Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

pokec o Windows

Doom (2331)|29.10.2007 18:08
Vista je s námi už skoro rok (testovací verze neberu v úvahu). používáte? jaké máte zkušenosti?

u mě převládají pozitivní. stabilita bez problémů, ovladače pro můj MoBo jsou lepší než ty XPčkové, aero glass je jedním slovem nádherné, konečně pořádná správa paměti, spousta vychytávek typu živé náhledy u tlačítek taskbaru...
zlepšena byla podpora hibernace, XP mi čas od času po probuzení z hibernace mrzly...

negativní: spousta slibovaných fičur nebyla implementovaná. windows update ještě pořád vyžaduje restart PC, integrované indexování žere enormní množství systémových prostředků, některé ovládací panely jsou děsně složité, UAC občas děsně otravuje
Foolproof (2713)|29.10.2007 18:57
Velmi stručně

+ DirectX10 a EnhancedVideoRenderer
+ IPv6 a správa sítě
+ rozdělování zátěže na více procesorů a multitasking
=========
minusy - to je na poměrně rozsáhlý článek, zatím kromě her a částečně videa skoro neexistuje důvod k přechodu.
Pitomec (10211)|29.10.2007 20:38
Co to je Vista? Nástupce W ME? 9-) Tak to pak asi bude sdílet stejný osud, ne?
stayman (12393)|29.10.2007 21:23
Zase stare klasicke, pamatam, ked si mal este W2k (totalny shit, este teraz sa s tym stretavam) a teraz je to XP (chýba ku dokonalosti este SP3 :D), a viem ze onedlho (u teba dlhsie) to bude Vista, ...kazdeho to raz caka...
Doom (2331)|29.10.2007 21:27
foolproof: jaké mínusy? povidej.
pitomec: něco si o vistě nastuduj a pak tu mudruj
Foolproof (2713)|29.10.2007 21:49
Po jednom

Zapnuté UAC, zkus třeba zaregistrovat filtr, nepožádá tě o permission, ale napíše debilitu, ty vůbec netušíš, že to bloklo UAC, u spousty věcí to tak dělá. Vypnutí UAC ovšem znamená, že jsi se vrátil na XP. Pokud není executable v Programs nebo kde, ptá se pořád dokola, neexistuje jako např. v programové kontrole ZoneAlarmu zatrhnout "Always".
Nedořešené. Vypmutí není řešení, záměr je dobrý, já to mám pořád i v XP pomocí toho ZoneSuite.
Kvůli právům a kontrole potom nefunguje selekce filtrů, např. Ati encoder je lepší používat starší pro enkodování a novější pro dekodování :) , ale je to v jednom dll, takže musí být 2, ale zaregistrovat jde jenom jedna knihovna, do té druhé tě bez permision nepustí, pokud povolíš, má autoregistraci a v další operaci už jede jiná verze, starou si musíš vytáhnout ze zálohy. Ne každé dll, které se jmenuje stejně a má jiný checksum je vir. S něčím takovým si amater neporadí a řekne mně to nefunguje.

Další někdy jindy, o kompatibilitě hardware a programů raději ne, že ?
clee (6592)|29.10.2007 23:26
je to sajrajt, xpsp2 a x10.4.9 osvedcena kombinace :D
stayman (12393)|30.10.2007 01:00
co je to x10.4.9 ???
anglcam (223)|30.10.2007 01:15
MacOS 10.4.9 je oznaceni OS od Applu.
P.S. jinak nahlasene za neznalost nejlepsiho operacniho systemu
Pitomec (10211)|30.10.2007 17:21
[quote=stayman;154292]Zase stare klasicke, pamatam, ked si mal este W2k (totalny shit, este teraz sa s tym stretavam) a teraz je to XP (chýba ku dokonalosti este SP3 :D), a viem ze onedlho (u teba dlhsie) to bude Vista, ...kazdeho to raz caka...[/quote]
Na W2K nedám dopustit a na celé řadě PC to ještě v pohodě provozuju a žádný problém. Vista mně připadne stejný počin jako W ME, což byl naprostý úlet, který propadl na celé čáře a lidi radši dál využívali W98SE (i přesto, že MS dělal všechno proto, aby to změnil) :rolleyes:
Pitomec (10211)|30.10.2007 17:28
[quote=Doom;154294]pitomec: něco si o vistě nastuduj a pak tu mudruj[/quote]
To napiš spíš sobě, protože Vistu zjevně hodnotíš pouze podle vzhledu (AERO? 9-) ) a ne podle funkčnosti. Nebo seš zapálený Microsoftista, který musí mít všechno, co z Redmondu vypadne (pak je třeba tě včas lokalizovat :-D ).
Doom (2331)|30.10.2007 17:46
pitomec: vistu hodnotím podle stylu, jakým se s ní pracuje a jak se chová. a pro moje potřeby se chová naprosto korektně, až na výjimky.
ty máš vistu osahanou a vyzkoušenou nebo píšeš jenom podle toho, co jedna paní povídala?

