Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDV na TV bez použití kamery

martil (39)|29.12.2007 17:10
Čus, chci se zeptat na pár věcí. Mam HDV kameru Canon HV10 a HD televizi. Vegas, Procoder, atd. umim a znam.

1) Jak a kam si vypálim finální HDVideo ve vysokym rozlišení abych na něj mohl koukat na HD TV? Je to možné pouze vypálit na Blue-Ray a sledovat pouze z Blue-Ray přehrávače??

2) do jakýho formátu HDVideo zpracovat abych ho pak mohl na HD TV přehrát. Pokud budu chtít SD tak zřejmě zkomprimuju na klasický DVD, ale pokud budu chtít HD DVD nebo Blue-Ray film tak co je to za formát?......Nebo je snad formát stejnej jako klasický DVD pouze se liší velikost rozlišení?

3) Jde na klasický DVD nahrát alespoň krátkou část HDVidea tak, aby to přelouskal klasickej DVD přehrávač a pustil do HD TV v HD kvalitě?

Moc díky, zatim jsem smířenej se skutečností, že "zatím" budu muset HDVideo komprimovat na klasický malý rozlišení a vypálit klasickou DVD kvalitu a časem, až bude blue-ray levnější, tak začít vyplaovat v HD kvalitě na BR.

P.S. Jde mi o to, abych nahrávky (převážně domácí video) mohl archivovat (DVD nebo BR) v HD kvalitě a kdykoliv si je pustit na TV jako filmy. Na co mi je HDV kamera, když budu muset videa downgradovat na SD....

čus.
jibarr (792)|29.12.2007 19:02
Osobně používám tohle:
http://www.umax.cz/index.php?modul=produkty&strana=detail_spec&cislo=UMNP0011%20%20%20%20&skupina_zbozi=DH-MED&kategorie=DH&stare_cislo=UMNP0011

Můžeš si tam dávat video krom jiného v HD MPEG, H.264 a pod. Má to všechny možný výstupy. Mam to do TV připojený na hdmi kabel.
http://www.alza.cz/propojovaci-kabel-hdmi-dvi-hama-5m-single-link-d79456.htm
martil (39)|29.12.2007 19:59
No to je jen jakési "úložiště", místo toho si můžu koupit další HDD do kompa....to neřeší můj dotaz..
ppepr (34)|29.12.2007 20:20
Z tohoto důvodu jsem šel do PS3. Sestříhám v S Vegas8. Uložím jako AVCHD 1 soubor a pak natáhnu na disk PS3. Navíc přhrávač BR, které se již objevují i v půjčovnách. Jelikož mám kartovou Sony CX6, tak kartu rovnou do čtečky na první kontrolu a pod. Navíc net ve FULL přes PS3 skutečně lze v pohodě, na disku mám i muziku a DVD s upscalem také lepší než normál přehravač. Na hry jsem tu konzoli ještě nepoužil, jelikož to není moje parketa.
jibarr (792)|29.12.2007 20:22
To neřeší jak dostat HDV na TV bez použití kamery ?? Hm Hm Hm. To je snad jedno, jestli to pouštíš z placky a nebo z HDD.

Tak se pokusím podle těch tvých otázek. Podstata je v zakoupeném /nebo plánovaném/ přehrávači. Podle něj musíš potom video ukládat. To je jednoduchá odpověd na otázku 1. 2. a 3.
Polopaticky. Zakoupením přehrávače s podporou třeba AVC-HD, musíš video vypálit v tomto formátu.

A to zase dle vybavení tvého PC, délky záznamu a kompatability s přehrávačem. Na DVD, na DVD-9,
Blu-Ray médium BD-R, nebo HD-DVD.

Proto jsem navrhl za pár korun zatím relativně nejvhodnější řešení.
martil (39)|30.12.2007 00:26
Jo, dík za odpověď, ale......
plánuju koupit takovej přehrávač, na kterym můžu pouštět nejlépe disky, které časem budou za pár korun (ted myslim BR). Ale teď.....lze nějak vypálit na DVD film v HD kvalitě nebo HD v Divxu, ale ve velkym rozlišení? Nebo zatim holt pouštět filmy z PC nebo jinýho externího zařízení (než si pořídim třeba BR komponenty).
Když už jsme u toho.....Canopus3 neumí udělat HD Divx, nevíte jak na to?

Dále....až se bude časem pálit v PC na BR......jak bude vypadat soubor? U DVD je to VOB (m2v), u BR to je co?...
jibarr (792)|30.12.2007 01:41
Třeba ten SONY PlayStation 3 podporuje tyto formáty:
  • MPEG-1
  • MPEG-2 (PS, TS)
  • H.264/MPEG-4 AVC
  • MPEG-4 SP
  • MJPEG (Motion JPEG)
  • AVCHD
Takže se dají vypálit na nosič jako data a následně přehrát. To samé je s filmem z videokamery. Natáhneš do PC, sestříháš atp. a vypálíš jako soubor na nosič. Bude to soubor podle možností přehrávače.HDV 1280x720, 1440x1080, 1920x1080.
HD-MPEG 720, 1080,
DivX High Definition
MPEG-4 některou z podporovaných verzí.

