Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozmazný obraz po převodu z DV na DVD

kareel (38)|10.11.2007 11:53
Zdravím! Nevím z jakého důvodu (z ničeho nic) je vyrenderované DVD z DV kamery při pohybu záběru do stran rozmazaný, hrany se máznou a i celkově je obraz rozmazaný a má tendenci se mírně trhat. Zkoušel jsem PINACLE, ULEAD, NEROvision a Power DVD. Je zvláštní, že v minulosti jsem tento problém neměl. Díky moc všem za radu!
maron (97)|9.12.2007 14:58
Ahoj Karle, přesně to samé trápí i mne. Mám pocit, že se dívám na VHSku.
Použil jsem pro zachycení z DVkamery: Sony Vegas 7, Sony DVD Archytect 4 - pro tvorbu DVD. Pro nastavení programů jsem postupoval podle návodů od NostRadama.
tyto návody jsou na: http://tracker.boodin.org/Wikka/?wakka=NAVODY

Nedá se na to dívat, ztratilo to ostrost- přesně jak popisuješ. Já vím že to DVD nebude jako origo z kamery, ale kde je chyba /u mne samozřejmě.../ a jaká?

POMŮŽE NÁM NĚKDO ZE ZDEJŠÍCH ODBORNÍKŮ- PROSÍÍÍÍÍÍM
jaromir9909 (269)|9.12.2007 16:25
Tak zkuste vypnout deinterlace method-Blend fields. Vegas neznám, ale nějaká volba pro žádnou by tam měla být.
maron (97)|9.12.2007 16:54
To: Jaromír 9909
díky za pohotovou reakci:-), ale to "deinterlace method-Blend fields"... nemohl by jsi mi to říci česky, prosím? Mám Vegas v češtině a nevím co to tedy znamená.
Děkuji.
jaromir9909 (269)|9.12.2007 17:12
Nostradam to má v návodu na který odkazuješ - Nastavení projektu.
Deiterlace je odstranění prokládání půlsnímků a metoda Blend znamená prolnutí(smíchání) půlsnímků a způsobuje rozmazání v místech pohybu. Zkus ji vypnout.
maron (97)|9.12.2007 17:43
Teda Jaromíre,
jestli to tak je a máš pravdu, tak máš u mne "VLS"... /virtuální láhev skotské/
Jak budu mít čas, jdu to omrknout.
Díky
stayman (12393)|9.12.2007 22:20
Kebyze do nicoho, comu nerozumiete nesprtate, nic vam "nedeinterlacuje". Vegas ma presne nastavenia pre konkretny forrmat, menit by ich nemal user..
maron (97)|10.12.2007 11:34
Ahoj Stayman.
Myslím, že jsem nic uživatelsky neměnil. Vše jsem nastavil jak radí Nostradam ve svém návodu. Ale mohl jsem něco přehlédnout. Máš nějaký nápad, co by to mohlo být?
Díky Maron
stayman (12393)|10.12.2007 22:55
DV aj DVD (Mpeg2) maju standardne prekladane snimky, ziadna deinterlacia tam nie je, iba nastavenim, takze staci mat vsetko na default a nic take sa nedeje.
maron (97)|11.12.2007 06:29
Ted se zeptám jako zelenáč:
Čím vším by mohlo být to rozostření a chvění obrazu způsobeno?
Co tedy mám vše zkontrolovat?
Myslím, že jsem v ničem nexperimentoval a nastavil jsem vše jak radí Nostradámus ve svém návodu. Ještě jsem to nekontroloval, zkusím to odpoledne omrknout. Budu vděčný, pokud mi poradíte, co přesně zkontrolovat v Sony Vegasu a co v Archytectu, kde by mohla být chybka v nastavení, protože zdroj /kamera DV/ je naprosto perfektní.

PS: Při výrobě DVD- datový tok jsem nastavil na konstantních "8000"
Díky za postřehy. Maron
stayman (12393)|11.12.2007 10:14
Moze to byt sposobene poradim snimkov, ale take chyby Vegas taktiez neurobi sam, dalej snad ti architect neprepocitaval ten stream znova, no a v neposlednom rade zalezi aj od enkodera, vo Vegase davam rendering na BEST, inak kodujem v ProCoder3 jke.
jaromir9909 (269)|11.12.2007 11:11
maron
Co se týče nastavení deinterlace, najdeš něco i tady:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/4616-vegas-jakou-deinterlace-method-pouzivate#54764

Možná by pomohla kráká ukázka.
maron (97)|11.12.2007 15:28
Omlouvám se za svou natvrdlost, ale jak sem dostanu tu ukázku?
Když jsem se díval na povolené přípony příloh, tak mi to přišlo, že to jsou jen obrázky.

