Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

hdmi kabely

mpe1 (51)|25.9.2007 20:09
Dokončuji zrovna byt a v mám zrovna rozkopanou stěnu v obýváku kde natahuji kabely mezi TV (bude zavěšená na stěně) a poličkou kde bude v budoucnu digitální STB (UPC) a BluRay přehrávač. Vadí mi kabely a tak bych všechna spojení (220V, anténa a HDMI) chtěl mít pod omítkou.

Kvůli malířům jsem musel rychle jednat a tak jsem zajel do Elektroworldu a koupil jsem první dva HDMI kabely které jsem viděl (hama techline se zlacenými koncovkami 2m) asi za 699 Kč/ks.

Byl bych hrozně rád, kdyby mě někdo uklidnil, že jsem žádnou chybu neudělal a že mezi dvoumetrovými digitálními kabely nejsou žádné rozdíly a není důvod kupovat nějaký značkový za x tisíc :|

Jinak napadá vás nějaký další spoj, který byste mezi LCD panelem a STB/BluRay/receiverem chtěli mít natažený? Napadl mě ještě SPDIF, ale ten podle mě není potřeba, protože audio přece proleze před HDMI. K čemu je ale tedy optický výstup na TV? Klasická anténa asi taky ne, protože tu bude posílat ten UPC STB taky přes HDMI. Něco dalšího?

Prosím rychle, sádra na stěně schne taky rychle :)
robert.kotasek (777)|25.9.2007 21:11
optika z televize muze jit napr. do avr kdyz chces poslouchat televizi z poradnych repro...
Pokud mas usb vstup tak si natahni jeste kablik usb (prodlouzeni)
Majlk (161)|25.9.2007 21:12
optický výstup na TV se ti bude hodit,az si koupis receiwer a bedny a u nejakeho lepsiho filmu si pres to pustis mnohem kvalitnejsi zvuk,takze ten SPDIF kabel si tam radsi dej.A u tech HDMI kablu se podivej,jestli podporujou 1080p signal do tv.
mpe1 (51)|25.9.2007 21:20
No já nevím, ale zvuk přeci dekoduje přehrávač, resp. STB? To znamená, že receiver zapojím k nim a ne k televizi. Nebo mi něco uniklo?

Ohledně toho 1080p. Je to opravdu věc kabelu?

Nemám to zatím jak vyzkoušet. Televizi sice už mám (Samsung 40N87 FullHD), ale BR přehrávač koupím, až zlevní pod 10tis :-), takže zatím ty kabely budou bez užitku...
vomic (671)|25.9.2007 21:32
Vraž si tam pro sichr husí krk 35mm a budeš mít jistotu pro budoucnost. Vše krom scartu vní protáhneš :)
Optiku pokud do TV nemáš normální anténu nepotřebuješ - zvuk vemeš z komponentů a bude kvalitnější.
Ten HDMI kabel by měl být OK ale koukni na obal měla by tam být uvedena podpora 1080p ... to je fakt věc kabelu a levné kabely stím můžou mít problémy ... osobně mám origoš HDMI kabel Panasonic 2m taky za cca 699Kč a má na obalu uvedeno že podporuje 1080p.
mpe1 (51)|25.9.2007 22:13
Tak jsem chvilku googlil a zjistil jsem, že s novou specifikací HDMI 1.3 se skutečně začaly testovat i kabely a rozdělovat do dvou kategorií (1 a 2), které jsou tak testované na 75 MHz, resp. 340MHz, což dříve nebylo.

Do 2m je to více méně jedno a víc to závisí na kvalitě HDMI transmitteru/receiveru, ale u delších vzdáleností by to mohlo mít význam.

Každopádně moje levné 2m kabely už mám koupené a sádra už zaschla, tak se jen modlím, aby s nima nebyly problémy ani na 1080p.