Není moc podstatný v jakém formátu bude soubor, ale který z těchto formátů bude podporovat přehrávač. Při výběru je potřeba s tím počítat.
Pokud to momentálně nepotřebuješ pro nějaké komerční účely, tak bych to řešil zatím nějak jednoduše. Je potřeba počkat až se výrobci poperou a případně koupit kočkopsa na oba formáty nosičů.
Zatím je celý řetězec od kamery, střižnu, vypalovačku, přehrávač až po zobrazovač drahý koníček pro nekomerční účely.

Na klasické DVD 4,7 se vejde v HD-MPEG cca 40 minut. /přehrajou jen HD-DVD přehrávače /
Pro BlueRay přehrávače nejde použít klasické médium vůbec.

Pokud budeš chtít i MENU jako dnes u klasických DVD, tak používaný soft musí podporovat filmový formát BDVM pro BlueRay.

.....lze nějak vypálit na DVD film v HD kvalitě nebo HD v Divxu, ale ve velkym rozlišení........
To záleží na podpoře tvého střihového softu. Výrobci většinou možnosti pro ukládání v různých variantách HD postupně doplňují v SP.
ppepr (34)|30.12.2007 09:15
Tazatel píše, že má HG 10. To je AVCHD. To je formát podporovaný BR tedy i PS3. Stojí před stejným dilematem, které jsem nedávno řešil já, i když mám Sony CX6 formát záznamu je stejný. Jeho požadavkům nejvíc vyhovuje skutečně myslím ps3. Z avchd může vytvořit na klasické DVD AVCHD disk, který BR přehraje. Navíc pracuje s původním formátem bez rekomprese. AVCHD je h264 akorát balené do mpeg. Jinak také mp4 což je formát Blue ray. Pro tyto kamery je BR nejvhodnější. Když jsem psal, že ukládám na disk, tak pouze proto, že je to nejpřehlednější. Zálohu dělám na DVD v přehratelném BR formátu respektive s BR strukturou discu. Stále jsem však v původním formátu, což považují za nejvhodnější. A PS3 jsem vybral jednak pro to, že v testování bezpečně vyhrává a navíc je to BR přehrávač s HD.
jibarr (792)|30.12.2007 09:44
ppepr: Já to trochu zevšeobecnil i pro jiné varianty. Ten PC-3 je za tu cenu taky přijatelné řešení. Hlavně má podporu dost formátů a nosičů. Možná by jsi mohl z praxe ještě doupřesnit, kolik se na běžný nosič DVD v tom avchd vejde minut a v čem to případně zpracováváš. S masivním nástupem LCD a nabídkou levných HD kamer tohle asi řeší už dost lidí. Výhoda toho HDD přehrávače je, že na nějakou minutu koukat nemusím.
martil (39)|30.12.2007 09:59
Dík za odpovědi, pár věcí je mi jasný, ale pořád mi není jasnej ten BR formát......
Pro DVD přehrávač musim videa autoringovat do .VOB souborů, atd.
Pro BR přehrávač musim videa předělat jak?......a jakej soft to umí.

Myslel jsem, že HD video je MPEG-2 jako DVD akorát s větším rozlišením a následně tak větší kapacitou....

Moje videa jsou docela krátký, takže by mi stačilo na klasický DVD třeba i jen 30minut...

Když vypálim DIVx HD na klasické DVD, přelouská to klasický přehrávač DVD který umí DIVx? Nebo se z toho rozlišení podělá.

Myslel jsem, že BR pouze řeší kapacitu HD videa, který se na DVD nevejde.....
Radoo (1302)|30.12.2007 10:57
[QUOTE=martil;159975]Dík za odpovědi, pár věcí je mi jasný, ale pořád mi není jasnej ten BR formát......
Pro DVD přehrávač musim videa autoringovat do .VOB souborů, atd.
Pro BR přehrávač musim videa předělat jak?......a jakej soft to umí.

Myslel jsem, že HD video je MPEG-2 jako DVD akorát s větším rozlišením a následně tak větší kapacitou....

Moje videa jsou docela krátký, takže by mi stačilo na klasický DVD třeba i jen 30minut...

Když vypálim DIVx HD na klasické DVD, přelouská to klasický přehrávač DVD který umí DIVx? Nebo se z toho rozlišení podělá.

