Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vhodný HD zdroj pro tvorbu klasického DVD (1080i vs. 720p)

RAY_tvf (27)|23.1.2008 01:37
Dobrý den přátelé,

už zde proběhlo několik debat 1080i vs. 720p vs. 1080p. Chtěl bych na ně navázat, ale ne tak docela.

Chci totiž z těchto HD videí vytvářet klasická DVDéčka PAL 720x576 16:9. Moje kamerka Sanyo HD1000 zvládá následující HD rozlišení:

1) 1920x1080i (60 fields per second)
2) 1280x720p (60 frames per second)
3) 1280x720p (30 frames per second)

Moje otázka zní, v čem je nejlepší natáčet chci-li následně vytvářet tato klasická DVD. Podle mého soudu 1) neboť ve všech případech sice následně vznikne 25 fps video, ale jen v prvním případě prokládané (vyzkoušeno), které je díky tomu méně trhané u rychlých pohybů. Otázkou ale je, jak takové video bude vypadat na progresívních zobrazovačích... respektive jak kvalitními od-prokladači ve většině případů disponují.

Otázka pod čarou:
Přehlédl jsem něco nebo skutečně existuje jen AVCHD jako jediná možnost jak dostat HD obsah na standardní DVD? (vyjma uložení jako klasická data)
Pytkin (7947)|5.2.2008 00:03
Ray : Hlavne by si mal tocit do 25p alebo 50p .. to kamera nevie ? Ak to video ides spracovavat , je rozumnejsie to asi robit v progresivnom mode ..
Bylli (5)|5.2.2008 09:32
Mrkni na tohle pdf - http://www.jvcpro.co.uk/getResource2/jvc_highway_4_ibc.pdf?id=6594 - na stránce 3 se píše o formátech a jak na ně lidé reágují. Jasně je tam napsáno, že pozitivněji lidé brali 720p než 1080i a že prokládání nemá budoucnost, tudíš bych u tebe rozhodně vyloučil první variantu. A jak už napsal Pytkin, je nejlepší natáčet ve 25 nebo 50 fps. Když to ale nemá, tak bych točil v 60p, protože je lepší mít víc obrazků, z který se dá přepočítat na 25p.
jibarr (792)|5.2.2008 10:11
Prolkádání nemá budoucnost. Všichni výrobci kamer, zobrazovačů a vysílání se shodli na standardu HD videa pro natáčení a vysílání na 1920x1080/25snímků neprokládaně/25MB-s. Toto bude i vysílací formát. Sice se znova dohadují jestli mpeg-2 HD, nebo s menším dat. tokem mpeg-4. Všechno mezi tím je jen přechodná doba, než se dořeší technika vysílání. V tomto standardu budou ukládat i všechny kamery (mimo filmových). Japonci už jsou o trochu dál. Do budoucna uvažují o vysílání TV v ultra high definition videu, s rozlišením 7.XXX na 4.XXX. K tomu vyvynuli i kameru s dvojnásobnou velikostí čipu filmového pole.

Pitomec (10211)|5.2.2008 20:31
Třeba satelitní HDTV je v 1080i, takže to asi nebude tak jak si představuješ...
jibarr (792)|5.2.2008 21:22
Taky jsem psal o přechodné době. To bude ještě pár let trvat. Spoustě lidí ještě dosluhují CRT. Od výměny domácích zobrazovačů, až po technický přechod všech TV. Zatím jakž takž drží krok výrobci TV a BR. Výrobci kamer se už k tomu pomalu dotahují. Akorát s tím vysíláním to nějak pokulhává.
jibarr (792)|5.2.2008 21:55
Tak jsem se díval na specifikaci a taky jsem udělal drobnou chybu. Snímková rychlost nebude 25/s ale 50/s.

Výtah z KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ o přezkoumání interoperability digitálních interaktivních televizních služeb. V Bruselu dne 02.02.2006:

