Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Adobe Premiere Elements 3.0

michal_h (492)|23.1.2008 10:32
Ahoj,
stříhám video v PE3.0, zdroj je z kamery JVC Everio MC500 (mpeg2), používám stroj Sony Vaio VGN-FZ21Z. Když to exportuju tak při sekvencích kde se něco rychleji pohybuje dochází k rozmazání obrazu. Netušíte někdo jak nastavit exportované video tak aby k tomuto nedocházelo?
Dík M
nastaveni.jpg
Pave1 (4279)|23.1.2008 15:41
Vyrob DVD prokládaně (ne progressive). Zkontroluj taky, zda máš spávné pořadí půlsnímků v projektu (i mpeg2 souboru).

Zjistíš to snadně, vyrob obě verze, tu nesprávnou jasně poznáš.
michal_h (492)|24.1.2008 10:15
[QUOTE=Pave1;162923]Vyrob DVD prokládaně (ne progressive). Zkontroluj taky, zda máš spávné pořadí půlsnímků v projektu (i mpeg2 souboru).

Zjistíš to snadně, vyrob obě verze, tu nesprávnou jasně poznáš.[/QUOTE]
když změním field order z progressive na lower nebo upper tak je to už lepší, ale ještě to není úplně ono, to pořadí půlsnímku zjistím jak?

P.S.: ještě přikládám foto originálního videosouboru a vyrendrovaného, je vidět liniové rozostření, zkoušel jsem nastavovat snad vše (field order lower,upper, progressive, variable bit rate, constant bit rate, různé hodnoty bit rate), ale pořád to tam zůstává....už fakt nevím kde by mohl být zakopanej pes
Pave1 (4279)|24.1.2008 11:21
je důležité jen při výrobě mpeg2 (na straně zdroje, ten musí mít správně půlsnímky).

Na straně výsledku (mpeg2) je to celkem jedno, pro mpeg2 pro PC klidně bottom, pro DVD upper (zjistíš to tak, že vyrobíš kousek od obou a porovnáš na přehrávači, který dokáže zobrazit proklad (respektive jeho vadu).

100pct je zkontrolovat ty kousky na TV, tam to uvidíš hned (na PC to některé přehrávače vyhladí).
michal_h (492)|24.1.2008 11:28
[QUOTE=Pave1;163036]je důležité jen při výrobě mpeg2 (na straně zdroje, ten musí mít správně půlsnímky).

Na straně výsledku (mpeg2) je to celkem jedno, pro mpeg2 pro PC klidně bottom, pro DVD upper (zjistíš to tak, že vyrobíš kousek od obou a porovnáš na přehrávači, který dokáže zobrazit proklad (respektive jeho vadu).

100pct je zkontrolovat ty kousky na TV, tam to uvidíš hned (na PC to některé přehrávače vyhladí).[/QUOTE]
mrkni pls na ten obr co jsem přidal výše...
Pave1 (4279)|24.1.2008 11:48
dej to někam nezvětšený, mrknu.
michal_h (492)|24.1.2008 12:27
tak jsem ještě trochu testoval a zjistil jsem, že když to vyrendruju bez přidané hudby (mp3), tak je obraz v pohodě, když k tomu přidám tu mp3, tak se tam objeví ty pruhy...teď už tomu teda vůbec nerozumím...
michal_h (492)|24.1.2008 12:32
[QUOTE=Pave1;163046]dej to někam nezvětšený, mrknu.[/QUOTE]
tady to je
Pave1 (4279)|24.1.2008 13:12
Souhlasím, že to pořád není ono (není to problém jen prokládání, ten už jsi vyřešil).

u ADOBE je častou příčinou lokalizace (jazykové verze systému a programu jiné než anglické). Často je problém v drobných rozdílech, např. interpretace tečky a čárky (které tímto např. v programu následně vznikají).

Vím, že u Premči nějaký takový problém s mp3 byl (a souvisel s chováním programu, které nedokázal uživatel ovlivnit).

