Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kdy se přehodí půlsnímky u editace?

Tomáš X. (166)|27.10.2004 13:26
Prosím Vás, kdy se při editaci DV přehodí půlsnímky? Z jednoho Mikeho příspěvku jsem pochopil, že u každého eventu/klipu, který změním na chod "pozpátku". No, to se zdá být logické, že to u Vegasů programátoři zapomněli upravit přidáním jednoho půlframe na začátek a ubrání jednoho půlframe z konce. Ještě někdy to hrozí???

Vůbec obecněji - u editace DV z kamery ve Vegasu a následném masteringu v Architectu se o to nestarám, vím jen, že v projektu je nastaveno defaultně "lower field first", což chápu asi tak, že liché řádky jdou napřed a žádnou deinterlaci při masteringu na DVD nedělám. Jestli to dobře chápu (a teď mě můžete opravit), tak pro klasickou TV je deinterlace k ničemu a pro PC monitor tu deinterlaci dělá softwarový DVD přehrávač (Power DVD, Win DVD, BS player, ....) během přehrávání, takže je to úplně v pohodě. Kdybych měl náhodou projekční TV, kterou nemám, tak zafunguje na Sony NSP-590 funkce Progressive scan a zase nebude interlace vadit. Kdy to prokládání vadí?

Při spouštění DV na softwarových playerech je prokládanost vidět jako zubaté okraje při pohybu, protože sw playery deinterlacují MPEG-2, ale DV nikoliv, i když jestli se nepletu, tak WMP začal dělat deinterlaci i u DV kodeku, že?

Při převodu DivX -> DVD jsem si taky nevšiml, že bych měl problém s půlsnímky.

Kdy se dají zvorat půlsnímky? Při stříhání MPEG-2 ???

Dík.
Tean (410)|27.10.2004 13:51
V cestine su zrejme liche - neparne a sude - parne. V tom pripade lower firs by malo znamenat najprv sude.
Prekladanie ta naserie na PC ak si si zostrihal vlastne video a vyexportoval do DivX bez deinterlace a na TV ta naserie ak polsnimky z vlastneho videa prehodis :-D
viac ale Mike

https://www.tvfreak.cz/video-a-prokladani/763

myslim, ze k tomuto clanku nie je co dodat.
Tean (410)|27.10.2004 13:53
...este nieco.
CCE mi jeden cas otacalo polsnimky ked som si robil DVD z mojej DV kamery. Aj som to tu riesil na freaku. Nakoniec pomohol reinstal systemu. Odvtedy je zasa klud (tuk, tuk, tuk).
Cize ked ho davas z editovacieho softu do mpeg2 tak to mozes .... pri zlom nastaveni.