max. velikost souboru 4GB ).

http://cs.wikipedia.org/wiki/FAT32
koudalos (16)|9.2.2012 16:14
HDD je 320GB a je naformátován na NTFS, nikde v nastavení ani v manuálu k STB jsem tuto volbu nenašel (to bych nepsal sem, ani k distributorům - tam stále bez odezvy). Total Commander sice soubory spojí, ale jinak problém zůstává, takže je to totéž jako několik souborů pospojovat na timeline. Mezi přechody opět na chvilku vypadne zvuk a na pár framů se rozkostičkuje obraz. Do přílohy jsem dal ukázku přechodu mezi dvěma soubory, které jsem k sobě přidělal ve womblu. Při přehrávání víceméně zaznamenáte jen výpadek zvuku a skok v obraze, při krokování ve womblu uvidíte i ty kostičky. Nějaké další rady?
StD (8612)|9.2.2012 16:21
No problem asi bude v tom *.TS - Womble tam v těch spojích nasadí standardní délku GOPu pro *.PS a je to hotový. Zkus ještě před tím spojením překonvertovat ve Womblu obě části na Program Stream.
koudalos (16)|9.2.2012 16:29
Je to ještě horší! Nejen, že to co jsem popisoval se nespravilo, ale ke všemu se úplně rozhodila synchro zvuku s obrazem. Zmenšila se o něco i velikost konvertovaných souborů.

Nepomohla ani volba "Oprava GOP"...

Pořád ale nechápu, jak to tedy může STB přehrát plynule. Při nahrávání si ve složce vytvoří k souboru *.ts ještě soubor se stejným názvem a příponou *.dvr, který má vždy 64kb (000.ts a 000.dvr, 001.ts a 001.dvr ......). Poslední soubor má jen 32kb a před název toho posledního souboru přidá "info" (003.ts a info3.dvr). Kdesi jsem se dočetl, že tyto soubory si rekordéry vytváří pro plynulé přehrávání a time-shift. Ale nevím, jak s tím naložit. Ach jo! Schválně jsem vybíral STB s nahráváním do *.ts a myslel jsem, že to bude bez problémů. :(
StD (8612)|9.2.2012 17:39
No jestli se rozhodilo synchro, tak tam jsou v tom video streamu chyby (dropy) a Womble vyházel tyto chybové Flagy. Ještě to můžeš zkusit ten původní soubor prohnat PVAStrumentem nebo ProjectX, ale obávám se, že s tím asi moc nenaděláš.
Ty mezery co ti Womble udělal původně, tam asi dopočetl proto aby sedělo synchro od začátku další části.
KamilZ (10277)|9.2.2012 19:19
koudalos: Nezkoušel jsi to spojit pomocí TS Doctor, na který máš odkaz nad Tvým prvním příspěvkem? Píšou, že podporuje TS i DVR (zkušenost s ním ale žádnou nemám). Zkusil bych za sebe naházet 000.ts, 000.dvr, 001.ts, 001.dvr, .... Případně udělej nahrávku tak, aby byl poslední ts a dvr malý, aby to šlo někde rozumně uploadovad. Třeba pak zde někdo znalý z toho dokáže něco analýzou vyzkoumat.
geronimoh (2327)|9.2.2012 20:24
Jaký další typ nahrávky se dá ještě na Evolve Andromeda nastavit, někde jsem četl, že i "mpg", tak zkus změnit nastavení na "mpg" ? A jaké další volby se skrývají pod volbou záznamu ?
Evolve Andromeda.jpg
koudalos (16)|10.2.2012 05:51
KamilZ: TS Doctora zkusím a dám vědět. Pokud bych chtěl uploadovat dvě části, ta první by stejně měla 1GB a to by se asi nikomu stahovat nechtělo. Co to dělá mezi dvěma spojenými částmi, jsem hodil o pár komentů výše do přílohy "Test.rar", tak pokud by nějaký myslitel na to kouknul, budu rád.

