Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

zkušenosti s AVCHD

ppepr (34)|3.11.2007 08:20
S ohledem na stále více vlastníků mašinek ukládajících do tohoto nového formátu by stálo za to, sdělit si své zkušenosti s ním. Mou prioritou bylo získat 1 soubor AVCH bez renderingu / tedy bez jakékoliv ztráty kvality/.

Zkušenosti s AVCHD následující. Zatím jsem zkoušel programy Vegas 8a, Pinacle studio 11 a Ulead studio 11. Ani v jednom se mi nepodařilo objevit způsob jak se s tímto úkolem vypořádat bez renderingu. Ve Vegasu lze sice vytvořit finální soubor v m2ts AVCHD kompatibilní, ale studio vše přepočítává a zřejmě proto, že jsem zkoušel trial, po 14 minutách se začne film sekat a má rozhozený obraz a zvuk. U Pinacle lze získat 1 AVCHD soubor tak, že vytvořím obraz AVCHD DVD a v něm je uložen jeden soubor m2ts, avšak absolutně nepoužitelný, obraz místy rozpadá a spojení je absolutně špatné – záseky. Ulead studio mne odradilo tím, že nenačítá soubory uložené na disk, ale musím je přímo stahovat z kamery a výstup do souboru AVCHD jsem tam neobjevil.

Jsou zde tedy možnosti vyrenderovat do mpg2 1440 -1080 nebo full, do souboru HDV atd. A to je i téma diskuse. Myslím, že zatím se pojďme bavit pouze o střihu a výsledném souboru. Kam pak s ním /HD PS3, Avchd DVD, BR, či HD DVD/ je na samostatné téma. K založení tohoto vlákna mne inspiroval VWILSON.
Foolproof (2713)|3.11.2007 13:41
U Vegasu to není trialem, ale nastavením. Jednak v projektu dej Match source video a pokud si z nějakého analyzeru obšlahneš parametry toho vstupního souboru, tak po úpravě vhodného template (default). lze Vegas donutit, aby renderoval, třeba i jen částečně bez rekomprese.
To stejné platí o PS11, custom výstupní parametry musí odpovídat source.
Ulead jsem nezkoušel.
Saxel (2279)|3.11.2007 19:38
[quote=Foolproof;154765]...po úpravě vhodného template (default). lze Vegas donutit, aby renderoval, třeba i jen částečně bez rekomprese...[/quote]
To máš vyzkoušené? Řeč je o AVCHD!
Foolproof (2713)|4.11.2007 13:44
Nemám žádný zdroj AVCHD, ten formát je jak jsem vyrozuměl, taky z každé kamery jiný, takže......

Dělal jsem právě s rekompresí pokusy a avi s H.264 kompresí videa je vráceno zpět do souboru, s částečnou rekompresí, co tam přesně nastavit, aby přejel celý event komplet nevím.