To: Karel
Jak jsi daleko? Už jsi na něco přišel? Založil jsi toto vlákno, tak co je s tebou?
Promiň mi to tykání :-)
jaromir9909 (269)|11.12.2007 20:20
maron
Zde vystavit video nejde. Zkus najít něco přes google.
Stačit by mělo i pár snímků, což by se mohlo vejít do ".zip". U něj vidím možnost 4,77 MB.
maron (97)|12.12.2007 00:53
Tak jsem se znovu podíval na to nastavení Vegasu a mám několik nejasností.
Prosím Vás o konzultaci, co mám nastavit pro DVD určené pro klasický stolní přehrávač a TV 4:3

VEGAS v.7.0
*VLASTNOSTI PROJEKTU/karta VIDEO:
-řádek/ Dočasný povel: 1-žádný(postupně skenovat), 2-nejdříve vrchní oblast, 3-nejdříve spodní oblast
-Metoda Prokládání: 1- Nic, 2-Míchání, 3-Překládání

Potom by mne zajímalo, co mám nastavit před rendrováním:
*SOUBOR/RENDROVAT JAKO:
-uložit jako typ: MainConcept MPEG-2
-šablona: DVD Archytect Pal Video Stream
a dále vlevo tlač. UPRAVIT/Custom Template/karta VIDEO:
-řádek s: I Frames:12(?), B-Frames: 2(?)
-řádek s: Field Order: 1- Interlaced-Top Field First, 2- Interlaced- Bottom Field First, 3- Progressive only
-řádek s: Bit Rate : 192 000, 15 000 000, nebo tam mohu napsat na př. 8 000 000...?


********************************************************
DVD Archytect v.4.0
po otevření zcela vpravo okno: Vlastnosti Média/karta Obecné:
-volba: Snížit kmitání prokládání: -Vypnout, Zapnout
********************************************************

Děkuji za pomoc.

PS: Na pokusy používám DVD/RW- tím to asi nebude, že?
rovocz (2)|13.12.2007 08:19
No, ja s tim celkem nemam problem, ale delam to trochu komplikovaneji. Z kamery video stahnu v Pinnacle Studio. Pak to tam sestriham, udelam prechody ... pripadne podbarvim hudbou a hodim do toho titulky ... pokud chci. Pak to ele Exportuji jako AVI a kodek necham ten puvodni (presne nevim, jak se tato volba jmenuje) ... vysledny soubor je dost velky ... ale ostry. Proste to video je stale zakodovano kodekem kamery (bezstratovym). Vysledne video ma asi 30MBit/sec a ma kodek SonyDV (nebo tak nejak). Pak to prevedu na XviD-2pass (bitrate 4000) a zvik na mp3 192kbps. Ten vlastni prevod delam v linuxu mencoderem, ale urcite by to slo i ve VirtualDubu. Pri tomto prevodu je nutne pouzit filtr deinterlace - protoze to video z kamery mam v prokladanem rezimu. XviD s tokem 4000 mi pripada lepsi nez DVD s datovym tokem 8000 - hold lepsi a kvalitnejsi komprese (hlavne lepsi kvalita). Hold tyto kodeky jsou delany na profi filmy, kde je kamera na stativu a hejbou se vetsinou jen postavy. Ja kdyz drzim kameru v ruce, tak se to obcas hejbe cele a je pak nutne zvysit datovy tok. V pinnacle je volba na DVD 8000 a vyssi datovy tok tam dat nemohu .... chtelo by to ale vic.

