Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

problémy se střihem záznamu ze dvou kamer - MPEG2 vs. AVI

frkop (6)|22.1.2008 10:09
Zdravím,
mám jeden zásadní problém. Stříhám si svatbu, kde jsem měl dvě kamery, často se točily stejné věci, takže mám možnost výsledný film oživit přestřihy mezi oběma kamerami apod.

první kamera vypaluje VOBy rovnou na DVD, (womble hlásí: MPEG-2 Program, 352 x 576 (3 / 4), 25 Frames/Sec, 9100 kbps (Variable), zvuk Dolby AC-3, 256 kbps)

druhá byla DIGI8. Kamarád mi záznam z DIGI8 přetáhl (bohužel nevim jakym softem) do PC jako nekomprimované AVI (1 minuta záznamu = cca 250 MB, Gspot hlásí: DVC/DV Video, Codec dvsd, 28799 kbps, 2.778 Qf, 25 framů/s, formát 720 x 576, sar 1.250 (5:4), par 1.067 (16:15), dar 1.333 (4:3), I/L, BFF, PAL, zvuk PCM Audio, 48 kHz)
já bez předchozích zkušeností se střihem jsem si našel soft Womble MPEG Video Wizard DVD, který mě zaujal víc než Pinnacle, nic jiného jsem k dispozici neměl. Nadšeně jsem během několika večerů nastříhal asi 30 minut výsledného filmu, když mě napadlo to zkušebně vyexportovat. už ve womblu bylo vidět jak mají obě kamery jinak široký obraz, že se boční černé pásky posouvají. Po exportu buď do .mpg, nebo i do .VOBu to v PC jelo normálně, po vložení do DVD playeru (Sigmatek, podpora DivX, mpeg) to ovšem ty záběry z .avi absolutně nestihalo, sekající se obraz, že se na to nedalo dívat.

Zkusil jsem tedy nekomprimované avi překonvertovat taky na .vob (pomocí Sonic MyDVD, womble hlásí: MPEG-2, 720 x 576 (3 / 4), 8000 kbps (Constant), zvuk Linear PCM, 1536 kbps), myslel jsem si, že když bude všechno MPEG už to bude vpoho. Další dva dny jsem podle údajů begin/end pracně pospřehazoval všechny střihy avi za vob se stejným obrazovým záznamem. Bohužel po exportu do .vobu nebo .mpg se stále záznam z jedné z kamer seká. už výrazně míň, ale na dívání to není. Zajímavé je, že když dám ve womble export jako
automatic .mpg (reencoduje se bývalé avi z 2. kamery), jede DVD kamera dobře a seká se bývalé .avi. Když dám export do DVD PAL (reencoduje se záznam z DVD kamery), jede dobře záznam z DIGI8, ale seká se reencodovaný .vob z DVD kamery.

Prosím poraďte někdo, jak z toho ven, manželce slibuju už měsíc, že to bude mít sestřihané, já se těch formátech moc nevyznám. Samozřejmě chci co nejmíň ztratit kvalitu obrazu.

Díky moc za váš čas a odpovědi.
Pitomec (10211)|22.1.2008 10:23
Kamarád ti to z D8 přetáhl do PC jako DV-AVI (nikoliv jako nekomprimované video), což je ideální formát na editaci. Ten záznam z DVD kamery můžeš hodit tak akorát po psovi a příště měj na paměti, že záznam ze dvou kamer se provádí zásadně ve stejném formátu a ideálně právě v tom DV-AVI.
V tvém případě můžeš zkusit překlopit ten DVD záznam do DV (Carbon Coder, Canopus ProCoder), ale vzhledem k těm parametrům toho DVD (352x576) to bude hrůza. Pak bys měl dva DV streamy a ty natáhneš do nějakého editačního softu s A/B roll (což Womble neumí, zvládne to např. Ulead Media Studio do verze 7 nebo tuším Vegas a AP) a stříháš.
frkop (6)|22.1.2008 10:24
Pokud je zájem, krátké ukázky obou export verzí zde:

http://upload.bassdacastle.com/svatba-womble_export-automatic.mpg (11 MB)
http://upload.bassdacastle.com/svatba-womble_export-DVD-PAL.mpg (20 MB)

Díky moc za záchranu

Franta
frkop (6)|22.1.2008 10:27
[QUOTE=Pitomec;162723]Kamarád ti to z D8 přetáhl do PC jako DV-AVI (nikoliv jako nekomprimované video), což je ideální formát na editaci. Ten záznam z DVD kamery můžeš hodit tak akorát po psovi a příště měj na paměti, že záznam ze dvou kamer se provádí zásadně ve stejném formátu a ideálně právě v tom DV-AVI.
V tvém případě můžeš zkusit překlopit ten DVD záznam do DV (Carbon Coder, Canopus ProCoder), ale vzhledem k těm parametrům toho DVD (352x576) to bude hrůza. Pak bys měl dva DV streamy a ty natáhneš do nějakého editačního softu s A/B roll (což Womble neumí, zvládne to např. Ulead Media Studio do verze 7 nebo tuším Vegas a AP) a stříháš.[/QUOTE]

Bohužel, bral jsem co bylo k dispozici, jedna kamera kamaráda, druhá bráchy :-(

Takže to střihat pekne od zacaku znova? A jaktoze to PC rozchodi a prehraje vpoho? a DVD player ne?

Dik Fr
Pave1 (4279)|22.1.2008 11:36
Na takovýhle prasečiny (DVD kamery, míchání DV-AVI a mpeg2) je skutečně dobrej Edius (ale mpg zvládne i PremčaPro a asi i Vegas, neznám nedělám s ním).

Co Edius načte, to už pak funguje (zkus ten VOB případně převést nebo přejmenovat na "mpg").

- AVI bude střihat bezproblému, ta druhá kamera bude děs, takže bych ji normálně resiznul (v té mizérii se to asi ztratí) tak, aby měla stejné PAR jako ta první (aby předměty např. obdélníkové byly stejně široké i vysoké jako u té první). Udělal bych krátký test (dva tři záběry a export), pak bych to teprve dělal celé.

Zkusím stáhnout ten mpeg2... (dej někam kousek originálu z té DVD kamery)
Pave1 (4279)|22.1.2008 11:45
Tak jsem mrknul na ty ukázky, ta verze DVD-PAL je lepší, jen máš u jedné kamery přehozené pořadí půlsnímků - to je celý problém.

upper/bottom

Takže když to opravíš, bude to ok (ta DVD bude mít upper, AVI bude bottom first). Jedna ta kamera je taky víc do červena, tak to můžeš vylepšit, pokud to tvůj program umí (zkorigovat - ubrat tu červenou ve středech).
frkop (6)|22.1.2008 15:42
Aha, bohužel ani nevím jak to opravit, v jakem softu? Jelikož mám zatím asi 65 procent z DVD kamery a jen 35 procent zaberu z AVI, radsi bych predelal to AVI, diky za radu. pude to udelat ve virtual dubu?

Ve womble jsem našel funkci Deinterlace Image. Je to ono?
frkop (6)|22.1.2008 16:28
[QUOTE=Pave1;162736]Na takovýhle prasečiny (DVD kamery, míchání DV-AVI a mpeg2) je skutečně dobrej Edius (ale mpg zvládne i PremčaPro a asi i Vegas, neznám nedělám s ním).

Co Edius načte, to už pak funguje (zkus ten VOB případně převést nebo přejmenovat na "mpg").

- AVI bude střihat bezproblému, ta druhá kamera bude děs, takže bych ji normálně resiznul (v té mizérii se to asi ztratí) tak, aby měla stejné PAR jako ta první (aby předměty např. obdélníkové byly stejně široké i vysoké jako u té první). Udělal bych krátký test (dva tři záběry a export), pak bych to teprve dělal celé.

Zkusím stáhnout ten mpeg2... (dej někam kousek originálu z té DVD kamery)[/QUOTE]

nahodil sem kousek z orig. DVD (exportovany womblem jako stream copy bez prepocitavani doufam)
http://upload.bassdacastle.com/ukazka-DVD-kamera.mpg

Diky Fr
Pave1 (4279)|23.1.2008 01:06
Deinterlace ne, nech to prokládaný.

Na střih mpeg2 (respektive jeho prznění úpravami) nejsem žádný expert - většinou to natáhnu a střihám, problémy se nějak nedostavují.

