Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dolby Digital 2.0 a středový reproduktor u dom. kina

FragMan (9)|27.12.2007 21:25
Dobrý den, na svém domácím kině (Samsung HT-X20) pozoruji, že zatímco u filmů v TV ve stereu a některých filmech na DVD se zvukem ve formátu Dolby Digital 2.0 zvolí kino pomocí dekoderu Dolby Pro Logic II správně středový reproduktor pro dialogy a ty ostatní pro hudbu, efekty, aj. (navíc to jde nastavit pomocí tlačítka na Pro Logic II), tak u některých filmů, rovněž se zvukem v DD 2.0 (např. Armageddon, Star Wars: Epizoda III) se středový reproduktor nepoužije a dialogy vycházejí jen z levého a pravého předního reproduktoru, což nezní nejlépe - navíc tlačítko pro Pro Logic II nefunguje. Jde tento problém nějak vyřešit?
FragMan (9)|31.12.2007 22:38
Fakt nikdo neví?
stayman (12393)|31.12.2007 22:51
No a urcite tam mas (na DVD) zvuk DD2.0? Nie nahodou PCM ?
FragMan (9)|31.12.2007 22:55
Je to určitě DD 2.0, v obou případech. Dokonce i IfoEdit hlásí nastavení zvukové stopy stějně (stejný počet kanálů, apod.). Pouze v jednom případě jde použít DPLII (a hlasy jdou z centru), a v tom druhém mi to hraje jen ve stereu (z centru se nic neozývá) a DPLII nejde zapnout.

DPLII mi funguje např. při filmech "Muž se železnou maskou" (vyšlo ofiko i s dabingem v DD 2.0), ale třeba ve "Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů" nebo "Armageddon" nastává problém. Situaci zatím řeším tak, že ona DVD pouštím přes DVD recorder, zvuk pak jde SCARTem do TV a z TV přes audio výstup do kina, pak to funguje naprosto bezproblému a k plné spokojenosti. Je to ale celkem komplikované...
stayman (12393)|31.12.2007 22:58
Nejde iba v tom pripade, ak to nie je DD.
FragMan (9)|31.12.2007 23:04
V manuálu domácího kina se píše: "Při přehrávání disku DVD zakódovaného se dvěma nebo více kanály, bude automaticky zvolen vícekanálový režim a funkce DPLII nebude pracovat". Ale jak říkám, někdy funguje, někdy ne.
stayman (12393)|31.12.2007 23:18
Uz som ti odpovedal. Este mozno zalezi, ako mas nastaveny player, ci mainstream, alebo je tam nejaky mozny prevod...
StD (8612)|1.1.2008 09:09
P*rdlajs: v jednom případě to má S (Dolby Surround, DS informací), ve druhém případě BEZ (DS Not Indicated). A obojí bude DD 2.0.Tak si to můžeš uchovávat i ve wavu... A to domácí kino se logicky chová podle toho, co v té audio stopě najde.
FragMan (9)|1.1.2008 11:34
Taky si to myslím, ale specifikace Dolby Surroundu přece obsahují středový reproduktor pro dialogy, ne? Jinak bylo by nějak možné, třeba i za cenu rekomprese, odstranění DS?

Jo, a při přehrávání těchto DVD (u kterých nejde DPLII) se mi na displeji kina zobrazí jen levý, středový a pravý reproduktor, subwoofer a "s" (asi surround reproduktor - tuším, že ty dva zadní hrají jen v monu).
StD (8612)|1.1.2008 14:30
Koukám, že by jsi si měl něco dostudovat ze základů. Středový repro není "jenom vyhrazen pro dialogy", může v tom kanálu být namixováno cokoli (obvykle mizení zvuků do pozadí za posluchačem) a neexistuje pro to žádný pevný klíč. Sám si tam umím dát co chci, když ten DD DS tvořím...

To, co ti pak z tebou popsané situace pouští ven TV je buďto "pseudo 2.1" (tak mi třeba hraje místo sterea Sat-radio) nebo "pseudo 5.1", tj, stejný signál, v nejlepším případě L/P do všech aktivních repro. Chce to přezkoušet funkci s nějakým buďto testovacím nebo alespoň originál DVD s 5.1/6.1.
FragMan (9)|1.1.2008 15:00
Chápu, ale většinou by se měl středový reproduktor používat (také) pro dialogy.

Jinak s DVD se zvukem v DD 5.1 nemám žádný problém. Lze tedy nějakým způsobem dosáhnout toho, aby mi DPLII fungovalo správně i v případě indikace Dolby Surround, příp. jak se jej zbavit?
W1shmaster (3)|1.1.2008 15:26
DD 2.0 neznamená, že je zvuk v 5.1 formátu (ať už jako DS, DPL nebo jinak) - je to klasické stereo, do kterého může (ale nemusí) být zakódován DS signál - většinou tedy není.
FragMan (9)|1.1.2008 15:28
Většinou není, ale když je, tak mám problém - dialogy mi vycházejí jen z levého a pravého repra, ne ze středu, což zní trošku blbě. Toť vše.
StD (8612)|1.1.2008 17:11
Řekl bych, že tazatel mírně řečeno neví co chce a vadí mu, že se Stereo signál chová tak jak má, tj. vychází pouze z LF a RF... A ještě se "toho navíc" (tj. DS) chce zbavit... :D

Co ti brání v tom si ty stopy demuxnout a znovu je enkodovat jako Dolby Digital 1.0 Mono?
FragMan (9)|1.1.2008 17:42
Chci, aby mi u všech filmů v DD 2.0 (ať už s DS či bez) jel zvuk přes DPLII a dialogy vycházely ze středového reproduktoru, tak, jak se to děje např. při sledování pořadů z TV.
StD (8612)|1.1.2008 17:48
Mno jestli se to tak děje, pak věz, že je to tak ŠPATNĚ a měl by jsi si stěžovat. Nejlépe u České blbovize, která inkasuje tvé nemalé koncesionářské poplatky. :-E A jelikož určitě nebudou reagovat, tak se musíš jako správný občan kocourkovského Absurdistánu připravit (finančně) na soudní při, která je rozhodně nutná.

P.S. Já si s Vašimi P.T. problemy připadám opravdu jak v pohádce.
FragMan (9)|2.1.2008 12:53
Po demuxování, překonvertování zvukové stopy do MP3 a zpět do AC3 (samozřejmě při zachování bitratu) a následném složení do DVD už jede zvuk k plné spokojenosti.