njůvinky vypadnuvší z MS samozřejmě mít hned nemusím, ale jako vývojář softwaru musím jít s dobou a vědět, jak se co chová
Pitomec (10211)|30.10.2007 18:30
9 z 10 uživatelů Vistu nedoporučuje a pokud už ji má, tak ji dá z PC ven a nahradí XP. Ty seš ten desátý zbývající (přičemž je rozdíl mezi softem, který máš a používáš a mezi softem, jenž máš jenom z důvodu testování...).
Lubi (408)|30.10.2007 19:03
9 z 10 uzivatelu....blabla bla...mas osobni zkusenost? Jestli ano tak rekni co...kazdej se pripojuje k vetsine jenom proto ze je to vetsina...me osobne s necim stvou ale celkove mi vyhovujou a kdybych mel silnejsi stroj, tak bych rekl ze jsou o 100% lepsi nez XP. Mac mi taky vyhovuje, ale na Vistach delam uz pul roku a prijdou mi fakt v pohode.... tys to snad par mesicu pouzival a pak zavrhnul? Me nejde o to ze bych nemohl akceptovat neci nazor, jenom mi zajima na cem je zalozenej...
Pitomec (10211)|30.10.2007 19:12
Tak to je jeden z důvodů - nepřiměřené nároky na hardware PC, kdy člověk aby mohl používat třeba net a office pod Vistou, tak si musí pomalu poskládat sestavu, na které lze pod XP v pohodě pracovat s videem a grafikou. Zatím jsem nikde nečetl ani jediný příspěvek, kde by někdo popsal praktický přínos Visty oproti XP. Spíš čtu příspěvky opačné...
Doom (2331)|30.10.2007 19:54
AMD 3000+ (Venice), Asus A8R-MVP (ATi xPress 1600) 1 GB DDR-400, GF7600 GS, ATA disk na systém, SATA na data. odezvy systému jsou srovnatelné s XP. HW náročnost visty je o něco větší než u XP, ale že by to bylo výrazně víc, to snad ani ne

mírně ot: historie se opakuje - při nástupu XP lidi strašně nadávali, jaký jsou XP krám, že by si to v životě nenainstalovali a et voila, XP má dneska drtivá většina lidí. a s vistou to nebude jiný. narozdíl od XP, který před prvním SP byly silně nestabilní, je vista už dnes použitelná

nicméně, tohle vlákno bylo opravdu primárně určeno pro zkušenosti uživatelů a ne pro kavárenské salonní odpůrce
stani (1647)|30.10.2007 20:16
Dotázek: proč "ATA disk na systém, SATA na data"....?

/// doom - protože mi doma ležel 40GB ATA disk, tak co s ním? mám rád OS oddělený od dat a novej HD se mi kupovat nechtělo :-)
-Vl- (366)|30.10.2007 20:39
doom@ To nemáš ale moc dobře vyřešeno. Takovéto HDD jsou hodně pomalý. Lepší by bylo mít systém na novějším SATA.
Foolproof (2713)|30.10.2007 20:50
[quote=Doom;154373]. HW náročnost visty je o něco větší než u XP, ale že by to bylo výrazně víc, to snad ani ne

[/quote]