Než se masově rozšíří 1440p, tak už snad budu zase sekat do zdi :-)
petrprv (281)|26.9.2007 08:01
To je jednodussi na zed pridat malou listu a schovat to do ni.
Sam jsem takto vyresil kabely komplet vcetne zadnich repro a nejak moc to vyrazne na zemi tesne u podlahove listy videt neni (bila zed/bila lista).
tunelar (57)|26.9.2007 08:59
Zdar mám Samsung40N87 a chci ji přes HDMI propojit s PC. Délka cca 15m. Máte někdo zkušenosti, jaký kabel použít a proč?

Dík
vomic (671)|26.9.2007 11:23
Na tuhle délku to musí být hodně kvalitní kabel. Obávám se, že budeš muset jít minimálně do něčeho takovéhleho: http://www.bandridge.cz/cz/index.php?show_page=eshop&show_page_mode=full&psection=10.¤t_item=25

PGV1015 - délka 15 m
4 199,0 CZK
mpe1 (51)|26.9.2007 16:24
HDMI je pomerne nove rozhrani a v tehle souvislosti nechapu, proc uz nebylo od pocatku definovane jako opticke.
Radoo (1302)|26.9.2007 19:29
Máš pravdu, galvanickýmu oddělení věřím taky víc, kapacita přenosu vysoká a patrně by to byli je dvě tenký vlákna A/V.
Radoo (1302)|26.9.2007 21:36
Mám propojené PC a LCD kabelem HDMI - HDMI. Myslíte, že mi nejde zvuk protože mám kabel, který není verze 1.3 ?
mpe1 (51)|26.9.2007 23:15
Pokud vím, tak není žádný HDMI kabel verze 1.3.

Co do elektrického zapojení jsou všechny kabely rovnocené a rozhodně tedy nehrající audio nemůže být způsobené špatným kabelem.

Specifikace HDMI 1.3 pouze zvedla maximální rychlost přenosu a zavedla pár dalších funkcí, ovšem všechno na vyšší vrstvě (na úrovni zařízení, kabel zde nehraje roli).

Poměrně nově jsou HDMI kabely tříděny na dva druhy. Cat1 a Cat 2. Většina kabelů tohle třídění ještě ale nepoužívá. Kategorie se liší maximální frekvencí na které byly testovány. V praxi ovšem kvalitní přijímací elektronika dokáže, zejména na kratší vzdálenosti, používat vysoké frekvence i s horším kabelem. Teprve na delší vzdálenosti je potřeba koupit lepší.

Je to asi jako s USB kabely, kdy jsou sice certifikované USB 2.0 Full Speed, ale v praxi funguje i většina necertifikovaných.
robert.kotasek (777)|27.9.2007 07:16
[QUOTE=Radoo;151460]Mám propojené PC a LCD kabelem HDMI - HDMI. Myslíte, že mi nejde zvuk protože mám kabel, který není verze 1.3 ?[/QUOTE]

U PC se predpoklada ze obraz vedes z grafiky a zvuk samostatne ze zvukovky, alespon u Philips to predpokladaji, protoze mam 2x HDMI vstupy do lcd - 1) obraz i zvuk (pripojeni dvd) 2) jen obraz (pc)
Mas do te grafiky privedeny nejaky kablik ze zvukovky?
Radoo (1302)|27.9.2007 07:44
mám to připojený ze zvukovky z S/PDIF do grafiky, to HDMI by mělo být komplet A/V, dokonce to tady jednomu klukovi funguje a dalším dvěma ne. Zmátlo mě, že prodávají kabely označený 1.2 a 1.3, což dříve jsem neviděl.
vomic (671)|27.9.2007 08:37
Jsi si opravdu jistej, že ti z toho SPDIF leze zvuk mě to fakt funguje uplně parádně.
Pokud ano tak ještě bych být tebou zkusil jiný kabel - co máš za kabel ?
Jinak nejsem sám komu to funguje na jiných forech jsem našel i pár jiných postů od lidí co tuhle kartu také mají a funguje jim to ... sám jsem se když jsem kartu kupoval inspiroval spokojeností uživatelů.
Radoo (1302)|27.9.2007 13:57
Mám dva různý HDMI kabely a nic. Taky jsem zkoušel připojit audio kabel do grafiky z koax. výstupu DVD stolního přehrávače a taky nic.
vomic (671)|27.9.2007 14:40
No pak je bud chybná ta karta a nebo vstup na televizi.
Nebo vem to PC a přijeď na kafe do Turnova o víkendu a můžeme se na to podívat :)