Myslel jsem, že BR pouze řeší kapacitu HD videa, který se na DVD nevejde.....[/QUOTE]

Nainstaluj si Nero 8 s udělej si Blu-ray v něm.
Vytvoří to adres. strukturu a překonvertuje to video do nějakýho BR formátu.
ppepr (34)|30.12.2007 11:38
Tak na dotaz, jak zpracovávám. Kamerou pořízený záznam se skládá z jednotlivých souborů- co záběr - to soubor. Z kamery /u mne přímo z karty/ uložím na disk soubory m2ts. Soubory normálně načte Vegas 8, v němž je upravím, seřadím, ev. zkrátím, doplním titulky, přechody, doplním zvuk. Vyrenderuji do stejného formátu AVCHD - soubor m2ts /vegas to umí/. Získám 1 soubor m2ts, který já dávám přímo na HD PS3 a přehrávám. Jelikož PS3 umí pouze fat32 jsem limitován velikostí 4gb, což představuje asi 40 min. film. Tato velikost ostatně i vyhovuje pro tvotbu AVCHD DVD. To lze vytvořit na různých softech vypálením v klasické DVD vypalovačce na klasické DVD. Poradí si s ním každý BR přehrávač, tedy i PS3. Já to dělám v Sony picture, který byl přímo u mé cx6, ten pouze vytvoří strukturu tohoto DVD a soubor m2ts již nijak neupravuje. Jinak adresářová struktura je totožná se strukturou BR disců, na netu je spousta popisů této struktury, ale ta mne nemusí zajímat, softy ji dělají samy. Jinak AVCH disc umí Pinacle 11, ulead 11, Nero 8. Všechny jsem vyzkoušel skutečně umí, načtou umožní střih a výstup na klasické DVD, jako AVCHD DVD. Pozor to je však přehratelné pouze v BR přhrávačích či BR mechanikách. Výsup pak mám v HD.
martil (39)|30.12.2007 12:47
Dík za odpověď, byla nejpřesnější.
Mam kameru Canon HV10 se záznam HDV, nikoli AVCHD.

Myslel jsem, že výstup z HDV kamery je stejnej jako z DV kamery, akorát ve vyššim rozlišení. Z DV Kamery se stáhne nekomprimovaný AVI, z HDV kamery se stáhne komprimovanej M2T, pár vteřin má velikost stvoky MB. Musí se M2T po sestříhání ještě dál nějak znovu zkomprimovat ?

S vypalováním BR struktury na DVD už mi to je jasný, ale jinak si HD video bez BR na HDTV nepustim? Není nějakej přehrávač DVD k televizi, kterej umí HD (nebo aspoň divx HD) a neni to BR ani HD-DVD? Nebo žádný klasický DVD přehrávač k televizi nezná HDV?

Ještě jsem nezjistil jak udělat z HDV divx HDV, v Procoderu 3 Divx vubec neni, co doporučujete?
stayman (12393)|30.12.2007 12:49
Preco si myslite, ze DV AVI je nekomprimovane? Poznam len jedneho "profesionala" co taketo demagogie hlasa, ala Krtek, ala VrtalP:-k
martil (39)|30.12.2007 13:02
Prostě když to shrnu:

Mam stáhlý HDV videa z kamery, který si upravim ve vegasu atd. a připravím do finální podoby a:

1) Chci zkusit udělat HDV Divx (pro uchování a přehrávání v PC, na net, atd.). Když udělam tento divx, půjde ve vysokym rozlišení přehrát v dvd přehrávači k TV s podporu divxu? (nebo si to neporadí s HD rozlišením)

2) Chci zkusit zpracovat HDV z kamery do finální podoby pro vypálení na BR (zatim zkusim jen na DVD), a zkusim přehrát u někho na PS3.

Jakm mam postupovat? Zkusil bych toto:
1-Divx)
Ve vegasu si vše upravim a přes frameserver zkonvertuju v Procoderu (ten ale divx neumí, verze 3), takže nevim jak dál.

2-BR)
Zřejmě dle rad BR strukturu vytvořim třeba v neru, ale nevim do jakýho formátu mam hrubý video stáhlý z kamery ve vegasu nebo v procoderu zkonvertovat, abych ho pak mohl vložit do struktury vytvořený v neru.
jibarr (792)|30.12.2007 13:14
Obě varianty jsou HD. Akorát ukládání je v jiném kodeku. HV-10 ukládá v mpegu.
Výstup z HDV kamery není stejný, jako z DV kamery. DV kamera ukládá v DVavi a u nás v normě PALu.
HD kamery ukládají v různých kodecích. V tvém případě je to mpeg /M2T/v maximálním rozlišení 1920 x 1080.
HD video si z běžného DVD přehrávače nepustíš. Jsou pro normu PAL, případně podporují nějaké DivX, Xvid apod. . Obráceně to kompatabilní je.
O těch softech jsem již psal. Nejlevnější variantou pro HD /avchd/ je Pinnacle-11. Pokud budeš chtít dělat i jiné formáty, je potřeba se podívat do specifikace. Třeba Avidy umí komplet mpeg-4, HD-MPEG, HD-DivX, HD-WMV atp. Jak už jsem taky psal. Záleží v první řadě z čeho to budeš pouštět. Tomu podřídit ukládání.
Určitě někdo doplní i jiné softy, nebo se podívej na manuály Vegasu, Premiéry atp.

Doplním.