Reagoval jsem však spíš na to, že problémy jsou zapříčiněny trial verzí, to tím prostě není.
ppepr (34)|5.11.2007 07:45
To omezení trial verze jsem myslel k těm 14 minutám, ne celkově k renderingu. Nyní jsem ještě zkusil Nero Vision, ale výsledek stejný. Zřejmě AVCHD klipy bez renderingu do jednoho ničím zatím nespojím. Teď jdu testovat tedy převody do různých formátů různými programy. Když už musím renderovat, tak do něčeho jiného. V úvahu připadá mpg2, nebo HDV. Přehrávám na PS3 z disku a ta si poradím se vším. Zatím se mi jeví nejlépe převod pomocí Carbon coder (procoder 3 to samé) do formátu mpeg2 HD rozlišení 1440 na 1080.
vwilson (0)|5.11.2007 18:44
mam Panasonic HDC SD1 ta mimo jiné umí nahrát zvuk 5,1. Mám za sebou pokusy s Pinnaclem11 ultimate, dále s Nerem 7 (Nerovision 4,9,7,2) a Ulead VS 11. Rozdíly ve výsledné kvalitě jsou značné.Neřeším zatím HD,spokojím se s kvalitou DVD. Ve všech programech (více méně bez problémů) jsem jako výsledný exportní soubor vytvořil mpeg2 pro další použití. Problém je v záběrech s rychlým pohybem. NERO ten pohyb rozloží do trhanců a je to k nekoukání, ale udělá pěkný 5,1 zvuk.Jinak možnosti střihu a vylepšení jsou slabé. ULEAD VS11 udělá pohyb SILNĚ rozmazaný, statické scény jsou ostré, zvuk je 5,1.Možnosti střihu jsou poměrně uspokojivé i různých efektů je dost.Poněkud však více zatěžuje PC. Nakonec PINNACLE 11 udělá nejlepší obraz, ostrý i v tom rychlém pohybu.Efektů je dost možnosti střihu bohaté. ALE na výstupu umí udělat 5,1 zvuk pouze z vlastních úprav.(Mohu si zvolit odkud půjde doprovodná hudba, nebo přidaný komentář ale originální 5,1 zvuk z kamery je již na vstupu do editace pouze stereo!!! Kameru mam od dubna,mam asi 40GB natočeného materialu, koupené programy a nejsem zatím spokojen. Pomůže někdo??
Mám printscreeny z Ulead a Pinnacle tech snímků v pohybu.
Pave1 (4279)|18.12.2007 13:13
Nakonec PINNACLE 11 udělá nejlepší obraz, ostrý i v tom rychlém pohybu.Efektů je dost možnosti střihu bohaté. ALE na výstupu umí udělat 5,1 zvuk pouze z vlastních úprav.(Mohu si zvolit odkud půjde doprovodná hudba, nebo přidaný komentář ale originální 5,1 zvuk z kamery je již na vstupu do editace pouze stereo!!!

- no, tak stereo zatím všem vždy u tv (u běžných nahrávek) stačilo, tohle bych asi neřešil a spokojil se s pinnacle11.

Řekl bych, že jde o klasicky nereálná očekávání (od spotřební elektroniky příliš levné třídy).
Problém je v chybném "soustředění se" na 5,1zvuk, to je zcela nepotřebná záležitost, která slouží "k marketingovým" (obchodním) účelům. V praktické rovině přiměřeně kvalitního výsledku jde ale o zcela nepoužitelnou "fíčuru", jak by řekl jeden brňák :D .

(podobný marketing byly "tři čipy 1/6 u levných panasonik kamer", třikrát "nic" je pořád nic, smysl to mělo vždy pouze až u posledního nejvyššího modelu této řady - s větším CCD;, lidí se nachytalo - marketinkově - hodně, výsledky přitom byly stejné jako u jednočipů podobné ceny, jde prostě o to "naslibovat, zaujmout, prodat"..)
Tomastom (1)|4.1.2008 18:08
Ahoj mam problem kdyz jsem nahral video na kameru ve formatu AVCHD na pametovou kartu SDHC pri dalsim nahravani dalsich scen jsem zjistil ze predchozi sceny se nedaji prehrat kamerou nemate nekdo zkusenosti se zalohovanim a zachranou dat v AVCHD ??? diky moc
Pave1 (4279)|4.1.2008 22:06
(velmi) pečlivě prostuduj manuál kamery, případně se s dotazem obrať na prodejce, kde jsi kameru koupil.

Obecně platí, že je dobré data co nejdřív zkopírovat do počítače (capture ve střihovém programu), po zpracování v něm výsledek zazálohovat na dvou nezávislých nosičích (např. na DVD a externím pevném disku). Pozor na různé režimy nahrávání (týkající se mazání dat), tohle musíš nastudovat z manuálu.
Pit (25)|7.1.2008 22:45
Tak to tady zkusím trochu oživit: AVCHD kameru mám zatím 5 dní, takže jen první poznatky:

1. Vzhledem k tomu, že záznam je nelineární, je to úplně jiná práce: můžu se kdykoliv podívat na všechny scény, které jsem natočil, můžu vymazat tu, která se mi nelíbí, nemusím pak hledat konec pásky - z tohoto pohledu má práce mnohem blíž k focení než k filmování.