..........Účastnící se dohodli na zavedení systému značení zobrazovacích zařízení, podle něhož spotřební zařízení opatřená označením „HD ready“ budou podporovat oba hlavní formáty zobrazení používané v mezinárodním měřítku, tj. 720 řádek při progresivním zobrazení a 1080 řádek při prokládaném zobrazení. V dlouhodobém horizontu se předpokládá užití nákladnějšího, ale vysoce kvalitního formátu progresivního zobrazení 1080/50. Seminář rovněž potvrdil, že všechny přijímače s vysokým rozlišením budou podporovat systém MPEG-2, jakož i nový pokročilý systém komprese a kódování MPEG-4 AVC[9]. To umožňuje provozovatelům vysílání svobodně zvolit formáty zobrazení a systémy kódování, v rámci možností nabízených obrazovkami s označením „HD ready“.............
Pavel_tempx2 (829)|6.2.2008 23:04
[QUOTE=jibarr;164500]Prolkádání nemá budoucnost. Všichni výrobci kamer, zobrazovačů a vysílání se shodli na standardu HD videa pro natáčení a vysílání na 1920x1080/25snímků neprokládaně/25MB-s. Toto bude i vysílací formát. Sice se znova dohadují jestli mpeg-2 HD, nebo s menším dat. tokem mpeg-4. Všechno mezi tím je jen přechodná doba, než se dořeší technika vysílání. V tomto standardu budou ukládat i všechny kamery (mimo filmových). Japonci už jsou o trochu dál. Do budoucna uvažují o vysílání TV v ultra high definition videu, s rozlišením 7.XXX na 4.XXX. K tomu vyvynuli i kameru s dvojnásobnou velikostí čipu filmového pole.
[/QUOTE]

Japonci jsou fakt blázni, beru že takové rozlišení se dá využít do kina apod. ale do domácnosti je to naprosto zbytečné (něco podobného jako hon za Mpix u foťáků), jestli koukám na nějakou 55-80cm obrazovku v takovém rozlišení a nebo v 1080i je celkem jedno. To už by každý potřeboval doma televizi velikou jako stěnu (2mx4m).

Jak jsi psal:Výrobci kamer se už k tomu pomalu dotahují. Akorát s tím vysíláním to nějak pokulhává.

Tak to je celkem jasné ne?Vezmi si kolik musí stát výměna technologií (vysílače, odbavovací servery HD...), navíc ještě není tak rozšířená a je potřeba všechno dovážet za vyšší ceny (např. multiplexery...), staré analogové vysílače ti vyrobila i česká firma za menší částku než co stojí dovezené ze západu. Škoda jen, že to naši úředníci a zákonodárci zase trošku ......, kdyby místo jednoho analogového kanálu byly dva digitální to už by se to HDTV dalo protlačit k normálním lidem.

"To bude ještě pár let trvat. Spoustě lidí ještě dosluhují CRT."
Mě už dosluhuje JVC televize 20let a pořád nic :D.
jibarr (792)|6.2.2008 23:24
..........Mě už dosluhuje JVC televize 20let a pořád nic......
Tak to ti třeba vydrží do nástupu opravdu vysokého rozlišení. :) 9-)


Pavel_tempx2 (829)|7.2.2008 10:27
[QUOTE=jibarr;164846]..........Mě už dosluhuje JVC televize 20let a pořád nic......
Tak to ti třeba vydrží do nástupu opravdu vysokého rozlišení. :) 9-)
[/QUOTE]

A no co mi takové rozlišení bude :D? Na těch pár seriálů to vůbec nepotřebuju (Dr. House, kriminálky, AktaX...) zbytek mám doma na DVD (filmy) a pouštím si to na počítači. Než novou televizi, tak to raději nový monitor, ikdyž moje 19" CRT taky bohatě stačí a dokud neklekne tak, že nepůjde opravit si ho zatím nechám.
Pytkin (7947)|9.2.2008 00:25
jibarr : nedavno som bol na konferencii , kde sa hovorilo , ze EBU prijalo stanovisko ze sucasnych vysielacim standardom bude 720p50 .. na 1080p50 zatial neexistuju rozumne technologie ..
jibarr (792)|9.2.2008 09:26
[quote=Pytkin;165185]jibarr : nedavno som bol na konferencii , kde sa hovorilo , ze EBU prijalo stanovisko ze sucasnych vysielacim standardom bude 720p50 .. na 1080p50 zatial neexistuju rozumne technologie ..[/quote]

Soudruzi plánovali na pětiletku a v EU to rovnou berou na třicetiletku :D U nás zatím neodbaví pořádně PAL, natož 720/50p.
Pytkin (7947)|10.2.2008 01:52
jibarr : Mozno by si sa divil , ako rychlo to bude ..
ai (2993)|10.2.2008 04:25
Tyto diskuze ohledne TV, rozliseni se tu opakuji porad, a ja si myslim, ze to bude podobne jako s HD prehravaci, budou tu dloooouhou dobu i klasicke DVD video, proste tu bude najednou vice moznosti, jen si vybrat, velkou TV, malou CRT TV s DVD video atd. , popripade neco co udela solidni upscale na vetsi TV. Proste jako bude DVD video nejakou dobu porad vedle Blu ray nebo HD DVD (asi jen ta cinska verze , he:-)), ruzne box playery (HDD), tak to bude podobne i s TV. Porad se v diskuzich snazi nekdo najit konecne reseni, myslim, ze to bude vse komplikovanejsi, chaotictejsi, co se tyce vyberu jeste dlouhou dobu, co se tyce co koupi spotrebitel.