edit: ještě mě napadlo nemáš z PC vytaženej zvuk ještě jinou formou a zapojenej do nějakého přístroje - nemáš v PC PCI zvukovku nebo používáš jen interní zvukovku na desce ?
Já pokud použiju zároven optiku z PC a zapnu reciever a beru signál z optiky tak zvuk přestane jít z HDMI.
romikcz (22)|1.10.2007 22:06
to si teda kupoval kua drahy kabely...ja jsem si kupoval asi za 180Kc HDMI kabel v CC. provedeni paradni.
omiko (17)|25.10.2007 13:39
Caute!

Prosim mam takyto problem: vcera mi zapojili Orange doma, teda aj HDTV. A ked mam set-top box zapojeny cez SCART tak ide aj zvuk a ked ho prepojim cez HDMI tak zvuk nejde. Standartne dava totiz k tomu Orange iba SCART kabel, HDMI si treba kupit solo. Tak az po odchode technikov som nabehol do shopu dajaky kupit.
Mam PHILIPS PFL9632D (3xHDMI) a HDMI kabel HAMA (dajaky high-end) tak hadam to kvalitou nebude... Vie niekto tak na rychlo nieco poradit? Dik. Robo
petrprv (281)|25.10.2007 14:26
HDMI propoj je urceny hlavne na obraz a zvuk tam nemusi byt, ale muze. Pokud ti zvuk nejde, tak asi to bude chtit propojit jeste navic jinudy. Zkus zaroven zapojit scart i HDMI, ten zvuk by pres scart mohl projit.
To budes muset resit s manualem podle toho co mas za TV.
omiko (17)|25.10.2007 15:01
No skusal som aj to s tym SCART a HDMI naraz ale viem vyuzivat vzdy len jeden ext. zdroj... Mam to cez menu LINE IN a tam sa mi zobrazia vsetky EXT a musim si jeden vybrat. Este je teda mozne ze chince pojdu. Ked pridem domov, tak to hned vyskusam. Dik.
R.
1odbornik (115)|25.10.2007 18:35
Zvuk se na HDMI přenáší stejně jako obraz (stejnými vodiči v kabelu). Takže pokud jde obraz a zvuk ne, kabel za to určitě nemůže.
omiko (17)|25.10.2007 23:31
asi bude nieco so set-top boxom lebo uz nejde ani obraz cez to HDMI :(

dnes som kupil PS3 a k tomu bol dalsi HDMI kabel, tak som skusal ten k tomu set-top boxu a zrazu uz nejde ani jeden... tak preto davam chybu boxu..
Humik (18)|26.10.2007 19:06
Nedal byste někdo tip na nějaký slušný a kvalitní HDMI kabel s cenou tak max. do 800kč. Mělo by to sloužit na propojení plasmy Panasonic a dvd Pioneer. Případné rady a návrhy vřele uvítám.Díky
Humik (18)|26.10.2007 22:24
Co jsou zač ty CC-HDMI kabely,ta cena je podezřele nízká i když tady někdo už psal,že je spokojen.
Mojim favoritem je zatím tohle :
http://www.videoplaneta.cz/d/hama-43084-hdmi-propojovaci-kabel-2m/

Třeba by mě zajímalo jak jsou na tom třeba hdmi kabely Panasonic