Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problémy s dělením signálu a jeho kvalitou aneb je toho moc na amatéra

Radeq_shw (41)|10.1.2008 16:49
Dobrý den,
jsem absolutní laik v oblasti zapojování koaxiálních kabelů televizní antény.
Mám jednoduchou myšlenku, ale nepochopitlně se mi ji nedaří uskutečnit.
Potřebuji z jedné antény rozdělit signál do těchto zařízení:
a) 1. patro
1) VHS rekordér (analogový signál) - konektory samice a samec
2) televize (analogový signál) - konektor samice
b) 2. patro
3) 2. VHS rekordér (analogový signál) - konektory samice a samec
4) televize (digitální signál) - konektor samice
5) televizní karta (digitální signál) - konektor samice
6) 2. konektor televizní karty (digitální signál) - konektor samice
7) přepěťová ochrana s ochranou na TV kabel - konektor samice a samice
Momentální zapojení je takové, že za anténou mám "rozdvojku" a z té jde jeden kabel do 1. patra napřed do VHS samice a z VHS samec do TV. Ve druhém patře je to zatím vyřešeno tak, že jde kabel do VHS samice a z VHS samec do jednoho konektoru TV karty. Namám ale zapojené zařízení 4, 6 a 7. Ale vše funguje.

Za pomoci jen omezeného množství koaxiálních prvků, které doma mám, jsem mohl vyzkoušet jen některá zapojení. Ovšem téměř u všech nastal problém s televizní stanicí Prima. (Když šel signál bez jakékoliv ochrany a dělení do tv karty nebo videa, bylo to v pořádku) Na VHS (analogový signál) měl obraz duchy a zvuk šuměl a na PC (digitální signál) hrál jen zvuk a obraz ne.
Řekl bych, že je problém v tom, že Prima je na jiné frekvenci než zbylé (674 MHz) a jestli je to například fyzikálně dané, že při mnohonásobném dělení maj vyšší frekvence větší problém. Opravdu nevím, nejsem odborník na toto téma.
Můžete mi poradit, v jakém pořadí a pomocí kterých prvků mám své spotřebiče zapojit tak, abych neměl problémy s Primou? Nepotřebuji například nějaký zesilovač?

PS - doplním některé možná užitečné informace:
TV karta: AVerTV Duo Hybrid PCI-Express
bydliště: Praha
přepěťová ochrana: APC Surge Arrest P5BV-FR
vysílač: nevím
požitá rozdvojka na anténní kabel: viz. fotka v příloze k tomuto tématu (https://www.tvfreak.cz/forum/attachment.php?attachmentid=1927&stc=1&d=1199980027)

Děkuji mockrát
Fotografie-0005.jpg
artam (1147)|10.1.2008 18:04
Zda sa, ze na jednu antenu mas prilis vela zariadeni a pochopitelne, kazdym rozbocenim sa uroven signalu znizuje (vznika utlm).
Laicky vysvetlene, na vstupnom kabli mas signal s nejakou energiou a po rozboceni na dva bude v novych dvoch vetvach v kazdej uz len 1/2 energie, na 3 uz len 1/3 energie atd. (a to v idealnom pripade, pretoze aj kazdy rozbocovaci prvok vnesie do cesty nejaky utlm).
Utlm sa zvysuje smerom k vyssim frekvenciam viac v dosledku pridavania parazitnej kapacity s kazdym novym kusom kabla.

Riesenie = vykonovy antenny zosilnovac.
Radeq_shw (41)|11.1.2008 15:24
a to musim ten zesilovac koupit a pripojit za kazde rozboceni signalu, nebo staci jen jeden?
kde ten zesilovac koupim? lisi se v nejakych parametrech? podle ceho ho mam vybrat?

edit: když má moje VHS konektory samec i samice, a ja z nej pripojim kabel do dalsiho spotrebice, obsahuje VHS nejaky zesilovac?

