Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Konverze mpg1 do mpg2 bez rekomprese

Dap (34)|19.1.2008 01:07
Dobrý den,v 1998 jsem začal ukládat rodinné filmy z kamery místo na VHS do mpg1,bohužel ne ve standartu VDC (v té době vznikal),ale s nižším dat. tokem pro zvuk - 128kbs.Obraz 352x288.
Nyní ještě starší snímky,uložené na VHS převádím na DVD a potřeboval bych k nim přidat i soubory v mpg1.
Samostatně je vypálit nepomůže,protože stolní přehrávače nestandartní mpg1 neberou.
Existuje prog,kterám bych mpg1 převedl do mpg2 BEZ REKOMPRESE,aby nebyla další degradace obrazu ?
Marně jsem hledal na Netu...:(

Předem dekuji za tip či jakoukoli radu jak to provést.
StD (8612)|19.1.2008 09:23
Tento "nápad" (BEZ REKOMPRESE) mi silně připomíná alchymii (aneb jak vyrobit z h*vna zlato...).
Dap (34)|19.1.2008 10:01
není třeba vyrobit "zlato",ale snímek použitelný pro další převod,který bude časem technologií vynucený.Milý pane,mám snímky z r.1959,tehdy točené na 16mm film,řezaný na1/2 8mm,který byl bez zvuku.To točil můj táta.Já točím od roku 1970....Bohužel jsem uvěřil reklamě,že digitál je kvalitnější - hlavně se s ním lépe pracuje,ale neuchovává původní informaci.Vzhledem k rychlému vývoji pro archivaci je ale dost nevhodný,vývoj vás donutí během 20let na převod do jiné technologie.At už kvůli nedostatečné životnosti úložiště(magnetický záznam měl životnost cca 15let,flim 25let -pak křehne),nebo velikosti.Ani na současné DVD nedokážete uložit kapacitně nekoprimovaný film - a to nemluvím o schopnosti systému po 20letech přehrát původní standart.:) Takže další konverze je a BUDE nutná - proto je třeba,aby bylo při ní co nejméně ztrát,protože po páte již z obrazu nezbude nic....přitom hodnata dokumentu nabyde nejdříve po 10letech.
K věci:
Skladba GOPu u mpg1 i 2 je vpodstatě stejná,jen výpočet matice je jiný,není nereálný převod bez rekomprese.Stačí,budou-lu zachovány původní I snímky - B i P jsou stejně počítané z I,takže tam může být výpočet znovu.
Samozřejmě se tím obraz nezlepší - ale NEZHORŠÍ :))
Pitomec (10211)|19.1.2008 10:58
Z MPEG-1 nemůžeš udělat bez rekomprese MPEG-2, protože to prostě nejde. Sice se v obou případech jedná o MPEG, ale každý je jiný - s tím se prostě vyrovnej. Nejlepší je vzít ten film a znovu ho naskenovat.
Mimochodem - kdes vzal to, že magnetický záznam má životnost 15 let? Záznamy na páskách jsou totiž normálně k přečtení i po dvojnásobně dlouhé době...
ai (2993)|19.1.2008 16:15
Dap - presne ti nerozumim, ale mpeg1 352x288 je ve specifikacich, jestli zvuk neni, mohl by si ho Authoring sam upravit, nebo ho muzes upravit sam. Oddel zvuk od videa (demux) zvuk preved na wav a do authoringu nacti video a audio zvlast.
Dap (34)|19.1.2008 16:21
nejde to PROČ ? Vzít znovu film je nereálné,protože je již zlámaný - zkřehnul.Proto byl zavčas přetočen na tehdejší standart ve stolních videích,VHS. VHS pásky mám některé i 18let,ale už i na 15letých se objevují dropouty...a to jsem je každý rok poctivě přetáčel kvůli prokopírování:( Takže - tyto informace nejsou propočty firem,ale moje vlastní zkušenost...
Životnost CD i DVD se v oficiálních informací také udává na desítky let,ale pravda to není,to již jistě víte sám....v dnešní době pak ale jen zbývá vše duplikovat a pravidelně kontrolovat a zavčas udělat kopii - dokud systém nezestárne a nebude nutný převod na něco jiného...
Jozef2 (188)|19.1.2008 20:12
Aky mate DVD prehravac, lebo dnes vacsina DVD/DivX prehravacov dokaze prehrat mpg subory, samozrejme aj vo formate mpg1.
Ak subor nejde prehrat z CD skuste ho nahrat na DVD medium.
Potom este skusit nejaky autorizacny soft napr.TMPGEnc DVD Author. Ak sa jedna o standartny mpg1, mal by vediet urobit standartne DVD ale s kodovanym mpg1 (cize bez rekompresie). Taketo nieco som pred par rokmi robil a s velkou pravdepodobnostou som mal zdrojove video mpg1 (s mensou pravdpodobnostou to mohlo vsak byt aj 352x288 mpg2).
Pitomec (10211)|19.1.2008 22:14
[quote=Dap;162467]nejde to PROČ ? Vzít znovu film je nereálné,protože je již zlámaný - zkřehnul.Proto byl zavčas přetočen na tehdejší standart ve stolních videích,VHS. VHS pásky mám některé i 18let,ale už i na 15letých se objevují dropouty...a to jsem je každý rok poctivě přetáčel kvůli prokopírování:( Takže - tyto informace nejsou propočty firem,ale moje vlastní zkušenost...
Životnost CD i DVD se v oficiálních informací také udává na desítky let,ale pravda to není,to již jistě víte sám....v dnešní době pak ale jen zbývá vše duplikovat a pravidelně kontrolovat a zavčas udělat kopii - dokud systém nezestárne a nebude nutný převod na něco jiného...[/quote]
Hmm, ale tehdejší standart pro přetočení filmů byl Betacam a ne VHS. Ale to je už jedno. Prostě vem tu VHSku, protáhni ji strojem s TBC a ulož na DV. Pak můžeš klidně udělat DVD.
Jinak tzv. prokopírování je klasická ukázka fámy, která se traduje (stejně jako např. suché či mokré pásky, resp. lubrikanty), ale naprosto nezakládá na pravdě - on totiž každý má tendenci srovnávat dřívější VHS záznam s dnešním TV vysíláním a to je samozřejmě nesmysl. Srovnávat se musí záznam pořízený ve stejné době, a to i TV vysílání nestálo za nic (viz Zprávy po 25-ti letech).
Dap (34)|20.1.2008 07:49
Pitomec:
Přesně to jsem udělal - přes TBC do DV,pak DVD v mpg2. Bohužel Betacam byl pro mě v té době cenově nedostupný.Samozřejmě kvalita snímku odpovídá tehdejší kameře..:),ale podstatný pro film je především obsah,který nabývá hodnoty právě historií at už rodu či změnou prostředí měst.
Bohužel v r 1998,coby nadšenec,jsem začal ukládat do mpg1,ale standart VDC vznikl až v 1999,takže mám pár snímků sice 352x288,ale se zvukem 44KHz 112 Kbps,kodováno Xingem.
Takže nyní mi jde právě o tyto snímky-jak je dostat do standatu DVD (v mpg2).
Hudba by se dala vložit znovu,tu snad ještě seženu(aby měla výšky),ale autentický zvuk už se nahradit nedá,za ty roky je znát změna v hlasu...