pro linuxare prikladam svuj skript pro mencoder :
#!/bin/bash

BITRATE="4000"

find ./ -name '*.avi' -print | while read file ; do
fname=`echo "$file" | sed 's/\.\/\(.*\)\.avi/\1/'`
xname=`echo "$fname" | sed 's/\(.*\)-new/\1/'`
if [ "$fname" == "$xname" ] ; then
nname="./${fname}-new.avi"
nice -n 20 mencoder "$file" -o "$nname" -vf pp=lb -oac copy -ovc xvid -xvidencopts me_quality=6:max_key_interval=250:keyframe_boost=30:qpel:vhq=4:bitrate=$((BITRATE)): pass=1
nice -n 20 mencoder "$file" -o "$nname" -vf pp=lb -oac mp3lame -lameopts vbr=3:br=196 -ovc xvid -xvidencopts me_quality=6:max_key_interval=250:keyframe_boost=30:qpel:vhq=4:bitrate=$((BITRATE)): pass=2
rm -f divx2pass.log
fi
done
maron (97)|13.12.2007 11:52
Já bych to nejraději dělal v jednom softu, ale některé mi nevyhovují pro svou složitost, jiné zase nedělají koukatelné DVD. Dosud jsem vše z "Pinnaclu" šoupnul zpět do kamery na DV kazetu a uložil na dobu, až budu umět udělat koukatelné DVD... Mám tedy před sebou dost práce...

1/Nejraději bych dělal editaci v "Pinnacle", /jednoduchý a přehledný-hůře vidím/...
2/ Potom šup zpátky do kamery jako DV...
3/ Capture do "Vegasu" a připravit výstup pro "DVD Archytect"
4/ V Archytectu udělat DVD a uložit obraz pro vypálení.
5/ asi v Neru vypálit DVD.

No, ale stále nemohu vychytat to správné nastavení, aby to OK.

Tak jsem ty screeny nastavení Vegasu a AR dal na eDisc.
PROSÍM zdejší koumáky, aby je posoudily a navrhly jak to nastavit lépe.
Zde je odkaz pro stažení:
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/21545/Screeny_nastaveni_DVD.rar_297.84KB.html

Pokusím se tam uložit i ukázku videa, ale zatím mi to nejde. Zamrzá to při ukládání.

Moc děkuji.
maron (97)|14.12.2007 22:44
HURÁÁÁ, podařilo se mi dostat na eDisc tu ukázku videa s těmi problémy:
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/48280/Maron_DVD.rar_22.09MB.html
Tak mi to prosím omrkněte a napište, co si myslíte že to takto domrší...
Já sám, to je mi jasné! Ale čím to dělám?
ai (2993)|15.12.2007 06:13
Kde se na to divas ?
V PC si vypni deinterlace v prehravaci a bude to ostrejsi, je to mazle, protoze tam mas rychle svenky, ty zabery jsou velmi neprirozene pany, rychle svenky, celkem pro silne natury.
Rozumej tak, ze pri rychlem svenku ti deinterlace v PC mazne obraz velmi silne, sude a liche radky jsou velmi odlisne a proto pak uvidis mazanici.
Jinak nevim jestli takle je kazdy zaber, ale z timto i pri bitrate 8000 zazrak nevytvoris.
stayman (12393)|15.12.2007 11:33
maron: Tak neviem kde je problem, ale ten stream je v poriadku, avsak.. avsak problem tam je v tebe, nechapem na co nastavujes rekompresiu este aj v DVDA a dokonca s tak velkym max.bit.rate ?!!!!! :eek:
jaromir9909 (269)|15.12.2007 16:43
K prohlídnutí zkus použít třeba VirtualDub-MPEG2. Vyhni se rekompresi, jak u DVD Architect tak při tom komplikovaném střihu a přeuložení přes Pinnacle.
maron (97)|15.12.2007 21:00
Ahoj lidi.
Moc Vám děkuji, že obětujete Váš čas a radíte mi. Je mi Vás moc líto, asi to se mnou nebudete mít jednoduché...
Vím, že to po obsahové stránce ta ukázka za moc nestojí. Je to z cyklistické dovolenky s přáteli. Stále se honíte dopředu, aby jste je mohly natočit jak někde projíždějí, stále vyndaváte kameru... Kdo to nezkusil, neuvěří jak je to namáhavé...

Tak a k věci:
1...kde se na to dívám?
Na TV /klasika,žádné HDTV a občas na PC

2...v PC si vypni deinterlace v prehravaci a bude to ostrejsí...
Kde to je ve VinMediaPlayeru?

3-...nechapem, na co nastavujes rekompresiu este aj v DVDA a dokonca s tak
velkym max.bit.rate?!
Prosím, kde a čím jsem nastavil tu rekopresi? Co míníš tím DVDA?
Myslel jsem, že čím větší bit.rate si mohu dovolit, tím lépe...