Řešením je asi:
1/ použít anglický operační systém a verzi Premiere Elements
(pro max pohodlí použít i QWERTY českou klávesnici)
2/ mp3 soubory nejprve v nějaké utilitě převést na wave, teprve pak je importovat do Premiéry.

Každopádně bych se s dotazem obrátil na prodejce programu, pokud ten ve své nápovědě uvádí, že import audia v mp3 podporuje. Výrobci různé nedostatky průběžně opravují.

(vyplatí se i mrknout na stránky výrobce, s drobnou znalostí angličtiny tam problémy probírají uživatelé a ve fóru je vždy zástupce výrobce - odborný konzultant, který nasměruje k řešení problému).

--------

Osobně bych zvolil nejjednodušší cestu, převést nejprve mp3 na wave, teprve pak audio importovat.
michal_h (492)|24.1.2008 13:33
to Pave1: tak převod do wav do spraví, dík moc za radu
Pave1 (4279)|24.1.2008 13:59
moc jsem neporadil (poradil sis sám), ale tak už to někdy u Premči bývá .-) .
michal_h (492)|24.1.2008 14:33
[QUOTE=Pave1;163061]moc jsem neporadil [/QUOTE]
myslím že jo (převod mp3 do wave...)
:-)
michal_h (492)|25.1.2008 17:51
tak můj optimismus byl přehnaný, u všech sestříhaných klipů jsem zaměnil audio stopu na wav, vyrendrovaný mpeg je ok, když ale z těchto souborů vytvořím dvd a autorizuju ho v PE3, tak se při přehrávání kvalita opět zhorší (nejvíce při pohybu) jak na pc tak na tv přes dvd přehrávač. Při tvorbě dvd v PE3 není vůbec žádné nastavení (pouze pal nebo nstc), netuší někdo jestli to jde nějak spravit přímo v PE3?

Dříve jsem dělal dvd v adobe encore, tam žádné problémy nebyly, ale s encore je moc velká piplačka...Nemá někdo tip na jednoduchý authoring sw?
Pave1 (4279)|25.1.2008 18:19
Dochází asi opět k přepočtu, což je chyba (už zase ale jiná .-) ).

dá se tam nastavit lecos, mrkni po nastavení presetu "PAL DVD" do advanced (zafajfkni, klikni, najdeš tři záložky - obraz, zvuk, atd - viz manuál programu), musíš tam mít stejné parametry jako má ten mpeg, aby to program nepřepočítával znovu.

Jinak už nevím, když je ten mpeg2 ok.
michal_h (492)|25.1.2008 19:19
tak to fakt nevím kde nastavit, procházel jsem to a nic, nepleteš si to s plnou premiérou?
Pave1 (4279)|25.1.2008 20:08
aha, tak já tu mám PremiereElements4, to má dost jiný uspořádání uživatelských oken.

Nu, tak ten authoring DVD dělej v něčem jiném, z Premči vem jen ten mpeg2 (zkus Ulead , tmpeg author nebo jak se to jmenuje, nebo něco podobného - když nastavíš stejné parametry jako má ten mpeg2, nebude to přepočítáváat a bude to ok).

Asi nejsem na tyhle rady ten "správně povolaný" (mám rád DVD Lab Pro nebo Ulead Workshop, ale ty už jsou trochu složitější), jednoduché programy snad doporučí někdo jiný (nebo z tý premči exportuj DV-PAL a ProCoder ti udělá rovnou VOBy pro pálení, pokud nemusíš mít na tom DVD menu).
michal_h (492)|25.1.2008 20:13
právě že menu chci...teď zkouším tmpeg author, ale výsledek je stejnej...
Pave1 (4279)|25.1.2008 20:19
tak jsem tě mystifikoval, premča El4 to má stejně, jak zvolíš ulož na DVD, tak ti nic nenabídne.

Když ale zvolíš export na PC, tak nabídne advanced a můžeš vytvořit mpeg2 pro tvorbu DVD (kuk na obrázek).