Pitomec má ale v tomto pravdu. V XP je 70% zbytečných věcí, ve Vistě 90. U XP už vím co odbachnout, takže po najetí systemu mám obsazeno asi 180 MB paměti, včetně antiviru, který zabírá 35.
Vista zatím 528 MB, jenom aby svítila, ještě nevím, které ty debilní služby mohu bez nebezpečí vypnout.
Výběrová instalace se nekoná, tím se vrátili o 15 let zpátky. Zajímavé je, že i historický Office 2000 má minimální instalaci a uživatel jako já jsem ještě nepotřeboval za 8 let nic doplnit.:)
Když to budu výběrově instalovat, zůstane mi asi lepší kernel. Aero,Gadget,UAC,indexace a dalších asi 5 opiček nepotřebuji, nesdílím s nikým PC, nepotřebuji se přihlašovat, nepotřebuji PC spravovat odjinud atd.Nepotřebuji, aby 15 TSR programů hlídalo, jestli náhodou si u Microsoftů někdo neprdl a další.

Chce to čas a polovinu jim toho odstraním jako v XP a bude pokoj.
stani (1647)|30.10.2007 21:09
[QUOTE=-Vl-;154379]doom@ To nemáš ale moc dobře vyřešeno. Takovéto HDD jsou hodně pomalý. Lepší by bylo mít systém na novějším SATA.[/QUOTE]

Právě. Také mě to zarazilo. Také mám SATA i ATA a samozřejmě SATA na systém...
stani (1647)|30.10.2007 21:35
[QUOTE=Foolproof;154380]V XP je 70% zbytečných věcí, ve Vistě 90. U XP už vím co odbachnout, takže po najetí systemu mám obsazeno asi 180 MB paměti, včetně antiviru, který zabírá 35.
[/QUOTE]

V tomhle musím souhlasit. Kdyby i pro nás PC lamy :D byla možnost si takto upravený, ořezaný OS již koupit a pak si třeba případně později něco doplnit... Také mě štve ta věc, že OS je pořád spojen s deskou - vyměním desku, procák a musím znovu instalovat OS a pokud mám OEM tak myslím pak i volat do MS aby to znovu aktivovali... zkrátka štrapáce...:rolleyes:

Také jsem se před lety těšil na Vistu, že bude blíže k masám, ale je to spíše naopak, čím dál složitější, těžkopádnější... 50%(a to se asi zřejmě mýlím) z toho vůbec nevyužiji, o dalších 30% nevím ani že existuje či jak funguje....

Proč Microsoft nepřijde opravdu s něčím "normálním", minimalistickým, co pojede dál i když vyměním desku, apod. Většina z nás co nyní používá PC nejsou žádní PC nadšenci a ani na to nemáme čas a popravdě ani chuť pořád "něco řešit"... Ti kteří to potřebují a vyžadují, ano, klidně ať používají Vistu apod. ...

Jinak používám XP(vlastně jsem "nucen), prosím ale zároveň aby se tímto nevyvolala flamewar s "Linuxákama" a "Jabkáčema" - protože o tom už vůbec nepíšu....
clee (6592)|30.10.2007 22:18
staci srovnat pocet kliku na vykonani stejnyho ukonu pod vistou a xp a kterej system je pouzitelnej je hned jasny :D
Pitomec (10211)|30.10.2007 22:29
[quote=Doom;154373]mírně ot: historie se opakuje - při nástupu XP lidi strašně nadávali, jaký jsou XP krám, že by si to v životě nenainstalovali a et voila, XP má dneska drtivá většina lidí. a s vistou to nebude jiný. narozdíl od XP, který před prvním SP byly silně nestabilní, je vista už dnes použitelná[/quote]
Při nástupu W ME zůstal tento OS ležet na pultech obchodů a lidi pořád kupovali a používali W98SE. Takže s Vistou to bude nejspíš totéž, ale pořád jsem se ještě nedozvěděl jaký praktický přínos ta Vista má mít (pokud bych bral ty ME, tak tam alespoň oproti W98SE bylo obnovení systému - sice prakticky nefunkční, ale aspoň něco. U Visty v porovnání s XP je jenom nová - ještě víc omalovánkovová - grafika a tím to hasne, tedy z pohledu běžného usera určitě, možná vývojáři software se vyřádí...).
Foolproof (2713)|30.10.2007 22:56
Co je tam pro mě lepší už jsem napsal, ale kdyby dali DirectX10 i pro XP, prodělek by se počítal v milionech dolarů, já bych to na místě majitele taky do XP nepustil.:-E :-E
Doom (2331)|31.10.2007 10:17
vista sice sežere po startu půl giga paměti,ale díky zlepšené správě dokáže paměť rychle uvolnit. navíc, dost místa v paměti bere i prefetch a superfetch, což jsou fičury s diskutabilním přínosem - pro někoho to může znamenat zrychlení běžně používaných programů, pro někoho jiného (třebas já to doma nevyužiju) je to k ničemu...

