Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ASUS P4P800-X / nejdou 3D akce

Ivo Mašek (10205)|8.11.2007 10:14
Asi 2 roky mám motherboard ASUS P4P800-X (komplet Intel). Osazen P4/3.0GHz. Zkoušeno jak v OS Win98SE tak i WinXP (na který tato deska momentálně jede)
Surfování po inetu a 2D v pohodě funguje. Jakmile chci přehrát jakýkoli film z CD, nebo spustím jakoukoli hru (3D), tak zhruba po 3 - 5 minutách se vše zmrtví. Zbývá pouze restart OS.
Vyzkoušel jsem 2 grafárny (FX5700Turbo / MSI NX7600TD) - bez úspěchu
Vyzkoušel jsem 2 druhy RAM (A-Data / Kingmax) - bez úspěchu
Vyzkoušel jsem 2 HDD se systémem (Win98SE / WinXP) - bez úspěchu
Vyzkouěel jsem 2 CPU (Celeron(4)2,6GHz / Pentium(4)3,0GHz - bez úspěchu
Vyměnil jsem IDE kšandy (různé druhy) - bez úspěchu
Dnes, nebo zítra mi přijdou RAM Kingston (originál dle doporučení manualu k motherboardu), ale na 90 procent nevěřím v radikální zlepšení.
Chlapci, co může být v loji? (nechtějte po mě nijaké testování - v tomto stavu to už vidím jako ztrátu času) Kvrdlám se stím asi měsíc, a už mě nic nenapadá, co dál.
Ivo Mašek (10205)|8.11.2007 10:29
Jo, ještě jsem také zkoušel 2 zdroje (Nexus400W / Chieftec500W) - bez úspěchu
Pitomec (10211)|8.11.2007 10:30
Ještě můžeš vyměnit desku a nainstalovat čistý OS.
Ivo Mašek (10205)|8.11.2007 10:37
[quote=Pitomec;155224]Ještě můžeš vyměnit desku a nainstalovat čistý OS.[/quote]
:-D Dobrý vtip.
To asi udělám, protože mě to otravuje, žere čas, obtěžuje. nerad se, coby člověk, bavím se železem, které nechce poslouchat. (problém je v tom, že mám S478 a DDR(1), grafárny pro AGP - nechce se mi to vyhodit
Problém bych viděl někde v RAM, protože vlastně nejde to, co je náročnější, teda 3D. Ale kde tam, v okruhu RAM?
Pitomec (10211)|8.11.2007 10:49
Když vyzkoušels i jiný paměti a nepomohlo to, tak to tím asi nebude. Klidně je možný, že se na té desce něco přehřívá - vyhoď bočnici, dej tam pořádný větrák a uvidíš jestli to pomohlo nebo ne.
Doom (2331)|8.11.2007 10:56
s tou bočnicí bych si za určitých okolností nehrál. pokud je v PC dobře udělaný "průvan", potom vyhození bočnice chlazení spíš zhorší. záleží, jak to má Ivo uvnitř uspořádaný. ale s pořádným větrákem bych souhlasil, průvanem ve skříni ještě nikdo nic nepokazil /kromě hlučnosti/.
Ivo, zkoušel jsi takové ty klasiky jako Memtest a podobně?
zdechají ti ty hry i když to pustíš v okně? zkus pustit nějakou náročnější aplikaci v okně a nech vedle běžet i nějaký speedfan nebo rivatuner, aby ti to ukazovalo aktuální teploty
Ivo Mašek (10205)|8.11.2007 11:01
Mám větrák v bočnici, který fouká chladný vzduch rovnou na CPU, vzadu mám klasický větrák, pak mám větrák na zdroji, pak mám větrák úplně dole místo jednoho PCI slotu (já mu říkám "půlměsíc"). Pak mám ještě větráky v šuplících na HDD. Pouze čip na desce má místo ventilátoru kvádr hliníku (ale to měl už od výroby, to PC mi běží zhruba 2 roky)
Pitomec (10211)|8.11.2007 11:21
Já psal, že se může něco přehřívat na desce, takže vyhozením bočnice a instalací pořádného větráku (nemyslím tím nějaké šustítko na CPU, ale velký stolní větrák) by se to mohlo poznat.
Ivo Mašek (10205)|8.11.2007 15:01
Problém se s zdá býti vyřešen (snad). Vyměnil jsem paměti za předepsané Kingstony, spustil hru TrainsRailroadSimulator, což je kvalitní zátěž na RAM, grafiku i CPU., a ono to nespadlo.
Nicméně, ASUS už mi do baráku nesmí. Protože deska, která nesnese RAM A-Data ani Kingmaxy., ale pouze předepsané paměti dle manualu (je div, že jsem po dvou letech předepsané DDR(1) Kingstony ještě sehnal), asi není tak úplně v pořádku.
Pokud jsem měl Celerona a paměti PC2700 / frekvence 333, tak ji A-Data chutnala, jak jsem přešel na Pentium a paměti PC3200 / frekvence 400, tak byl celý ASUS v koncích.....