....ve vegasu nebo v procoderu zkonvertovat..... Nekonvertovat. Pouze sloučit. Pokud nechceš přijít o kvalitu, tak až do závěrečného pálení pracovat v plné kvalitě.
martil (39)|30.12.2007 14:03
Dik za odpověď, pro divx hd tedy volíš Avidy.....ten procoder to tedy určitě neumí? (třeba plugin, atd.).

Jak jsem psal....budu něco pouštět v PC (divx hd), něco v budoucnu na BR (full).

Ve vegasu jasně že všechno sloučim, ale to stačí sloučit a uložit v tom samym formátu a hned vypálit (třeba na BR)? Neni to jako u DV, kdy musíš ve finále zkomprimovat na mpeg-2? Pokud je to tak, pak je to vcelku jednoduchý........domníval jsem se, že m2t soubor stáhlej z kamery jsou "hrubý" data jako z DV kamery AVI a je nutný je (stejně jako u DV) nějak zkomprimovat...

Zatim dík, jdu zkusit ten Avidy jak si poradí s HD DivXem.
Saxel (2279)|30.12.2007 14:10
[quote=jibarr;159929]Osobně používám tohle:
http://www.umax.cz/index.php?modul=produkty&strana=detail_spec&cislo=UMNP0011%20%20%20%20&skupina_zbozi=DH-MED&kategorie=DH&stare_cislo=UMNP0011
[/quote]
Tvé řešení se mi také líbí, ale když jsem na těch stránkách najel na "komentáře", rychle mě nadšení přešlo. Vypadá to, že ho výrobce pustil na trh moc brzy, dřív než mu vychytal mouchy :-(
Jinak je to ale šikovné řešení. Nevíte někdo o podobném přístroji bez tolika dětských nemocí?
jibarr (792)|30.12.2007 14:18
Saxel: Spousta těch problémů co tam píšou je hlavně rukama. Zatím se mi nevyskytl jediný problém. A to si ukládám i HD-MPEG 50p. Přes LAN pouštím kde co ze sdílených složek ve 3 PC, když potřebuji na něco kouknout.
jibarr (792)|30.12.2007 14:27
........domníval jsem se, že m2t soubor stáhlej z kamery jsou "hrubý" data .....
Jsou i nejsou. Dá se to ve spoustě přehrávačích spustit v PC. /např, nero showtime. M2T je verze MPEGu/
Ale pro nosič to musíš právě převést do podporovaného formátu HD přehrávače . Třeba ten avchd.
Ta podstata je pořád stejná. Prvně zvolit přehrávání a tomu podřídit ukládání.
ppepr (34)|30.12.2007 14:28
Já tedy nevím, ale pokud bych komprimoval HDV za účelem vyšší komprese, asi bych volil AVCHD než DIVx.
Je to kodek speciálně vyvinutý pro HD a má a zejména bude mít větší podporu. Vegas to také zvládá. HDV zmenší asi na polovinu a kvalita je určitě vyšší, než DIVx. Já osbně bych, ale změnu kompresního formátu moc nedoporučoval, je to dost drastické. Každopádně archuv v originále.
martil (39)|30.12.2007 14:34
Ok, takže místo DivXu AVCHD......

Například na Blue-Ray médium pak bude video v jakém formátu.....ve stejném (m2t) jako stáhnu z kamery a pouze spojené ve Vegasu a překopírované do struktury BR média ? Nebo se taky musí nějak převést a zkomprimovat (jako třeba u DVD je to VOB, apod.)?
jibarr (792)|30.12.2007 14:53
Ok, takže místo DivXu AVCHD...........Například na Blue-Ray médium pak bude video v jakém formátu.....
U avchd xxxxxxnázevfilmuxxxxxx.avc
martil (39)|30.12.2007 15:01
Pořád nic :-(............

Pokud je AVCHD obdobou DivXu, tak na BR snad nepřijde obdoba DivXu, že ne....Rád bych podobnou kvalitu jako na DVD, ale ve vyšim rozlišení.

U klasických filmů (DVD, apod.) se DivX používá do PC, na net, atd., ale určitě ne pro vypálení filmu na DVD....