Takže jedině v něčem jiném, ten authoring...
Elements4.jpg
Pave1 (4279)|25.1.2008 20:22
Při nějakých problémech je opravdu nejlepší exportovat (pro vyřešení) ze střihového programu DV - PAL (AVI, QT), zkontrolovat jeho kvalitu (např. vypsáním na kazetu a projekcí na TV), pak provést přepočet do mpeg2 (použít osvědčený postup v kvalitním enkoderu) a rozumný authoringový program (který trochu ovládáš).

Když pak najdeš chybu, dá se to už snadno vyřešit.
Dap (34)|25.1.2008 20:55
sice dělám v AP 6,5 - ale už od této verze je podporován DVDit! jako authoring prog.Neboli - exportuješ přímo projekt do z AP do DVDit a teprve tam po authoringu komprimuješ...zkus použít DVDit.
michal_h (492)|25.1.2008 21:30
[QUOTE=Pave1;163244]tak jsem tě mystifikoval, premča El4 to má stejně, jak zvolíš ulož na DVD, tak ti nic nenabídne.

Když ale zvolíš export na PC, tak nabídne advanced a můžeš vytvořit mpeg2 pro tvorbu DVD (kuk na obrázek).

Takže jedině v něčem jiném, ten authoring...[/QUOTE]
tak bohužel to v pe3 nastavit nejde (kuk příloha :-) ), když dám dvd tak se mi tam objeví obrazovka kterou jsem už sem dával - nic tam už nevybereš, návod jsem projel datailně a také nic, to nastavení jak máš na obrázku tak mám pouze když dám export do mpeg...
Pave1 (4279)|25.1.2008 21:39
volba "export na DVD" nic nenabídne, ale u PE4 volba "export na PC" (soubor) nabídne možnost "mpeg2 pro DVD". Tam možnosti jsou (u PE3 nevím, zkus pohledat).
michal_h (492)|25.1.2008 22:15
[QUOTE=Pave1;163259]volba "export na DVD" nic nenabídne, ale u PE4 volba "export na PC" (soubor) nabídne možnost "mpeg2 pro DVD". Tam možnosti jsou (u PE3 nevím, zkus pohledat).[/QUOTE]
není :-(

teď zjišťuju, že s PE3 má problémy mnohem víc lidí:
http://www.adobeforums.com/webx?7@@.3bc4457b/31

vysvětlení je snad tady:
http://adobeforums.com/webx/.3bbebe4f

jestli ale budu muset přehazovat každej klip zvlášť v projektu, tak to je hustá pakárna a asi přejdu na jinej střihací sw...
:-(

ještě to zkusím otestovat a uvidím
michal_h (492)|25.1.2008 22:44
tak musí se to opravdu udělat pro každý klip kterej je už nataženej zvlášť :-(
jinak PE4 má už volbu na automatický převod před natažením do programu, takže asi jdu do 4. verze...
Pave1 (4279)|26.1.2008 00:02
Píšou tam, abys klip (vytvořený z mpeg2, u DV je to vždy ok) po naimportování do Timeline (před střihem) zkontroloval a v properties přehodil pořadí půlsnímků, pokud je špatné (po střihu to prý musíš dělat zvlášť u každého kusu na timeline).

zkušenosti "bolí", to je známá věc (tohle ale zase není tak strašné, pokud tedy nemáš hodinový sestřih, přeházel bych to).

PE3 tu možnost přehodit půlsnímky nemá? (pak stačí převést mpeg před importem např. v ProCoderu rovnou do DV-AVI, tam to přehodit jde)
michal_h (492)|26.1.2008 08:14
[QUOTE=Pave1;163287]Píšou tam, abys klip (vytvořený z mpeg2, u DV je to vždy ok) po naimportování do Timeline (před střihem) zkontroloval a v properties přehodil pořadí půlsnímků, pokud je špatné (po střihu to prý musíš dělat zvlášť u každého kusu na timeline).

zkušenosti "bolí", to je známá věc (tohle ale zase není tak strašné, pokud tedy nemáš hodinový sestřih, přeházel bych to).

