Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Strih videa bezstratovo a s viacerými audio stopami...

Andyno (163)|10.10.2007 17:13
Rád by som sa spýtal, či existuje nejaký jednoduchý program na strihanie videa, ktorý dokáže výsledný projekt vyrenderovať bezstratovo a zároveň zvláda prekladanie audio stôp? Ako príklad uvediem toto:
Mám dve videá bez zvuku, ktoré chcem spojiť a k tomu pridať dabing, hudbu a prípadne nejaké efekty (napr. dážď v pozadí) tak, aby to celé znelo prirodzene, súvisle a čo najviac realisticky.
Ďakujem za každú odpoveď.

A.
Saxel (2279)|11.10.2007 07:58
Neuvedl jsi to základní - použité kompresní formáty.
-Vl- (366)|11.10.2007 08:31
Myslím že on hlavně potřebuje nějaký mixer na audio kde by smíchal několik zvukových stop dohromady. To by se určitě něco našlo, ale žádný zkušenosti s tím nemám tak neporadím. Ale nejdřív bych se snažil provést toto a pak to výsledné audio přidat k videu a v tom by už snad neměl mít problém.
StD (8612)|11.10.2007 08:45
[QUOTE=-Vl-;152535]Myslím že on hlavně potřebuje nějaký mixer na audio kde by smíchal několik zvukových stop dohromady. To by se určitě něco našlo, ale žádný zkušenosti s tím nemám tak neporadím. Ale nejdřív bych se snažil provést toto a pak to výsledné audio přidat k videu a v tom by už snad neměl mít problém.[/QUOTE]

Pane! Co to tu plkáte za nesmysly? "Mixer" si používejte v kuchyni... :((

Saxel má pravdu, tazatel především neuvedl formát. Pokud by šlo o Mpeg2, je možno na požadované operace - tj. spojení klipů, multiplex audio-stop atd. - v pohodě použít třeba Womble MVW DVD. Na složitější věci pak nějaký autorisační soft. Audio se připravuje samostatně v patřičném editoru - já používám např. Adobe Audition.

//doom - držte se laskavě tématu, kterým je bezztrátový střih a přidávání zvuku
-Vl- (366)|11.10.2007 09:49
[QUOTE=StD;152539]Pane! Co to tu plkáte za nesmysly? "Mixer" si používejte v kuchyni... :((

Saxel má pravdu, tazatel především neuvedl formát. Pokud by šlo o Mpeg2, je možno na požadované operace - tj. spojení klipů, multiplex audio-stop atd. - v pohodě použít třeba Womble MVW DVD. Na složitější věci pak nějaký autorisační soft. Audio se připravuje samostatně v patřičném editoru - já používám např. Adobe Audition.

//doom - držte se laskavě tématu, kterým je bezztrátový střih a přidávání zvuku[/QUOTE]

Mixér jsem použil od slova mix. Například v programu Adobe Premiere jde přímo pomocí funkce mix mixovat několik audio stop dohromady. Tolik k mixeru. Pak se domnívám že multiplex je určen v těch autorizačních programech na vytvoření více kanálového audio zvuku.

I.M.: Toto není tema, kde si každý plká dle svého subjektivního pohledu. V tomto jsou jasně daná pravidla, fakta, která nejdou okecat, a protokoly, které jsou dané a nelze o nich diskutovat a nebo si vymýšlet svá názvosloví a něco se domnívat. Pokud v tomto oboru nemáš jasno, není dobré se do tematu vměšovat. Nech to na lidech, kteří se tomu věnují mnoho let, opravdu se v problematice vyznají, mnozí se tím živili a někteří dosud žíví. A úspěšně.
StD (8612)|11.10.2007 09:59
@Doom: Až tazatel upřesní o co go, tak to přesuň do patřičné sekce - Video jde-li o AVI (tam se ovšem rekompresi nevyhne), nebo Mpeg2, eventuelně Mastering (chce-li to nějak finalisovat na placku), pokud to má v empegu.

Špatné názvosloví některých jedinců nemíním dále komentovat. Hovoří samo za sebe. Holenek zřejmě ani netuší, že multiplexovat/demultiplexovat lze i mono-stopu...:-)-
Andyno (163)|11.10.2007 10:10
Ide o formát Xvid. Poprípade by som to mohol rekompresnúť a potom znovu skomrimovať (samozrejme na úkor kvality).

