Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

kontrast 500 000:1

Radoo (1302)|13.10.2007 10:35
Tak myslím, že se někdo zase předvedl ! Kontrast 500 000:1 a LED podsvětlení při 52"
SAMSUNG LE52F96BD
http://www.nakupnasplatky.cz/objects/1074693276.html
ostatní LCD v této ceně si ani neškrtnou
robert.kotasek (777)|13.10.2007 12:17
robert.kotasek (777)|13.10.2007 12:21
jeste ta hmotnost... 52" - 42kg s podstavcem a ta 70" - 96 kg s podstravcem ... (rozmery bez podstavce 1771*150*1023...)
POiNTERx (436)|13.10.2007 15:54
Dnes som tu LE70F96BD videl nazivo... maju ju na vystave High End v Bratislave... v Crown Plaza (byvali Hotel Forum). Ale prilis som sa pri nej nezdrzal... bezalo tam totiz video, na ktorom nebolo prilis vidno tmave sceny.
Fandim LED podsvieteniu... a o LED SmartLighting (resp. local dimming) som sa dost zaujimal.... avsak nikde som sa nedocital viac technickych podrobnosti (napr. kolko pixelov pripada na jednu LED, ako je dosiahnuta homogenita, ci prechod svetla zo susednych LED, pri local dimming). V kazdom pripade si ale dovolujem tvrdit ze 500 000:1 je nerealne cislo prisposobene marketingu. Dovod je ten, ze pokial LED dioda dokaze lokalne uplne zhasnut... nema ake svetlo prejst cez krystal... tym by sa teda mala vyprodukovat uplne cierna... a teda by sa tym padom namerala teoreticka 0. (0 nitov).. len pre zopakovanie - kontrast je podiel svietivosti bielej/ciernej... z matematickeho hladiska sa delit nulov neda ...cize by kontrastne cislo blizilo k nekonecnu... a teda nema zmysel ani kontrast udavat. Tak bud tie LED diody uplne nezhasnu, alebo cele cislo nema zmysel. OK... ale nechcem tu prilis mudrovat... v kazdom pripade je fajn, ze pri LCD technologii je sa este kam posuvat.
Radoo (1302)|13.10.2007 19:41
To POINTERx : Myslím si, že ten kontrast "jen" 500 000:1 je způsoben právě tím počtem LED.
Jedna LED slouží pro mnoho pixelů a proto si myslím, že LED prosvětluje nějakou vrstvu, která rozptyluje světlo LED, což znamená, že LED neosvětluje přesně ostře ohraničenou oblast a navíc se světlo sousedních LED vzájemně malinko překrývá. Tím je dosažena ta homogenita podsvětlení. V tmavé ploše se pak určité LED zhasnou a na přechodu černá bílá se rozvítí na nějakou kompromis úroveň. Nevím jaká je metodika toho měření, ale typuju, že to s tím principem takto souvisí a proto kontrast nemůže být nekonečno:1.
Takto si to vysvětluju já. Jinak nemůže být žádný problém to pod plnou černou oblastí úplně LED zhasnout
Radoo (1302)|13.10.2007 19:56
[QUOTE=robert.kotasek;152751]jeste ta hmotnost... 52" - 42kg s podstavcem a ta 70" - 96 kg s podstravcem ... (rozmery bez podstavce 1771*150*1023...)[/QUOTE]
Heh, obrazovka úhlopříčka 177cm ! :D
http://www.samsung.com/cz/products/lcdtvs/lcdactualoffer/lcdf9/le70f96bd.asp
POiNTERx (436)|14.10.2007 13:08
Radooo: No ide o to... ze pri klasickych LCD s CCFL lampami so schopnostou dimming backlight ...sa dynamicky kontrast urcuje tak, ze sa najskor pusti plna biela... zmera sa napriklad 550 nit-ov (nit=cd/m2)... potom sa pusti uplne cierna... lampy sa stlmia (zvycajne o 15 az 20% svojej svietivosti, ak si dobre pamtam)... zmeria sa cierna... napr. 0,07 nit-ov... podeli sa 550/0,07 = 7857 a zaokruhli ako cislo 8000:1.
Avsak pri CCFL technologii sa neda lampy uplne zhasnut... pretoze maju istu dobu nabehu... resp. to nema ziadny vyznam, kedze na cistociernu obrazovku sa nikto nepozera... a lampy sa nedokazu stlmit lokalne, tak ako je to pri technologii LED.
LED vsak nema problem ublne zhasnut a kedze maju nezavysle lokalne ovladanie, tak predpokladam ze sa to aj vyuziva. Takze ked pustis plne cierny obraz a LED zhasnu, nema tam co svietit... cize nameras teoreticky 0 nitov. 550/0 = nekonecno. Aby ti vysiel kontrast 500 000:1 ... musel by si namerat pri plne ciernej 0,001 nitov.