ai :
ano,to je řešení pro zvuk,ale pokud by to šlo,chtěl bych dostat i obraz do kodování mpg2

Jozef2:
DivX a všechny odnože včetně mpg4 jsou zatím zcela k ničemu,protože mají příliš rychlý vývoj,a nikdo neví,kde budou za 20let..
Z toho též předpokládám,že mpg1 skonší také v propadlišti dějin....DNES samozřejmě přehrát jde.
Nedělám si ale iluzi,že bude postupně jak se bude zvyšovat výkon,odbourán - kdežto mpg2 ve formě DVD na stolním přehrávači bude(doufejme) v čipech déle...o PC samozřejmě nemluvě,už kvůli budoucímu operačnímu systému:))
StD (8612)|20.1.2008 08:43
Být na tvém místě, tak bych jako první udělal to, že bych ten materiál převedl ve Womble Mpeg Video Wizard na korektní Mpeg 1 standardu VCD a pak bych s tím teprve něco dělal dál. Hlavně nehýbat s rozlišením...
Pitomec (10211)|20.1.2008 09:12
[quote=Dap;162503]Pitomec:
Přesně to jsem udělal - přes TBC do DV,pak DVD v mpg2. Bohužel Betacam byl pro mě v té době cenově nedostupný.Samozřejmě kvalita snímku odpovídá tehdejší kameře..:),ale podstatný pro film je především obsah,který nabývá hodnoty právě historií at už rodu či změnou prostředí měst.
Bohužel v r 1998,coby nadšenec,jsem začal ukládat do mpg1,ale standart VDC vznikl až v 1999,takže mám pár snímků sice 352x288,ale se zvukem 44KHz 112 Kbps,kodováno Xingem.
Takže nyní mi jde právě o tyto snímky-jak je dostat do standatu DVD (v mpg2).
Hudba by se dala vložit znovu,tu snad ještě seženu(aby měla výšky),ale autentický zvuk už se nahradit nedá,za ty roky je znát změna v hlasu...[/quote]
Můžeš to natáhnout do Carbon Coderu (Canopus ProCoder 3), na výstupu zvolit MPEG-2 352x288 (i to je standard pro DVD-Video) a uvidíš jak to dopadne.

Jinak když to dělals přes TBC do DV a pak do DVD v MPEG-2, tak proč to nemáš?
Dap (34)|20.1.2008 09:42
[QUOTE=Pitomec;162507]Můžeš to natáhnout do Carbon Coderu (Canopus ProCoder 3), na výstupu zvolit MPEG-2 352x288 (i to je standard pro DVD-Video) a uvidíš jak to dopadne.

Jinak když to dělals přes TBC do DV a pak do DVD v MPEG-2, tak proč to nemáš?[/QUOTE]


Protože toto dělám na snímcích do r.1997,které mám ještě na VHS(stříháno na dvou videích).
r.1998 - 99 už má ale v mpg1 nestandartním,r.2000 pak mpg1 ve stadartu VDC.
(z VHS kamery).
Novější pak už byly v DV -> DVD(mpg2)
Canopus zkusím - DĚKUJU !