geronimoh: V Andromedě lze ještě nastavit záznam PS místo TS, ale pouze v momentě, kdy člověk nahrává přímo při sledování, tzn. tato volba není možná u nahrávání přes časovač. NECHÁPU!!! A ten screenshot, který jsi přiložil, je ze stránek Evolve. Problém je, že v menu mého STB se jedna položka vůbec nezobrazuje a oni, i když ji mají vyfocenou, v popisu vlevo chybí. Je to ta položka "Volba záznamu - USB Partition 1". Předpokládám ale, že tato volba se týká jen výběru disku, pokud je HDD rozdělen na více logických disků. Já mám disk jen na jeden partition, tak možná proto se mi tato možnost nezobrazuje. To ale stále neřeší můj problém. :/ Musím říct, že manuál je naprosto k ničemu. Popsat jen, kde je jaká volba, ale vůbec se nezmínit, co která volba znamená, to je fakt na nic! Navíc na stránkách výrobce není jediný kontakt na odbornou pomoc. Jen odkaz na distributora v Česku. Ten ale nekomunikuje a ani není jasné, na koho konkrétně se stran technické podpory obrátit. V tomto mě teda Evolve značně zklamalo.

Asi by to chtělo vypátrat, co s tím dělá samotný STB, že je schopen to přehrát bez chyb. Nějak to přece jít musí! Když je schopen si to STB nějak pospojovat, tak střihové programy by snad mohly být "stejně chytré".
KamilZ (10277)|10.2.2012 07:23
Já jsem myslel uploadovat jen tu druhou, krátkou část. Třeba by někgo přes GSpot apod. poznal, jestli je to "korektní" nahrávka - jestli "správně začíná", nebo jestli je to skutečně jen "sprostě" rozděleno.
koudalos (16)|10.2.2012 08:20
Řek bych, že je to jen "sprostě" rozděleno. Navíc, ten problém není na začátku, ale vždy na konci toho souboru. Čili, aby to někdo mohl analyzovat, stejně bych musel uploadovat minimálně ten jeden 1GB kus. Já to klidně udělám. Pokud je tu někdo ochotný, řekněte a někam to hodím. ;)
StD (8612)|10.2.2012 09:24
[quote=koudalos;396601]Řek bych, že je to jen "sprostě" rozděleno. Navíc, ten problém není na začátku, ale vždy na konci toho souboru. Čili, aby to někdo mohl analyzovat, stejně bych musel uploadovat minimálně ten jeden 1GB kus. Já to klidně udělám. Pokud je tu někdo ochotný, řekněte a někam to hodím. ;)[/quote]
Odpověď máš v mé předchozí odpovědi (3. řádek). Nic nikam neuploaduj a podívej se raději na ten původní stream v GSpotu (po načtení přes tlačítko VGS - už jsem sem jinde dával několikrát obrázek, kde to je...) - uvidíš sám, kolik tam máš červených teček - chyb z výpadků (Error Flags).

Edito: P.S. Ten obrázek jsem naposledy dával v postu #5 tady (klik).
koudalos (16)|10.2.2012 12:25
Zkusil jsem GSpot. Po načtení souboru se ale nic nedělo. I to tlačítko VGS bylo šedé - viz příloha. Pak jsem otestoval TS Doctor. Ten sice pár chyb našel (viz další přílohy), ale soubory spojil a zdá se, že přechody jsou čisté a zvuk je synchronní. Pokud tedy nebudou výpadky někde v jiných místech, myslím, že tohle řeší můj problém. Bohužel jen částečně, protože soft je placený (polovina hodnoty STB). :/
StD (8612)|10.2.2012 13:43
[quote=koudalos;396652]Zkusil jsem GSpot. Po načtení souboru se ale nic nedělo. I to tlačítko VGS bylo šedé - viz příloha. Pak jsem otestoval TS Doctor. Ten sice pár chyb našel (viz další přílohy), ale soubory spojil a zdá se, že přechody jsou čisté a zvuk je synchronní. Pokud tedy nebudou výpadky někde v jiných místech, myslím, že tohle řeší můj problém. Bohužel jen částečně, protože soft je placený (polovina hodnoty STB). :/[/quote]

Ad 1. obrázek - neděje se nic, protože jsi dosud nestiskl modrou 1ku dole a nenarenderoval jsi to (není sestavena cesta/graf ke kodeku) - máš to spuštěné v režimu pro pokročilé (Advanced)???

Ad 2. obrázek - s tolika dropy bych to rovnou zahodil a neztrácel čas...