jinak, dekuji mockrat za reakci
paja05 (29)|11.1.2008 16:52
Bude treba antenni zesilovac (bud venkovni nebo vnitrni provedeni - podle vasich moznosti) pro IV.-V. pasmo. nasledne potom rozbocit do dvou vetvi (pro kazde patro). VHS, DVD rekordery atd. vetsinou obsahuji pouze vnitrni rozbocovac -> zanaseji do retezce dalsi utlum. Prima je obecne hure dostupna v CR - ne vzdy vysila ze stejnych lokalit jako zbytek celoplosnych stanic.
Radeq_shw (41)|13.1.2008 15:18
ehm, tak tedy vykonovy nebo antenni? nebo je to totez?
a to nevadi, ze v jedne rozbocene vetvi budu mit mene spotrebicu nez v te druhe?
pro me pripada v uvahu pouze vnitrni (do domu) zesilovac.
kde ten zesilovac koupim? lisi se jeste v nejakych parametrech?
Radeq_shw (41)|16.1.2008 20:22
Mohli byste mi prosím pomoci?
Pitomec (10211)|16.1.2008 21:43
Sorry, ale tady ti pomůže jedině někdo, kdo má základní vybavení pro tyto účely (tj. min. měřák úrovně signálu) a znalosti. Takový pytlíkování na dálku, kdy nikdo ani neví jaký signál u tebe je, to fakt k cíli nepovede a akorát budeš nakupovat nesmysly a opláchneš v nich (zbytečně) peníze.
Radeq_shw (41)|16.1.2008 22:47
Aha, dobre.... a muzete mi tedy prosim poradit nejakou renomovanou firmu, ktera by mi s tim pomohla?
Aby ty lidi skutecne vedeli neco o techto problemech... aby se nedivili, co je to prepetova ochrana, LCD televize nebo HTPC...
Radeq_shw (41)|20.1.2008 17:25
Prominte, mohli byste mi prosim poradit? Potom uz dam pokoj :)
Pitomec (10211)|21.1.2008 07:22
Předpokládám, že v Praze bude anténářských firem celá řada. Mě teď z hlavy napadá jenom http://www.jjj-sat.cz/, takže to zkus tam.
Radeq_shw (41)|26.1.2008 16:12
Nikdo jiny mi nic nedoporucite?
StD (8612)|26.1.2008 17:38
Ježíšikriste to nemáš po ruce YellowPages, které si musíš na vlastní náklady obstarávat sám? Jaký přepych, a ještě vodit za ručičku bys' nechtěl? Sorry, ale každý si musí umět poradit sám, je-li dospělý. :OO
Radeq_shw (41)|27.1.2008 16:12
Mne se zda, ze na tomhle foru maj snad vsichni permanentni kramy...
Furt tu na me nekdo za neco vyjizdi...
Zaprvy nesnasim, kdyz mi tykaji lidi, se kterejma mam spolecnej jen topic na nejakym foru... A to plati obzvlast na lidi, co so na me sprosty...
Argumenty, ktery uvadej a ktery by meli dokazovat, proc jim obtezuju zivot, jsou naprosto zcestny... Ja osobne na topic neodpovidam, pokud nechci... Pokud si nekdo vylozene potrebujete vylejt vztek, tak reknete, muzem se pohadat na ICQ, nebo treba osobne....
Kdyz sem se tu ptal na to, jakou si mam poridit TV kartu, bylo mi receno, ze mejm pozadavkum odpovidaj stovky TV karet... pritom se nakonec ukazalo, ze sou takove jen 3-4... to sem nemusel nic upresnovat...
Ted se ptam na zkusenosti s ruznejma firmama a lidi mi tady doporucej zlaty stranky.... pochybuju, ze vsechny firmy ve Zlatejch strankach (v YellowPages asi tezko najdu nejaky prazsky firmy), co se zabejvaj touhle problematikou, maji vybornou prestyz, jsou komunikativni, slyseli nekdy o HTPC atd. Pochybuju, ze ste byli spokojeny se vsema temahle firmama...
Ja se neptal na to, ktera firma mi umi nakrimpovat koaxialni kabel... Ja sem zadal o doporuceni nejake firmy...

btw:
[QUOTE=StD;163343]Ježíšikriste ... Sorry, ale každý si musí umět poradit sám, je-li dospělý. :OO[/QUOTE]
Takhle se asi da odpovedet na kazdej prispevek, kterej tu nekdo polozi... MůžeŠ mi vysvetlit, k čemu potom sou fora? AbyS mohl prudit do blbech newbies, ktery se odhodlali pozadat zkusenejsi lidi o pomoc?
Pokud si chceŠ s nekym pokecat, existuje spousta jinejch internetovych sluzeb, ktery k tomu sou urceny. Pokud chceŠ do nekoho prudit, zajDI si na nejakou diskoteku, nebo si zajeĎ do Mostu nebo na vychod Slovenska... Zda se mi, ze lidi, ktery potrebujou prudit, vyhledavaj prave tyhle mista...
StD (8612)|27.1.2008 19:48
Mno, já mám anténáře přímo v sousedním vchodu, ale ten když viděl způsob tvých "dotazů", tak se rychle poděkoval. O takové "zákazníky" prý nestojí. BTW: A nad hrobem si mohu tykat s kým chci.
VTronik (20)|27.1.2008 20:59
[QUOTE=Radeq_shw;163405]Mne se zda, ze na tomhle foru maj snad vsichni permanentni kramy...