Takže znova....
1) K archivaci do PC použiju AVCHD
2) Pro vypálení na BR video převedu (nebo nepřevedu) do jakýho formátu?
Saxel (2279)|30.12.2007 15:40
[quote=martil;160087]Pořád nic :-(............
...Takže znova....
1) K archivaci do PC použiju AVCHD
2) Pro vypálení na BR video převedu (nebo nepřevedu) do jakýho formátu?[/quote]
Člověče proč chceš za každou cenu prznit to video nějakou další kompresí? A kdo ti poradil to AVCHD? 9-)
Píšeš, že znáš a používáš Vegas (předpokládám, že poslední verzi). Tak to v něm sestřihej a vyrendruj do stejného formátu (MPEG-2, HDV 1080-50i) - Vegas umí smart-rendering, takže bude rendrovat rychle a bez ztráty kvality. Výsledné video můžeš zaarchivovat zpět na pásku tvé HV10. A pokud jde o BR, tuším, že by přehrávače měly taky umět HDV stream. Skutečně není nutné video degradovat jakoukoliv konverzí.
martil (39)|30.12.2007 16:46
Nechci to prznit kompresí, proto se tady už popadesátý ptam jak to vlastně je a nikdo neumí pořádně odpovědět. Nechci video archivovat na pásku (nemam 150,- na každých 60min.), ale v budoucnu na BR.
Chci dvě věci:
1) filmy pro PC (nemam tisíc giga na pár hodin), takže potřebuju komprimovat do divxu nebo podobnýho s HD rozlišením
2) v budoucnu chci pálit na BR a tak se ptam, jestli je nebo neni třeba video z kamery nějak převádět (u starýho DVD se AVI z kamery zkomprimovalo, protože se 20GB na DVD nevešlo, chápeš??) nebo se prostě tohle "hrubý" HD video z kamery jenom zpracuje a sestříhá a spojí (třeba vegas) a vypálí na BR bez další komprese či zmenšování objemu do stejnýho formátu.
martil (39)|30.12.2007 17:22
Tak právě jsem spojil scény m2t videí z kamery a uložil do jeden stejnej soubor m2t ve vegasu. Video má 20min. a velikost 3,7GB. Hodina teda něco kolem 10GB......a ptáte se proč komprimovat? Protože nemam 1000GB HDD, proto :-)

Jinak rozlišení mýho videza z HV10 je 1440x1080, nevim co to je......
ppepr (34)|30.12.2007 17:51
Tak holt jinak. To video co jsi stáhl je již komprimované. Jelikož jde o HD tak je samozřejmě větší než stejně dlouhý záznam v SD rozlišení. Musíš holt počítat s tím, že pokud chceš HD bude víc dat. Proto nová média s daleko větší kapactou. Pokud chceš HD pro budoucí vypálení na BR, tak kup větší HD. Pokud chceš šetřit místo, tak opust HD a jdi do standartního palu. Pokud by existovalo řešení vysokého rozlišení při stejném objemu dat tak nemusí být drahý vývoj a nová technika 1440 je wide - pixel formát 1.333 - takže 1920 po roztažení. Nespekuluj o tom, je to OK ale na delší vysvětlení.
martil (39)|30.12.2007 18:02
Tak konečně jsem se něco dozvěděl.......HD video z kamery je již komprimované a netřeba ho dále komprimovat (odporuje to postupu u DV kamery.....obrovský AVI se komprimuje do MPEG2).

S kapacitou holt nezbejvá než to, co jsi napsal (počkat na BR nebo koupit big disk)

Akorát nevim co jsi myslel tim rozlišením.....v kameře to nejde nikde přepnout (krome HDV/DV/WDV). 1440 je tedy širokoúhlý obraz (ouzký pruh) a 1920 je 4:3 (letter box)?
Saxel (2279)|30.12.2007 18:12
[quote=martil;160097]... Nechci video archivovat na pásku (nemam 150,- na každých 60min.), ale v budoucnu na BR...[/quote]
Kupuj levnější kazety. Myslíš, že BR disky budou levné? Možná někdy za x let.
[quote=martil;160104]...Video má 20min. a velikost 3,7GB. Hodina teda něco kolem 10GB...[/quote]
Hodina HDV zabere přes 13GB. Rozlišení 1440x1080 je HDV standard, je to kompromis mezi požadovanou kvalitou a omezeným datovým tokem, který zůstal stejný jako u DV Videa. Při přehrávání se obraz dopočítává do rozměru 16:9 (je to podobný princip jako filmy 16:9 na DVD s rozlišením 720x576).
A teď zpět k té konverzi. Pro pochopení základních pojmů doporučuji nahlédnout na Vladuv web. Všechny používané komprese jsou ztrátové, čili je nutné s tím počítat. Pokud se rozhodneš třeba pro kompresi MPEG-4 AVC, bude asi lepší zůstat u rozlišení 1440x1080 a nezvyšovat zbytečně datový tok přepočítáním na 1920x1080.
martil (39)|30.12.2007 20:56
Diky, právě jsem si přečetl článek o HD (autor asi zapoměl na to, že HD video nebudu promítat na 50cm CRT televizi, ale na metrovym LCD, kde HD bude opravdu vidět :-) ted sem zas o kus dále. A poslední věc...

