Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDMI a formáty obrazu

lubek30 (83)|22.12.2007 20:19
Zdravím... zaujímalo by ma, prečo musím pri sledovaní DVD cez HDMI ručne prepínať formát obrazu a prečo to nefunguje automaticky. Príde mi to dosť nepraktické. Som zvyknutý na fungovanie mojho stareho CRT 100 hz TV, ktorý som mal prepojený scartom cez RGB a tam fungovalo všetko, pri zapnutí DVD playera sa aj TV automaticky preplo na AV vstup a tak isto si aj automaticky navolil pomer strán obrazu. Cez HDMI nič takéto nefunguje a dosť ma to štve... neustále to musím ručne prepínať. Alebo snáď je niekde chyba u mňa? Alebo mám nekompaktibilý HDMI kábel? Mám plazmu Panasonic TH-42PX70EA a DVD player PIONEER DV-600AV.
-Vl- (366)|22.12.2007 21:31
S tím přepínáním formátu je někdy potíž. Mám starší DVD přehrávač kde to fungovalo s CRT jak píšeš a s LCD 16:9 už to nechodí. Pak mám Dreambox (přes component) a MX-760HD Media Player (přes DVI-HDMI) u kterých je třeba v nastavení výstupu vybrat 16:9 a TV pak taky nastavit na 16:9 a pak to chodí OK. TV je pořád na 16:9 a když je něco v 4:3 tak do tv to posílají (Dreambox a MX-760HD Media Player) 16:9 s černými pruhy po stranách.
lubek30 (83)|24.12.2007 10:58
Tak už som na to prišiel. Automatické prepínanie mi funguje pokial mám v DVD playeri nastavené maximálne 720x576p, ako náhle dám viac, už to nefunguje. Absolutne nechápem prečo tomu tak je a nechápem ani tomu upscalu, ako sa to vobec dá využiť. Osobne od tých 720x576p a vyššie nevidím žiadny rozdiel. Môže mi to všetko niekto objasniť? Je tam potom ešte aj funkcia prepínania farieb "HDMI Color" a to Full range RGB, RGB a Component. Medzi poslednými dvoma nevidím taktiež rozdiel a pri Full range RGB prestanú byť tmavé scény vykreslené a sú len "čierne". Taktiež nechápem zmysel tejto funkcie.
streethawk (85)|29.12.2007 11:42
[QUOTE=lubek30;159463]Tak už som na to prišiel. Automatické prepínanie mi funguje pokial mám v DVD playeri nastavené maximálne 720x576p, ako náhle dám viac, už to nefunguje. Absolutne nechápem prečo tomu tak je a nechápem ani tomu upscalu, ako sa to vobec dá využiť. Osobne od tých 720x576p a vyššie nevidím žiadny rozdiel. Môže mi to všetko niekto objasniť? Je tam potom ešte aj funkcia prepínania farieb "HDMI Color" a to Full range RGB, RGB a Component. Medzi poslednými dvoma nevidím taktiež rozdiel a pri Full range RGB prestanú byť tmavé scény vykreslené a sú len "čierne". Taktiež nechápem zmysel tejto funkcie.[/QUOTE]
Nerad to hovorim, ale mal som doma DV400 od Pionner-a a na druhy den som ju isiel vratit, pretoze som sa nemohol na ten obraz pozerat, neviem cim to bolo, mal som predtym doma Ferguson-a 780 a to bol obraz!
Lenze ten mal chybne HDMI, takze som zvolil Panaka S53 a je to parada, neni to sice ako ten Ferguson, ale omnoho lepsie ako Pioneer, neviem preco to bolo take zle, ale hral som sa s nastaveniami toho prehravaca celu noc a nepomohlo vobec nic ani rozdiely nebolo vidiet ked som prepinal, presne ako hovoris ty, Kupil som najskor Pioneer, pretoze su vychvalovane svojou kvalitou atd., no jo, povedal by som ze tu plati radsej 1x vidiet ako 100x pocut :)
Sedvo (194)|29.12.2007 12:08
Já mám propojený DVD player Pioneer 363 (nevím přesně) s plasmou Samsung PS 42Q7H a když byl propojen přes scart, tak v pohodě tv rozpoznala formát, ale teď to mám přes komponent a tv to nerozpozná. Oba přístroje jsou nastavené na 16:9. Buď to tak má být nebo je něco špatně.
lubek30 (83)|29.12.2007 13:48
To by ma zaujímalo že v čom bol problém s tým Pioneerom. Ja mám model DV-600 a nezdá sa mi že by bol nejaký problém s obrazom. Porovnával som ho aj s iným prehrávačom SONY a nebol som schopný rozpoznať rozdiel. Možno ten tvoj Pioneer bol chybový, inak si to neviem vysvetliť. Ja som s ním spokojný a to som veľmi náročný, ale je fakt že som neporovnával s inými, iba s tým SONY ale ten nemal HDMI výstup takže porovnanie bolo iba cez scart. Je aj pravda že toto je už moj štvrtý player ktorý mám a po obrazovej kvalite som nevidel medzi nimi rozdiel. Osobne si myslím že tie rozdiely sú minimálne, je to predsalen digitálny záznam, nieje to analog ako VHS.
D_tvf (39)|29.12.2007 16:30
To:SEDVO
Scart je analog.PAL a ma 21 pinu.Jeden z nich je pro zmenu formatu.
Komponent je digiPAL(i kdyz YPbPr je analog) a bezi po trech pinech Y,Pb,Pr,coz jsou barevne informace a zadne jine uz nema,ani zvuk.Po YPbPr se da prenest i analog PAL 576i,ktery umozni zmenu formatu rucne.
Pri 576p a vice pres YPbPr jdou informace digiPALu(i kdyz analog.) a ten jiny format nez 16/9 nezna.A tudiz i rucni zmena formatu je nepristupna.
HDMI prenasi jen 576p a vic,tudis natvrdo jen 16/9.
Sedvo (194)|30.12.2007 00:33
[QUOTE=D_tvf;159920]To:SEDVO
Scart je analog.PAL a ma 21 pinu.Jeden z nich je pro zmenu formatu.
Komponent je digiPAL(i kdyz YPbPr je analog) a bezi po trech pinech Y,Pb,Pr,coz jsou barevne informace a zadne jine uz nema,ani zvuk.Po YPbPr se da prenest i analog PAL 576i,ktery umozni zmenu formatu rucne.
Pri 576p a vice pres YPbPr jdou informace digiPALu(i kdyz analog.) a ten jiny format nez 16/9 nezna.A tudiz i rucni zmena formatu je nepristupna.
HDMI prenasi jen 576p a vic,tudis natvrdo jen 16/9.[/QUOTE]