Myslím, že stačí u těch mpeg2 opravit hlavičku.
AVI bych nechal jak je,
druhá možnost je natáhnout ty mpeg2 do něčeho v čem to střiháš, slušný programy mají totiž u klipů "properties" (kde se dá změnit pořadí půlsnímků importovaného klipu).

Snad ti někdo poradí, jistě existuje mnoho způsobů, jednoduchých utilit (jen já to nějak prostě opravdu nepotřebuju, tak snad tě nasměruje někdo jiný .-) ). Na změnu pořadí půlsnímků se ale klip nemusí přepočítávat, jen se posune počítání od prvního nebo druhého půlsnímku v souboru, na což stačí to info v hlavičce.

Propátrej nápovědu tvého programu o importu klipů (možnosti různých nastavení, v programu který používáš).
Alf (888)|23.1.2008 07:08
Uff. Nejhorší je, když si někdo koupí DVD kameru se záznamem do MPEG-2 a ještě nastaví režim nejnižší kvality, aby se mu tam co nejvíc vešlo. Tady souhlasím s Pitomcem, že to video z DVD kamery by bylo nejlepší zahodit.
Alf (888)|23.1.2008 07:09
Pokud ho ale chceš použít, je jeho největší problém ve formátu 352/576. DV je ve formátu 720/576 a tudíž jeden z nich musíš překonvertovat (nestačí opravit hlavičku toho MPEG souboru, jak radí Pave1). Je určitě vhodněší udělat upstream toho MPEG (kde už je kvalita stejně v háji), než degradovat to DV downstreamem. Asi nejvhodnější by bylo obě videa překonvertovat na MPEG-2 720/576 a pak je sestříhat v tom MVW, přičemž pokud by bylo nutné korigovat barvy, udělat to v tom DV AVI před převodem do MPEG-2.
Alf (888)|23.1.2008 07:11
Pokud někomu vadí, že mám dva (a teď už tři) příspěvky těsně za sebou, tak je to proto, že mi větší příspěvky neprojdou a musím je dělit. Admini a modi - už s tím konečně něco udělejte!!!
frkop (6)|23.1.2008 09:36
[QUOTE=Alf;162870]Pokud ho ale chceš použít, je jeho největší problém ve formátu 352/576. DV je ve formátu 720/576 a tudíž jeden z nich musíš překonvertovat (nestačí opravit hlavičku toho MPEG souboru, jak radí Pave1). Je určitě vhodněší udělat upstream toho MPEG (kde už je kvalita stejně v háji), než degradovat to DV downstreamem. Asi nejvhodnější by bylo obě videa překonvertovat na MPEG-2 720/576 a pak je sestříhat v tom MVW, přičemž pokud by bylo nutné korigovat barvy, udělat to v tom DV AVI před převodem do MPEG-2.[/QUOTE]

Tak to zkouším - upstream té DVD kamery, jen prosím o radu. Formát jsem dal na 720/576, ted je tu nabidka variabilního a konstantního bitrate. Původně byl 9100 kbps (Variabilní), mám to tak nechat nebo predelat na nejaky konstantní? V expertovi je dále nabídka: Horiz. a vertikální vzdálenost (oboje přednastaveno 15), dále Vel. GOP (přednastaveno N 12, M 3), PAR zůstává předpokládám na 3/4 a poř. oblasti je nabídka neměnit a pak Oblast A - nejprve horní oblast, Oblast B - nejprve dolní oblast), tohle jsou ty pulsnimky? Sory bohužel temhl vecem vubec nerozumim, tak budu vdecny za kazdou radu

Dik moc Fr
Pave1 (4279)|23.1.2008 15:49
Já bych to nepřepočítávál, sníží to dost (už tak mizernou) kvalitu.

Programy jako PremierePro nebo Edius umí pracovat s mpeg2, zkusil bych je do nich importovat (přepočítají je "vnitřně" do DV-PAL; přepočet mpeg2 - mpeg2 - DV-PAL je o jeden zbytečně navíc).

V nejhorším to hoď do Canopus ProCoderu a přepočti to rovnou na DV-PAL (se správným pořadím půlsnímků - otestuj si to na kousku).
Alf (888)|24.1.2008 19:34
Doporučoval bych aspoň něco málo si prostudovat o prokládání a formátech videa.
Až to prostuduješ a nebude Ti něco jasné, rádi Ti poradíme.