Stejně jako u DVD, kdy je oblíben kodek DivX, co bys doporučil pro podobnou kompresi u HDV? Co jsem tak pochopil, tak alternativou k DivXu je pro HDV kodek MPEG-4 AVC?
(Pokud stále nevíte proč DivX tak proto, že pro uložení v PC stačí, pro krátká videa taky a kvalita je good).
martil (39)|30.12.2007 21:33
Tak jsem zkusil m2t HD video zkomprimovat do MPEG-4 AVCHD v Procoderu 3 (zde je to H.264). Výsledný soubor má příponu .h264 a nelze nikde přehrát (Vegas8 se z toho po..., nebere to ani VLC), nevíte co s tim?:)

Nevíte co s tim? Aby to mělo vubec smysl do toho komprimovat, když si to nikdo nepustí.....
ppepr (34)|30.12.2007 22:08
Renderuj přímo ve Vegas 8. MusíŠ již zvuk v properites nastavit na 5,1 a HDV 1440. Pak render template AVCHD 5.1 SURROUND ULOŽIT JAKO TIP SONY avc. MAIN KONCEPT TO UMÍ.
martil (39)|30.12.2007 22:29
Tak jsem to zkusil, pořád to nejde v ničem přehrát (ani .AVC, ani .MP4)
Saxel (2279)|31.12.2007 13:46
martil: A co Windows Media Video, to jsi nezkoušel? S jeho přehráním nebude mít problém žádný uživatel s operačním systémem od MS.
martil (39)|31.12.2007 14:04
Nezkoušel a ani nechci zkoušet......
ted jsem zkusil v Auto Gordianu z m2k AVI (Xvid, Divx nejde - virtua dub nemůže načíst), ale Avi je nějaký trhaný, neni tak plynulý jako ve VLC, kde sloučim prokládání. Zdá se, že ten Xvid nějak špatně řeší prokládání...Jinak s kvalitou i velikostí jsem spokojen, teď jen aby se to netrhalo.
Saxel (2279)|31.12.2007 15:29
Čekal jsem, kdy si začneš stěžovat na problémy s odstraňováním prokládání. V této oblasti jsou velké názorové rozdíly. Já zastávám názor, že deinterlace by se měla dělat až při přehrávání (myslím, že výrobci zobrazovačů používají takové metody, které nejlépe vypadají na daném zobrazovadle). Prokládání je sice dědictví minulosti, ale co naplat, progresivní režim 25fps není schopen zobrazit pro oko plynulý pohyb. Když odstraníš prokládání teď, riskuješ že použiješ nevhodnou metodu a nastavení a výsledek je pak nevratný. Opatrnost je na místě.
Don82 (61)|1.1.2008 15:38
Pro archivaci bych použil:

x264+Vorbis (pokud je zdroj 2ch)/ pokud 5.1 tak AC3 = soubor .mkv / Matroska
x264+AAC (na stereo je nejlepší AAC LC s bit. kolem 100 kb/s, dá se použít i pro 5.1 - úspornější než AC3) = soubor .mp4 (MP4 kontejner, je to standart od MPEG, takže je hodně oficiálně podporován (Apple, Nero,...) ale hlavně ho bere PS3.
Pave1 (4279)|1.1.2008 17:54
Doplním Jibarra - ideální stav možná nastane za čas (až se výrobci dohodnou). Koupíš "HD DVD" stolní rekordér, pro nahrávání zmáčkneš červený čudlík a (např. z připojené kamery či souboru z pevného disku) se ti to smahne na placku, kterou přehraješ všude.

Komplikace je dnes v tom, že výrobci nemají jeden HD DVD formát, ale dva.

Takže než bych dnes dělal nějaké "psí kusy", tak je opravdu snažší si koupit ten externí pevný disk s funkcemi přehrávače (který navíc poslouží i jako kvalitní záloha) a později jeho výstup připojíš k DVD rekordéru a v HD smahneš (až to bude dostupné).

Těch 7000,- není vůbec špatná investice (možná k tomu lze připojit další externí USB disk?), nahradí HD přehrávač, poslouží jako archivace a až se výrobci dohodnou, smahneš své oblíbené věci třeba na tu nějakou placku.

On byl opožděný i nástup běžných DVD rekordérů (výrobci to dlouho zdržovali kvůli autorským právům), dnes možná zopakují stejnou chybu a nevydělají opět tolik (zisk shrábne nějaké náhradní řešení, zákazníci na ně čekat nebudou).

(Pokud má dnes někdo na HD kamerku a HD TV, tak většinou má i penízky na nějaký ten externí disk/přehrávač, nebo PS3)
Radoo (1302)|2.1.2008 16:00
[QUOTE=martil;160104]Tak právě jsem spojil scény m2t videí z kamery a uložil do jeden stejnej soubor m2t ve vegasu. Video má 20min. a velikost 3,7GB. Hodina teda něco kolem 10GB......a ptáte se proč komprimovat? Protože nemam 1000GB HDD, proto :-)

Jinak rozlišení mýho videza z HV10 je 1440x1080, nevim co to je......[/QUOTE]

Zajímavý, moje kamča Sanyo točí 1920x1080i AVC H.264 MP4 - 40minut má 3,7GB dat tok 12Mbps.
Koukám, že je o dost úspornější s vyšším rozlišením !
Není u tebe ještě v něčem zakopanej pes, když je tam takový rozdíl ?
martil (39)|2.1.2008 19:16
Dík za odpovědi, ale:
To Saxel:
jak tedy zkonvertuju hrubý m2k do Xvidu se zachováním prokládání? (At měnim nastavení Xvidu jakkoli, tak prokládání je furt odstarněný...)