Ok, ale proč má film, který je 16:9 na plazmě, která je 16:9 má černé pruhy nahoře i dole. DVD je nastaveno na správný formát, takže nevím, kde by mohla být chyba, je pravda, že při změně formátu je automatický formát na tv nefunkční, ale proč má ty pruhy to fakt nevím. Možná DVD to pošle dobře, ale tv se s tím blbě popere.
lubek30 (83)|30.12.2007 02:15
Čierne pruhy má preto, lebo DVD je nahraté vo formáte 2.35:1 a tento formát je "širokouhlejší" než je pomer strán 16:9 na plazme. Film musí byť nahratý na DVD vo formáte 1.85:1 aby bol obraz bez čiernych pruhov!
Sedvo (194)|30.12.2007 08:41
Musím se podivat v jakém formátu jsou nahrání Piráti 3, ale mÿslím si že 16:9 a stejně ty pruhy tam jsou.
skaut (66)|30.12.2007 09:54
[QUOTE=Sedvo;159968]Musím se podivat v jakém formátu jsou nahrání Piráti 3, ale mÿslím si že 16:9 a stejně ty pruhy tam jsou.[/QUOTE]

16:9 se píše na obalu, ale skutečný formát je 2,35:1. Ten samý jako v kině při širokoúhlém rozměru obrazu.
Mraky filmů na DVD je v tomto formátu, tzn. černé pruhy nahoře a dole.
Sedvo (194)|30.12.2007 22:12
tak máš naprostou pravdu, ale tv mi ten formát nerozpozná. I když mám formát 16:9 a film je 16:9 tak ve stejném formátu je blbý formát.
Protože film, který když mám ve formátu 16:9 přepnu do formátu 4:3 a má černé pruhy a pak ho přepnu do formátu 16:9 a má stále černé pruhy (délku původního formátu jsem měřil metrem), tak to musím posunout. Díky tomu, že mám Samsung, tak to jde úplně parádně.

Připadá mi, že nefunguje rozpoznání formátů na mé tv.
michal_h (492)|3.1.2008 00:02
mám k plazmě pan px70ea rekorder pan ex77, automatické přepínání formátu obrazu bez sebemenšího problému
lubek30 (83)|3.1.2008 13:51
To mne funguje tiež, ale len keď mám upscale nastavený do 720x480p. Vyššie už automatika nefunguje. Nechápem čo to má s tým spoločné.