PE3 tu možnost přehodit půlsnímky nemá? (pak stačí převést mpeg před importem např. v ProCoderu rovnou do DV-AVI, tam to přehodit jde)[/QUOTE]

mám asi 20 sestříhaných videí, každé má na timeline cca 20 až 30 sestříhaných klipů, bohužel mi nezbude nic jiného než to vše ručně přeházet a vyrendrovat znova, každopádně ale jdu do čtyřky, dočetl jsem se že čtyřka má nějaké problémy při tvorbě dvd, prý to spadne, máš podobnou zkušenost nebo už to vychytali?
Pave1 (4279)|26.1.2008 10:12
Jsem lempl, nedělám ve střihových programech DVD (v těch levných už vůbec ne .-) ), takže ti s tímhle neporadím. Prohlížím to většinou rovnou z disku (jinak bych DVD dělal asi na lepším stolním DVD rekordéru). V nouzi nejvyšší ( :-) ) použiju authoringové programy, které mají standardní možnosti (nebo Tmpeg Author a spol)

Maximum je pro mě většinou export do mpeg2 (SD verze), wmv, H264 (a tohle funguje). U APE4 mi chybí jen možnost exportovat přímo m2t na disk (podporuje u HDV "přímo" pouze výpis na kazetu), musíš si sám manualně nastavit parametry. Zkus trial toho levného Vegase (platinum, pro HDV či AVC od Sony), někdo si chválí i to Studio11, prý teď moc nepadá, já tyhle programy ale moc neznám.

(řešil bych ještě ten export mpeg2, výrobu menu DVD bych ale nechal na klasický programy).
michal_h (492)|26.1.2008 12:59
tak jsem postupoval podle rad na adobeforum: programem gspot jsem zjistil, že moje zdrojové video je prokládané, horní půlsnímek první, v premiéře jsem na timeline otočil pořadí snímků a rendroval jako spodní půlsnímek první - výsledek je špatný už na pc, na pc se zobrazuje dobře pouze varianta bez otočení půlsnímků a rendrovat s spodním půlsnímkem prvním, nějak se v tom přestávám orientovat...
michal_h (492)|26.1.2008 13:20
tak už jsem "doma", když dám vše podle návodu adobeforum, tak se na to v pc nedá koukat, ale když to pak vysmažím na dvd jako vob soubory tak je to v pořádku, takže když budu střihat, tak si musím vybrat, jestli to chci dávat na dvd nebo nechat jen sestříhaný video k prohlížení na pc, bohužel tak aby to fungovalo oboje asi nijak udělat nejde...:-(
michal_h (492)|26.1.2008 18:55
tak je to zase na h...o, všechny soubory v procesu jsou prokládané, spodní půlsnímek první...samotné video vypadá při vypálení na dvd pěkně, ale všechny přechody jsou nekoukatelné, já už ten komp asi hodím z vokna...
Dap (34)|27.1.2008 08:49
[QUOTE=michal_h;163350]tak je to zase na h...o, všechny soubory v procesu jsou prokládané, spodní půlsnímek první...samotné video vypadá při vypálení na dvd pěkně, ale všechny přechody jsou nekoukatelné, já už ten komp asi hodím z vokna...[/QUOTE]

Ale jde to - máš dvě možnosti:
1) při exportu do mpg2 (*.mpv+wav)zadat pro celý projekt Upeer či Lower.Pak už v authoringu je to jedno.
2) pokud jsou jen některé části "uper" - zadej to jen pro ně v timeline(reverze field dominance)
Přechody jsou standartně AP generovány jako "Lower",takže pak je nutné to pro všechny zadat ručně,kopírováním atributů to máš raz dva..:)
michal_h (492)|27.1.2008 10:32
[QUOTE=Dap;163379]Ale jde to - máš dvě možnosti:
1) při exportu do mpg2 (*.mpv+wav)zadat pro celý projekt Upeer či Lower.Pak už v authoringu je to jedno.
2) pokud jsou jen některé části "uper" - zadej to jen pro ně v timeline(reverze field dominance)
Přechody jsou standartně AP generovány jako "Lower",takže pak je nutné to pro všechny zadat ručně,kopírováním atributů to máš raz dva..:)[/QUOTE]
mám všechny zdrojové soubory mpeg2 upper (zdroj je hdd kamera), takže jsem ručně u všech nastavil reverse field order dominance, rendrovaný setříhaný soubor jako mpeg2 (lower), přechody podle mě vůbec nejdou přenastavovat na lower nebo upper, aspoň jsem to tam nikde nenašel, takže jak dál???