To Don82:
H264 se mi zdá nejideálnější, ale výslednej soubor nikde nepřečtu (ani VLC, ani MediaPlayer, ani Vegas 8d), mam nej. Fddshow, tak nevim...Poradíš nějakej soft?

To Rado:
rozdíl ve velikosti je v tom, že tvoje Sanyo video rovnou komprimuje do AVCHD (H.264), kdežto moje kamera HV10 točí do "hrubýho" formátu HDV. Proto tu teď řešim nejvhodnější formát pro archivaci či pálení na běžný DVD/CD...

- Do H.264 to sice zkomprimuju, ale v ničem nepřehraju
- Do Xvidu to sice zkomprimuju, ale zase je video trhaný a nevim co s tim (prokládání v kodeku nijak vyštelovat nejde)
- Do Divxu dělá stejný věci jako Xvid.

Má s tim někdo zkušenost? Co bys poradil Saxele?
Pave1 (4279)|2.1.2008 22:18
Pro uložení HDV videa (1440x1080 záznam, přehrává se jako 1920x1080) použij nejlíp exportovaný soubor (z Vegasu či jiného programu), kde v exportu nastavíš "HDV".

Ta komprese vše rovnou nastaví jak má být, výsledkem je soubor m2t, který se neliší od původního souboru v kameře, nejlepší je nahrát tento soubor zpět na kazetu (záloha č1 - MASTER).

2/ Kromě toho můžeš udělat víc kompresované verze (HDV už je kompresované, ztrátově), např. v rozměru HD1 (1280x720). To uděláš jednoduše - založ projekt v rozlišení HDV1, vlož do timeline hotový sestřih. renderuj (render as aneb export as) jako HD1 (1280x720). Např. hodinový film zmenší svou velikost, na běžné LCD TV přesto bude vypadat velmi slušně (kor ze dvou metrů), snadno se přenáší a přehraje ho skoro každé PC.

Nakonec si klidně udělej mpeg4 avc (H264), zkoušel jsem vyrobit (neprokládanou) verzi v Premiere Elements 4 a spočítala to bez problému, přehraješ to např. v QT přehrávači, VLC, atd. Tato verze není vhodná pro hlavní archivaci (MASTER) ale jako záložní soubor někde na disku.

-----------

Až přijde čas BR a spol, tak podobně jako dnes u SD rozlišení musíš napřed udělat authoring (zde ve specifikaci BR či HD DVD). Buď to celé udělá stolní rekordér sám (škatule), nebo to budeš dělat na PC. Výsledkem bude struktura souborů disku (jiná než pro SD rozlišení, proto authoringový program musí tebou požadovaný formát - BR - podporovat), kterou smahneš HD palírnou na HD placku.

Ulead už HD authoring umí.

--------

Osobně bych archivoval HD v kompresi HDV (m2t verze mpeg2 ve specifikaci HDV), kopii měl na kazetě HDV, na externím úložišti měl kopii. Časem si smahneš DVD (HD rozlišení).

Převod do AVCHD je zbytečný (pokud nemáš HD AVC kameru, tam zase použij AVC). Export avc funguje v Premče bez problémů, ale je to mladá komprese, tak ne všechny programy to asi podporují (a pozor na to prokládání, vyzkoušej si verzi s prokladem a bez).

Pro prohlížení není problém vyrobit z m2t (HDV) verzi wmv nebo jiný typ - to už je na tobě dle libosti. Běžná dnešní PC přehrají HD2 bez problémů, starší PC HD1 (kvalita je subjektivně velmi podobná), je to fuk. Plnohodnotná záloha ale umožňuje použít záběry nejen na prohlížení, ale i pro další zpracovávní (to je hlavní rozdíl).
Don82 (61)|2.1.2008 23:15
[QUOTE=martil;160400]
To Don82:
H264 se mi zdá nejideálnější, ale výslednej soubor nikde nepřečtu (ani VLC, ani MediaPlayer, ani Vegas 8d), mam nej. Fddshow, tak nevim...Poradíš nějakej soft?
[/QUOTE]

