Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

výběr střihového programu pro přílež. práci na noťasu

Pave1 (4279)|17.10.2007 19:36
Tak jsem jsa donucen okolnostmi musel pořídit noťas a vyvstal mi malý problém - jaký sw vybrat pro střih na noťasu (core2 duo, 2x512MB RAM, integrovaná grafika Intel 945GM, ICH7-M a zvukovka Realtek HD audio).

Trochu se podělím o zkušenosti, neboť to bylo humorné...

Stručně - Visty zakoupené s noťasem šly okamžitě pryč (krom jiného žerou příliš RAM, pro kterou mám jiné úlohy). Vše se povedlo, drivery pro XP byly staženy, vše se podařilo nainstalovat (XP PRO SP2).

Následovalo (po instalaci mnoha drobností a vytvoření ghost zalohy čisté instalace) testování programů - pro střih HDV (netestoval jsem zatím capture, neboť FW port bude* externí, noťas stál 17k s DPH :-) ).

Stručně:

Vegas byl velmi přítulný. Papal málo RAM, ale bohužel způsob práce v něm mi nesedí, takže jsem to po dvou dnech zkoušení "zda si přecejennezvyknu" vzdal.

Edius má někdy problém s nabráním videa (to jsem testovat nemohl*), potřebuje totiž pro HD dost výkoný HW - tedy pokud současně přepočítává video do HQ Canopus kodeku. Střih přímo m2t na mé kofiguraci už měl problém s plynulostí přehrávání.
Výhodou byl perfektni a věrný náhled videa a velmi slušné trimování, ovšem problém nastal, když bylo potřeba zacházet se zvukem (jinak než s obrazem). Možná to neumím, ale (v porovnání s avidem) je to prostě "kostrbaté". Na prostřihávání jedné kamery je to ok (např. zkracování svatby), ale pro pružnou práci se zvukem z více stop to byl problém.

Zkusil jsem tedy PremčuPro2 - ta se dostala nejblíž ideálu. Práce na ní vyhovovala jak z hlediska kvalitního náhledu a práce se zdrojáky (zdrojovými klipy a jejich prohlížením), střih obrazu ok a současně bylo možné rychle pracovat s audiem z více stop (i segment střihem, tedy myší přímo na timeline). Jedinou nevýhodou PremčiPro zůstala tak kompaktibilita - představa, že budu mít část projektů natažených v premče a jinou část v Avidu mě frustrovala.-) ).

Proto jsem pořešil nekompaktibilní audio HW (externí zvukovkou USB za 800,-Kč) a hle, naskýtá se možnost střihu v Avidu. Udělám mu malou reklamu, náhled (RT) HDV i prolínaček aj přechodů či efektů je (v interním kodeku NDxHD) plynulý, nabírání narozdíl od Ediusu s HW vystačí i na "trochu zaneřáděném" noťasu (soudím tedy podle testů na stolním počítadle, má sice slabší procesor než tenhle noťas, ale stejnou RAM), a především trimování obrazu i práce se zvukem ve více stopách přímo v timeline pohodová (absolutní volnost .-) ).

Takže tak jsem dopadl, kdybych nepotřeboval být kompaktibilní s AVIDem "v profi", Premča by mi stačila :-) .

Každopádně je fajn, že na noťasu za 18k (17k + 1k externí miniaturní zvukovka) lze mít výběr z tolika programů. Střih HDV je tak dostupný už snad opravdu každému, netřeba se ho bát - tolik mé drobné zkušenosti ;) .

(LCD na noťasu je samozřejmě low-průměr, ale 1280x800 nebo kolik to má na práci s videem stačí).
stayman (12393)|18.10.2007 17:09
Vegas v pohode, a je jedno, ci je to notas, alebo pracovna stanica, ma vsetko, ovela viac, ako tie spominane a ani nemam problem sa nieco "ine" (trebars "způsob práce") naucit. B-)
Pave1 (4279)|18.10.2007 19:19
Vegas je asi přítulný ke svým "starým zákazníkům", ale ne k těm novým (ke své škodě).