4...k prohlídnutí zkus použít třeba VirtualDub-MPEG2...
Proč? Jaký to bude mít význam?

...vyhni se rekompresi, jak u DVD Architect...
Nějak mi uniká, co tou rekompresí myslíte a kde se jí dopouštím.

... vyhni se komplikovaném střihu a přeuložení přes Pinnacle...
Co máte proti Pinnaclu? Jaký je rozdíl, když to budu stříhat ve Vegasu?
Měl jsem za to, že když je po střihu uložen film zpět do kamery a já jej vidím na TV naprosto perfektní!!!,
je vše OK i když to vylezlo třeba z toho Pinnaclu.
Myslím si, že to kazím někde ve Vegasu, nebo v AR. Důkazem toho je přece skutečnost, že to po výstupu z Pinnaclu do kamery je na TV OK?! Nebo se pletu?
StD (8612)|15.12.2007 21:15
@Maron: Už tu bylo (a i před drahnou dobou) mnohokrát konstatováno, že Pinnacle Studio to renderuje 2x, což není zrovna košer. Capisto?
maron (97)|15.12.2007 21:45
Proč se mi to ale zdá, jako dobrá kvalita /z toho Pinnaclu/ při přehrávání na TV?
Mám tomu rozumět tak, že Pinnacle Studio to renderuje 2x a ještě to je dobrý pro TV, ale při dalším nataženi - na př. do Vegasu a pak do AR, to už bude 3. a 4té renderování, které to zmrší...?
jaromir9909 (269)|15.12.2007 22:20
[QUOTE]4...k prohlídnutí zkus použít třeba VirtualDub-MPEG2...
Proč? Jaký to bude mít význam?
[/QUOTE]

Ve VirtualDub-MPEG2 uvídíš video tak, jak je. Nemusíš si lámat hlavu s tím, zda máš zaplou deinterlaci či nikoliv.

Pokud jsi ukázku udělal podle vystavených nastavení, pak u MainConcept MPEG-2 je DC coefficient nastaven na 9bit a ve výsledném videu je 10bit, z čehož usuzuji, že k přepočtu došlo. S určitostí to ale nemohu říct.
maron (97)|15.12.2007 22:31
...MainConcept MPEG-2 je DC coefficient nastaven na 9bit a ve výsledném videu je 10bit, z čehož usuzuji, že k přepočtu došlo...

Prosím tě, jaké číslo má ta fotka ze které jsi to vyčetl?
jaromir9909 (269)|15.12.2007 22:42
06.jpg
stayman (12393)|16.12.2007 01:56
[QUOTE=maron;158723]
3-...nechapem, na co nastavujes rekompresiu este aj v DVDA a dokonca s tak
velkym max.bit.rate?!
Prosím, kde a čím jsem nastavil tu rekopresi? Co míníš tím DVDA?
Myslel jsem, že čím větší bit.rate si mohu dovolit, tím lépe...

...vyhni se rekompresi, jak u DVD Architect...
Nějak mi uniká, co tou rekompresí myslíte a kde se jí dopouštím.[/QUOTE]

Prilozil si fotky do zlozky "nastaveni AR" z DVDA ano? A tam je jasne, ze doslo ku rekompresii !!!! Praveze ak davas (co by si mal) DVDA hotovy Mpeg2 stream, musis mat DVDA nastaveny tak, aby ho zbytocne neprepocitaval znova !!!
kareel (38)|16.12.2007 18:58
Čau maron, tykání mi nevadí. Nepokročil jsem vůbec nikam, vyzkoušel jsem ještě několik možností na základě různých rad různých lidiček. Nejvíce mi tady na netu pomohl "Vláďa" a jeho stránky http://jech.webz.cz/dv2dvd.php - ale výsledek žádný. Navíc na tomto fóru na můj dotaz nikdo neodpovídal, tak jsem to tady vypustil z hlavy. Zatím to řeším tak, že video miniDV kamery stahuji do DVD rekordéru přes firewire na nejlepší kvalitu a pálím na DVD. Ale není to ono, nedám tam titulky a ani ho neozvučím. Docela jsem rezignoval. Jediné co mne asi čeká je přeinstalovat PC a to se mi ani náhodou vůbec nehce!!!! Takže takto to se mnou vypadá.
Petr
maron (97)|16.12.2007 20:12
To: StayMan
Jsem trochu natvrdlej, "DVDA" asi znamená DVD Archytect, že? Pokud je to tak, tak to přepočítávání asi vzniká tím, že v AR zaškrtnu tu volbu: odstranit blikání... Právě jsem se dozvěděl. že to je pro produkci fotek, aby se netřepali...

