Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

barvy po prevedeni z HD kamery

izuel (37)|4.1.2008 11:54
ahoj vsem,

prosil bych o radu + vysvetleni.

Mam porizeny zaznam na HDV kamere 1440x1080 avi nekomprimovane (canopus HQ)
Po doinstalovani kodeku jsem pracoval ve vegasu 7.

a) potreboval bych upresnit u x264 kodek pracuje "jen" s RGB 24,32 zcela odmita YUY2

b) barvy po prevodu do kontaineru MP4 nebo AVI (s x264) jsou takove vybledle, jako kdyby ztratily kontrast.

dekuji moc za odpoved
Pave1 (4279)|4.1.2008 14:10
Proč zpracováváš video ve Vegasu, ale natahuješ ho v Ediusu (Canopus HQ)? Má to nějaký důvod? (to není řečnická otázka, zkus odpovědět, někdy důvod existuje, ale vyjímečně).

- pokud pracuješ s Vegas, natáhl bych video rovnou v něm (HDV je už kompresované, takže nemá takový smyl z toho dělat nekomprimované video, v běžné úrovni zpracování, používat speciální kodeky atd; je to zanedbatelné).

Pokud používáš nějaký export, tak doporučuju buď HDV (nebo AVC aneb H264, u novějších programů). Video má ale úrovně dané v HD rozlišení normou 709 (podobně u SD je norma ITU R "601"), tj. černá není černá a bílá není bílá (0-255 u 8bitů) ale 16 - 235. Důvod je způsob zpracování signálu v TV, na které pak je černá "skutečně černá" atd.

Takže výsledný soubor se opravdu může jevit jako našedlý (méně kontrastní) pokud ho přehráváš na PC a ne v TV.

Druhá možnost je, že některé střihové programy nesnesou jisté grafické karty (výsledkem je opět, tentokrát již ale výrazně našedlé video). Tady je řešením výměna grafiky, našedlost se v tomhle případě projevuje jen v některých programech (takhle mi zlobila jedna grafika ve velkém kompu, integrovaná byla ok; na noťasu u Vegas7 mě zase zlobí integrovaná, video je po exportu do wmv našedlé; dořešil jsem to - nikoliv pro HDV export ale pro "pomocný" wmv export - nastavením kontrastu tak, aby výsledek po exportu byl ok). Vegas pro střih HDV nepoužívám, takže neporadím (jen jsem na něm zkoušel kvalitu exportu do wmv).

Pro prohlížení na PC umožňují některé programy export (u některých kompresí, ne u všech) v "RGB" úrovních (0-255) namísto 601/709 (16-235) - tahle volba je daná možnostmi používaného kodeku střihového programu (přepíná se tlačítko označené "RGB vs 601/709"). Takové video je na PC plně kontrastní (mrkni do voleb exportního okna).

24bitů vs 32bitů nemá s tímto co dělat (4. kanál je pro alfu, nikoliv pro samotný obraz).
Don82 (61)|4.1.2008 16:16
Pro H.264 bych raději zvolil MP4 nebo (Matroska) MKV kontejner. Vložení do zastaralého AVI je problematické http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_container_formats#_note-H.264_in_AVI
izuel (37)|7.1.2008 07:37
[QUOTE=Pave1;160610]Proč zpracováváš video ve Vegasu, ale natahuješ ho v Ediusu (Canopus HQ)? Má to nějaký důvod? (to není řečnická otázka, zkus odpovědět, někdy důvod existuje, ale vyjímečně).

[/QUOTE]


Ahoj, diky za vysvetleni, ke tve otazce proc to delam ve vegasu.

a) jinou striznu kde se da spracovat HD neznam. Virtual dub porad neco brepta a furt ma s necim problem nebo spis ja?.

b)Nevim co znamena "natahovat" ale je pravda ,ze sem musel doinstalovat dodatecne kodek a az teprve pak to ve vegasu fungovalo (canopus HQ) .

c)Ze je to komprimovane se mi moc nezda 5min melo 2,2GB, to je komprese jako ... :-D a bylo to v avi. zvuk byl v pcm
Saxel (2279)|7.1.2008 09:06
[quote=izuel;160597]Mam porizeny zaznam na HDV kamere 1440x1080 avi nekomprimovane (canopus HQ)...
...je pravda ,ze sem musel doinstalovat dodatecne kodek a az teprve pak to ve vegasu fungovalo (canopus HQ) ...
[/quote]
Promiň, ale proč to máš v Canopus HQ codeku? Kdybys to nechal v MPEG-2 TS (HDV), neměl by Vegas problém.
xsys (10)|7.1.2008 11:03
v ediusu se da spracovat hd bez problemu. ale nema smysl prevadet hdv do jineho kodeku. idealni na zkopirovani dat z kamery do pc bez jakychkoli uprav a rekompresi je hdvsplit http://strony.aster.pl/paviko . malinka aplikace dokaze stahnout data BEZE ZMENY