Ide mi hlavne o to, aby som mohol pracovať zároveň s videom a zároveň so zvukom, predovšetkým kvôli tomu, aby dabing nebol posunutý, ak ma rozumiete...

Skúšal som programík EVE od spoločnosti MainConcept, ale ten dokáže pracovať súčasne len s dvoma audio stopami a navyše nedokáže spoľahlivo vyrenderovať výsledný súbor. :(

Ešte ohľadom toho strihania - VirtualDub toto síce zvláda (Direct Stream Copy), ale nie tak, ako by som si predstavoval - ak nastavím začiatok úseku, neodstrihne mi to od neho, ale od nabližšej predchádzajúcej kľúčovej snímky. Zatiaľ sa mi nepodarilo prísť na to, ako túto "nepríjemnosť" obísť.

PS: Pre ešte väčšie priblíženie problematiky - snažím sa urobiť paródiu na jeden film a chcem tam dať vlastný dabing, hudbu atď. :) Ak niekto máte s týmto akékoľvek skúsenosti, neváhajte a podeľte sa s nimi. :)
StD (8612)|11.10.2007 10:44
@Andyno: Jak dlouhý bude ten výsledný spojený film? Jaký má formát (š x v)? Co s tím míníš ve finále udělat? Jen pro PC na CD nebo na DVD?
Pokud by to bylo na DVD a převedl jsi to do mpeg2, pak můžeš ve Womble MVW využít sqělou funkcičku "Karaoke" pro přidání toho tvého vlastního dubbingu i efektů (déšť) a případně to i sestřihat s přesností na Frame či otitulkovat. A navíc by to bylo hratelné všude.
Andyno (163)|11.10.2007 12:28
[QUOTE=StD;152553]@Andyno: Jak dlouhý bude ten výsledný spojený film? Jaký má formát (š x v)? Co s tím míníš ve finále udělat? Jen pro PC na CD nebo na DVD?
Pokud by to bylo na DVD a převedl jsi to do mpeg2, pak můžeš ve Womble MVW využít sqělou funkcičku "Karaoke" pro přidání toho tvého vlastního dubbingu i efektů (déšť) a případně to i sestřihat s přesností na Frame či otitulkovat. A navíc by to bylo hratelné všude.[/QUOTE]
Aký bude dlhý, to zatiaľ neviem, všetko je to len v ranom štádiu vývoja. :)
Rozmery sú 544x244, no pravdepodobne možno budem pridávať aj nejaké scény z iných filmov, pričom je viac než pravdepodobné, že rozmery budú rozdielne.
Neplánujem to dať na DVD, ale len tak pre seba... a možno to vystavím aj na YouTube. :)
Skúsil som aj Womble MPEG Video Wizard, ale ten je ešte čudnejší než EVE - pridal som tam zvuk, ale nevedel som, ako ho posunúť na určité miesto. Taktiež som nenašiel to karaoke...

Proste hľadám jednoduchý program, kde sa dajú robiť jednoduché veci systémom "drag-and-drop", ale zdá sa, že čím jednoduchšie sú moje predstavy a požiadavky, tým komplikovanejšie sú programy, ktoré to dokážu...
StD (8612)|11.10.2007 13:01
No právěže Womble je přesně "drag&drop": Nataháš si do timeline klipy i audio a posouváš s nimi jak chceš (uchopením levým myšítkem, pravé myšítko otvírá roletky voleb). Ta "karaoke" stopa má myslím tlačítko s housličkami nebo s mikrofonem (první nebo druhá odspoda), teď nevím, jsem v práci a tady MVW nemám před sebou...
Ten rozměr by jsi si měl ujednotit na nějaký "lidský" a jednotný formát pro celý film
Andyno (163)|11.10.2007 14:22
[QUOTE=StD;152573]No právěže Womble je přesně "drag&drop": Nataháš si do timeline klipy i audio a posouváš s nimi jak chceš (uchopením levým myšítkem, pravé myšítko otvírá roletky voleb). Ta "karaoke" stopa má myslím tlačítko s housličkami nebo s mikrofonem (první nebo druhá odspoda), teď nevím, jsem v práci a tady MVW nemám před sebou...
Ten rozměr by jsi si měl ujednotit na nějaký "lidský" a jednotný formát pro celý film[/QUOTE]
No práve ide o to, že ja s tou natiahnutou audio stopou vôbec nedokážem hýbať. S videom hýbem v pohode.
Teraz ma napadlo - nedokázal by moje požiadavky splniť Sony Vegas? Ten som ešte neskúšal...
StD (8612)|11.10.2007 14:47
Zkus cokoli - proto jsem to nechal přesunout sem do sekce Video. V zásadě by to měl umět každý "dospělý" prg na střih videa, který ti to avi načte.
Andyno (163)|11.10.2007 15:12
[QUOTE=StD;152582]V zásadě by to měl umět každý "dospělý" prg na střih videa, který ti to avi načte.[/QUOTE]
Toho som si vedomý... len som nechcel až tak veľmi "dospelý" program, v ktorom nebudem vedieť ani Ň... Vegas sa zdá byť dosť profesionálny, teda aspoň pre mňa. :)