Takze si proste myslim ze je to skor marketingove cislo... alebo to potom merali tak, ze pustili do polovice obrazu bielu, do polovice ciernu... a merali to v protilahlych rohoch... inak ma uz nic nenapada. :)
Radoo (1302)|14.10.2007 13:19
U CCFL jsou lampy vertikálně a myslel jsem, že neztlumují všechny najednou, ale jen ty, co je to u nich potřeba.
Je to tek ?
POiNTERx (436)|14.10.2007 13:24
Radoo: Stlmuju vsetky naraz... aspon co ja viem. (netvrdim to).
petrprv (281)|15.10.2007 08:09
Pointerx:
Vsechno to prave neztmavuje.
Uz je na to na netu recenze, je tam 96 segmentu, ktere se zapinaji a vypinaji, nevim jestli se umi i plynule ztmavit nebo jen vypnout. Delali na to recenzi a zkouseli z PC tam pustit tmu a bily kurzor a tam uz je to videt, ze proste sviti jen ten jeden segment. Ale toto uz je extrem a v realnem sledovani to asi nenastane.
Celkove to moc slavne nehodnoti, ze to prakticky model stejny jako je rada M86 co se tyce ostatniho vybaveni a kvality obrazu, jen je tam navic to segmentovane LED podsviceni, ktere jde i vypnout, takze pak je z toho normalni LCD s trvalym podsvicenim.
Tady testovali 52 palcovou verzi.
Kdyz jsem to tak cetl a na avforums, co se o tom bavili, tak jako zacatek dobry ... ale zatim to jeste nema asi moc smysl.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/2007/09/25/samsung-le52f96bdx-review/
POiNTERx (436)|15.10.2007 11:46
petrprv: No tak toho som sa tak trochu obaval... uz F91 ma v tomto trochu sklamala... zrejme zase hra rozhodujucu ulohu skor marketing.
Ale inak na hdtvtest pisu v zavere toto:
True blacks (0 cd/m2) possible with [LED SmartLighting

Ak je tam naozaj 0 ...tak potom je kontrast nekonecny :) ...
petrprv (281)|15.10.2007 16:33
No mas pravdu, ze je nekonecny, na druhou stranu si prepocitej 500.000 do logaritmickeho meritka, jako vsechny tyto veliciny a dojdes stejne k tak velkemu cislu, ze je to stejne nemeritelne :-) Jestli pocitam dobre, tak asi 56dB. Z pohledu zvuku je to take pomer mezi tichem a "necim". Nevim jak je to se svetlem.
Ale jak je to neco takoveho ... zareni, zvuk, tak vsechno se musi prevadet na dB, aby bylo videt rozumne cislo a ne nic nerikajici pomer.
Neboli napsali kontrast tolik, aby to vypadalo zajimave. Ono tam muze se odrazet svetlo z okoli a z toho duvodu tam nebude nikdy nekonecno....
Treba do budoucna zvetsi pocet segmentu a bude to jeste zajimavejsi.
Ikdyz pro normalni sledovani ... stejne to bude jen vsechno aktivne svitit a spadnes na dynamicky kontrast 1:10000.
Zvyseni kontrastu mozna ma spis smysl, jak jsem kdesi videl, pouziti dvou LCD panelu za sebou. To by se mel kontrast nasobit, takze dosahnes snadno pomer 1: milion.