Děti po mě před 2 lety zdědily SOLTECa, kterého jsem měl asi 10 let. Ještě P_III / 1,4GHz., SDRAM. Absolutně bezproblémový motherboard.
stani (1647)|8.11.2007 15:26
To já mám nově jiný problém...

Nevím jestli mi to budete věřit nebo ne, ale člověk co mi staví počítače(je technik na VŠ a má na starost mj. počítače), říkal že se s podobným ještě nesetkal...

Mám v jednom PC asi dva roky desku Soltek SL-75MRN a najednou vždy při zapnutí když nabíhal BIOS, tak se to seklo a dál nic. Naráz svítila červená i zelená kontrolka a pomohlo pouze vytažení napájecí šňůry zezadu a PC musí být zapnut pouze na ležato! Pak už jede celý den v pohodě a můžou se dělat i restarty. Ale vždy ráno(nebo po nějaké pauze kdy je vypnutý) prostě jinak než v této poloze nenaběhne a navíc to musí být opravdu ve vodorovné poloze, když se převrátí na ležato o něco víc než vodorovně, pak také nenaběhne! 9-) :OO :eek:

Vyměnili jsme zdroj, zkontroloval všecny kabely, připojení, vše je jak má být a přesto..... :confused:
Pitomec (10211)|8.11.2007 15:27
IM: Deska je samozřejmě úplně v pořádku, protože pokud tam něco cpe úplný aušus alá A-Data nebo Kingmax, tak se pak nesmí divit - já osobně na Asus deskách skládám všechno a paměti zásadně Kingston KVR. Problém nikdy žádný 8-) U tebe mě akorát překvapuje, že to 2 roky jelo a zdechlo až pak...
Jinak DDR1 paměti jsou normálně v prodeji, pouze cena je jaksi 2x vyšší než u DDR2.
Ivo Mašek (10205)|8.11.2007 15:31
[QUOTE]
paměti zásadně Kingston KVR.
[/QUOTE]
Přesně tyhle KVR jsem tam musel dát. To číslo si nepamatuji, ale dodržel jsem ho teď také. Přesně podle předpisu.
Pitomec (10211)|8.11.2007 15:34
Ale jak to, že to 2 roky jelo?
Ivo Mašek (10205)|8.11.2007 15:40
[quote=Pitomec;155269]Ale jak to, že to 2 roky jelo?[/quote]
Já tam měl původně Celerona, a A-DATA o frekvenci 333. A při Celeronovi to nejede, ty paměti, v režimu dual. V létě jsem cehnal čisté Pentium, dal jsem A-DATA o frekvenci 400 a od té doby yačaly potíže. Ovšem poslední měsíc to už bylo nesnesitelné.
Proč tý desce při tom Celeronovi to nevadilo, tak to nevím.
Ivo Mašek (10205)|8.11.2007 15:49
A protože mám ve svém "příručním" skladě Celerona na S478, a několik grafáren pro AGP, a paměti DDR(1) bych mohl rozdávat, tak jsem si chtěl pořídit tuhle desku:
http://www.abacus.cz/?cls=stoitem&stiid=1015427
pokud ještě na Socket478 něco vůbec ještě je. .... asi si ji stejně pořídím, a do ní dám moje zásoby.
Pitomec (10211)|8.11.2007 16:00
IM: Hmm, ale za ty prachy bych do toho teda nešel. To je lepší koupit desku Asus P5PE-VM, kam dáš jednak ty DDR1 paměti a i grafiku do AGP (pokud ti nebude stačit integrovaná) a podporuje i C2D (takže deska + CPU E4400 tě vyjde na ty stejný prachy co jenom samostatná deska u tebe).
Doom (2331)|8.11.2007 16:53
to je zajímavý, já měl paměti A-Data ve starým PC a problém s nima v životě nebyl... :-)
Pitomec (10211)|9.11.2007 07:40
Taky jsem je viděl v jednom Asus MB a jelo to, ale Kingston je Kingston :)