Okej, tak díky za rady a poprípade sa ozvem. :)
Pekný deň.
artam (1147)|11.10.2007 16:57
[QUOTE=Andyno;152550]Ide o formát Xvid...
... neodstrihne mi to od neho, ale od nabližšej predchádzajúcej kľúčovej snímky. Zatiaľ sa mi nepodarilo prísť na to, ako túto "nepríjemnosť" obísť.[/QUOTE]

1. Predovšetkým jedna zásadná vec: žiaden softvér (ani hardvér) neurobí u Xvid, Divx, mpeg... a ostatných, ktoré sú kódované systémom IPB strih BEZ REKOMRESIE inak, ako na kľúčových snímkoch. Jednoducho to vyplýva z princípu kódovania postupnosťou I,P,B. Jediné plnohodnotné snímky su I, P snímky potrebujú k svojmu životu info z predchádzajúceho, B aj z nasledujúceho. Takže ak strihneš v mieste P alebo B snímku, tak sa stratí referencia na následné/predchodzie a preto je nutná rekompresia celej sekvencie medzi dvoma I snímkami.

2. Spomínal si Vegas že je veľmi "dospelý" program - myslím, že základné úkony ako naloženie videa a audia do časovej osi systémom drag-drop, základný strih a rendering zvládne aj menej skúsený užívaťeľ :)
-Vl- (366)|11.10.2007 17:27
[QUOTE=artam;152592]1. Predovšetkým jedna zásadná vec: žiaden softvér (ani hardvér) neurobí u Xvid, Divx, mpeg... a ostatných, ktoré sú kódované systémom IPB strih BEZ REKOMRESIE inak, ako na kľúčových snímkoch. Jednoducho to vyplýva z princípu kódovania postupnosťou I,P,B. Jediné plnohodnotné snímky su I, P snímky potrebujú k svojmu životu info z predchádzajúceho, B aj z nasledujúceho.[/QUOTE]

Asi nejen já tě vyvedu z omylu. Co se týká MPEG s kterým občas pracuji tak jsou softy co stříhají nejen po snímcích ale umí u dopočítávat GOP, čili další plné snímky aby to vyhovovalo třeba standartu DVD po 15ti snímcích, přitom to nepřepočitávaj celé protože původní plné snímky zůstávaj. Umí to třeba VideoReDo Plus.
mirekv (7169)|11.10.2007 21:17
-Vl-: WombleViideoWizard taky.
stayman (12393)|11.10.2007 21:46
alebo VegasPro8 taky u HDV (co je Mpeg2 s IPB snimkami tiez:P)
kasr (133)|11.10.2007 21:46
A vo Virtualdube mozes tiez rekomprimovat iba casti videa(po najblizsi I frame) a zbytok urobit v direct stream copy.Ale audio stopy by si musel urobit samostatne v niejakom audio editore a potom vlozit do videa.
Andyno (163)|12.10.2007 13:26
Nejako to tu žije. :) Ďakujem za vaše reakcie, priatelia, skúsim ten Vegas a potom dám poprípade vedieť...
artam (1147)|12.10.2007 14:51
-VI-, mirekv, stayman, kasr:

Nuž je mi ľúto, ale nemáte pravdu, alebo sme sa nepochopili :-). Napísal som to presne takto a doslova: "je nutná rekompresia celej sekvencie medzi dvoma I snímkami". Presne tak to robí aj Womble aj TMPGEncMpegEditor a určite aj všetky ostatné vrátane Vegas8 u HDV (fakt to ešte stále nevie u MPEG2?).