To Kareel:
...ale výsledek žádný...
Mám tomu rozumět tak, že jsi to zkoušel dle toho návodu z těch stránek: jech.webz.cz ...??? Dodržel jsi ten jeho postup a ten tvůj problém se neodstranil ?
Taky mne napadlo to zkusit přes DVD rekorder. Ale nejdříve bych to někde editoval /titulky, hudba, přechody a pod./, potom nahrát zpět do kamery a z kamery do DVD HDD. a tam vypálit placku bez menu...

To: Všichni dobří rodáci
Bylo by možné, aby tady někdo opravil ty moje screeny nastavení Vegasu a AR tak, jak by měli v ideálním případě vypadat?
kareel (38)|16.12.2007 20:58
To: maron
Zkoušel, ale je to hrozně časově náročné. Nejhorší na tom je, že mi to roky fungovalo normálně a najednou....konec! Jediné, co jsem mezitím udělal v PC je, že jsem přeinstaloval kodeky. Nic víc.
Moje kamera neumožňuje zpětně nahrávat avi přes firewire z PC, takže v tomto případě mám taky smůlu.
stayman (12393)|16.12.2007 21:29
[QUOTE=maron;158800]To: StayMan
Jsem trochu natvrdlej, "DVDA" asi znamená DVD Archytect, že? Pokud je to tak, tak to přepočítávání asi vzniká tím, že v AR zaškrtnu tu volbu: odstranit blikání... Právě jsem se dozvěděl. že to je pro produkci fotek, aby se netřepali...[/QUOTE]

Nie je to pre fotky, ale halvne pre NOVE menu, teda ked ho vytvaras s novymi tlacitkami v DVDA (=DVDArchitect, inak doposial nechapem, preco pises architect s tvrdym "Y", ked to ani vas jazyk nepripusta a navyse akekolvek nazvy by sa nemali komolit !!!:eek: )
maron (97)|17.12.2007 07:58
Děkuji za to upozornění na "y/i". Sry, ale jsem dislektik, takže toho asi najdete více.
jaromir9909 (269)|17.12.2007 08:13
@maron
Jak jsem psal, tak tyto programy nepoužívám a nejvíce mi taky pomoh "Vláďa".
Ale nechci nikoho ukecávat, jaký program používat, každému vyhovuje něco jiného.
@kareel
[QUOTE]Jediné, co jsem mezitím udělal v PC je, že jsem přeinstaloval kodeky.[/QUOTE]
A rozdíl se objevil v PC nebo i v TV. Není problém pouze v přehrávání videa v PC?
kareel (38)|17.12.2007 21:49
@ jaromir9909
jak to vidím v PC, tak je to i v TV, rozmazané a nepatrně trhané.
Kevin (136)|27.12.2007 16:28
A teď mi řekněte, když jsem ve Vagasu 8 zkusil dát deinterlaci na None tak mám obraz ve stolním přehrávači strašně trhanej. Proč?
stayman (12393)|27.12.2007 16:56
Urcite nie je kvoli tomu !!! Jedine ak si menil fps..
Kevin (136)|27.12.2007 20:42
Právě že kvůli tomu, nic jinýho neměním, jenom dám buď deinterlace None a trhá se, dám blend nebo interpoleid běží v pohodě. U obojího stejnej bitrate i pořadí snímku- render ve Vegasu MC do MPG2.
stayman (12393)|27.12.2007 21:41
Ale to nema ziadny vplyv !!!!! Pretoze vysledne video je prekladane !!!!! A tak je aj nastavene (u field order) takze to by si musel menit aj to !!!!! (v projekte alebo na vystupe)\\/ Takze?
jaromir9909 (269)|28.12.2007 14:48
A určitě máš v MC nastaveno- Field Order: 2- Interlaced- Bottom Field First, a vstupní video je DV z kamery?
Kevin (136)|28.12.2007 21:20
Omlouvám se, bylo to přehozením snímků.
stayman (12393)|28.12.2007 21:20
nic to.