Vážený pane, chápu, že myslíte své dotazy vážně a očekáváte na ně odpověď. Bohužel díky vaší naprosté neznalosti problematiky je ale vaše představa o způsobu řešení tohoto problému na dálku velmi zkreslená. Příjem signálu je komplexní disciplína, kde se musí vzít v úvahu především individuální podmínky příjmu v konkrétním místě. Ty vy bohužel nejste schopen sám posoudit (jste laik, jak jste již dříve uvedl), takže správná rada pro vás tu již zazněla. Pozvěte si někoho k vám, kdo tomu rozumí. Myslím tím odborníka, ne fušera meloucháře, který to nabízí po hospodách...
Radeq_shw (41)|29.1.2008 21:19
[QUOTE=StD;163416]Mno, já mám anténáře přímo v sousedním vchodu, ale ten když viděl způsob tvých "dotazů", tak se rychle poděkoval. O takové "zákazníky" prý nestojí.[/QUOTE]
Můžu se TĚ zeptat na to, co je na "způsobu" mých "dotazů" hrozného, že to odradí "anténáře"?
Proč o takové zákazníky nestojí, protože pracuje jen pro lidi, kteří tomu rozumí? Ti ho asi nepotřebují.
[QUOTE=StD;163416]BTW: A nad hrobem si mohu tykat s kým chci.[/QUOTE]
Pokud nedbአna slušné mravy, tak samozřejmě můžeŠ.
[QUOTE=VTronik;163428]...takže správná rada pro vás tu již zazněla. Pozvěte si někoho k vám, kdo tomu rozumí. Myslím tím odborníka, ne fušera meloucháře, který to nabízí po hospodách...[/QUOTE]
Rozumím. Vzhledem k tomu, že jsem laik, tak mě ani nenapadlo, že se to nedá vyřešit na dálku. Jsem smířen s tím, že si někoho pozvu.
Btw: VTronik, děkuji za Váš tón a přístup.

Ale přesně z toho důvodu, abych si domů nepozval "fušera meloucháře, který to nabízí po hospodách...", jsem zde ještě zažádal o radu a zkušenosti s nějakými profesionálními odborníky. Je mi totiž jasné, že nakrimpovat koax dokáže každý, kdo si na to pořídí nářadí. A inzerát do Zlatých stránek (a snad i do Yellow Pages) si dokáže dát i ten, kdo neumí krimpovat.
Pitomec (10211)|29.1.2008 21:32
Výše jsem ti jednu firmu uvedl a jelikož fungují snad od možnosti podnikat v roce 89, tak bych neměl strach z nedbornosti.
Radeq_shw (41)|29.1.2008 21:36
nj, nadavam tu do spatnyho vychovani a pritom nejsem schopnej ani podekovat.
Dekuju mockrat.

BTW: doufal jsem, ze si budu moct vybirat - nekdo napise jeste jinou firmu -, ale zda se, ze si to tu kazdej dela sam a ze tedy nikdo dalsi nema s nikym zkusenosti.

Takze jeste jednou, dekuju moc.
Pitomec (10211)|29.1.2008 22:03
Bohužel nejsem z Prahy, takže ti nebudu doporučovat firmy vzdálené 200km 9-)
Radeq_shw (41)|4.8.2008 16:13
Dobrý den,
už jsem se nějak popral s propojením těch zařízení, ale ještě bych se Vás chtěl zeptat jak je možné, že kvalita signálu stanic na frekvenci jako TV Prima u mě záleží na tom, kde můj splitter leží. Když se obraz začne trhat, splitter posunu na jiné místo a už je to dobré. To mi nejde do hlavy.
A druhý dotaz, jak je možné, že mi kabel z antény dává rány?
Děkuji
marek62 (168)|5.8.2008 09:48
Zkus zajit treba do http://www.antenex.cz, zabyvaji se tim, co asi potrebujes, prodavaji i DVB-T a satelitni prijimace, pisou si i recenze na jednotlive pristroje, tak se zda, ze se tim i bavi. Ja tam u nich kupoval kombo na satelit a digital, dodnes jsem spokojeny. Kdyz tam zajdes a zastihnes nejakeho technika na kus reci, tak odhadnes, jestli jsou to profici.