přechod z XP na WV je určitě, hlavně pro majitele starších strojů, téma do pranice. lidi s pomalejšími stroji asi s XP dožijí, ale pro nové mašiny je podle mě Vista dobrá volba.
Ivo Mašek (10205)|31.10.2007 10:56
Co umí Vista lépe oproti XP? Proč si máme kupovat Vistu?, proč už nestačí XP? Když si nepořídíme Vistu, budeme chudší o co?
Respektivě: Proč MUSÍM mít Vistu:
Saxel (2279)|31.10.2007 11:01
[quote=stani;154382]... Také mě štve ta věc, že OS je pořád spojen s deskou - vyměním desku, procák a musím znovu instalovat OS a pokud mám OEM tak myslím pak i volat do MS aby to znovu aktivovali...[/quote]
Správně bys měl se starou deskou zahodit i ten OEM OS a koupit si nový OS \\/ 9-) Je jasné, že tak postupuje asi málokdo. ;)
Saxel (2279)|31.10.2007 11:21
[quote=Foolproof;154392]Co je tam pro mě lepší už jsem napsal, ale kdyby dali DirectX10 i pro XP, prodělek by se počítal v milionech dolarů, já bych to na místě majitele taky do XP nepustil.:-E :-E[/quote]
Trefil jsi hřebíček na hlavičku! Většina toho, co je ve Vistě vylepšeno by mohlo být přidanými balíčky doplněno i do XP, jenže balíčky jsou distribuovány zadarmo. To by MS nevydělal. Tvrzení, že nové Windows jsou a budou bezpečnější také nějak pokulhává. Nové stroje do firmy sice kupujeme s Vistou Business, ale instalujeme XP. Většinou jde o kancelářská PC a pro ně jsou Visty moc náročné :mad:
Foolproof (2713)|31.10.2007 13:11
Proč si máme kupovat Vistu ?

Nikdo nemusí, ale musí se smířit s tím, že mu prostě leccos nepojede. nyní jsem kupoval cosi v takovém "skladu". Měl tam 386ku nebo co, jel na Dosu, fakturu měl udělanou jako template v T602, účetnictví taky v jakési dosovské. Spokojený.

Osobně to řeším jako dualboot. protože už nyní třeba takové Crysis je bez Visty nedostupné. Kdo viděl srovnání DirectX9 a 10, si to asi nainstaluje taky. Ne proto, že by to chtěl, prostě musí, jinak T602.:-E :-E
Ivo Mašek (10205)|31.10.2007 13:18
Jestliže existuje SP_2.1 pro Win98SE + spoustu programů, např. aby se normálně daly použít i grafárny nVidia "sedmičkové" a "osmičkové" řady, a spoustu dalších "fičůrek"., tak určitě "někdo" vymyslí, jak "xpéčkama" obejít nějaké Visty, tak, aby XP uměly i to, co umí jen Vista.
Lubi (408)|31.10.2007 14:33
jezis...to je jako kdyby si mel Audi TT a oni udelaji AUDI R8. Stoji vic, zere vic, pojistka je vetsi...ale vis co, je to novy model! Nikdo te nenuti, aby sis kupoval Visty, klidne si stale jezdi s TT, ale to jeste neznamena, ze jenom proto ze se ti vzhled a naroky R8 nelibi, ze ho musis kritizovat.

Osobne me fakt sejri jak jsou Visty narocny ale globalne vzato, cena techniky jde dolu a technika samotna jde dopredu, takze za rok si kazdy bude moct doprat to o cem se mu tento rok treba ani nezdalo, nemluvim o lidech kteri budou kupovat pc poprve, a tam navic Vista nejspis uz stejne bude (takze system pro ni bude muset byt optimalizovany) takze se na ne stejne chte nechte prejdem jako na XP z ME.