To "dopočítanie GOP" je zrejme to isté, len inak povedané. ;)
Koniec koncov, predstavte si, že strihnete video po B frame, ktorý obsahuje len rozdielove info z predchádzajúceho a následného frame. Jeho rekonštrukcia sa stane nemožnou, pretože chýba den nasledujúciframe a v najlepšom prípade sa dropne. Viete vysvetliť spôsob, akou mágiou ten frame obnovíte zo vzduchu? Musíte ho prekódovať odznova s použitím nového framu, ktorý za ním po strihu následuje.
To isté nastane, ak strihnete a novú video sekvenciu nezačnete I framom, ale P alebo B, tak zase nemáte predchádzajúci I, z ktorého sú odvodené a tieto P a B a všetky sa až do príchodu nasledujúceho I framu nedajú zrekonštruovať. Preto je nutné prekódovať celú sekvenciu medzi dvoma I framami.
Zbytočne špekulovať nad "pocitmi", že to ten či onen "môj obľúbený softvér robí nejako inak", dohady tu nie sú na mieste, takto funguje celá tá "matematika" kódovania a dekódovania u všetkých odnoží mpegov.
-Vl- (366)|12.10.2007 15:27
[QUOTE=artam;152690]-VI-, mirekv, stayman, kasr:

Nuž je mi ľúto, ale nemáte pravdu, alebo sme sa nepochopili :-). Napísal som to presne takto a doslova: "je nutná rekompresia celej sekvencie medzi dvoma I snímkami". Presne tak to robí aj Womble aj TMPGEncMpegEditor a určite aj všetky ostatné vrátane Vegas8 u HDV (fakt to ešte stále nevie u MPEG2?).

To "dopočítanie GOP" je zrejme to isté, len inak povedané. ;)
Koniec koncov, predstavte si, že strihnete video po B frame, ktorý obsahuje len rozdielove info z predchádzajúceho a následného frame. Jeho rekonštrukcia sa stane nemožnou, pretože chýba den nasledujúciframe a v najlepšom prípade sa dropne. Viete vysvetliť spôsob, akou mágiou ten frame obnovíte zo vzduchu? Musíte ho prekódovať odznova s použitím nového framu, ktorý za ním po strihu následuje.
To isté nastane, ak strihnete a novú video sekvenciu nezačnete I framom, ale P alebo B, tak zase nemáte predchádzajúci I, z ktorého sú odvodené a tieto P a B a všetky sa až do príchodu nasledujúceho I framu nedajú zrekonštruovať. Preto je nutné prekódovať celú sekvenciu medzi dvoma I framami.
Zbytočne špekulovať nad "pocitmi", že to ten či onen "môj obľúbený softvér robí nejako inak", dohady tu nie sú na mieste, takto funguje celá tá "matematika" kódovania a dekódovania u všetkých odnoží mpegov.[/QUOTE]

Tohle mi je co píšeš celkem jasný. Právě proto jsem byl udiven, že ve VideoReDoPlus po úpravě GOP na max. po 15ti tam zůstaly i ty původní plné snímky. Kdyby to celý překonvertovával tak by tam určitě nezůstaly. Myslim že by to mohl odhalit jednoduchý test jestli to je celý přepočítaný nebo ne a to tak že po té úpravě GOPů když se dá uložit nějaký konkrétní frame který nebyl přepočítáván do bmp a když bude binárně stejný jak z původního tak upraveného souboru tak s tím dělá nějaký zvláštní kouzla.


Tak máš pravdu zkusil jsem to a nejsou stejný. Už i v irfanu je vidět rozdíl jak prvního dopočítaného plného 15tého snímku tak i následujícího 16tého.


A ještě jedno doplnění. Původní plné snímky, které se opakujou i v novém souboru jsou identické
kasr (133)|12.10.2007 16:59
Nechaj Gopy odpocivat,u xvid nie su nutne a rekompresiou na mpeg2 znižiš kvalitu.Tak to nechaj v xvid a rekomrimuj iba casti videa v miestach strihu(po najblizsi I frame.
stayman (12393)|12.10.2007 18:44
artam

S tym by som suhlasil akurattak v miestach strihu, inak tie softy jednolive policka len skopiruju.