MediaCoder -> http://mediacoder.sourceforge.net/index.htm
Saxel (2279)|3.1.2008 09:00
martil: Pracovat s prokládaným videem snad umí DivX tuším od verze 5.1. Já ale do DivX a jemu podobných svá videa nekomprimuju. Všechno zálohuju v pokud možno původní kvalitě do HDV 1080-50i. Kvůli kvalitnímu obrazu jsem si taky HDV kameru pořídil. Když chci někomu připravit video pro přehrání v PC nebo pro vystavení na webu, používám WMV o rozměrech a kvalitě podle potřeby - mám jistotu, že to přehraje téměř každý bez jakýchkoliv problémů s kodeky.
Jozef2 (188)|3.1.2008 11:40
Vratim sa k povodnej otazke ako prehravat video z vysokym rozlisenim bez pouzitia kamery z DVD media. Ak sa nemylim video z vysokym rozlisenim by z DVD medii mal vediet prehravat prehravac KISS DP-600. V jednej recenzii pisu, ze prehrava video vo formatoch HD WMV 9 720/1080, HD DivX 720/1080, Nero Digital 720, MPEG 2 MP@HL HD 720/1080. Prehravac doma nemam, tak to treba overit.
Jozef2 (188)|3.1.2008 11:49
Dalsie DVD prehravace, ktore by mali zvladat prehravat HD video (ale asi nie 1080p) by mali byt Xoro HSD 8500 (720p i 1080i), Zensonic Z500 a H&B DNX-8620 (oba asi aj 1080i, ale treba overit).
clee (6592)|4.1.2008 01:50
a playstation3 :)
martil (39)|4.1.2008 17:03
To pave1:
Moc díky, už je mi všechno jasný. Ale přeci jen něco:
Proč se ti nelíbí .H264? Všude se píše, že je pro HDV nejkvalitnější (pro potřeby PC či webu). Furt mluvim o tomhle a podobných kodecích z toho důvodu, že třeba natočim nějaký blbosti pro kámoše na dívko, tak neni zapotřebí 100% kvalita, vysoký rozlišení jo, ale klidně to zkomprimuju, podobně jako se někdo kouká (a zálohuje) na filmy v Divxu (zkomprimovaný z full-DVD), takovýchhle videí se pak vejde na disk dost.
Samozřejmě důležitý věci (dovolený, atd.) si necham v 1080-50i a časem někam vypálim.
Jedu třeba v květnu na senzation a chtěl bych to natočit v HDV a zkomprimovat a dát na web (ale v plnym rozlišení, aby byl velkej obraz), HDV přímo z kamery asi těžko dam na web :-)

To Saxel:
Tak jsem si kvuli kvalitnímu obrazu koupil HDV, ale kvuli každý blbosti nechci hledat na jakou pásku sem to dal, přetáčel, nahrával zpátky do PC, atd.....Důležitý věci zazálohuju a hodně dlouho na ně němáknu, ale ty blbosti a krátký videa bych chtěl hodit v celym rozlišení na DVD a dát kámošovi zkouknout...proto to chci zkomprimovat. Až bude BR RW, tak nic komprimovat nebudu :)

To pave1:
Ještě mi furt neni jasný to rozlišení.....
Píšeš, že 1440x1080 se přehrává jako 1920x1080 - tomu nerozumim, to se jako video roztáhne? Nebo roztáhne a ořízne??
Dál píšeš, abych video z kamery exportoval ve vegasu do HDV, ovšem export videa z kamery do formátu "HDV 1080-50i" udělá zase jen video 1440x1080. Zkusil jsem tedy exportovat do "Blue-ray 1920x1080 50i, 25Mbps video stream" a potom už video má 1920x1080 (ovšem je to soubor m2v, ne m2t).
Neni mi furt jasný těch 1440 a 1920.....

K prokládání.....pokud prokládaný video bude prohlížet v PC někdo, kdo si neumí prokládání vypnoout, tak holt uvidí proužky, ale na TV to zas bude vypadat plynuleji? Pokud ano, tak k videu budu muset vždycky ještě vypálit VLC :)

Jinak MediaCoder fakt funguje, jdu dál testovat.

K přehrávačům DVD, existuje tedy nějaký přehrávač DVD, který přečte třeba DivX nebo XviD nebo jiný komprimovaný formát s rozlišením 1920x1080? Samozřejmě s výstupem HDMI a připojením k HDTV....Mam stolní přehrávačd na DivXy, ale zkomprimovaný Divx v tomto vysokym rozlišení mi nebere....
Zatim diky.
Saxel (2279)|6.1.2008 13:14
Proč se pořád tak tvrdošijně držíš toho DivX, když s ním máš takové problémy? Proč nezkusíš WMV v těch případech, kdy chceš video ve vysokém rozlišení předat někomu dalšímu? Nemusíš se pak starat o to jestli to dotyčný přehraje nebo ne, navíc máš z Vegasu bezproblémový rendering s nastavitelnou kvalitou (datovým tokem).
Pokud nechceš zálohovat na pásky, kup si třeba externí disk 750GB, na něj se ti vejde asi 56 hodin videa v nativním formátu HDV 1080-50i (cena za GB odpovída ceně těch nejlevnějších miniDV kazet).
[quote=martil;160625]...Neni mi furt jasný těch 1440 a 1920.....[/quote]
Už jsem to psal, horizontální rozlišení HDV 1440 bodů vzniklo jako kompromis mezi požadovanou kvalitou a omezeným datovým tokem. Čip v kameře snímá obraz s rozlišením 1920 bodů, ale před kompresí do MPEG-2 se to přepočítá na 1440 bodů. V HD zobrazovači (příp. v přehrávači) se obraz přepočítá zase na 1920 bodů, aby měl správný poměr stran. Horizontální rozlišení je ale pochopitelně jen 1440.