Osobne mam slaby notebook - Turion 64, MK 38 2.2GHz, 1GB RAM, sdilenou grafiku, a 5400ot 120GB HDD - a kupoval jsem ho uz s Vistami. Nicmene kdyz jsem vypnul Aero, odebral sluzby ktere nepotrebuji, muzu mit dokonce spusteny i ty trapny Gadgets a stejne mi to nezabere pri startu vice nez cca 280MB. Pri praci mivam bezne spustene IRC programy, email client, Flash, 3Dmax a nekdy i Vegas a PhotoShop, popripade kombinaci techto. Ano, je to o dost pomalejsi a vzdycky si rikam jaky by to asi bylo na XP, ale co, ze by to bylo tak nesnesitelny ze bych musel zase prejit na XP to se rict neda. Velice stabilni, no errors. UAC a takovyhle kraviny se daji taky vypnout, ale ja to nechal zapnuty a docela jsem si na to uz zvyknul.

Mam vytky, ale to asi bude mit kazdy a vsude ale podle me je to stale krok kupredu.
Foolproof (2713)|31.10.2007 14:42
Ono je ale snazší přizpůsobit Vistu, aby vypadala, chovala se a fungovala jako XP, než naopak. U některých věcí (byla to vzpomenuta správa paměti, multitasking atd.) je tam znát technologický pokrok a něčeho takového lze těžko dosáhnout patchováním.
Doom (2331)|31.10.2007 15:26
tak nějak... těch sedm let oproti XP je ve vistě místy znát... laici vidí hlavně Aero a změny pod povrchem asi ocenit neumí
porovnávání sedm let starých XP, které ve své době oproti Win2000 taky byly podstatně náročnější, mi přijde mírně mimo mísu.
jak jsem už napsal - starší HW si s XP bude rozumět bez problémů a nový železo bude v pohodě i s vistou.
Pitomec (10211)|1.11.2007 00:30
Hmm - dozvím se konečně jaký pokrok mně Vista přinese oproti XP nebo to tady bude pořád dokola tlachání o ničem? :rolleyes:
Lubi (408)|1.11.2007 05:41
co ja vim, nikdo te nenuti aby sis je koupil(!)...krome Billa Gatese :P ..jeno proste nepospinuj neco, s cim nemas zkusenost takovou, aby te to k tomu opravnovalo a nebo aby byla takova ze by se na tom molhla zalozit debata. Zatim jsem nepostrehl ze bys to podotknul, jestli ano, omlouvam se, jestli ne, je to o nicem.

Podle me, je Vista definitvne nastupce XP a to jak co se tyce spravy tak treba i vzhledu. Hledal jsem na netu co bych ti tak mohl hodit bodove:


Hibernate and Standby combine to form - Sleep. Saves current data to disk and to RAM

Read only Domain Controllers (RODC)

Superfetch. Son of Prefetch prioritise programs, Vista saves commonly used programs to special area of memory.

Network Map. We get visual representation of how the Vista client routes to other computers, including Wireless Networks.

ClickOnce - for developers

Sidebars and Gadgets

Volume Shadow Copy

Index search

DirectX 10

IE 7

WmPlayer11

Aero

UAC

ReadyBoost


...nevim, je toho mraky. Samozrejme, pokud myslis ze ve tvem vuyziti OS vetsinu techto veci nemuzes ocenit, neni duvod se hnat do Windows Vista. Nejsem zadny jejich propagator, ale stale si myslim ze pokud mas na to konf. dispozice, stoji do nich upgradovat nebo jinymi slovy, nebat se toho ze prijdou s novym pc a nebo jeste lepe, rozhodnout se pro variantu kde jsou.

Cenove a narokove mi nevyhovuji. Jinak si stale myslim ze jsou lepsi nez XP.
Doom (2331)|1.11.2007 07:39
pitomec: umíš číst? o změnách tu pár lidí psalo.

lubi: zapomněl jsi na rodičovskou kontrolu...
Saxel (2279)|1.11.2007 08:15
[quote=Lubi;154445]...Nikdo te nenuti, aby sis kupoval Visty...[/quote]
Když jsi to napsal jednou, přešel jsem to, ale když jsi to napsal podruhé, musím už reagovat: Právěže nutí! Microsoft sice v září laskavě prodloužil ukončení prodeje Win XP o půl roku, nicméně už teď jsou na většině nových počítačů instalovány a prodávány Visty. Neříkám, že je to špatně, Vistám se v budoucnu nevyhneme, jen jsem za ty roky čekal výraznější skok ve vývoji OS.
stani (1647)|1.11.2007 08:25
[QUOTE=Saxel;154504]jen jsem za ty roky čekal výraznější skok ve vývoji OS.[/QUOTE]

Přesně! Já také....
Doom (2331)|1.11.2007 08:34
jako například?
Pitomec (10211)|1.11.2007 08:36
[quote=Lubi;154491]co ja vim, nikdo te nenuti aby sis je koupil(!)...krome Billa Gatese :P ..jeno proste nepospinuj neco, s cim nemas zkusenost takovou, aby te to k tomu opravnovalo a nebo aby byla takova ze by se na tom molhla zalozit debata. Zatim jsem nepostrehl ze bys to podotknul, jestli ano, omlouvam se, jestli ne, je to o nicem.

Podle me, je Vista definitvne nastupce XP a to jak co se tyce spravy tak treba i vzhledu. Hledal jsem na netu co bych ti tak mohl hodit bodove:


Hibernate and Standby combine to form - Sleep. Saves current data to disk and to RAM

Read only Domain Controllers (RODC)

Superfetch. Son of Prefetch prioritise programs, Vista saves commonly used programs to special area of memory.

Network Map. We get visual representation of how the Vista client routes to other computers, including Wireless Networks.

ClickOnce - for developers

Sidebars and Gadgets

Volume Shadow Copy

Index search

DirectX 10

IE 7

WmPlayer11

Aero

UAC

ReadyBoost


...nevim, je toho mraky. Samozrejme, pokud myslis ze ve tvem vuyziti OS vetsinu techto veci nemuzes ocenit, neni duvod se hnat do Windows Vista. Nejsem zadny jejich propagator, ale stale si myslim ze pokud mas na to konf. dispozice, stoji do nich upgradovat nebo jinymi slovy, nebat se toho ze prijdou s novym pc a nebo jeste lepe, rozhodnout se pro variantu kde jsou.

Cenove a narokove mi nevyhovuji. Jinak si stale myslim ze jsou lepsi nez XP.[/quote]
IE7 a WMP11 mám i v XP, takže to je skutečně výhoda Visty jako hrom 9-) Jinak další funkce jsou zrovna mně osobně naprosto na nic, takže kvůli tomu si Vistu kupovat nebudu. V podstatě jsem chtěl jenom potvrdit, že Vista je totéž (a dopadne stejně) jako W ME (což byl taky "logický nástupce" předcházejícího OS, čili W98SE) 8-)
Pitomec (10211)|1.11.2007 08:39
[quote=Doom;154507]jako například?[/quote]
Jako například OS, který nebude pouhý facelift XPček s kosmetickým vylepšením a naprosto nesmyslnými funkcemi alá UAC 9-)
stani (1647)|1.11.2007 09:25
[QUOTE=Doom;154507]jako například?[/QUOTE]

https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=154382&postcount=21

A ještě na upřesnění dodávám: OS, který bude co nejjednodušší, rychlý, a pro všechny, nezávislý na hardware(deska).
S tím, že se budou dodávat(prodávat) různé moduly(balíčky) které si dle své potřeby každý doplní sám. Tak já si představuji moderní OS Windows v 21. století....
Doom (2331)|1.11.2007 09:26
tohle nemá cenu :confused:
pokud je překopaná a zlepšená správa paměti, nové a stabilnější prostředí pro ovladače, grafické prostředí počítané grafickou kartou místo procesorem pouze facelift, potom jsem čínskej kloboučník.

zajímalo by mě, co byste od nového OS očekávali....
WinXP tu s náma nebudou nadosmrti, vývoj železa jde kupředu a XPčka pomalu ztrácí dech, jejich 64bit mutace sice existuje, ale moc rozšířená není... mě je jasné, že zkameněliny se těžko vzdají svého pracně naučeného OS, ale vista tu prostě je a brzo se rozšíří, ať chceme nebo ne.

stani: ono to není zas až tak jednoduchý, vyměnit MoBo - pokud se nemylím, tak i linux má po změně hardwaru problém naběhnout. v systému jsou nějakým způsobem zavedené ovladače a na ty ovladače se odkazuje jádro systému (vrstva HAL) - pokud vyměníš desku a systém si natáhne blbé ovladače, potom se není čemu divit, že blbne - to bys mu musel nějak říct, že ty ovladače nemá natahovat. nějak to šlo odrbat, pokud jsi měnil desku za jinou s podobným čipsetem...
ale to je rozhodně zajímavý podnět, možná by stálo za to ho napsat přímo do MS... určitě nejsi sám, komu tohle chybí
a co se týká OEM - to není chyba, ale vlastnost - licenční politika, ale jde to odrbčit - stačí zavolat na MS a říct jim, že ti deska odešla a z reklamace máš jinou :-)
StD (8612)|1.11.2007 09:37
Quote: ...zajímalo by mě, co byste od nového OS očekávali...

:-E :-E :-E
[COLOR="DarkRed"]Funkční OS[/COLOR], NO FRILLS! Proto mi W2K ve strojích ještě hezkých pár let VYDRŽÍ! Dokud dělá TO, CO MÁ a bez zbytečného "hlídání hlídačů" a bonzování do Vermontu, tak nemám důvod ka změně. Jsem KONZERVA a každé "vylepšení" je pro mne negativum. :(( Tvary nových aut jsou mi za posledních 30 let taky odporné...

Tak laskavě berte v potaz také mou uživatelskou skupinu. Já musím s těmi stroji PRACOVAT a ŽIVÍ mne to! :-(((
Doom (2331)|1.11.2007 10:36
win2000 by výborný OS, o tom žádná. u některých zákazníků na serverech běhá dodneška v pohodě. škoda, že už ho MS odepsal...
Pitomec (10211)|1.11.2007 12:08
Nějak mně uniká z čeho pramení tvůj optimismus ohledně toho, že se Vista rozšíří - už jsem tady několikrát napsal příměr s W ME, takže to tak klidně může dopadnout (nebo samozřejmě nemusí). Pokud se na to dívám z pohledu běžného uživatele, tak dneska mám PC na net a office, k tomu nějaká editace videa, úprava fotek, vypalování a tím to končí. Takže přechodem na Vistu si pomůžu v čem? Řekni jediný důvod, proč bych měl investovat do nového OS?
StD (8612)|1.11.2007 12:11
...nakonec z nich stejně vyleze, že maj' počítač jen na hraní... :-E :BB:
Doom (2331)|1.11.2007 12:38
ty máš PC se stávajícím OS. nic tě netlačí (už to tu zaznělo víckrát), aby sis PC upgradoval na jiný OS. jenže jsou lidi, co pořizují nový PC, existují lidi, co jsou na vistu zvědaví, někoho k tomu dotlačí upgrade na 4 a více GB RAM
pro nějaké nové periférie a komponenty, platí hlavně pro notebooky, už ovladače pro XP neexistují nebo je problém je nahradit...
tvá paralela s Win ME pokulhává. ME oproti 98 nic nového nenabídly. vista je v tomhle někde jinde
Pitomec (10211)|1.11.2007 12:48
Však se celou dobu ptám, co nového mně Vista nabídne a odpověď žádná (když vynechám ten úlet s IE7 a WMP11...). Z mého pohledu mně nenabídne nic, akorát jiný GUI a pytel otravných funkcí. Nebo samozřejmě nabídne něco, o čem ale ještě nemám žádné tušení a nikdo mně to nechce prozradit (zřejmě je to velké tajemství :) ). Mimochodem W ME nabídly funkci RESTORE, která v předchozím OS nebyla...
Doom (2331)|1.11.2007 13:00
naposledy - vylepšená správa paměti, lepší a stabilnější ovladače (Windows Driver Model), solidně použitelný 64bitový OS (oproti pokusu XP 64b), vykreslování grafického rozhraní pomocí GPU a nikoliv pomocí CPU. po páté to už psát nebudu.

edit: kecám, ovladače mají architekturu LDM, WDM je starší...