Není někde nějaká "rychlá kuchařka" pro vegas- nováčky?

Stačí základy práce a trimu na timeline, třeba změním názor :-) .

(standardním postupům vzdoruje .-) )
stayman (12393)|18.10.2007 19:21
Vegas je dost popisany tu a na slovenskej domene. Trimmuje pomocou numerickej klavesnice, takze na notase to bude asi trochu horsie, ale myslim, ze vie zmenit klavesove skratky...
Praveze novych uzivatelov nesmies odradzat, pretoze nemaju blbe navyky z inych softov a tak o to im to bude lahsie sa naucit rovno tento soft.
Pave1 (4279)|20.10.2007 00:42
numerickou klávesnici mám, bez té se nedá existovat. Co nemám je čas (a chuť hledat "nové složitosti" .-) ).

Takže nějaká "super stručná" nápověda (aneb rychlý začátek) na jasném odkazu není? (např. pro Import zvol import .-) , pro střih IN - OUT; X to vystřihneš ripple, Y lift. Oddělený trim obrazu a zvuku je tak a tak - myší se to dělá takhle.." Tečka, stačilo by :-) )
Pave1 (4279)|24.10.2007 12:46
Tak jsem měl možnost porovnat "super-minimální" (PentiumD Presler, 2x512MB RAM) a "low" (z hlediska RAM aneb Core2Duo T5300 s frekvencí 1,73 GHz, 2x512MB RAM) konfiguraci pro střih HDV a především různé přepočty do distribučních kompresí. Chtělo by to ty 2GB RAM (v duálu 2x1GB), ale i takto to je (na XP Pro) použitelné.

Z hlediska střihu HDV není v plynulosti práce velký rozdíl, ovšem z hlediska přepočtu např. HD2 do HD1 (nebo do wmv) je dík procesorům rozdíl už VELMI znatelný - čas přepočtu je nižší min o 1/3 času, někdy dokonce ještě víc (např odhadem o polovinu rychlejší).

Takže C2D (i v mobile verzi) získal jednoznačnou pochvalu.

Musím taky pochválit integrovanou grafiku i945GM, která stačí ve střihu na vše (nezaznamenal jsem problém, krom kvality náhledu ve Vegasu kde je "našedlé video", ale víc jsem to nezkoumal, jistě to půjde vyřešit), dokonce si poradí s potřebnou kvalitou OpenGL pro práci ve 3D (náhled i render je bez chyb).

Naopak u (low .-) ) noťasu musím "pohanět" kvalitu LCD (a barev). LCD (low "klasika" 1280x800) je jednoznačně nejhorší článek noťasu, ovšem vzhledem k ceně no comment :-) . Barevné korekce na něm ale neuděláte (ani ovladač grafiky toho bohužel moc nenabízí).

Celkově ale spokojenost, za 18k s DPH to je solidní HW (pro mobilní střih i HDV videa), samozřejmostí je externí (malá) NUM klávesnice.
Brucholet_shw (45)|24.10.2007 14:56
Stayman má pravdu, že návodů k Vegasu je na netu dost. Já začínal stříhat ve Vegasu a od té doby nemám důvod hledat nový SW. Pouze zvyšuji číslo verze.
Pave1 (4279)|24.10.2007 15:58
Nic proti Vegasu nemám, zvyk je železná košile a každý sw má své zastánce (liší se to i podle toho, kdo a co zpracovává - komplikovanost či přenositelnost projektů atd).

Na běžné věci je úplně jedno, co se použije (osobní preference rozhodují). Většina sw jde ale "rozchodit" tak nějak intuitivně" (premča, edius - tam stačí dvakrát mrknout do manuálu a je hotovo). U vegasu je třeba prostě mrknout víckrát (to není vada, ale moje lenost :-) ).

Jde spíš o ten střih HDV na noťasu (tedy o HW než o SW).