P.S.: ty atributy se kopírují kde? (bavíme se o stejném programu - prem. elements 3.0.2?)
michal_h (492)|28.1.2008 18:54
takže teď už snad konečně, funguje když rendruju mpeg2 jako upper, v pc je to absolutně nekoukatelné, ale když to autorizuju a šoupnu na dvd, tak potom už to jede na pc a i na tv a co hlavně - video ani přechody mezi jednotlivými sekvencemi se netrhají, zajímalo by mě co ti soudruzi v adobe vymýšlejí za rady :-( (reverse field order dominance)
Pave1 (4279)|28.1.2008 20:40
Premiere Elements 4 je taky pěkný žrout na železo (a RAM):

- 1GB (2x512MB) nic moc, jeden klip HDV v APE4 + WIN XP a máš to jedno GIGA RAM fuč :-) .


Takže asi jsou spíš nutný 2GB RAM (v dual konfiguraci 2x1GB). To jen tak naokraj, malej softík na homevideo a papá jako velkej ;) .
michal_h (492)|29.1.2008 11:15
[QUOTE=Pave1;163510]Premiere Elements 4 je taky pěkný žrout na železo (a RAM):

- 1GB (2x512MB) nic moc, jeden klip HDV v APE4 + WIN XP a máš to jedno GIGA RAM fuč :-) .


Takže asi jsou spíš nutný 2GB RAM (v dual konfiguraci 2x1GB). To jen tak naokraj, malej softík na homevideo a papá jako velkej ;) .[/QUOTE]
zkoušel jsem i PE4 a chodí celkem dobře (Vista, skóre 4,6), ale vzhledem k tomu, že ve čtyřce nejde dělat pořádně authoring (vždy to zamrzne), tak budu pro střih používat třetí verzi a na authoring tmpg dvd author...
Pave1 (4279)|29.1.2008 18:21
správný postup .-) (na každý krok ten správný sw..).
michal_h (492)|30.1.2008 12:34
[QUOTE=Pave1;163642]správný postup .-) (na každý krok ten správný sw..).[/QUOTE]

chvílema jsem už dostával pěknou depku, že budu muset sestříhaný materiál za celý rok 2007 dělat znova v jiném programu...
kyrmi (1)|16.11.2008 10:42
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli by nebylo možné sehnat nějaký manuál nebo uživatelskou příručku k tomuto programu. Nenašel jsem to ani v knihkupectvích apod. Co popřípadě používáte nebo jste si na všechno přišli sami? Děkuji a pěkný den
Pave1 (4279)|16.11.2008 11:25
Problém s Vistama (a AVCHD alias importem "mts") by už měla řešit současná verze Elements 7 (u vista problémů to předpokládám, u AVCHD to vím). Vzhledem k ceně (cca 2000Kč) by neměl být problém ji mít oficiálně i s manuálem (pokud je tedy třeba, pro někoho kdo zcela začíná).

Spousta věcí je velmi podobných "dospělé" PremčePro (takže něco lze vyčíst z těchto, asi dostupnějších manuálů), zbytek lze velmi dobře (při určité úrovni znalostí) odvodit intuitivně. Free manuál jsem ale neviděl, byť jsou jistě místa, kde jsem ho nehledal .-) .

V anglické verzi jsem manuály v obchodech na netu viděl, pro českou bych zkusil se obrátit s dotazem přímo na české zastoupení adobe (ale asi budou chtít vidět licenci .-) ).