2. AVCHD kodek je pořádně náročný na zpracování. Ještě jsem to nezkoušel na svým velkým počítači, zatím jen na ntb (Core Duo, ATI Radeon 256 MB, 2GB RAM), ale práce s videem je tak 4x pomalejší než klasické DV - ať je to samotné stříhání nebo konečný rendering.

3. Ke kameře (Panasonic SD5) jsem za tisícovku koupil HD DVD palírnu, kterou ta SD5ka umí přímo ovládat, mimo jiné umí ve full HD přehrát to, co je uloženo na DVD.

3. V současné době přemýšlím, jak naložit s finálním filmem, je několik možností:
a. Nakašlat na stříhání, jen vybrat dobré klipy, ty mírně upravit a nahrát na DVD v AVCHD a pouštět je přes kameru na LCD TV
b. Sestříhat, originál uložit v AVCHD na harddisk a pro prezentační účely downsamplovat do klasického DVD
c. Finální film ukládat do úplně jiného full HD kodeku, například DivX, a pouštět to přes počítač.
rado101k (298)|8.1.2008 10:05
Pre PIT.
MAM tiez tu istu kameru.Prosim ta,kde sa da kupit ta AVCHD napalovacka za tisicku?je to super cena....dik
Pit (25)|8.1.2008 15:52
Například u http://www.fotoskoda.cz - ale pozor, jen bundlu s kamerou SD5EG :(

Jinak jsem dnes zkoušel stříhat na "velkým" počítači (Core 2 Duo 2.67 GHz, 2GB RAM, 2x 74 GB HDD Raptor RAID 0, nVidia 8800GS) a je to o něco lepší než na notebooku, hlavně samotná střihová práce, rendering je asi tak 2x pomalejší než u DV.
jibarr (792)|8.1.2008 16:42
http://seznamzbozi.tiscali.cz/stolni-dvd-prehravace-c3163/panasonic-vw-bn1-p19357406.html

rado101k: Pokud jsi jí nedostal ke kameře v akci jako dárek, tak extra jí kupovat se navyplatí. To je lepší si připlatit a koupit BR vypalovačku do PC.
http://www.alza.cz/blu-ray-mechanika-lite-on-lh-2b1s-sata-d67385.htm
Pit (25)|9.1.2008 01:17
Jinak jsem dnes konečně vyřešil problém s přehráváním M2TS (AVCHD z Panasonicu) v počítači: Elecard MPEG Player. Plynule přehrává, umožňuje dělat mrtvolky, cena 72 USD.
rado101k (298)|11.1.2008 18:00
ale ved WMP ich tiez prehrava.......ci nie?
stayman (12393)|12.1.2008 03:06
[QUOTE=rado101k;161597]ale ved WMP ich tiez prehrava.......ci nie?[/QUOTE]

no "sam" urcite nie:-D
rado101k (298)|26.1.2008 18:59
No novy WMP11 to myslim zvladne.Skusim a napisem......
stayman (12393)|26.1.2008 19:15
ani nemusis, bez pomoci nezvladne, ani Mpeg2;)
rado101k (298)|26.1.2008 19:18
ahhhaaaaaa.ja pouzivam HD Writer od Panasonicu ,alebo Pinacle studio 11...........
bemany (1)|8.8.2008 17:02
chcel by som sa spytat ci ma niekto skusenosti s externou prenosnou vypalovackou Panasonic vw-bn1, konkretne by ma zaujimalo ci sa da s touto vypalovackou napalit i dvd kvalitu / nielen FULL HD .
vopred dakujem za radu !
stayman (12393)|8.8.2008 17:17
Ak podporuje (nevidim problem, ze nie) zapis DVD-R/RW, tak preco nie? :eek: